Liberal, KS

Now: 62 °

Currently: Clouds

Hi: 85 ° | Lo: 56 °

Liberal Remains 5A in Football as KSHSAA Classifications are Released

Brock Kappelmann - September 25, 2023 3:45 pm

September 26, 2023
FOR IMMEDIATE RELEASE
The 2023-24 KSHSAA senior high membership is 351 schools. Wichita-Northeast Magnet School is an
unclassified member school.
School classification changes with enrollment ranges are as follows:
[Last year’s (2022-23) classification is shown in parenthesis.]
Class Number of Schools Range Schools Changing Class
6A 36 2440-1375 Maize (5A)
5A 36 1334-751 Kansas City- JC Harmon (6A)
4A 36 699-323 Concordia (3A)
Scott Community (3A)
3A 64 322-173 Iola (4A)
Leon-Bluestem (2A)
St. Marys (2A)
Topeka-Hayden (4A)
2A 64 171-108 Atchison-Maur Hill-Mt. Academy (3A)
Eureka (3A)
Lincoln (1A)
Oxford (1A)
Wichita-Classical School (1A)
1A 115 108-5 Allen-Northern Heights (2A)
Atwood-Rawlins County (2A)
Elkhart (2A)
Weskan (NEW)
Kansas State High School Activities Association
2023-24
Classifications and Enrollments
Enrollment figures as of September 20, 2023
based on ninth, tenth, eleventh and twelfth grades.
Note: Schools are listed in descending order
continued
6A
Member Schools: 36
Range: 2440-1375
Wichita-East …………………………………….. 2440
Wichita-Southeast ……………………………. 2252
Derby ………………………………………………. 2177
Wichita-North ………………………………….. 2160
Dodge City ……………………………………….. 2152
Olathe North……………………………………. 2031
Manhattan ………………………………………. 1988
Garden City ……………………………………… 1985
Olathe Northwest ……………………………. 1954
Kansas City-Wyandotte ……………………. 1884
Topeka-Washburn Rural ………………….. 1880
Olathe South……………………………………. 1845
Olathe East………………………………………. 1815
Lawrence-Free State ………………………… 1794
Gardner Edgerton ……………………………. 1768
Wichita-South ………………………………….. 1754
Junction City …………………………………….. 1729
Haysville Campus …………………………….. 1720
Wichita-Heights ……………………………….. 1657
Shawnee Mission East ……………………… 1655
OP-Blue Valley West ………………………… 1643
Olathe West …………………………………….. 1590
Shawnee Mission South …………………… 1590
Shawnee Mission West…………………….. 1590
Shawnee Mission Northwest ……………. 1589
Topeka …………………………………………….. 1568
OP-Blue Valley Northwest ………………… 1501
Lawrence …………………………………………. 1492
Shawnee Mission North …………………… 1481
Wichita-Northwest …………………………… 1480
Wichita-West ……………………………………. 1466
OP-Blue Valley North ……………………….. 1457
OP-Blue Valley …………………………………. 1445
Liberal……………………………………………… 1407
Maize ………………………………………………. 1387
Shawnee-Mill Valley …………………………. 1375
5A
Member Schools: 36
Range: 1334-751
Emporia …………………………………………… 1334
Kansas City-JC Harmon…………………….. 1322
Leavenworth ……………………………………. 1291
Hutchinson ……………………………………… 1288
Kansas City-Washington…………………… 1227
Kansas City-Turner…………………………… 1167
Topeka-Seaman ………………………………. 1156
Wichita-Bishop Carroll ……………………… 1149
Maize South …………………………………….. 1127
Tecumseh-Shawnee Heights ……………. 1114
Topeka West ……………………………………. 1059
Salina-South…………………………………….. 1053
Valley Center……………………………………. 1047
Spring Hill ………………………………………… 1037
OP-Blue Valley Southwest ………………… 1018
Newton ……………………………………………. 1017
Pittsburg ………………………………………….. 1012
Hays ………………………………………………….. 996
Andover …………………………………………….. 993
Goddard-Eisenhower ………………………… 988
De Soto ……………………………………………… 987
Great Bend………………………………………… 960
Goddard ……………………………………………. 949
Lenexa-St. James Academy ………………… 947
Topeka-Highland Park ……………………….. 940
Overland Park-St. Thomas Aquinas ……. 918
Salina-Central ……………………………………. 915
Basehor-Linwood ………………………………. 907
Lansing ……………………………………………… 890
Wichita-Kapaun Mt. Carmel ……………….. 885
Kansas City-Sumner Academy……………. 861
Kansas City-Piper ………………………………. 830
Kansas City-FL Schlagle ……………………… 828
Arkansas City …………………………………….. 827
Andover Central ………………………………… 805
Bonner Springs………………………………….. 751
4A
Member Schools: 36
Range: 699-323
McPherson ………………………………………… 699
Ottawa ………………………………………………. 685
Buhler ……………………………………………….. 677
Winfield …………………………………………….. 661
Shawnee Mission-Bishop Miege ………… 656
Tonganoxie ……………………………………….. 655
Augusta …………………………………………….. 626
Towanda-Circle………………………………….. 607
Paola …………………………………………………. 594
Chanute …………………………………………….. 570
Fort Scott …………………………………………… 568
Independence …………………………………… 563
Mulvane…………………………………………….. 563
Eudora ………………………………………………. 559
Louisburg ………………………………………….. 556
Wamego ……………………………………………. 514
El Dorado ………………………………………….. 513
Altamont-Labette County…………………… 509
Coffeyville-Field Kindley …………………….. 508
Rose Hill ……………………………………………. 505
Wellington …………………………………………. 474
Abilene ……………………………………………… 467
Ulysses ……………………………………………… 446
Atchison ……………………………………………. 435
Baldwin……………………………………………… 419
Parsons …………………………………………….. 419
St. George-Rock Creek ……………………….. 389
Andale ………………………………………………. 388
Chapman…………………………………………… 365
Clearwater…………………………………………. 360
Clay Center Community …………………….. 342
Pratt ………………………………………………….. 334
Holton……………………………………………….. 326
Hugoton ……………………………………………. 326
Concordia ………………………………………….. 323
Scott Community ………………………………. 323
• Note: Per classification Rule 5-2-2, enrollment ties are broken by using the previous
classification cycle count.
• Note: Quasi Team Sports will post classifications before the start of each season,
based on Board Approved Policy
3A
Member Schools: 64
Range: 322-173
Iola ………………………………………………………………………………………….. 322
Topeka-Hayden ……………………………………………………………………….. 320
Holcomb ………………………………………………………………………………….. 311
Santa Fe Trail …………………………………………………………………………… 310
Garnett-Anderson County ……………………………………………………….. 294
Nickerson ………………………………………………………………………………… 293
Columbus ………………………………………………………………………………… 291
Kansas City-Bishop Ward …………………………………………………………. 291
Frontenac ………………………………………………………………………………… 288
Osawatomie…………………………………………………………………………….. 286
Goodland ………………………………………………………………………………… 277
Colby ……………………………………………………………………………………….. 274
Girard ……………………………………………………………………………………… 273
Perry-Lecompton …………………………………………………………………….. 271
Wichita-Trinity Academy ………………………………………………………….. 266
Hiawatha …………………………………………………………………………………. 260
Hesston …………………………………………………………………………………… 259
Wichita Collegiate ……………………………………………………………………. 259
Meriden-Jefferson West …………………………………………………………… 256
Burlington ……………………………………………………………………………….. 255
Baxter Springs …………………………………………………………………………. 253
Lindsborg-Smoky Valley …………………………………………………………… 251
LaCygne-Prairie View ……………………………………………………………….. 250
Marysville ………………………………………………………………………………… 249
Wellsville …………………………………………………………………………………. 247
Halstead ………………………………………………………………………………….. 240
Cheney ……………………………………………………………………………………. 236
Anthony/Harper-Chaparral………………………………………………………. 235
Silver Lake ……………………………………………………………………………….. 233
Hoyt-Royal Valley …………………………………………………………………….. 229
Beloit……………………………………………………………………………………….. 228
Council Grove ………………………………………………………………………….. 228
Larned …………………………………………………………………………………….. 228
Neodesha ………………………………………………………………………………… 228
Seneca-Nemaha Central ………………………………………………………….. 226
Galena …………………………………………………………………………………….. 225
Sabetha …………………………………………………………………………………… 219
Caney Valley…………………………………………………………………………….. 218
Riverton …………………………………………………………………………………… 218
Osage City ……………………………………………………………………………….. 217
Hoisington……………………………………………………………………………….. 215
Russell …………………………………………………………………………………….. 215
Lyons ………………………………………………………………………………………. 213
Riley County …………………………………………………………………………….. 211
Gypsum-Southeast of Saline ……………………………………………………. 210
Haven ……………………………………………………………………………………… 208
Ellsworth …………………………………………………………………………………. 205
Minneapolis …………………………………………………………………………….. 202
Lakin ……………………………………………………………………………………….. 198
Pomona-West Franklin …………………………………………………………….. 194
Cimarron …………………………………………………………………………………. 191
Kingman ………………………………………………………………………………….. 191
Cherryvale ……………………………………………………………………………….. 189
Norton Community………………………………………………………………….. 188
Humboldt ………………………………………………………………………………… 185
Olathe-Heritage Christian Academy …………………………………………. 184
St. Marys …………………………………………………………………………………. 183
Phillipsburg ……………………………………………………………………………… 182
Rossville…………………………………………………………………………………… 180
Fredonia ………………………………………………………………………………….. 178
Effingham-Atchison Co Community …………………………………………. 177
Kismet-Southwestern Heights ………………………………………………….. 176
Douglass………………………………………………………………………………….. 175
