Hooker Girls Win State and Hooker Boys are 2nd

Brock Kappelmann - May 9, 2022 5:56 am

Women – Class 2A – Team Rankings – 17 Events Scored
=========================================================================================
1) Hooker 85 2) Velma-Alma 70
3) Crescent 69 4) Oklahoma Union 59
5) Regent Prep HS of OK 56 6) Cashion 45
7) Afton 39 8) Watonga 38
9) Stroud 37 10) Hobart 34
11) Okemah 29 12) Warner 28
13) Merritt 25 14) Minco 22
14) Oktaha 22 16) Oklahoma (OCA) Christian 20
17) Wynnewood 16 17) Hinton 16
19) Caddo 15 20) Pawhuska 11
21) Fairview 9 22) Chelsea 8
23) Wilburton 7 23) Porter (HS) Consolid 7
23) Carnegie 7 26) Hydro-Eakly 6
26) Empire 6 28) Tonkawa 5
28) Thomas-Fay-Custer 5 28) Commerce 5
31) Walters 4 32) Fairland 3
33) Wyandotte 2 33) Wright City 2
33) Pawnee 2 36) Stratford 1
36) Vian 1 36) Sayre 1
=============================================================================

Men – Class 2A – Team Rankings – 17 Events Scored
=========================================================================================
1) Rejoice Christian 119 2) Hooker 103
3) Hobart 60.50 4) Warner 45
5) Fairview 43 6) Colcord 38
7) Gore 30 8) Wynnewood 25.50
9) Chelsea 24 10) Merritt 22
10) Mounds 22 10) Chouteau – Mazie 22
13) Stroud 21 14) Wister 18
15) Watonga 17 16) Oklahoma Union 15
17) Sayre 14 18) Thomas-Fay-Custer 11
18) Carnegie 11 18) Wewoka 11
21) Ketchum 10 22) Hominy 9
22) Minco 9 24) Okemah 8
24) Vian 8 24) Foyil 8
24) Caney Valley 8 24) Central – Sallisaw 8
24) Stratford 8 30) Oklahoma (OCA) Christian 7
31) Velma-Alma 6 31) Hinton 6
31) Tonkawa 6 34) Rush Springs 5
34) Konawa 5 34) Pioneer-Pleasant Valley 5
37) Elmore CIty-Pernell 4 37) Cashion 4
37) Healdton 4 40) Walters 3
41) Snyder 2 41) Pawhuska 2
41) Ripley 2 41) Mooreland 2
45) Savanna 1 45) Caddo 1
45) Porum 1 45) Pocola 1

 

Delta Timing Group – Contractor License Hy-Tek’s MEET MANAGER 5/7/2022 Page 2
Oklahoma Secondary Schools Activities Assoc. – 5/6/2022 to 5/7/2022
2A-4A State Track & Field Championship
Catoosa High School
Results
….Girls 200 m Dash Class 2A
8 Natalie PerryHunter 10 Porter 27.65q -0.1 1
9 Reydon Walker 11 Crescent 27.80 -0.1 1
10 Ashlyn Redelsperger 12 Hobart 27.87 1.4 2
11 Jaclyn Glasscock 10 Thomas-Fay-Custer 27.93 1.4 2
12 Dina Marchoud 12 Chelsea 28.12 -0.1 1
13 Jordyn Nichols 9 Caddo 28.31 -0.1 1
14 Layney Molini 9 Rejoice Christian 28.47 1.4 2
15 Devry Metcalf 9 Hooker 28.64 -0.1 1
16 Mallory Womeldorff 9 Silo 28.70 1.4 2
Girls 200 m Dash Class 2A
============================================================================
NFHS: ! 22.52 2003 Allyson Felix, LA Baptist
State Meet: # 24.92 2017 McMillian, Millwood
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
Finals
1 Katie Bosley 11 Ok Christian 25.06 -0.3 10
2 Haley Combs 11 Hinton 26.65 -0.3 8
3 Abby Hobgood 9 Cashion 26.85 -0.3 6
4 Jaiden Alexander 11 Watonga 26.87 -0.3 5
5 Emily Robinson 11 Caddo 27.01 -0.3 4
6 Kat Osterberger 11 Afton 27.16 -0.3 3
7 Natalie PerryHunter 10 Porter 27.54 -0.3 2
8 Hannah Reynolds 9 Pawhuska 27.77 -0.3 1
Girls 400 m Run Class 2A
Top 8 Advance by Time
===================================================================
NFHS: ! 50.74 2000 Monique Henderson, San Diego Mor
State Meet: # 55.97 2014 Breonna Hall, Millwood
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Ellie Hoemann 11 Regent Prep 1:00.04q 2
2 Jordan Jackson 9 Warner 1:00.28q 1
3 Mady Swayze 11 Hooker 1:00.55q 2
4 Emily Robinson 11 Caddo 1:01.01q 1
5 Miya Curry 11 Pawhuska 1:02.01q 2
6 Dailee Taylor 12 Merritt 1:02.77q 1
7 Maddie Gaxiola 10 Okemah 1:02.80q 1
8 Chloe Stout 10 Merritt 1:04.10q 2
9 Savannah Fischer 11 Hooker 1:04.29 2
10 Megli Talley 12 Hobart 1:04.60 1
11 Abby Harelson 11 Okemah 1:04.64 1
12 Abby Elliott 11 Amber-Pocasset 1:05.03 2
13 Raegan Wilson 10 Commerce 1:05.99 2
14 Bella Woody 12 Cashion 1:06.37 1
15 Elizabeth White 9 Merritt 1:06.51 2
16 Avery Warner 9 Central – Sallisaw 1:07.10 1

