Middle School Results

Brock Kappelmann - November 1, 2021 4:08 pm

Seymour Rogers wrestling  traveled to Goodland Ks for Our first wrestling tournament of the year. We took 21 wrestlers and 11
wrestlers placed in the top 4. We were very pleased with the wrestling for only having two weeks of
practice. Our Wrestler of the Week is Mario Mancilla, He went 3-2 and placed 3rd weekend
Javonte Andrade’s place is 2nd
Emmanuel Sepulveda’s place is 3rd
Mario Mancilla’s 3rd Place
Everett Betts’s 4th Place
Gerardo Mercado 4th Place
Ismael Veiyra 4th Place
Aaron Villegas 4th Place
Jesse Gomez 2nd Place
Cesar Rosales 3rd Place
Miguel Tomas 4th Place
Emilio Sandoval 3rd Place

Goodland JH Invitational Wrestling Results for Liberal – Eisenhower

Max Jones Fieldhouse B-80B

Rylin Roehr’s place is 1st and has scored 13.0 team points.

  • Round 1 – Rylin Roehr (Liberal – Eisenhower) won by major decision over Dalton Reed (Hays) (Maj 14-1)
  • Round 2 – Rylin Roehr (Liberal – Eisenhower) won by decision over Justin Kuntzelman (Holcomb) (Dec 5-4)
  • Round 4 – Rylin Roehr (Liberal – Eisenhower) won by fall over Ethen Branaman (Hays) (Fall 3:16)
  • Round 5 – Rylin Roehr (Liberal – Eisenhower) won by decision over Austin Bryant (Hays) (Dec 12-7)

Max Jones Fieldhouse B-92A

Mason Holman’s place is 5th and has scored 8.0 team points.

  • Round 1 – Drew Metzger (Scott City) won by fall over Mason Holman (Liberal – Eisenhower) (Fall 2:24)
  • Round 2 – Mason Holman (Liberal – Eisenhower) won by fall over Angelo Perez (Garden City – Horace Good) (Fall 1:30)
  • Round 3 – Grady Lind (Hays) won by fall over Mason Holman (Liberal – Eisenhower) (Fall 1:51)
  • Round 4 – Angelo Otero (Holcomb) won by fall over Mason Holman (Liberal – Eisenhower) (Fall 1:15)
  • Round 5 – Jeremiah Gonzalez (Scott City) won by major decision over Mason Holman (Liberal – Eisenhower) (Maj 12-4)

Max Jones Fieldhouse B-98B

Brian Casas’s place is 1st and has scored 20.0 team points.

  • Round 1 – Brian Casas (Liberal – Eisenhower) won by fall over Isaac Bain (Scott City) (Fall 0:27)
  • Round 2 – Brian Casas (Liberal – Eisenhower) won by fall over Colin Pfannenstiel (Hays) (Fall 0:44)
  • Round 3 – Jace Seba JV (Garden City – Kenneth Henderson) won by fall over Brian Casas (Liberal – Eisenhower) (Fall 0:57)
  • Round 4 – Brian Casas (Liberal – Eisenhower) won by fall over Emmanuel Sepulveda (Liberal – Seymour Rogers) (Fall 0:30)
  • Round 5 – Brian Casas (Liberal – Eisenhower) won by fall over Romeo Garcia (Garden City – Horace Good) (Fall 1:40)

Max Jones Fieldhouse B-110B

Isaac Guerrero’s place is 6th and has scored 4.0 team points.

  • Round 1 – Cristian Salmeron (Garden City – Horace Good) won by fall over Isaac Guerrero (Liberal – Eisenhower) (Fall 0:45)
  • Round 2 – Malikah Garica (Ulysses – Kepley) won by fall over Isaac Guerrero (Liberal – Eisenhower) (Fall 1:09)
  • Round 3 – Kasten Wren (Scott City) won by fall over Isaac Guerrero (Liberal – Eisenhower) (Fall 2:19)
  • Round 4 – Treighton Hoss (Goodland) won by fall over Isaac Guerrero (Liberal – Eisenhower) (Fall 0:16)
  • Round 5 – Mario Mancilla (Liberal – Seymour Rogers) won by fall over Isaac Guerrero (Liberal – Eisenhower) (Fall 0:40)

Max Jones Fieldhouse B-122D

Jayden Heronemus’s place is 2nd and has scored 12.0 team points.

  • Round 1 – Jayden Heronemus (Liberal – Eisenhower) won by fall over Jayson Holguin (Garden City – Horace Good) (Fall 1:52)
  • Round 2 – Brady Wiedeman (Colby) won by fall over Jayden Heronemus (Liberal – Eisenhower) (Fall 0:45)
  • Round 3 – Jayden Heronemus (Liberal – Eisenhower) won by fall over Isayah Barranca (Cimarron) (Fall 3:25)
  • Round 4 – Jayden Heronemus (Liberal – Eisenhower) won by fall over Jesus Martinez (Cimarron) (Fall 0:25)

Max Jones Fieldhouse B-130B

Wyatt Manell’s place is 3rd and has scored 6.0 team points.