Leon-Bluestem ………………………………………………………………………… 173
2A
Member Schools: 64
Range: 171-108
Richmond-Central Heights……………………………………………………….. 171
Belle Plaine ……………………………………………………………………………… 170
Easton-Pleasant Ridge ……………………………………………………………… 170
Eureka …………………………………………………………………………………….. 168
Wathena-Riverside …………………………………………………………………… 168
Garden Plain ……………………………………………………………………………. 167
Hillsboro ………………………………………………………………………………….. 167
Mound City-Jayhawk Linn ………………………………………………………… 166
Oskaloosa ……………………………………………………………………………….. 163
Whitewater-Remington ……………………………………………………………. 162
Horton …………………………………………………………………………………….. 160
Medicine Lodge ……………………………………………………………………….. 160
Shawnee-Maranatha Christian Academy………………………………….. 160
Cherokee-Southeast ………………………………………………………………… 154
Erie ………………………………………………………………………………………….. 154
Ellinwood…………………………………………………………………………………. 152
Sedgwick …………………………………………………………………………………. 151
Atchison-Maur Hill-Mount Academy ………………………………………… 149
Hays-Thomas More Prep-Marian ……………………………………………… 148
Moundridge …………………………………………………………………………….. 147
Sterling ……………………………………………………………………………………. 147
Hutchinson-Trinity Catholic ……………………………………………………… 146
Eskridge-Mission Valley ……………………………………………………………. 145
Belleville-Republic County ……………………………………………………….. 144
Jackson Heights ……………………………………………………………………….. 142
Marion …………………………………………………………………………………….. 141
Syracuse ………………………………………………………………………………….. 141
Bennington ……………………………………………………………………………… 140
Conway Springs ……………………………………………………………………….. 140
Herington ………………………………………………………………………………… 138
Pittsburg-St. Mary’s Colgan………………………………………………………. 135
Winchester-Jefferson County North …………………………………………. 135
Prairie Village-Kansas City Christian …………………………………………. 134
Inman ……………………………………………………………………………………… 133
Hoxie ………………………………………………………………………………………. 132
Topeka-Cair Paravel Latin School …………………………………………….. 128
Arma-Northeast ………………………………………………………………………. 127
McLouth ………………………………………………………………………………….. 127
Smith Center ……………………………………………………………………………. 127
Valley Falls……………………………………………………………………………….. 127
Brookville-Ell-Saline …………………………………………………………………. 126
Elbing-Berean Academy …………………………………………………………… 126
Johnson-Stanton County ………………………………………………………….. 125
Lyndon…………………………………………………………………………………….. 125
Salina-Sacred Heart …………………………………………………………………. 124
Blue Rapids-Valley Heights ………………………………………………………. 123
Oakley……………………………………………………………………………………… 123
Sublette …………………………………………………………………………………… 123
Alma-Wabaunsee …………………………………………………………………….. 122
Uniontown ………………………………………………………………………………. 122
Hill City ……………………………………………………………………………………. 120
Leoti-Wichita County ……………………………………………………………….. 120
Plainville ………………………………………………………………………………….. 119
WaKeeney-Trego Community ………………………………………………….. 119
Howard-West Elk ……………………………………………………………………… 116
Sedan ………………………………………………………………………………………. 113
Ellis ………………………………………………………………………………………….. 112
Pleasanton ………………………………………………………………………………. 112
Cottonwood Falls-Chase County ………………………………………………. 111
Lincoln …………………………………………………………………………………….. 111
Meade……………………………………………………………………………………… 111
Wichita-The Independent ………………………………………………………… 111
Oxford …………………………………………………………………………………….. 109
Wichita-Classical School Of Wichita ………………………………………….. 108
continued
1A
Member Schools: 115
Range: 108-5
Highland-Doniphan West…………………………………………………………. 108
Solomon ………………………………………………………………………………….. 107
Elkhart …………………………………………………………………………………….. 106
Oswego …………………………………………………………………………………… 106
Atwood-Rawlins County …………………………………………………………… 104
Clyde-Clifton Clyde…………………………………………………………………… 104
Sylvan-Lucas Unified………………………………………………………………… 104
Udall………………………………………………………………………………………… 104
Washington County …………………………………………………………………. 104
Yates Center ……………………………………………………………………………. 104
Allen-Northern Heights ……………………………………………………………. 103
La Crosse …………………………………………………………………………………. 102
Canton-Galva …………………………………………………………………………… 101
Olpe ………………………………………………………………………………………… 101
Spearville…………………………………………………………………………………….99
Dexter …………………………………………………………………………………………98
Rosalia-Flinthills ………………………………………………………………………….96
Montezuma-South Gray ………………………………………………………………95
Pratt-Skyline………………………………………………………………………………..94
Goessel ……………………………………………………………………………………….93
Wichita-Central Christian Academy ……………………………………………..93
Lawrence-Bishop Seabury Academy ……………………………………………92
Oberlin-Decatur Community ……………………………………………………….92
Onaga …………………………………………………………………………………………92
St. Francis ……………………………………………………………………………………92
Troy …………………………………………………………………………………………….92
Quinter ……………………………………………………………………………………….91
Greensburg-Kiowa County…………………………………………………………..89
Kinsley ………………………………………………………………………………………..88
Claflin-Central Plains …………………………………………………………………..87
Burden-Central……………………………………………………………………………86
Ness City……………………………………………………………………………………..86
Burlingame …………………………………………………………………………………85
Mankato-Rock Hills ……………………………………………………………………..85
Coldwater-South Central……………………………………………………………..84
St. John-Hudson ………………………………………………………………………….84
Frankfort …………………………………………………………………………………….83
Centralia ……………………………………………………………………………………..82
Downs-Lakeside ………………………………………………………………………….80
Pretty Prairie ……………………………………………………………………………….80
Little River …………………………………………………………………………………..79
Norwich ………………………………………………………………………………………78
Stockton ……………………………………………………………………………………..78
Colony-Crest ……………………………………………………………………………….77
Macksville ……………………………………………………………………………………77
Osborne ……………………………………………………………………………………..76
Ashland ………………………………………………………………………………………75
Wakefield ……………………………………………………………………………………75
Langdon-Fairfield ………………………………………………………………………..73
Minneola …………………………………………………………………………………….73
Jetmore-Hodgeman County…………………………………………………………72
Moran-Marmaton Valley ……………………………………………………………..71
Randolph-Blue Valley ………………………………………………………………….71
Satanta ……………………………………………………………………………………….71
Tribune-Greeley County ………………………………………………………………71
Melvern-Marais Des Cygnes Valley ………………………………………………69
Bucklin ………………………………………………………………………………………..68
Ingalls …………………………………………………………………………………………68
Lost Springs-Centre …………………………………………………………………….68
McPherson-Elyria Christian …………………………………………………………67
St. Paul………………………………………………………………………………………..67
Dighton……………………………………………………………………………………….66
Victoria ……………………………………………………………………………………….66
Deerfield …………………………………………………………………………………….65
South Haven ……………………………………………………………………………….65
Madison ……………………………………………………………………………………..64
Kensington-Thunder Ridge ………………………………………………………….63
Sharon Springs-Wallace County …………………………………………………..62
Caldwell ………………………………………………………………………………………61
Kiowa-South Barber…………………………………………………………………….60
Lebo ……………………………………………………………………………………………60
Stafford ………………………………………………………………………………………60
Linn …………………………………………………………………………………………….58
Cunningham ……………………………………………………………………………….56
Grainfield-Wheatland/Grinnell …………………………………………………….56
Burrton ……………………………………………………………………………………….55
Hanover………………………………………………………………………………………55
Peabody-Burns ……………………………………………………………………………53
Hutchinson-Central Christian ………………………………………………………52
Beloit-St. John’s …………………………………………………………………………..51
Hartford ……………………………………………………………………………………..50
Scandia-Pike Valley ……………………………………………………………………..48
Axtell …………………………………………………………………………………………..47
Otis-Bison……………………………………………………………………………………47
Waverly……………………………………………………………………………………….47
Moscow ………………………………………………………………………………………46
Rexford-Golden Plains…………………………………………………………………46
White City ……………………………………………………………………………………46
Tescott ………………………………………………………………………………………..45
Bird City-Cheylin ………………………………………………………………………….44
Almena-Northern Valley………………………………………………………………43
Buffalo-Altoona Midway………………………………………………………………43
Chetopa ………………………………………………………………………………………42
Cedar Vale …………………………………………………………………………………..40
LeRoy-Southern Coffey County ……………………………………………………39
Argonia ……………………………………………………………………………………….38
Rozel-Pawnee Heights …………………………………………………………………38
Attica …………………………………………………………………………………………..37
Chase ………………………………………………………………………………………….32
Weskan ……………………………………………………………………………………….32
Ransom-Western Plains ………………………………………………………………31
Hamilton …………………………………………………………………………………….30
Logan ………………………………………………………………………………………….29
Brewster ……………………………………………………………………………………..28
Hope …………………………………………………………………………………………..27