Delta Timing Group – Contractor License Hy-Tek’s MEET MANAGER 5/7/2022 Page 3
Oklahoma Secondary Schools Activities Assoc. – 5/6/2022 to 5/7/2022
2A-4A State Track & Field Championship
Catoosa High School
Results
Girls 400 m Run Class 2A
=======================================================================
NFHS: ! 50.74 2000 Monique Henderson, San Diego Morse
State Meet: # 55.97 2014 Breonna Hall, Millwood
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Ellie Hoemann 11 Regent Prep 59.77 10
2 Jordan Jackson 9 Warner 1:00.56 8
3 Mady Swayze 11 Hooker 1:00.64 6
4 Miya Curry 11 Pawhuska 1:01.32 5
5 Emily Robinson 11 Caddo 1:01.48 4
6 Maddie Gaxiola 10 Okemah 1:02.31 3
7 Chloe Stout 10 Merritt 1:03.59 2
8 Dailee Taylor 12 Merritt 1:04.56 1
Girls 800 m Run Class 2A
=======================================================================
NFHS: ! 2:02.04 2011 Amy Weissenbach, Harvard-Westlake
State Meet: # 2:15.39 2006 Mixon, Coalgate
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Ellie Hoemann 11 Regent Prep 2:20.98 10
2 Ryleigh Bacon 10 Oktaha 2:23.59 8
3 Izabella Neville 9 Hooker 2:23.94 6
4 Keelie Speir 10 Okemah 2:23.98 5
5 Kayla Meason 9 Walters 2:25.57 4
6 Miley Holt 9 Oktaha 2:25.67 3
7 Savanna Wainscott 10 Velma-Alma 2:28.75 2
8 Sierra McCracken 9 Cashion 2:29.80 1
9 Payten Fite 11 Merritt 2:31.75
10 Seezan Thompson 12 Wynnewood 2:32.57
11 Raegan Wilson 10 Commerce 2:33.70
12 Lacy Brough 9 Commerce 2:35.34
13 Reese Coleman 9 Watonga 2:35.85
14 Frankie Martens 10 Hooker 2:38.94
15 Allison Ugarte 11 Hooker 2:43.78
16 Morgan Brothers 9 Minco 2:45.42
Girls 1600 m Run Class 2A
=======================================================================
NFHS: ! 4:33.29 2014 Alexa Efraimson, Irvine Woodridge
State Meet: # 5:18.70 2019 Gilbreath, Regent Prep
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Daigan Miller 10 Minco 5:29.84 10
2 Emmarie Marino 10 Regent Prep 5:38.11 8
3 Hollie Stalder 12 Hooker 5:39.37 6
4 Alondra Ortiz 12 Hooker 5:46.11 5
5 Isabel Bush 11 Carnegie 5:46.38 4
6 Micah Dickens 10 Regent Prep 5:48.30 3
7 Reese Coleman 9 Watonga 5:54.93 2
8 Jessie Foster 9 Velma-Alma 5:56.21 1
9 Addison McCracken 9 Cashion 5:58.72
10 Miley Holt 9 Oktaha 5:59.10
11 Delicia Delgadillo 12 Wewoka 6:01.08

Delta Timing Group – Contractor License Hy-Tek’s MEET MANAGER 5/7/2022 Page 4
Oklahoma Secondary Schools Activities Assoc. – 5/6/2022 to 5/7/2022
2A-4A State Track & Field Championship
Catoosa High School
Results
….Girls 1600 m Run Class 2A
12 Kayla Meason 9 Walters 6:06.50
13 Julien Roman Nose 11 Watonga 6:08.24
14 Hallie Kinion 10 Gore 6:11.63
15 Elizabeth White 9 Merritt 6:14.73
16 Cambri Bryant 10 Fairview 6:32.62
Girls 3200 m Run Class 2A
=======================================================================
NFHS: ! 9:47.88 2018 Katelyn Touhy, Thiells N Rockland
State Meet: # 11:25.53 2019 Gilbreath, Regent Prep
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Daigan Miller 10 Minco 12:03.35 10
2 Hollie Stalder 12 Hooker 12:17.64 8
3 Izabella Neville 9 Hooker 12:20.90 6
4 Emmarie Marino 10 Regent Prep 12:26.44 5
5 Micah Dickens 10 Regent Prep 12:36.62 4
6 Isabel Bush 11 Carnegie 12:44.70 3
7 Keelie Speir 10 Okemah 12:48.00 2
8 Faith Blackwell 10 Oktaha 12:56.47 1
9 Alondra Ortiz 12 Hooker 13:03.74
10 Addison McCracken 9 Cashion 13:08.39
11 Delicia Delgadillo 12 Wewoka 13:32.51
12 Mallory Foster 9 Velma-Alma 13:32.69
13 Finley Fisher 11 Rejoice Christian 13:42.23
14 Hallie Kinion 10 Gore 13:44.91
15 Sesse Fomsgaard 11 Amber-Pocasset 14:20.65
Girls 100 m Hurdles 33″ Class 2A
Top 8 Advance by Time
========================================================================
NFHS: ! 13.03 2007 Vashti Thomas, San Jose Mt Pleasant
State Meet: # 14.88 2019 Roberts, Fairland
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 Kileigh Mixon 11 Stroud 15.86q 2.3 2
2 Bella Driver 10 Velma-Alma 16.12q 0.9 1
3 Josie Merrick 11 Sayre 16.79q 0.9 1
4 Jakobi Bartling 11 Velma-Alma 17.19q 2.3 2 17.185
5 Addie Heglin 12 Hobart 17.19q 0.9 1 17.187
6 Raven Estes 11 Oklahoma Union 17.21q 2.3 2
7 Annie Sikes 10 Velma-Alma 17.29q 0.9 1
8 Tegan Tilley 9 Wilburton 17.30q 2.3 2
9 Teagyn Baker 11 Fairview 17.63 0.9 1
10 Karissa Smith 12 Hobart 17.64 2.3 2
11 Karlee Jacobs 11 Tonkawa 17.86 0.9 1
12 Landry Obrien 9 Oklahoma Union 17.88 2.3 2
13 Talli Taylor 10 Hinton 18.00 2.3 2
14 Madison Easley 9 Pawhuska 18.24 0.9 1
15 Jaylyn Hamon 10 Mangum 18.97 2.3 2
16 Fabiana Caria 12 Konawa 26.94 0.9 1