  • Round 1 – Wyatt Manell (Liberal – Eisenhower) won by fall over Noah Schaeffer (Hays) (Fall 0:43)
  • Round 2 – Easton Eisenhour (Scott City) won by decision over Wyatt Manell (Liberal – Eisenhower) (Dec 5-4)
  • Round 3 – Brandon Moreno (Garden City – Horace Good) won by fall over Wyatt Manell (Liberal – Eisenhower) (Fall 2:23)

Max Jones Fieldhouse B-130D

Joshua Mejia’s place is 4th and has scored 2.0 team points.

  • Round 1 – Alan Corrales (Holcomb) won by fall over Joshua Mejia (Liberal – Eisenhower) (Fall 1:18)
  • Round 2 – Jadin Hall (Colby) won by fall over Joshua Mejia (Liberal – Eisenhower) (Fall 2:27)
  • Round 3 – Nicholas Gamboa (Goodland) won by fall over Joshua Mejia (Liberal – Eisenhower) (Fall 0:49)

Max Jones Fieldhouse B-138A

Aron Duque’s place is 5th and has scored 7.0 team points.

  • Round 1 – Eric Schroeder (Colby) won by fall over Aron Duque (Liberal – Eisenhower) (Fall 2:06)
  • Round 2 – Pierce Vallejo (Scott City) won by fall over Aron Duque (Liberal – Eisenhower) (Fall 0:52)
  • Round 3 – Aron Duque (Liberal – Eisenhower) won by major decision over Tanner Tarpley (Lakin) (Maj 13-3)
  • Round 4 – Javid Corral (Holcomb) won by fall over Aron Duque (Liberal – Eisenhower) (Fall 0:42)
  • Round 5 – Wes Dreiling (Hays) won by decision over Aron Duque (Liberal – Eisenhower) (Dec 8-5)

Max Jones Fieldhouse B-138B

Blayden Betts’s place is 2nd and has scored 12.0 team points.

  • Round 1 – Jordan Jones (Colby) won by fall over Blayden Betts (Liberal – Eisenhower) (Fall 0:57)
  • Round 3 – Blayden Betts (Liberal – Eisenhower) won by fall over Juan Tomas (Liberal – Seymour Rogers) (Fall 0:21)
  • Round 4 – Blayden Betts (Liberal – Eisenhower) won by fall over Tanner Calderon V (Garden City – Kenneth Henderson) (Fall 0:33)
  • Round 5 – Blayden Betts (Liberal – Eisenhower) won by fall over Johnny Garza (Garden City – Horace Good) (Fall 1:50)

Max Jones Fieldhouse B-146A

Modesto Leyva’s place is 6th and has scored 4.0 team points.

  • Round 1 – Ismael Veiyra (Liberal – Seymour Rogers) won by fall over Modesto Leyva (Liberal – Eisenhower) (Fall 0:13)
  • Round 2 – Hunter Fry (Scott City) won by fall over Modesto Leyva (Liberal – Eisenhower) (Fall 0:27)
  • Round 3 – Tygh Jaeger (Hays) won by fall over Modesto Leyva (Liberal – Eisenhower) (Fall 0:23)
  • Round 4 – Eli Campfield (Liberal – Seymour Rogers) won by fall over Modesto Leyva (Liberal – Eisenhower) (Fall 0:31)
  • Round 5 – Jonny Rigler (Hays) won by fall over Modesto Leyva (Liberal – Eisenhower) (Fall 0:21)

Max Jones Fieldhouse B-154A

Easton Cooley’s place is 3rd and has scored 13.0 team points.

  • Round 1 – Easton Cooley (Liberal – Eisenhower) won by fall over Drew Wellbrock (Hays) (Fall 3:18)
  • Round 2 – Easton Cooley (Liberal – Eisenhower) won by fall over Blake Dryden (Holcomb) (Fall 0:09)
  • Round 3 – Easton Cooley (Liberal – Eisenhower) won by decision over Beau Gough (Scott City) (Dec 9-5)
  • Round 4 – Jesse Gomez (Liberal – Seymour Rogers) won by decision over Easton Cooley (Liberal – Eisenhower) (Dec 8-5)
  • Round 5 – Von Grubbs (Hugoton) won by decision over Easton Cooley (Liberal – Eisenhower) (Dec 6-3)

Max Jones Fieldhouse B-154B

Edgar Valverde’s place is 6th and has scored 4.0 team points.