Junction City-St. Xavier ………………………………………………………………..26
Rolla ……………………………………………………………………………………………25
Longton-Elk Valley……………………………………………………………………….23
Natoma ………………………………………………………………………………………23
Winona-Triplains …………………………………………………………………………23
Miltonvale …………………………………………………………………………………..22
Palco …………………………………………………………………………………………..20
Glasco …………………………………………………………………………………………15
Tipton Catholic ……………………………………………………………………………14
Healy …………………………………………………………………………………………….5
• Note: Per classification Rule 5-2-2, enrollment ties are broken by using the previous
classification cycle count.
• Note: Quasi Team Sports will post classifications before the start of each season,
based on Board Approved Policy
Kansas State High School Activities Association
2023-24
Classifications and Enrollments
Enrollment figures as of September 20, 2023
based on ninth, tenth, eleventh and twelfth grades.
Note: Schools are listed alphabetically by city
6A
Member Schools: 36
Range: 2440-1375
Derby ………………………………………………. 2177
Dodge City ……………………………………….. 2152
Garden City ……………………………………… 1985
Gardner Edgerton ……………………………. 1768
Haysville Campus …………………………….. 1720
Junction City …………………………………….. 1729
Kansas City-Wyandotte ……………………. 1884
Lawrence …………………………………………. 1492
Lawrence-Free State ………………………… 1794
Liberal……………………………………………… 1407
Maize ………………………………………………. 1387
Manhattan ………………………………………. 1988
Olathe East………………………………………. 1815
Olathe North……………………………………. 2031
Olathe Northwest ……………………………. 1954
Olathe South……………………………………. 1845
Olathe West …………………………………….. 1590
OP-Blue Valley …………………………………. 1445
OP-Blue Valley North ……………………….. 1457
OP-Blue Valley Northwest ………………… 1501
OP-Blue Valley West ………………………… 1643
Shawnee Mission East ……………………… 1655
Shawnee Mission North …………………… 1481
Shawnee Mission Northwest ……………. 1589
Shawnee Mission South …………………… 1590
Shawnee Mission West…………………….. 1590
Shawnee-Mill Valley …………………………. 1375
Topeka …………………………………………….. 1568
Topeka-Washburn Rural ………………….. 1880
Wichita-East …………………………………….. 2440
Wichita-Heights ……………………………….. 1657
Wichita-North ………………………………….. 2160
Wichita-Northwest …………………………… 1480
Wichita-South ………………………………….. 1754
Wichita-Southeast ……………………………. 2252
Wichita-West ……………………………………. 1466
5A
Member Schools: 36
Range: 1334-751
Andover Central ………………………………… 805
Andover …………………………………………….. 993
Arkansas City …………………………………….. 827
Basehor-Linwood ………………………………. 907
Bonner Springs………………………………….. 751
De Soto ……………………………………………… 987
Emporia …………………………………………… 1334
Goddard ……………………………………………. 949
Goddard-Eisenhower ………………………… 988
Great Bend………………………………………… 960
Hays ………………………………………………….. 996
Hutchinson ……………………………………… 1288
Kansas City-FL Schlagle ……………………… 828
Kansas City-JC Harmon…………………….. 1322
Kansas City-Piper ………………………………. 830
Kansas City-Sumner Academy……………. 861
Kansas City-Turner…………………………… 1167
Kansas City-Washington…………………… 1227
Lansing ……………………………………………… 890
Leavenworth ……………………………………. 1291
Lenexa-St. James Academy ………………… 947
Maize South …………………………………….. 1127
Newton ……………………………………………. 1017
OP-Blue Valley Southwest ………………… 1018
OP-St. Thomas Aquinas……………………… 918
Pittsburg ………………………………………….. 1012
Salina-Central ……………………………………. 915
Salina-South…………………………………….. 1053
Spring Hill ………………………………………… 1037
Tecumseh-Shawnee Heights ……………. 1114
Topeka West ……………………………………. 1059
Topeka-Highland Park ……………………….. 940
Topeka-Seaman ………………………………. 1156
Valley Center……………………………………. 1047
Wichita-Bishop Carroll ……………………… 1149
Wichita-Kapaun Mt. Carmel ……………….. 885
4A
Member Schools: 36
Range: 699-323
Abilene ……………………………………………… 467
Altamont-Labette County…………………… 509
Andale ………………………………………………. 388
Atchison ……………………………………………. 435
Augusta …………………………………………….. 626
Baldwin……………………………………………… 419
Buhler ……………………………………………….. 677
Chanute …………………………………………….. 570
Chapman…………………………………………… 365
Clay Center Community …………………….. 342
Clearwater…………………………………………. 360
Coffeyville-Field Kindley …………………….. 508
Concordia ………………………………………….. 323
El Dorado ………………………………………….. 513
Eudora ………………………………………………. 559
Fort Scott …………………………………………… 568
Holton……………………………………………….. 326
Hugoton ……………………………………………. 326
Independence …………………………………… 563
Louisburg ………………………………………….. 556
McPherson ………………………………………… 699
Mulvane…………………………………………….. 563
Ottawa ………………………………………………. 685
Paola …………………………………………………. 594
Parsons …………………………………………….. 419
Pratt ………………………………………………….. 334
Rose Hill ……………………………………………. 505
Scott Community ………………………………. 323
Shawnee Mission-Bishop Miege ………… 656
St. George-Rock Creek ……………………….. 389
Tonganoxie ……………………………………….. 655
Towanda-Circle………………………………….. 607
Ulysses ……………………………………………… 446
Wamego ……………………………………………. 514
Wellington …………………………………………. 474
Winfield …………………………………………….. 661
continued
3A
Member Schools: 64
Range: 322-173
Anthony/Harper-Chaparral………………………………………………………. 235
Baxter Springs …………………………………………………………………………. 253
Beloit……………………………………………………………………………………….. 228
Burlington ……………………………………………………………………………….. 255
Caney Valley…………………………………………………………………………….. 218
Cheney ……………………………………………………………………………………. 236
Cherryvale ……………………………………………………………………………….. 189
Cimarron …………………………………………………………………………………. 191
Colby ……………………………………………………………………………………….. 274
Columbus ………………………………………………………………………………… 291
Council Grove ………………………………………………………………………….. 228
Douglass………………………………………………………………………………….. 175
Effingham-Atchison Co Community …………………………………………. 177
Ellsworth …………………………………………………………………………………. 205
Fredonia ………………………………………………………………………………….. 178
Frontenac ………………………………………………………………………………… 288
Galena …………………………………………………………………………………….. 225
Garnett-Anderson County ……………………………………………………….. 294
Girard ……………………………………………………………………………………… 273
Goodland ………………………………………………………………………………… 277
Gypsum-Southeast of Saline ……………………………………………………. 210
Halstead ………………………………………………………………………………….. 240
Haven ……………………………………………………………………………………… 208
Hesston …………………………………………………………………………………… 259
Hiawatha …………………………………………………………………………………. 260
Hoisington……………………………………………………………………………….. 215
Holcomb ………………………………………………………………………………….. 311
Hoyt-Royal Valley …………………………………………………………………….. 229
Humboldt ………………………………………………………………………………… 185
Iola ………………………………………………………………………………………….. 322
Kansas City-Bishop Ward …………………………………………………………. 291
Kingman ………………………………………………………………………………….. 191
Kismet-Southwestern Heights ………………………………………………….. 176
LaCygne-Prairie View ……………………………………………………………….. 250
Lakin ……………………………………………………………………………………….. 198
Larned …………………………………………………………………………………….. 228
Leon-Bluestem ………………………………………………………………………… 173
Lindsborg-Smoky Valley …………………………………………………………… 251
Lyons ………………………………………………………………………………………. 213
Marysville ………………………………………………………………………………… 249
Meriden-Jefferson West …………………………………………………………… 256
Minneapolis …………………………………………………………………………….. 202
Neodesha ………………………………………………………………………………… 228
Nickerson ………………………………………………………………………………… 293
Norton Community………………………………………………………………….. 188
Olathe-Heritage Christian Academy …………………………………………. 184
Osage City ……………………………………………………………………………….. 217
Osawatomie…………………………………………………………………………….. 286
Perry-Lecompton …………………………………………………………………….. 271
Phillipsburg ……………………………………………………………………………… 182
Pomona-West Franklin …………………………………………………………….. 194
Riley County …………………………………………………………………………….. 211
Riverton …………………………………………………………………………………… 218
Rossville…………………………………………………………………………………… 180
Russell …………………………………………………………………………………….. 215
Sabetha …………………………………………………………………………………… 219
Santa Fe Trail …………………………………………………………………………… 310
Seneca-Nemaha Central ………………………………………………………….. 226
Silver Lake ……………………………………………………………………………….. 233
St. Marys …………………………………………………………………………………. 183
Topeka-Hayden ……………………………………………………………………….. 320
Wellsville …………………………………………………………………………………. 247
Wichita Collegiate ……………………………………………………………………. 259
Wichita-Trinity Academy ………………………………………………………….. 266
2A
Member Schools: 64
Range: 171-108
Alma-Wabaunsee …………………………………………………………………….. 122
Arma-Northeast ………………………………………………………………………. 127
Atchison-Maur Hill-Mount Academy ………………………………………… 149
Belle Plaine ……………………………………………………………………………… 170
Belleville-Republic County ……………………………………………………….. 144
Bennington ……………………………………………………………………………… 140
Blue Rapids-Valley Heights ………………………………………………………. 123
Brookville-Ell-Saline …………………………………………………………………. 126