Delta Timing Group – Contractor License Hy-Tek’s MEET MANAGER 5/7/2022 Page 5
Oklahoma Secondary Schools Activities Assoc. – 5/6/2022 to 5/7/2022
2A-4A State Track & Field Championship
Catoosa High School
Results
Girls 100 m Hurdles 33″ Class 2A
============================================================================
NFHS: ! 13.03 2007 Vashti Thomas, San Jose Mt Pleasant
State Meet: # 14.88 2019 Roberts, Fairland
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
Finals
1 Bella Driver 10 Velma-Alma 15.53 1.6 10
2 Kileigh Mixon 11 Stroud 15.62 1.6 8
3 Jakobi Bartling 11 Velma-Alma 16.57 1.6 6
4 Tegan Tilley 9 Wilburton 16.70 1.6 5
5 Annie Sikes 10 Velma-Alma 17.13 1.6 4
6 Addie Heglin 12 Hobart 17.56 1.6 3
7 Raven Estes 11 Oklahoma Union 17.95 1.6 2
8 Josie Merrick 11 Sayre 19.33 1.6 1
Girls 300 m Hurdles 30″ Class 2A
Top 8 Advance by Time
===================================================================
NFHS: ! 39.98 2001 Lashinda Demus, Long Beach Wilso
State Meet: # 44.28 2016 Brooke James, Dibble
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Breegan Barnett 11 Merritt 47.96q 3
2 Bella Driver 10 Velma-Alma 48.75q 1
3 Kira Berkey 12 Hydro-Eakly 49.07q 2
4 Landry Obrien 9 Oklahoma Union 49.29q 1
5 Tegan Tilley 9 Wilburton 49.78q 2
6 Raven Estes 11 Oklahoma Union 50.38q 3
7 Talynn Williams 9 Tonkawa 51.16q 2
8 Kourtney Willingham 10 Stratford 51.25q 1
9 Karissa Smith 12 Hobart 51.41 3
10 Jessea Stowell 9 Talihina 51.64 3
11 Brylee Meeks 9 Ripley 51.84 2
12 Alexus Gines 12 Porum 52.11 1
13 Annie Sikes 10 Velma-Alma 52.20 2
14 Paislee Johnson 10 Minco 52.81 1
15 Karsyn Worden 10 Rush Springs 52.92 1
16 Bailey Bigbey 11 Stroud 53.04 2
17 Addie Heglin 12 Hobart 53.13 3
Girls 300 m Hurdles 30″ Class 2A
=======================================================================
NFHS: ! 39.98 2001 Lashinda Demus, Long Beach Wilson
State Meet: # 44.28 2016 Brooke James, Dibble
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Breegan Barnett 11 Merritt 47.18 10
2 Bella Driver 10 Velma-Alma 48.70 8
3 Kira Berkey 12 Hydro-Eakly 48.93 6
4 Talynn Williams 9 Tonkawa 48.96 5
5 Raven Estes 11 Oklahoma Union 49.09 4
6 Landry Obrien 9 Oklahoma Union 49.27 3
7 Tegan Tilley 9 Wilburton 49.87 2

Delta Timing Group – Contractor License Hy-Tek’s MEET MANAGER 5/7/2022 Page 6
Oklahoma Secondary Schools Activities Assoc. – 5/6/2022 to 5/7/2022
2A-4A State Track & Field Championship
Catoosa High School
Results
….Girls 300 m Hurdles 30″ Class 2A
8 Kourtney Willingham 10 Stratford 50.78 1
Girls 4×100 m Relay Class 2A
Top 8 Advance by Time
===================================================================
NFHS: ! 44.24 2019 DeSoto, TX
State Meet: # 48.58 2014 Millwood, Millwood
D Gooden, B Hall, T McMillian, D Marsh
School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Crescent 50.94q 2
1) Jill Watkins 10 2) Calen Cox 11
3) Reydon Walker 11 4) Kinidi Taylor 11
2 Cashion 51.51q 1
1) Bella Woody 12 2) Abby Hobgood 9
3) Reese Williams 10 4) Lauren Lamb 12
3 Oklahoma Union 51.56q 2
1) Rylee Lemos 12 2) Kayton Obrian 10
3) Raven Estes 11 4) Nadean Stamps 9
4 Hobart 52.21q 1 52.204
1) Megli Talley 12 2) Jazzmine Pinto 9
3) Addie Heglin 12 4) Cassidy Haworth 12
5 Afton 52.21q 1 52.206
1) Avery Marshall 10 2) Kat Osterberger 11
3) Chandler Ervin 10 4) Summer Murry 10
6 Hooker 52.23q 1
1) Evany Romero 12 2) Nayeli Cano 12
3) Natalie Martinez 10 4) Mady Swayze 11
7 Caddo 52.52q 1
1) Emily Robinson 11 2) Jordyn Nichols 9
3) Jaryn Little 10 4) Jaycie Nichols 9
8 Watonga 52.65q 1
1) Whitley Johnson 10 2) Jaiden Alexander 11
3) Shawn Johnson 12 4) Jayden Daukei 11
9 Wynnewood 52.94 2
1) Mree Kinard 10 2) Addie Rozzell 10
3) Loran Johnson 9 4) Keelie Anderson 10
10 Thomas-Fay-Custer 53.19 1
1) Olivia Hampton 12 2) Sydney Hampton 11
3) Jaclyn Glasscock 10 4) Charleigh Laughlin 9
11 Velma-Alma 53.45 2
1) Annie Sikes 10 2) Abby Dunn 11
3) Kylee Pierce 10 4) Azya Pemberton 9
12 Stroud 53.54 1
1) KayLyn Baker 12 2) Mattie James 11
3) Brynlee Wages 12 4) Kileigh Mixon 11
13 Minco 53.62 2
1) Laura Lee Salazar 12 2) Tara Hoehner 11
3) Morgan Brothers 9 4) Madisan Workman 12
14 Okemah 54.48 2
1) Caleson Coon 9 2) Libby Harris 9
3) Avery Vick 10 4) Emily Harris 11
15 Allen 54.88 2