  • Round 1 – Bode Bachman (Lakin) won by fall over Edgar Valverde (Liberal – Eisenhower) (Fall 2:16)
  • Round 2 – Ethan Horinek (Goodland) won by fall over Edgar Valverde (Liberal – Eisenhower) (Fall 2:48)
  • Round 3 – Israel Zimmerman (Hays) won by fall over Edgar Valverde (Liberal – Eisenhower) (Fall 0:51)
  • Round 4 – Alan Brochers (Hays) won by major decision over Edgar Valverde (Liberal – Eisenhower) (Maj 8-0)
  • Round 5 – Abdiel Cabezas (Hugoton) won by fall over Edgar Valverde (Liberal – Eisenhower) (Fall 0:53)

Max Jones Fieldhouse B-215A

Xavier Tafoya’s place is 2nd and has scored 18.0 team points.

  • Round 1 – Xavier Tafoya (Liberal – Eisenhower) won by fall over Alejandro Rendon (Liberal – Seymour Rogers) (Fall 0:12)
  • Round 2 – Xavier Tafoya (Liberal – Eisenhower) won by fall over Jairo Martinez (Liberal – Eisenhower) (Fall 0:28)
  • Round 3 – Xavier Tafoya (Liberal – Eisenhower) won by fall over Boady Nelson (Ulysses – Kepley) (Fall 0:10)
  • Round 4 – Emilio Contreras (Scott City) won by decision over Xavier Tafoya (Liberal – Eisenhower) (Dec 7-1)
  • Round 5 – Xavier Tafoya (Liberal – Eisenhower) won by fall over Marcus Rodriguez V (Garden City – Kenneth Henderson) (Fall 0:50)

Max Jones Fieldhouse B-215A

Jairo Martinez’s place is 3rd and has scored 15.0 team points.

  • Round 1 – Jairo Martinez (Liberal – Eisenhower) won by fall over Boady Nelson (Ulysses – Kepley) (Fall 0:57)
  • Round 2 – Xavier Tafoya (Liberal – Eisenhower) won by fall over Jairo Martinez (Liberal – Eisenhower) (Fall 0:28)
  • Round 3 – Emilio Contreras (Scott City) won by fall over Jairo Martinez (Liberal – Eisenhower) (Fall 0:55)
  • Round 4 – Jairo Martinez (Liberal – Eisenhower) won by fall over Marcus Rodriguez V (Garden City – Kenneth Henderson) (Fall 2:13)
  • Round 5 – Jairo Martinez (Liberal – Eisenhower) won by fall over Alejandro Rendon (Liberal – Seymour Rogers) (Fall 1:52)

Max Jones Fieldhouse B-215B

Diego Flores’s place is 6th and has scored 4.0 team points.

  • Round 1 – Fabian Escobedo (Garden City – Horace Good) won by fall over Diego Flores (Liberal – Eisenhower) (Fall 1:49)
  • Round 2 – Ajoni Smolarkiewicz (Hays) won by fall over Diego Flores (Liberal – Eisenhower) (Fall 1:55)
  • Round 3 – Zac Kitch (Garden City – Horace Good) won by fall over Diego Flores (Liberal – Eisenhower) (Fall 0:20)
  • Round 4 – Brody Schmidt (Cimarron) won by fall over Diego Flores (Liberal – Eisenhower) (Fall 0:33)
  • Round 5 – Sergio Lopez (Holcomb) won in sudden victory – 1 over Diego Flores (Liberal – Eisenhower) (SV-1 4-2)

Max Jones Fieldhouse B-HWTA

Angel Peregrino’s place is 2nd and has scored 9.0 team points.

  • Round 1 – Canon Weber (Hays) won by fall over Angel Peregrino (Liberal – Eisenhower) (Fall 0:34)
  • Round 2 – Angel Peregrino (Liberal – Eisenhower) won by fall over Davian Trejo (Liberal – Eisenhower) (Fall 2:17)
  • Round 3 – Kaiden Fisher (Holcomb) won by decision over Angel Peregrino (Liberal – Eisenhower) (Dec 2-1)

Max Jones Fieldhouse B-HWTA

Davian Trejo’s place is 3rd and has scored 6.0 team points.

  • Round 1 – Davian Trejo (Liberal – Eisenhower) won by fall over Kaiden Fisher (Holcomb) (Fall 0:57)
  • Round 2 – Angel Peregrino (Liberal – Eisenhower) won by fall over Davian Trejo (Liberal – Eisenhower) (Fall 2:17)
  • Round 3 – Canon Weber (Hays) won by fall over Davian Trejo (Liberal – Eisenhower) (Fall 0:26)

 

 

Latest Stories

Bob Dole Passes Away

(KAKE) Former U.S. Senator and Russell, KS native Robert J. Dole has died at 98 years...

Southwest Symphony Society presents Christmas Concert on Dec. 9

The public is invited to Southwest Symphony Society’s concert, “We’re Back: Just in Time for Christmas”...

Broadcast Square audio archives November 29 to December 3, 2021

You can listen to archived Broadcast Square audio from the week of November 29 to December...