Cherokee-Southeast ………………………………………………………………… 154
Conway Springs ……………………………………………………………………….. 140
Cottonwood Falls-Chase County ………………………………………………. 111
Easton-Pleasant Ridge ……………………………………………………………… 170
Elbing-Berean Academy …………………………………………………………… 126
Ellinwood…………………………………………………………………………………. 152
Ellis ………………………………………………………………………………………….. 112
Erie ………………………………………………………………………………………….. 154
Eskridge-Mission Valley ……………………………………………………………. 145
Eureka …………………………………………………………………………………….. 168
Garden Plain ……………………………………………………………………………. 167
Hays-Thomas More Prep-Marian ……………………………………………… 148
Herington ………………………………………………………………………………… 138
Hill City ……………………………………………………………………………………. 120
Hillsboro ………………………………………………………………………………….. 167
Horton …………………………………………………………………………………….. 160
Howard-West Elk ……………………………………………………………………… 116
Hoxie ………………………………………………………………………………………. 132
Hutchinson-Trinity Catholic ……………………………………………………… 146
Jackson Heights ……………………………………………………………………….. 142
Inman ……………………………………………………………………………………… 133
Johnson-Stanton County ………………………………………………………….. 125
Leoti-Wichita County ……………………………………………………………….. 120
Lincoln …………………………………………………………………………………….. 111
Lyndon…………………………………………………………………………………….. 125
Marion …………………………………………………………………………………….. 141
McLouth ………………………………………………………………………………….. 127
Meade……………………………………………………………………………………… 111
Medicine Lodge ……………………………………………………………………….. 160
Mound City-Jayhawk Linn ………………………………………………………… 166
Moundridge …………………………………………………………………………….. 147
Oakley……………………………………………………………………………………… 123
Oskaloosa ……………………………………………………………………………….. 163
Oxford …………………………………………………………………………………….. 109
Pittsburg-St. Mary’s Colgan………………………………………………………. 135
Plainville ………………………………………………………………………………….. 119
Pleasanton ………………………………………………………………………………. 112
Prairie Village-Kansas City Christian …………………………………………. 134
Richmond-Central Heights……………………………………………………….. 171
Salina-Sacred Heart …………………………………………………………………. 124
Sedan ………………………………………………………………………………………. 113
Sedgwick …………………………………………………………………………………. 151
Shawnee-Maranatha Christian Academy………………………………….. 160
Smith Center ……………………………………………………………………………. 127
Sterling ……………………………………………………………………………………. 147
Sublette …………………………………………………………………………………… 123
Syracuse ………………………………………………………………………………….. 141
Topeka-Cair Paravel Latin School …………………………………………….. 128
Uniontown ………………………………………………………………………………. 122
Valley Falls……………………………………………………………………………….. 127
WaKeeney-Trego Community ………………………………………………….. 119
Wathena-Riverside …………………………………………………………………… 168
Whitewater-Remington ……………………………………………………………. 162
Wichita-Classical School Of Wichita ………………………………………….. 108
Wichita-The Independent ………………………………………………………… 111
Winchester-Jefferson County North …………………………………………. 135
continued
1A
Member Schools: 115
Range: 108-5
Allen-Northern Heights ……………………………………………………………. 103
Almena-Northern Valley………………………………………………………………43
Argonia ……………………………………………………………………………………….38
Ashland ………………………………………………………………………………………75
Attica …………………………………………………………………………………………..37
Atwood-Rawlins County …………………………………………………………… 104
Axtell …………………………………………………………………………………………..47
Beloit-St. John’s …………………………………………………………………………..51
Bird City-Cheylin ………………………………………………………………………….44
Brewster ……………………………………………………………………………………..28
Bucklin ………………………………………………………………………………………..68
Buffalo-Altoona Midway………………………………………………………………43
Burden-Central……………………………………………………………………………86
Burlingame …………………………………………………………………………………85
Burrton ……………………………………………………………………………………….55
Caldwell ………………………………………………………………………………………61
Canton-Galva …………………………………………………………………………… 101
Cedar Vale …………………………………………………………………………………..40
Centralia ……………………………………………………………………………………..82
Chase ………………………………………………………………………………………….32
Chetopa ………………………………………………………………………………………42
Claflin-Central Plains …………………………………………………………………..87
Clyde-Clifton Clyde…………………………………………………………………… 104
Coldwater-South Central……………………………………………………………..84
Colony-Crest ……………………………………………………………………………….77
Cunningham ……………………………………………………………………………….56
Deerfield …………………………………………………………………………………….65
Dexter …………………………………………………………………………………………98
Dighton……………………………………………………………………………………….66
Downs-Lakeside ………………………………………………………………………….80
Elkhart …………………………………………………………………………………….. 106
Frankfort …………………………………………………………………………………….83
Glasco …………………………………………………………………………………………15
Goessel ……………………………………………………………………………………….93
Grainfield-Wheatland/Grinnell …………………………………………………….56
Greensburg-Kiowa County…………………………………………………………..89
Hamilton …………………………………………………………………………………….30
Hanover………………………………………………………………………………………55
Hartford ……………………………………………………………………………………..50
Healy …………………………………………………………………………………………….5
Highland-Doniphan West…………………………………………………………. 108
Hope …………………………………………………………………………………………..27
Hutchinson-Central Christian ………………………………………………………52
Ingalls …………………………………………………………………………………………68
Jetmore-Hodgeman County…………………………………………………………72
Junction City-St. Xavier ………………………………………………………………..26
Kensington-Thunder Ridge ………………………………………………………….63
Kinsley ………………………………………………………………………………………..88
Kiowa-South Barber…………………………………………………………………….60
La Crosse …………………………………………………………………………………. 102
Langdon-Fairfield ………………………………………………………………………..73
Lawrence-Bishop Seabury Academy ……………………………………………92
Lebo ……………………………………………………………………………………………60
LeRoy-Southern Coffey County ……………………………………………………39
Linn …………………………………………………………………………………………….58
Little River …………………………………………………………………………………..79
Logan ………………………………………………………………………………………….29
Longton-Elk Valley……………………………………………………………………….23
Lost Springs-Centre …………………………………………………………………….68
Macksville ……………………………………………………………………………………77
Madison ……………………………………………………………………………………..64
Mankato-Rock Hills ……………………………………………………………………..85
McPherson-Elyria Christian …………………………………………………………67
Melvern-Marais Des Cygnes Valley ………………………………………………69
Miltonvale …………………………………………………………………………………..22
Minneola …………………………………………………………………………………….73
Montezuma-South Gray ………………………………………………………………95
Moran-Marmaton Valley ……………………………………………………………..71
Moscow ………………………………………………………………………………………46
Natoma ………………………………………………………………………………………23
Ness City……………………………………………………………………………………..86
Norwich ………………………………………………………………………………………78
Oberlin-Decatur Community ……………………………………………………….92
Olpe ………………………………………………………………………………………… 101
Onaga …………………………………………………………………………………………92
Osborne ……………………………………………………………………………………..76
Oswego …………………………………………………………………………………… 106
Otis-Bison……………………………………………………………………………………47
Palco …………………………………………………………………………………………..20
Peabody-Burns ……………………………………………………………………………53
Pratt-Skyline………………………………………………………………………………..94
Pretty Prairie ……………………………………………………………………………….80
Quinter ……………………………………………………………………………………….91
Randolph-Blue Valley ………………………………………………………………….71
Ransom-Western Plains ………………………………………………………………31
Rexford-Golden Plains…………………………………………………………………46
Rolla ……………………………………………………………………………………………25
Rosalia-Flinthills ………………………………………………………………………….96
Rozel-Pawnee Heights …………………………………………………………………38
Satanta ……………………………………………………………………………………….71
Scandia-Pike Valley ……………………………………………………………………..48
Sharon Springs-Wallace County …………………………………………………..62
Solomon ………………………………………………………………………………….. 107
South Haven ……………………………………………………………………………….65
Spearville…………………………………………………………………………………….99
St. Francis ……………………………………………………………………………………92
St. John-Hudson ………………………………………………………………………….84
St. Paul………………………………………………………………………………………..67
Stafford ………………………………………………………………………………………60
Stockton ……………………………………………………………………………………..78
Sylvan-Lucas Unified………………………………………………………………… 104
Tescott ………………………………………………………………………………………..45
Tipton Catholic ……………………………………………………………………………14
Tribune-Greeley County ………………………………………………………………71
Troy …………………………………………………………………………………………….92
Udall………………………………………………………………………………………… 104
Victoria ……………………………………………………………………………………….66
Wakefield ……………………………………………………………………………………75
Washington County …………………………………………………………………. 104
Waverly……………………………………………………………………………………….47
Weskan ……………………………………………………………………………………….32
White City ……………………………………………………………………………………46
Wichita-Central Christian Academy ……………………………………………..93
Winona-Triplains …………………………………………………………………………23
Yates Center ……………………………………………………………………………. 104