Delta Timing Group – Contractor License Hy-Tek’s MEET MANAGER 5/7/2022 Page 7
Oklahoma Secondary Schools Activities Assoc. – 5/6/2022 to 5/7/2022
2A-4A State Track & Field Championship
Catoosa High School
Results
….Girls 4×100 m Relay Class 2A
1) Addison Bailey 12 2) Stoney Cully 9
3) Taylor Harrison 12 4) Ava Laden 10
— Pawhuska DQ 2 xchg zone violation
1) Pari Harper 9 2) Miya Curry 11
3) Caroline Perrier 10 4) Hannah Reynolds 9
Girls 4×100 m Relay Class 2A
=======================================================================
NFHS: ! 44.24 2019 DeSoto, TX
State Meet: # 48.58 2014 Millwood, Millwood
D Gooden, B Hall, T McMillian, D Marsh
School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Crescent 50.83 20
1) Jill Watkins 10 2) Calen Cox 11
3) Reydon Walker 11 4) Kinidi Taylor 11
2 Oklahoma Union 51.47 16
1) Rylee Lemos 12 2) Kayton Obrian 10
3) Raven Estes 11 4) Nadean Stamps 9
3 Afton 51.65 12
1) Avery Marshall 10 2) Kat Osterberger 11
3) Chandler Ervin 10 4) Summer Murry 10
4 Cashion 51.91 10
1) Bella Woody 12 2) Abby Hobgood 9
3) Reese Williams 10 4) Lauren Lamb 12
5 Hobart 51.95 8
1) Megli Talley 12 2) Jazzmine Pinto 9
3) Addie Heglin 12 4) Cassidy Haworth 12
6 Hooker 52.10 6
1) Evany Romero 12 2) Nayeli Cano 12
3) Natalie Martinez 10 4) Mady Swayze 11
7 Caddo 52.58 4
1) Emily Robinson 11 2) Jordyn Nichols 9
3) Jaryn Little 10 4) Jaycie Nichols 9
— Watonga X53.66 xchg zone violation
1) Whitley Johnson 10 2) Jaiden Alexander 11
3) Shawn Johnson 12 4) Jayden Daukei 11
Girls 4×200 m Relay Class 2A
==========================================================================
NFHS: ! 1:33.87 2004 Long Beach Poly
State Meet: # 1:43.64 2014 Millwood, Millwood
T McMillian, B Hall, D Marsh, D Gooden
School Finals H# Points
==========================================================================
1 Crescent 1:47.40 2 20
1) Jill Watkins 10 2) Calen Cox 11
3) Reydon Walker 11 4) Kinidi Taylor 11
2 Cashion 1:48.41 2 16
1) Abby Hobgood 9 2) Bella Woody 12
3) Reese Williams 10 4) Lauren Lamb 12
3 Afton 1:48.44 2 12
1) Chandler Ervin 10 2) Kat Osterberger 11

Delta Timing Group – Contractor License Hy-Tek’s MEET MANAGER 5/7/2022 Page 8
Oklahoma Secondary Schools Activities Assoc. – 5/6/2022 to 5/7/2022
2A-4A State Track & Field Championship
Catoosa High School
Results
….Girls 4×200 m Relay Class 2A
3) Madalyn Griswold 11 4) Summer Murry 10
4 Oklahoma Union 1:49.00 1 10
1) Kayton Obrian 10 2) Hadleigh Obrian 12
3) Sara Mckinney 12 4) Rylee Lemos 12
5 Hobart 1:49.18 1 8
1) Megli Talley 12 2) Jazzmine Pinto 9
3) Ashlyn Redelsperger 12 4) Addie Heglin 12
6 Watonga 1:50.13 2 6
1) Landri Hussey 12 2) Whitley Johnson 10
3) Shawn Johnson 12 4) Jaiden Alexander 11
7 Pawhuska 1:50.61 2 4
1) Pari Harper 9 2) Miya Curry 11
3) Fallon Bowman 10 4) Hannah Reynolds 9
8 Merritt 1:50.68 2 2
1) Breegan Barnett 11 2) Chloe Stout 10
3) Ella Porter 10 4) Dailee Taylor 12
9 Thomas-Fay-Custer 1:51.09 2
1) Olivia Hampton 12 2) Sydney Hampton 11
3) Charleigh Laughlin 9 4) Jaclyn Glasscock 10
10 Velma-Alma 1:51.23 1
1) Azya Pemberton 9 2) Bella Driver 10
3) Abby Dunn 11 4) Savanna Wainscott 10
11 Hinton 1:51.42 1
1) Talli Taylor 10 2) Cali Kirchhoff 12
3) Sierra Weathers 11 4) Haley Combs 11
12 Hooker 1:51.73 1
1) Evany Romero 12 2) Devry Metcalf 9
3) Ema Herald 10 4) Nayeli Cano 12
13 Warner 1:52.44 1
1) Harlie Chesser 10 2) Mattie Berry 12
3) Jordan Jackson 9 4) Karlee Hart 12
14 Minco 1:52.50 2
1) Laura Lee Salazar 12 2) Katelyn Newhouse 11
3) Madisan Workman 12 4) Tara Hoehner 11
15 Wynnewood 1:52.76 1
1) Mree Kinard 10 2) Addie Rozzell 10
3) Loran Johnson 9 4) Keelie Anderson 10
16 Porter (Hs) Consolid 1:53.79 1
1) Altanta Gonzalez 9 2) Brittany Welch 11
3) Charmayne Marshall 11 4) Natalie PerryHunter 10
Girls 4×400 m Relay Class 2A
==========================================================================
NFHS: ! 3:35.49 2004 Long Beach Poly
State Meet: # 4:03.05 2011 , Tonkawa
School Finals H# Points
==========================================================================
1 Hooker 4:10.78 2 20
1) Savannah Fischer 11 2) Izabella Neville 9
3) Devry Metcalf 9 4) Mady Swayze 11
2 Oklahoma Union 4:12.04 2 16
1) Rylee Lemos 12 2) Sara Mckinney 12
3) Landry Obrien 9 4) Kayton Obrian 10
3 Afton 4:17.43 1 12

Delta Timing Group – Contractor License Hy-Tek’s MEET MANAGER 5/7/2022 Page 9
Oklahoma Secondary Schools Activities Assoc. – 5/6/2022 to 5/7/2022
2A-4A State Track & Field Championship
Catoosa High School
Results
….Girls 4×400 m Relay Class 2A
1) Summer Murry 10 2) Brenna Boudreaux 11
3) Abbie Osterberger 9 4) Kat Osterberger 11
4 Merritt 4:17.50 2 10
1) Breegan Barnett 11 2) Ella Porter 10
3) Chloe Stout 10 4) Dailee Taylor 12
5 Warner 4:19.52 2 8
1) Harlie Chesser 10 2) Allison Todd 9
3) Jordan Jackson 9 4) Karlee Hart 12
6 Velma-Alma 4:19.95 2 6
1) Jadyn Lowry 10 2) Savanna Wainscott 10
3) Abby Dunn 11 4) Bella Driver 10
7 Okemah 4:21.54 1 4
1) Maddie Gaxiola 10 2) Keelie Speir 10
3) Emily Harris 11 4) Abby Harelson 11
8 Watonga 4:22.68 2 2
1) Landri Hussey 12 2) Whitley Johnson 10
3) Shawn Johnson 12 4) Jaiden Alexander 11
9 Minco 4:23.45 1
1) Tara Hoehner 11 2) Morgan Brothers 9
3) Madisan Workman 12 4) Laura Lee Salazar 12
10 Cashion 4:24.02 2
1) Bella Woody 12 2) Abby Hobgood 9
3) Reese Williams 10 4) Lauren Lamb 12
11 Wynnewood 4:28.10 1
1) Seezan Thompson 12 2) Charlee Minton 10
3) Addie Rozzell 10 4) Mree Kinard 10
12 Stroud 4:28.48 1
1) Bailey Bigbey 11 2) Brynlee Wages 12
3) Mattie James 11 4) KayLyn Baker 12
13 Tonkawa 4:31.42 1
1) Heidi Hembree 11 2) Karlee Jacobs 11
3) Rachel Means 11 4) Talynn Williams 9
14 Hobart 4:32.78 1
1) Megli Talley 12 2) Jazzmine Pinto 9
3) Channing Davis 9 4) Karissa Smith 12
15 Mooreland 4:36.09 1
1) Ashtyn Rooney 11 2) Amy Cronister 10
3) Alaina Crockett 10 4) Katelynn Purviance 10
— Pawhuska DQ 2 break line violation
1) Miya Curry 11 2) Pari Harper 9
3) Fallon Bowman 10 4) Hannah Reynolds 9
Girls 4×800 m Relay Class 2A
=======================================================================
NFHS: ! 8:48.29 2012 Grosse Pointe South
State Meet: # 9:48.12 2010 , Watonga
School Finals Points
=======================================================================
1 Hooker 9:55.81 20
1) Izabella Neville 9 2) Alondra Ortiz 12
3) Savannah Fischer 11 4) Hollie Stalder 12
2 Regent Prep HS of OK 10:15.73 16
1) Ellie Hoemann 11 2) Rebecca Odea 12
3) Micah Dickens 10 4) Emmarie Marino 10

Delta Timing Group – Contractor License Hy-Tek’s MEET MANAGER 5/7/2022 Page 10
Oklahoma Secondary Schools Activities Assoc. – 5/6/2022 to 5/7/2022
2A-4A State Track & Field Championship
Catoosa High School
Results
….Girls 4×800 m Relay Class 2A
3 Warner 10:27.85 12
1) Harlie Chesser 10 2) Allison Todd 9
3) Jordan Jackson 9 4) Karlee Hart 12
4 Watonga 10:29.85 10
1) Landri Hussey 12 2) Julien Roman Nose 11
3) Shelby Miller 10 4) Reese Coleman 9
5 Velma-Alma 10:30.05 8
1) Jessie Foster 9 2) Mallory Foster 9
3) Jadyn Lowry 10 4) Savanna Wainscott 10
6 Okemah 10:34.66 6
1) Keelie Speir 10 2) Abby Harelson 11
3) Caleson Coon 9 4) Maddie Gaxiola 10
7 Chelsea 10:43.84 4
1) Jaclyn Draeger 10 2) Natalie Lopez 9
3) Avery Lawhorn 9 4) Bryonna Wisdom 9
8 Minco 10:47.83 2
1) Laura Lee Salazar 12 2) Emily Mock 10
3) Brooklyn Teel 9 4) Morgan Brothers 9
9 Tonkawa 10:50.77
1) Brooklyn Day 11 2) Heidi Hembree 11
3) Rachel Means 11 4) Talynn Williams 9
10 Cashion 10:55.13
1) Sierra McCracken 9 2) Megan Shafer 9
3) Lauren Jenkins 10 4) Addison McCracken 9
11 Wynnewood 11:00.49
1) Seezan Thompson 12 2) Maelea Givens 12
3) Presley Williams 10 4) Charlee Minton 10
12 Commerce 11:05.15
1) Raegan Wilson 10 2) Baylee King 10
3) Hannah Young 10 4) Lacy Brough 9
13 Konawa 11:13.29
1) Tyra Yahola 12 2) Hannah Gee 11
3) Lydia Gee 9 4) Brianna Porter 12
14 Wright City 11:13.33
1) Landry Vaughn 9 2) Raynie Tom 9
3) Kinlie Miller 9 4) Sky Gammon 9
15 Mooreland 11:47.36
1) Alaina Crockett 10 2) Kynlee Mitchell 11
3) Rylee Ferguson 9 4) Lydia Eslick 10
16 Hobart 12:59.08
1) Melissa Maggard 12 2) Hannah Siesser 9
3) Channing Davis 9 4) Lexi Holmes 10
Girls High Jump Class 2A
=======================================================================
NFHS: ! 6-04.50 2015 Vashti Cunningham, Las Vegas Bisho
State Meet: # 5-08 2006 Keith, Washington
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Kileigh Mixon 11 Stroud 5-08.00# 10
4-10 5-00 5-02 5-04 5-06 5-08 5-09
O O O XO O O XXX