September 26, 2023
FOR IMMEDIATE RELEASE
2024-2025 FOOTBALL CLASSIFICATION CHANGES
Football classification changes with enrollment ranges are as follows:
[Last year’s (2022-2023) classification is shown in parenthesis.]
Class Number of Schools Range Schools Changing Class
6A 32 1919-1103 Maize (5A)
Wichita-West (5A)
5A 32 1080-703 Basehor-Linwood (4A)
Lenexa-St. James Academy (4A)
OP-Blue Valley (6A)
OP-Blue Valley North (6A)
OP-St. Thomas Aquinas (4A)
4A 32 682-331 Kansas City-Sumner Academy (5A)
Lansing (5A)
Wichita-Kapaun Mt. Carmel (5A)
3A 40 317-179 Anthony-Harper-Chaparral (2A)
Neodesha (2A)
2A 40 179-127 Belle Plaine (1A)
Galena (3A)
Hoyt-Royal Valley (3A)
Leon-Bluestem (1A)
Oskaloosa (1A)
Richmond-Central Heights (1A)
St. Marys (1A)
1A 46 127-65 Atchison-Maur Hill-Mt. Academy (2A)
Bennington (8-Player)
Easton-Pleasant Ridge (2A)
Hays-Thomas More Prep-Marian (2A)
Herington (8-Player)
Highland-Doniphan West (8-Player)
Class Number of Schools Range Schools Changing Class
1A 46 127-65 Horton (2A)
Shawnee-Marantha Academy (8-Player)
Rossville (2A)
Moundridge (8-Player)
South Sumner (Caldwell/South Haven)
(8-Player)
Topeka-Cair Paravel (8-Player)
8-Player Div. I 48 100-64 Allen-Northern Heights (1A)
Arma-Northeast (1A)
Canton-Galva (DII)
Claflin-Central Plains (DII)
Coldwater-South Central (DII)
Downs-Lakeside (DII)
Ellis (1A)
Kinsley (DII)
St. Francis (DII)
Sylvan-Lucas Unified (DII)
8-Player Div. II 39 64-34 Ashland (6-Player)
Attica/Argonia (DI)
Burlingame (DI)
Deerfield (6-Player)
Lost Springs-Centre (6-Player)
Macksville (DI)
Osborne (DI)
Pretty Prairie (DI)
Tribune-Greeley County (6-Player)
Waverly (6-Player)
6-Player 22 55-20 Kiowa-South Barber (8-Player)
Melvern-Marais Des Cygnes Valley
(8-Player)
Otis-Bison (8-Player)
Weskan (NEW)
6A
Member Schools: 32
Range: 1919 – 1103
Wichita-East …………………………………….. 1919
Wichita-Southeast ……………………………. 1785
Derby ………………………………………………. 1686
Wichita-North ………………………………….. 1671
Dodge City ……………………………………….. 1645
Kansas City-Wyandotte ……………………. 1611
Garden City ……………………………………… 1566
Manhattan ………………………………………. 1556
Olathe North……………………………………. 1530
Olathe Northwest ……………………………. 1463
Topeka-Washburn Rural ………………….. 1436
Wichita-South ………………………………….. 1401
Olathe East………………………………………. 1388
Lawrence-Free State ………………………… 1385
Olathe South……………………………………. 1385
Junction City …………………………………….. 1377
Gardner Edgerton ……………………………. 1353
Wichita-Heights ……………………………….. 1301
Shawnee Mission East ……………………… 1299
Haysville Campus …………………………….. 1298
Topeka …………………………………………….. 1246
OP-Blue Valley West ………………………… 1239
Shawnee Mission West…………………….. 1194
Shawnee Mission Northwest ……………. 1193
Shawnee Mission South …………………… 1190
Olathe West …………………………………….. 1179
Wichita-West ……………………………………. 1172
OP-Blue Valley Northwest ………………… 1149
Wichita-Northwest …………………………… 1124
Lawrence ………………………………………… 1118
Shawnee Mission North ………………….. 1112
Maize ………………………………………………. 1103
5A
Member Schools: 32
Range: 1080 – 703
OP-Blue Valley North ……………………….. 1080
Liberal ……………………………………………… 1075
OP-Blue Valley …………………………………. 1074
Shawnee-Mill Valley …………………………. 1045
Emporia …………………………………………… 1036
Leavenworth ……………………………………… 996
Kansas City-JC Harmon………………………. 978
Hutchinson ……………………………………….. 952
Kansas City-Turner…………………………….. 943
Kansas City-Washington …………………….. 921
Topeka-Seaman ………………………………… 882
Wichita-Bishop Carroll ……………………….. 877
Tecumseh-Shawnee Heights ……………… 857
Maize South ………………………………………. 833
Topeka West ……………………………………… 819
Valley Center……………………………………… 814
Salina-South………………………………………. 809
Spring Hill ………………………………………….. 809
Hays ………………………………………………….. 789
Pittsburg ……………………………………………. 785
OP-Blue Valley Southwest ………………….. 767
Newton ……………………………………………… 753
Andover ……………………………………………. 752
Goddard ……………………………………………. 744
Goddard-Eisenhower ………………………… 743
DeSoto ………………………………………………. 740
Lenexa-St. James Academy ………………… 739
Great Bend………………………………………… 728
Topeka-Highland Park ……………………….. 725
Basehor-Linwood ………………………………. 715
OP-St. Thomas Aquinas……………………… 704
Salina-Central ……………………………………. 703
4A
Member Schools: 32
Range: 682 – 331
Wichita-Kapaun Mt. Carmel ……………….. 682
Kansas City-Sumner Academy……………. 675
Lansing ……………………………………………… 659
Arkansas City …………………………………….. 644
Kansas City-FL Schlagle ……………………… 625
Andover Central ………………………………… 615
Kansas City-Piper ………………………………. 592
Bonner Springs………………………………….. 584
McPherson ………………………………………… 545
Buhler ……………………………………………….. 527
Ottawa ………………………………………………. 501
Shawnee Mission-Bishop Miege ………… 500
Tonganoxie ……………………………………….. 494
Winfield …………………………………………….. 486
Augusta …………………………………………….. 481
Towanda-Circle………………………………….. 468
Paola …………………………………………………. 448
Fort Scott …………………………………………… 440
Independence …………………………………… 431
Louisburg ………………………………………….. 427
Chanute …………………………………………….. 421
Mulvane…………………………………………….. 420
El Dorado ………………………………………….. 411
Eudora ………………………………………………. 409
Rose Hill ……………………………………………. 406
Wamego ……………………………………………. 403
Altamont-Labette County…………………… 389
Coffeyville-Field Kindley …………………….. 386
Wellington …………………………………………. 365
Ulysses ……………………………………………… 350
Abilene ……………………………………………… 346
Atchison ……………………………………………. 331
Kansas State High School Activities Association
Football Classifications and Enrollments-Descending Order
2024 & 2025
Enrollment figures are based on ninth, tenth and eleventh grades only.
Enrollment figures are as of September 20, 2023.
* Note: Per classification
Rule 5-2-2, enrollment ties are broken by using the previous classification cycle count.
continued
3A
Member Schools: 40
Range: 317 – 179
Baldwin……………………………………………… 317
St. George-Rock Creek ……………………….. 315
Parsons …………………………………………….. 312
Andale ………………………………………………. 290
Clearwater…………………………………………. 281
Perry-Lecompton/Bishop Seabury …….. 270
Chapman…………………………………………… 269
Pratt ………………………………………………….. 261
Clay Center Community …………………….. 255
Iola ……………………………………………………. 253
Holton……………………………………………….. 250
Concordia ………………………………………….. 248
Topeka-Hayden …………………………………. 247
Hugoton ……………………………………………. 246
Scott Community ………………………………. 243
Holcomb ……………………………………………. 235
Osawatomie………………………………………. 234
Columbus ………………………………………….. 228
Nickerson ………………………………………….. 225
Colby …………………………………………………. 225
Garnett-Anderson County …………………. 224
Santa Fe Trail …………………………………….. 222
Frontenac ………………………………………….. 221
Kansas City-Bishop Ward …………………… 217
Goodland ………………………………………….. 217
Girard ……………………………………………….. 208
Hesston …………………………………………….. 204
Meriden-Jefferson West …………………….. 199
Wichita-Trinity Academy ……………………. 197
Wichita-Collegiate ……………………………… 197