Delta Timing Group – Contractor License Hy-Tek’s MEET MANAGER 5/7/2022 Page 11
Oklahoma Secondary Schools Activities Assoc. – 5/6/2022 to 5/7/2022
2A-4A State Track & Field Championship
Catoosa High School
Results
….Girls High Jump Class 2A
2 Brynlee Wages 12 Stroud 5-04.00 8
4-08 4-10 5-00 5-02 5-04 5-06
O O O XO XO XXX
3 Mallory Reames 10 Fairview 5-02.00 6
4-06 4-08 4-10 5-00 5-02 5-04
O O XXO O O XXX
4 Jakobi Bartling 11 Velma-Alma J5-02.00 5
4-06 4-08 4-10 5-00 5-02 5-04
O O O XXO XO XXX
5 Avery Lawhorn 9 Chelsea 4-10.00 4
4-06 4-08 4-10 5-00
O XO O XXX
6 Savanna Collins 10 Stroud J4-10.00 3
4-06 4-08 4-10 5-00
O O XO XXX
7 Lexxi Lecrone 10 Wright City J4-10.00 2
4-06 4-08 4-10 5-00
XO O XXO XXX
8 Maci Smith 11 Vian 4-08.00 1
4-06 4-08 4-10
O O XXX
9 Baylee Imhoff 10 Chelsea J4-08.00
4-06 4-08 4-10
XO O XXX
10 Brooklyn Howell 9 Ripley J4-08.00
4-08 4-10
XXO XXX
11 Mia Jacobs 9 Fairland J4-08.00
4-06 4-08 4-10
XXO XXO XXX
12 Sophia Calistro 10 Savanna 4-06.00
4-06 4-08
O XXX
13 Calen Cox 11 Crescent J4-06.00
4-06 4-08
XO XXX
14 Maddie Wammock 10 Chelsea J4-06.00
4-06 4-08
XXO XXX
— Emily Easter 10 Sayre NH
4-06
XXX
— Carlaeona Hockert 10 Tonkawa NH
4-06
XXX
— Mattie Berry 12 Warner NH
4-06
XXX

Delta Timing Group – Contractor License Hy-Tek’s MEET MANAGER 5/7/2022 Page 12
Oklahoma Secondary Schools Activities Assoc. – 5/6/2022 to 5/7/2022
2A-4A State Track & Field Championship
Catoosa High School
Results
Girls Pole Vault Class 2A
=======================================================================
NFHS: ! 14-04 2017 Rachel Baxter, Anaheim Canyon
State Meet: # 11-01 2009 Shimanek, Hennessey
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Karissa Smith 12 Hobart 9-00.00 10
7-00 7-06 8-00 8-06 9-00 9-06
O O O O O XXX
2 Alyssa Bay 12 Watonga J9-00.00 8
7-00 7-06 8-00 8-06 9-00 9-06
O O XO O O XXX
3 Rylee McLain 10 Velma-Alma J9-00.00 6
7-00 7-06 8-00 8-06 9-00 9-06
O O XO XXO O XXX
4 Polly Tacker 11 Hobart J9-00.00 5
7-00 7-06 8-00 8-06 9-00 9-06
XO O O O XXO XXX
5 Sara Mckinney 12 Oklahoma Union J9-00.00 4
7-00 7-06 8-00 8-06 9-00 9-06
XO O XO O XXO XXX
6 Libby Harris 9 Okemah 8-06.00 3
7-00 7-06 8-00 8-06 9-00
O O O O XXX
7 Talli Taylor 10 Hinton J8-06.00 2
7-00 7-06 8-00 8-06 9-00
O XO XO O XXX
8 KayLyn Baker 12 Stroud 8-00.00 1
7-00 7-06 8-00 8-06
O O O XXX
9 Jazzmine Pinto 9 Hobart J8-00.00
7-00 7-06 8-00 8-06
O O XO XXX
10 Olivia Hampton 12 Thomas-Fay-Custer 7-06.00
7-00 7-06 8-00
O O XXX
11 Carson Reyburn 10 Watonga J7-06.00
7-00 7-06 8-00
O XO XXX
11 Breanna Thomas 9 Crescent J7-06.00
7-00 7-06 8-00
O XO XXX
11 Bailey Seymour 11 Sayre J7-06.00
7-00 7-06 8-00
O XO XXX
14 Madisyn Brown 10 Caney Valley 7-00.00
7-00 7-06
O XXX
15 Kirsten Roberts 9 Oklahoma Union J7-00.00
7-00 7-06
XO XXX
15 Gracie Corey 10 Wynnewood J7-00.00
7-00 7-06
XO XXX

Delta Timing Group – Contractor License Hy-Tek’s MEET MANAGER 5/7/2022 Page 13
Oklahoma Secondary Schools Activities Assoc. – 5/6/2022 to 5/7/2022
2A-4A State Track & Field Championship
Catoosa High School
Results
….Girls Pole Vault Class 2A
— Laney Cameron 11 Oklahoma Union NH
7-00
XXX
— Kinzayda St John 10 Caney Valley NH
7-00
XXX
— Gloria Reyes 12 Tonkawa NH
7-00
XXX
Girls Long Jump Class 2A
===============================================================================
NFHS: ! 22-01.75 1976 Kathy McMillan, Raeford Hoke County
State Meet: # 18-10.75 2013 Wilson, Mooreland
Name Year School Finals Wind H# Points
===============================================================================
1 Kinidi Taylor 11 Crescent 18-05.00 NWI 2 10
17-11.25(NWI) FOUL 17-09.75(NWI) 17-05.50(NWI) FOUL 18-05(NWI)
2 Jakobi Bartling 11 Velma-Alma 17-03.50 NWI 2 8
15-04(NWI) 15-07.50(NWI) FOUL 16-05.50(NWI) 17-03.50(NWI) 16-01(NWI)
3 Kileigh Mixon 11 Stroud 16-08.25 NWI 2 6
14-11.50(NWI) 16-08.25(NWI) 16-04.25(NWI) 16-04(NWI) 16-08(NWI) 15-01.50(NWI)
4 Lacy Brough 9 Commerce 16-03.75 NWI 2 5
16-03.75(NWI) 15-11.75(NWI) 15-06.75(NWI) FOUL 16-03(NWI) FOUL
5 Lauren Lamb 12 Cashion 16-02.00 NWI 2 4
15-10.25(NWI) 16-00.50(NWI) 16-02(NWI) 14-06.25(NWI) 15-09.75(NWI) 15-11.25(NWI)
6 Jaycie Nichols 9 Caddo 16-01.75 NWI 1 3
14-01(NWI) 15-06.25(NWI) 14-05(NWI) 16-01.75(NWI) 14-06.50(NWI) 14-03.25(NWI)
7 Dani Kowalik 10 Empire 16-00.50 NWI 1 2
15-10(NWI) 15-10.75(NWI) 15-09.25(NWI) 15-02(NWI) 16-00.50(NWI) 15-04(NWI)
8 Savanna Collins 10 Stroud 15-11.75 NWI 1 1
14-11(NWI) 15-06.75(NWI) 15-11.75(NWI) 15-06.25(NWI) 15-10.75(NWI) 15-11.50(NWI)
9 Breegan Barnett 11 Merritt 15-07.75 NWI 2
14-11(NWI) 14-11.75(NWI) 15-07.75(NWI) 13-02.25(NWI) FOUL 15-00.75(NWI)
10 Beauticia Stevenson 11 Walters 15-03.50 NWI 2
15-03.25(NWI) 15-03.50(NWI) 15-00.50(NWI)
11 Keelie Anderson 10 Wynnewood J15-03.50 NWI 1
15-01.25(NWI) 15-03.50(NWI) 14-06.50(NWI)
12 Brooklyn Howell 9 Ripley 15-01.00 NWI 1
12-09(NWI) 14-05.50(NWI) 15-01(NWI)
13 Ella Porter 10 Merritt 14-07.00 NWI 2
14-07(NWI) 14-05.75(NWI) FOUL
14 Sydney Hampton 11 Thomas-Fay-Custer 14-05.00 NWI 1
13-05.25(NWI) 14-05(NWI) FOUL
15 Natali Castaneda 11 Hooker 13-05.25 NWI 1
11-07.75(NWI) 12-08.25(NWI) 13-05.25(NWI)
16 Melissa Maggard 12 Hobart 12-06.75 NWI 1
11-09(NWI) 12-01.50(NWI) 12-06.75(NWI)

Delta Timing Group – Contractor License Hy-Tek’s MEET MANAGER 5/7/2022 Page 14
Oklahoma Secondary Schools Activities Assoc. – 5/6/2022 to 5/7/2022
2A-4A State Track & Field Championship
Catoosa High School
Results
Girls Shot Put Class 2A
==========================================================================
NFHS: ! 57-01.75 2017 Alyssa Wilson, Toms River Donovan Ca
State Meet: # 41-10.50 2016 Cassidy Fisher, Stroud
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Tyley Dotson 10 Wynnewood 38-09.00 2 10
38-04.50 38-09 38-02.25 36-01.50 38-02.25 38-00
2 Issy Reeves 12 Cashion 35-07.00 2 8
32-09.75 33-08.50 33-06 35-07 35-01.25 35-03
3 Raven Deere 9 Okemah 34-06.25 2 6
33-03.25 34-02 34-06.25 33-09.75 29-00.50 31-03
4 Gracey Dotson 10 Wynnewood 34-05.50 2 5
33-00.25 32-11.50 FOUL 34-05.50 31-02.75 27-08.25
5 Jasmine Millan 12 Empire 33-09.50 2 4
33-07.25 33-05.25 32-09 32-11.25 33-09.50 32-09.75
6 Erica Schertz 11 Fairland 33-05.25 2 3
29-05.25 31-10 29-03.25 FOUL 32-01 33-05.25
7 Haeli Stevens 12 Pawnee 32-08.75 2 2
FOUL 31-01 32-05 32-08.75 30-02 31-08.50
8 Madison Martin 10 Pawhuska 32-03.75 1 1
32-03.75 29-09 FOUL FOUL 28-07.50 29-11.25
9 Mackayla Womack 12 Velma-Alma 32-02.50 1
31-05.25 31-03 32-02.50 31-05.25 31-10.75 31-03
10 Alyssa Dreyer 11 Mangum 31-09.25 1
31-04 31-00.75 31-09.25
11 Rees Berkey 12 Hydro-Eakly 31-09.00 1
FOUL 31-08.25 31-09
12 Macy Nightengale 10 Fairview J31-09.00 2
31-09 29-05 30-03.25
13 Averie Huber 10 Caney Valley 31-03.75 1
31-01.25 30-02.75 31-03.75
14 Nevaeh Coffey 9 Hominy 30-00.50 1
30-00.50 27-05.75 29-05
15 Stephanie Millan 11 Empire 29-06.00 1
29-01.75 28-05.75 29-06
16 Rosey Martinez 10 Mangum 28-06.50 1
28-06.50 25-02.75 27-05.50
Girls Discus Throw Class 2A
==========================================================================
NFHS: ! 191-06 2012 Shelbi Vaughn, Mansfield Legacy
State Meet: # 140-07 2014 Baylor Reese, Fairview
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Bekah Bunch 11 Oktaha 133-08 2 10
128-10 133-08 132-02 FOUL FOUL 113-09
2 Kinzie Bell 11 Crescent 129-11 2 8
129-11 FOUL 126-01 125-08 111-11 117-09
3 Mackayla Womack 12 Velma-Alma 124-10 2 6
124-10 FOUL 106-00 103-08 36-11 116-00
4 Aareonya Moore 11 Porter 112-04 2 5
95-08 112-04 89-04 101-04 105-02 100-00
5 Ady Hightower 12 Watonga 109-05 2 4
104-08 109-05 FOUL 93-07 95-01 93-08