Hiawatha …………………………………………… 196
Wellsville …………………………………………… 196
Baxter Springs …………………………………… 195
LaCygne-Prairie View …………………………. 194
Marysville ………………………………………….. 192
Lindsborg-Smoky Valley …………………….. 187
Burlington …………………………………………. 187
Neodesha ………………………………………….. 184
Anthony/Harper-Chaparral………………… 184
Cheney ……………………………………………… 179
2A
Member Schools: 40
Range: 179 – 127
Halstead ……………………………………………. 179
Council Grove ……………………………………. 178
Silver Lake …………………………………………. 177
Larned ………………………………………………. 176
Caney Valley………………………………………. 176
Seneca-Nemaha Central ……………………. 174
Riley County ………………………………………. 173
Beloit…………………………………………………. 172
Russell ………………………………………………. 171
Galena ………………………………………………. 171
Hoyt-Royal Valley ………………………………. 170
Osage City …………………………………………. 166
Lyons ………………………………………………… 164
Riverton …………………………………………….. 163
Hoisington…………………………………………. 162
Haven ……………………………………………….. 161
Sabetha …………………………………………….. 160
Gypsum-Southeast of Saline ……………… 159
Minneapolis ………………………………………. 158
Fredonia/Elk Valley ……………………………. 158
Ellsworth …………………………………………… 155
Lakin …………………………………………………. 153
Kingman ……………………………………………. 151
Humboldt ………………………………………….. 148
St. Marys …………………………………………… 148
Cherryvale …………………………………………. 146
Norton Community……………………………. 146
Douglass……………………………………………. 142
Kismet-Southwestern Heights ……………. 140
Phillipsburg ……………………………………….. 140
Pomona-West Franklin ………………………. 139
Richmond-Central Heights…………………. 137
Belle Plaine ……………………………………….. 137
Leon-Bluestem ………………………………….. 136
Effingham-Atchison Co Community. ….. 134
Oskaloosa …………………………………………. 133
Cimarron …………………………………………… 132
Hillsboro ……………………………………………. 130
Eureka ………………………………………………. 128
Garden Plain ……………………………………… 127
1A
Member Schools: 46
Range: 127 – 65
Mound City-Jayhawk Linn ………………….. 127
Rossville…………………………………………….. 126
Wathena-Riverside …………………………….. 126
Moundridge ………………………………………. 122
Erie ……………………………………………………. 121
Hutchinson-Trinity Catholic ……………….. 121
Easton-Pleasant Ridge ……………………….. 120
Horton ………………………………………………. 120
Shawnee-Maranatha Christian
Academy ……………………………………… 120
Sedgwick …………………………………………… 119
Whitewater-Remington ……………………… 119
Cherokee-Southeast ………………………….. 118
Marion ………………………………………………. 117
Jackson Heights …………………………………. 117
Medicine Lodge …………………………………. 116
Eskridge-Mission Valley ……………………… 114
Sterling ……………………………………………… 114
Herington ………………………………………….. 114
Hays-Thomas More Prep-Marian ……….. 113
Ellinwood…………………………………………… 113
Atchison-Maur Hill-Mount Academy. …. 112
Belleville-Republic County …………………. 111
Syracuse ……………………………………………. 110
Bennington ……………………………………….. 110
Plainville/Natoma ………………………………. 109
Conway Springs …………………………………. 105
Pittsburg-St. Marys Colgan ………………… 105
Caldwell/South Haven
(South Sumner)…………………………….. 105
Inman ……………………………………………….. 104
Johnson-Stanton County ……………………. 103
Topeka-Cair Paravel Latin School ………. 101
Blue Rapids-Valley Heights ………………… 100
Oakley…………………………………………………. 98
Smith Center ……………………………………….. 94
Winchester-Jefferson Co. North …………… 93
Valley Falls…………………………………………… 93
Uniontown ………………………………………….. 92
McLouth ……………………………………………… 91
Wabaunsee …………………………………………. 89
Pleasanton ………………………………………….. 89
Highland-Doniphan West…………………….. 88
Salina-Sacred Heart …………………………….. 84
Olpe ……………………………………………………. 76
Troy …………………………………………………….. 70
Centralia ……………………………………………… 68
Onaga …………………………………………………. 65
continued
8-Player Division I
Member Schools: 48
Range: 100 – 64
Cedar Vale/Dexter……………………………… 100
Hoxie ………………………………………………… 100
Leoti-Wichita County …………………………… 99
Wakeeney-Trego Community ………………. 98
Brookville-Ell Saline……………………………… 95
Lyndon………………………………………………… 94
Arma-Northeast ………………………………….. 91
Sedan ………………………………………………….. 89
Meade…………………………………………………. 88
Howard-West Elk …………………………………. 87
Sublette ………………………………………………. 87
Hill City ……………………………………………….. 87
Wichita-The Independent ……………………. 86
Ellis ……………………………………………………… 86
Lincoln ………………………………………………… 86
Cottonwood Falls-Chase County ………….. 85
Oswego ………………………………………………. 84
Oxford ………………………………………………… 82
Udall……………………………………………………. 82
Sylvan-Lucas Unified……………………………. 81
Elkhart ………………………………………………… 81
Washington County …………………………….. 78
Atwood-Rawlins County ………………………. 78
Yates Center ……………………………………….. 78
Solomon ……………………………………………… 78
Spearville…………………………………………….. 77
Claflin-Central Plains …………………………… 77
Pratt-Skyline………………………………………… 76
Madison/Hamilton ………………………………. 76
Canton-Galva ………………………………………. 75
St. Francis ……………………………………………. 75
Allen-Northern Heights ……………………….. 74
Clyde-Clifton Clyde………………………………. 73
Greensburg-Kiowa County…………………… 72
Oberlin-Decatur Community ……………….. 72
Rosalia-Flinthills ………………………………….. 70
La Crosse …………………………………………….. 69
Montezuma-South Gray ………………………. 69
Goessel ……………………………………………….. 69
Quinter ……………………………………………….. 68
Mankato-Rock Hills ……………………………… 67
Ness City……………………………………………… 67
Coldwater-South Central……………………… 67
Downs-Lakeside ………………………………….. 67
Kinsley ………………………………………………… 66
Stockton ……………………………………………… 65
Burden-Central……………………………………. 64
Little River …………………………………………… 64
8-Player Division II
Member Schools: 39
Range: 64 – 34
Burlingame …………………………………………. 64
St. John-Hudson ………………………………….. 64
Wakefield ……………………………………………. 61
Norwich ………………………………………………. 61
Frankfort …………………………………………….. 60
Ashland ………………………………………………. 60
Macksville ……………………………………………. 59
Colony-Crest ……………………………………….. 58
Moran-Marmaton Valley ……………………… 58
Langdon-Fairfield ……………………………….. 58
Osborne ……………………………………………… 58
Tribune-Greeley County ………………………. 58
Rural Vista (White City/Hope) ……………… 57
Deerfield …………………………………………….. 57
Pretty Prairie ……………………………………….. 57
Randolph-Blue Valley ………………………….. 55
Attica/Argonia ……………………………………… 54
Beloit-St. John’s/Tipton Catholic …………… 54
Jetmore-Hodgeman County…………………. 53
Minneola …………………………………………….. 52
Satanta ……………………………………………….. 51
Dighton……………………………………………….. 51
Victoria ……………………………………………….. 50
Linn …………………………………………………….. 49
St. Paul………………………………………………… 47
Lebo ……………………………………………………. 47
Bucklin ………………………………………………… 46
Kensington-Thunder Ridge ………………….. 46
Grainfield-Wheatland/Grinnell …………….. 46
Hartford ……………………………………………… 42
Stafford ………………………………………………. 42
Sharon Springs-Wallace County …………… 42
Lost Springs-Centre …………………………….. 40
Hanover………………………………………………. 39
Hutchinson-Central Christian ………………. 39
Axtell …………………………………………………… 38
Waverly……………………………………………….. 36
Scandia-Pike Valley ……………………………… 35
Logan/Palco ………………………………………… 34
6-Player
Member Schools: 22
Range: 55 – 20
Melvern-Marias Des Cygnes Valley ………. 55
Ingalls …………………………………………………. 51
Kiowa-South Barber…………………………….. 46
Cunningham ……………………………………….. 44
Peabody-Burns ……………………………………. 43
Burrton ……………………………………………….. 40
Rexford-Golden Plains…………………………. 36
Tescott ………………………………………………… 35
Otis-Bison……………………………………………. 34
Winona-Triplains/Brewster ………………….. 34
Bird City-Cheylin ………………………………….. 33
Buffalo-Altoona Midway………………………. 32
Moscow ………………………………………………. 32
Chetopa ………………………………………………. 30
Ransom-Western Plains/Healy …………….. 30
Almena-Northern Valley………………………. 28
Rozel-Pawnee Heights …………………………. 28
LeRoy-Southern Coffey County ……………. 28
Chase ………………………………………………….. 25
Southern Cloud (Miltonvale/Glasco) …….. 25
Rolla ……………………………………………………. 20
Weskan ……………………………………………….. 20
6A
Member Schools: 32
Range: 1919 – 1103
Derby ………………………………………………. 1686
Dodge City ……………………………………….. 1645
Garden City ……………………………………… 1566
Gardner Edgerton ……………………………. 1353
Haysville Campus …………………………….. 1298
Junction City …………………………………….. 1377
Kansas City-Wyandotte ……………………. 1611
Lawrence ………………………………………… 1118
Lawrence-Free State ………………………… 1385
Maize ………………………………………………. 1103
Manhattan ………………………………………. 1556
Olathe West …………………………………….. 1179
Olathe East………………………………………. 1388
Olathe North……………………………………. 1530
Olathe Northwest ……………………………. 1463
Olathe South……………………………………. 1385
OP-Blue Valley Northwest ………………… 1149
OP-Blue Valley West ………………………… 1239
Shawnee Mission East ……………………… 1299
Shawnee Mission North ………………….. 1112
Shawnee Mission Northwest ……………. 1193
Shawnee Mission South …………………… 1190
Shawnee Mission West…………………….. 1194
Topeka …………………………………………….. 1246
Topeka-Washburn Rural ………………….. 1436
Wichita-East …………………………………….. 1919
Wichita-Heights ……………………………….. 1301
Wichita-North ………………………………….. 1671
Wichita-Northwest …………………………… 1124
Wichita-South ………………………………….. 1401
Wichita-Southeast ……………………………. 1785
Wichita-West ……………………………………. 1172
5A
Member Schools: 32
Range: 1080 – 703
Andover ……………………………………………. 752
Basehor-Linwood ………………………………. 715
DeSoto ………………………………………………. 740
Emporia …………………………………………… 1036
Goddard ……………………………………………. 744
Goddard-Eisenhower ………………………… 743
Great Bend………………………………………… 728
Hays ………………………………………………….. 789
Hutchinson ……………………………………….. 952
Kansas City-JC Harmon………………………. 978
Kansas City-Turner…………………………….. 943
Kansas City-Washington …………………….. 921
Leavenworth ……………………………………… 996
Lenexa-St. James Academy ………………… 739
Liberal ……………………………………………… 1075
Maize South ………………………………………. 833
Newton ……………………………………………… 753
OP-Blue Valley North ……………………….. 1080
OP-Blue Valley Southwest ………………….. 767
OP-St. Thomas Aquinas……………………… 704
OP-Blue Valley …………………………………. 1074
Pittsburg ……………………………………………. 785
Salina-Central ……………………………………. 703
Salina-South………………………………………. 809
Shawnee-Mill Valley …………………………. 1045
Spring Hill ………………………………………….. 809
Tecumseh-Shawnee Heights ……………… 857
Topeka-Highland Park ……………………….. 725
Topeka-Seaman ………………………………… 882
Topeka West ……………………………………… 819
Valley Center……………………………………… 814
Wichita-Bishop Carroll ……………………….. 877
4A
Member Schools: 32
Range: 682 – 331
Abilene ……………………………………………… 346
Altamont-Labette County…………………… 389
Andover Central ………………………………… 615
Arkansas City …………………………………….. 644
Atchison ……………………………………………. 331
Augusta …………………………………………….. 481
Bonner Springs………………………………….. 584
Buhler ……………………………………………….. 527
Chanute …………………………………………….. 421
Coffeyville-Field Kindley …………………….. 386
El Dorado ………………………………………….. 411
Eudora ………………………………………………. 409
Fort Scott …………………………………………… 440
Independence …………………………………… 431
Kansas City-FL Schlagle ……………………… 625
Kansas City-Piper ………………………………. 592
Kansas City-Sumner Academy……………. 675
Lansing ……………………………………………… 659
Louisburg ………………………………………….. 427
McPherson ………………………………………… 545
Mulvane…………………………………………….. 420
Ottawa ………………………………………………. 501
Paola …………………………………………………. 448
Rose Hill ……………………………………………. 406
Shawnee Mission-Bishop Miege ………… 500
Tonganoxie ……………………………………….. 494
Towanda-Circle………………………………….. 468
Ulysses ……………………………………………… 350
Wamego ……………………………………………. 403
Wellington …………………………………………. 365
Wichita-Kapaun Mt. Carmel ……………….. 682
Winfield …………………………………………….. 486
Kansas State High School Activities Association
Football Classifications and Enrollments-Alphabetical Order
2024 & 2025
Enrollment figures are based on ninth, tenth and eleventh grades only.
Enrollment figures are as of September 20, 2023
* Note: Per classification
Rule 5-2-2, enrollment ties are broken by using the previous classification cycle count.
continued
3A
Member Schools: 40
Range: 317 – 179
Andale ………………………………………………. 290
Anthony/Harper-Chaparral………………… 184
Baldwin……………………………………………… 317
Baxter Springs …………………………………… 195
Burlington …………………………………………. 187
Chapman…………………………………………… 269
Cheney ……………………………………………… 179
Clay Center Community …………………….. 255
Clearwater…………………………………………. 281
Colby …………………………………………………. 225
Columbus ………………………………………….. 228
Concordia ………………………………………….. 248
Frontenac ………………………………………….. 221
Garnett-Anderson County …………………. 224
Girard ……………………………………………….. 208
Goodland ………………………………………….. 217
Hesston …………………………………………….. 204
Hiawatha …………………………………………… 196
Holcomb ……………………………………………. 235
Holton……………………………………………….. 250
Hugoton ……………………………………………. 246
Iola ……………………………………………………. 253
Kansas City-Bishop Ward …………………… 217
LaCygne-Prairie View …………………………. 194
Lindsborg-Smoky Valley …………………….. 187
Marysville ………………………………………….. 192
Meriden-Jefferson West …………………….. 199
Neodesha ………………………………………….. 184
Nickerson ………………………………………….. 225
Osawatomie………………………………………. 234
Parsons …………………………………………….. 312
Perry-Lecompton/Bishop Seabury …….. 270
Pratt ………………………………………………….. 261
Santa Fe Trail …………………………………….. 222
Scott Community ………………………………. 243
St. George-Rock Creek ……………………….. 315
Topeka-Hayden …………………………………. 247
Wellsville …………………………………………… 196
Wichita-Collegiate ……………………………… 197
Wichita-Trinity Academy ……………………. 197
2A
Member Schools: 40
Range: 179 – 127
Belle Plaine ……………………………………….. 137
Beloit…………………………………………………. 172
Caney Valley………………………………………. 176
Cherryvale …………………………………………. 146
Cimarron …………………………………………… 132
Council Grove ……………………………………. 178
Douglass……………………………………………. 142
Effingham-Atchison Co Commun……….. 134
Ellsworth …………………………………………… 155
Eureka ………………………………………………. 128
Fredonia / Elk Valley ………………………….. 158
Galena ………………………………………………. 171
Garden Plain ……………………………………… 127
Gypsum-SE of Saline ………………………….. 159
Halstead ……………………………………………. 179
Haven ……………………………………………….. 161
Hillsboro ……………………………………………. 130
Hoisington…………………………………………. 162
Hoyt-Royal Valley ………………………………. 170
Humboldt ………………………………………….. 148
Kingman ……………………………………………. 151
Kismet-Southwestern Heights ……………. 140
Lakin …………………………………………………. 153
Larned ………………………………………………. 176
Leon-Bluestem ………………………………….. 136
Lyons ………………………………………………… 164
Minneapolis ………………………………………. 158
Norton Community……………………………. 146
Osage City …………………………………………. 166
Oskaloosa …………………………………………. 133
Phillipsburg ……………………………………….. 140
Pomona-West Franklin ………………………. 139
Richmond-Central Heights…………………. 137
Riley County ………………………………………. 173
Riverton …………………………………………….. 163
Russell ………………………………………………. 171
Sabetha …………………………………………….. 160
Seneca-Nemaha Central ……………………. 174
Silver Lake …………………………………………. 177
St. Marys …………………………………………… 148
1A
Member Schools: 46
Range: 127 – 65
Atchison-Maur Hill-Mount Academy ….. 112
Belleville-Republic County …………………. 111
Bennington ……………………………………….. 110
Blue Rapids-Valley Heights ………………… 100
Caldwell/South Haven
(South Sumner)…………………………….. 105
Centralia ……………………………………………… 68
Cherokee-Southeast ………………………….. 118
Conway Springs …………………………………. 105
Easton-Pleasant Ridge ……………………….. 120
Ellinwood…………………………………………… 113
Erie ……………………………………………………. 121
Eskridge-Mission Valley ……………………… 114
Hays-Thomas More Prep-Marian ……….. 113
Herington ………………………………………….. 114
Highland-Doniphan West…………………….. 88
Horton ………………………………………………. 120
Hutchinson-Trinity Catholic ……………….. 121
Inman ……………………………………………….. 104
Jackson Heights …………………………………. 117
Johnson-Stanton County ……………………. 103
Marion ………………………………………………. 117
McLouth ……………………………………………… 91
Medicine Lodge …………………………………. 116
Mound City-Jayhawk Linn ………………….. 127
Moundridge ………………………………………. 122
Oakley…………………………………………………. 98
Olpe ……………………………………………………. 76
Onaga …………………………………………………. 65
Pittsburg-St. Marys Colgan ………………… 105
Plainville/Natoma ………………………………. 109
Pleasanton ………………………………………….. 89
Rossville…………………………………………….. 126
Salina-Sacred Heart …………………………….. 84
Sedgwick …………………………………………… 119
Shawnee-Maranatha Christian
Academy ……………………………………… 120
Smith Center ……………………………………….. 94
Sterling ……………………………………………… 114
Syracuse ……………………………………………. 110
Topeka-Cair Paravel Latin School ………. 101
Troy …………………………………………………….. 70
Uniontown ………………………………………….. 92
Valley Falls…………………………………………… 93
Wabaunsee …………………………………………. 89
Wathena-Riverside …………………………….. 126
Whitewater-Remington ……………………… 119
Winchester-Jefferson Co. North …………… 93
continued
8-Player Division I
Member Schools: 48
Range: 100 – 64
Allen-Northern Heights ……………………….. 74
Arma-Northeast ………………………………….. 91
Atwood-Rawlins County ………………………. 78
Brookville-Ell Saline……………………………… 95
Burden-Central……………………………………. 64
Canton-Galva ………………………………………. 75
Cedar Vale / Dexter ……………………………. 100
Claflin-Central Plains …………………………… 77
Clyde-Clifton Clyde………………………………. 73
Coldwater-South Central……………………… 67
Cottonwood Falls-Chase County ………….. 85
Downs-Lakeside ………………………………….. 67
Elkhart ………………………………………………… 81
Ellis ……………………………………………………… 86
Goessel ……………………………………………….. 69
Greensburg-Kiowa County…………………… 72
Hill City ……………………………………………….. 87
Howard-West Elk …………………………………. 87
Hoxie ………………………………………………… 100
Kinsley ………………………………………………… 66
La Crosse …………………………………………….. 69
Leoti-Wichita County …………………………… 99
Lincoln ………………………………………………… 86
Little River …………………………………………… 64
Lyndon………………………………………………… 94
Madison/Hamilton ………………………………. 76
Mankato-Rock Hills ……………………………… 67
Meade…………………………………………………. 88
Montezuma-South Gray ………………………. 69
Ness City……………………………………………… 67
Oberlin-Decatur Community ……………….. 72
Oswego ………………………………………………. 84
Oxford ………………………………………………… 82
Pratt-Skyline………………………………………… 76
Quinter ……………………………………………….. 68
Rosalia-Flinthills ………………………………….. 70
Sedan ………………………………………………….. 89
Solomon ……………………………………………… 78
Spearville…………………………………………….. 77
St. Francis ……………………………………………. 75
Stockton ……………………………………………… 65
Sublette ………………………………………………. 87
Sylvan-Lucas Unified……………………………. 81
Udall……………………………………………………. 82
Wakeeney-Trego Community ………………. 98
Washington County …………………………….. 78
Wichita-The Independent ……………………. 86
Yates Center ……………………………………….. 78
8-Player Division II
Member Schools: 39
Range: 64 – 34
Ashland ………………………………………………. 60
Attica/Argonia)…………………………………….. 54
Axtell …………………………………………………… 38
Beloit-St. John’s / Tipton Catholic …………. 54
Bucklin ………………………………………………… 46
Burlingame …………………………………………. 64
Colony-Crest ……………………………………….. 58
Deerfield …………………………………………….. 57
Dighton……………………………………………….. 51
Frankfort …………………………………………….. 60
Grainfield-Wheatland/Grinnell …………….. 46
Hanover………………………………………………. 39
Hartford ……………………………………………… 42
Hutchinson-Central Christian ………………. 39
Jetmore-Hodgeman County…………………. 53
Kensington-Thunder Ridge ………………….. 46
Langdon-Fairfield ……………………………….. 58
Lebo ……………………………………………………. 47
Linn …………………………………………………….. 49
Logan/Palco ………………………………………… 34
Lost Springs-Centre …………………………….. 40
Macksville ……………………………………………. 59
Minneola …………………………………………….. 52
Moran-Marmaton Valley ……………………… 58
Norwich ………………………………………………. 61
Osborne ……………………………………………… 58
Pretty Prairie ……………………………………….. 57
Randolph-Blue Valley ………………………….. 55
Rural Vista (White City/Hope) ……………… 57
Satanta ……………………………………………….. 51
Scandia-Pike Valley ……………………………… 35
Sharon Springs-Wallace County …………… 42
St. John-Hudson ………………………………….. 64
St. Paul………………………………………………… 47
Stafford ………………………………………………. 42
Tribune-Greeley County ………………………. 58
Victoria ……………………………………………….. 50
Wakefield ……………………………………………. 61
Waverly……………………………………………….. 36
6-Player
Member Schools: 22
Range: 55 – 20
Almena-Northern Valley………………………. 28
Bird City-Cheylin ………………………………….. 33
Buffalo-Altoona Midway………………………. 32
Burrton ……………………………………………….. 40
Chase ………………………………………………….. 25
Chetopa ………………………………………………. 30
Cunningham ……………………………………….. 44
Ingalls …………………………………………………. 51
Kiowa-South Barber…………………………….. 46
LeRoy-Southern Coffey County ……………. 28
Melvern-Marias Des Cygnes Valley ………. 55
Moscow ………………………………………………. 32
Otis-Bison……………………………………………. 34
Peabody-Burns ……………………………………. 43
Ransom-Western Plains/Healy …………….. 30
Rexford-Golden Plains…………………………. 36
Rolla ……………………………………………………. 20
Rozel-Pawnee Heights …………………………. 28
Southern Cloud (Miltonvale/Glasco) …….. 25
Tescott ………………………………………………… 35
Weskan ……………………………………………….. 20
Winona-Triplains/Brewster ………………….. 34

 

 

Latest Stories

Floyd Donates Aircraft to the Air Museum

Long time Liberal Agricultural Aviator, Jim Floyd, has donated his airplane, a 1971 Grumman Ag Cat,...

Homeshow Pushes Close to 100 Vendors

The KSCB Springfest Home Show will take place this Saturday, April 27th, 10-6 and Sunday, April...

Karen Gomez-Najera Named LHS Valedictorian

The Liberal Chamber of Commerce Academic Banquet was Wednesday night at the Seward County Activity Center. ...

 
KSCB Radio News