Delta Timing Group – Contractor License Hy-Tek’s MEET MANAGER 5/7/2022 Page 15
Oklahoma Secondary Schools Activities Assoc. – 5/6/2022 to 5/7/2022
2A-4A State Track & Field Championship
Catoosa High School
Results
….Girls Discus Throw Class 2A
6 Macy Nightengale 10 Fairview 108-09 1 3
70-07 98-08 89-00 104-07 108-09 102-10
7 Presley Brecheisen 11 Wyandotte 104-05 2 2
94-03 101-05 FOUL FOUL 104-05 FOUL
8 Gracey Dotson 10 Wynnewood 96-11 2 1
96-11 90-00 FOUL FOUL 91-07 89-01
9 Alyssa Dreyer 11 Mangum 96-05 1
96-05 89-10 83-05 88-05 92-04 83-07
10 Kenna Maker 10 Hominy 96-02 1
90-03 96-02 91-04
11 Tyley Dotson 10 Wynnewood 93-07 1
84-08 83-05 93-07
12 Delani Johnson 10 Afton 86-05 1
FOUL 84-09 86-05
13 Natalie Hill 11 Wynnewood 84-09 2
FOUL 84-09 FOUL
14 Abbi Crowdis 9 Thomas-Fay-Custer 81-02 1
62-03 68-01 81-02
15 Hannah Eilers 11 Mooreland 76-09 1
76-09 67-06 72-05
16 Ashland Lafalier 9 Oklahoma Union 66-08

Delta Timing Group – Contractor License Hy-Tek’s MEET MANAGER 5/7/2022 Page 30
Oklahoma Secondary Schools Activities Assoc. – 5/6/2022 to 5/7/2022
2A-4A State Track & Field Championship
Catoosa High School
Results
….Boys 100 m Dash Class 2A
3 Aaron Hamilton 12 Wewoka 11.02q 3.1 2
4 Desean Mays 11 Vian 11.07q 1.3 1
5 Chase Smith 11 Chelsea 11.09q 1.3 1
6 Stormy Odle 12 Colcord 11.12q 3.1 2
7 Dalton Hurd 12 Pawhuska 11.22q 3.1 2
8 Caden Moore 12 Rush Springs 11.23q 1.3 1
9 Cale Marley 9 Rejoice Christian 11.28 1.3 1
10 Roman Chandler 11 Tonkawa 11.32 1.3 1
11 Amariyae Morris 12 Stroud 11.38 3.1 2
12 Conner Hidalgo 12 Hooker 11.40 1.3 1
13 Price Stubblefield 10 Ok Christian 11.52 1.3 1
14 Ryder Jack 11 Snyder 11.54 3.1 2
15 Joe Jackson 12 Watonga 11.56 1.3 1
16 Kirk Harrison 11 Carnegie 11.74 3.1 2
Boys 100 m Dash Class 2A
============================================================================
NFHS: ! 10.13 2019 Matthew Boling, Houston Strake Jesuit
State Meet: # 10.61 2014 Glover, Millwood
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
Finals
1 Caden Knighten 9 Wynnewood 10.92 0.8 10
2 Aaron Hamilton 12 Wewoka 11.11 0.8 8
3 Chase Smith 11 Chelsea 11.12 0.8 6
4 Caden Moore 12 Rush Springs 11.21 0.8 5
5 Stormy Odle 12 Colcord 11.27 0.8 4
6 Desean Mays 11 Vian 11.43 0.8 3
7 Dalton Hurd 12 Pawhuska 11.47 0.8 2
8 Peyton Baker 11 Rejoice Christian 11.79 0.8 1
Boys 200 m Dash Class 2A
Top 8 Advance by Time
========================================================================
NFHS: ! 20.13 1985 Roy Martin, Dallas Roosevelt
State Meet: # 21.42 2017 Houston, Millwood
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 Desean Mays 11 Vian 22.17q 0.5 1
2 Chance Wilson 11 Rejoice Christian 22.24q 0.1 2
3 Stormy Odle 12 Colcord 22.58q 0.5 1
4 Caden Knighten 9 Wynnewood 22.70q 0.1 2
5 Austin Perdue 11 Healdton 22.80q 0.5 1
6 Ryder Jack 11 Snyder 22.88q 0.5 1
7 Aaron Hamilton 12 Wewoka 22.89q 0.1 2
8 Roman Chandler 11 Tonkawa 23.18q 0.1 2
9 Price Stubblefield 10 Ok Christian 23.21 0.5 1
10 Caleb Compton 10 Merritt 23.27 0.1 2
11 Caden Moore 12 Rush Springs 23.28 0.1 2
12 Adam Henley 10 Chelsea 23.31 0.5 1
13 Kameron Rivera 12 Cordell 23.57 0.5 1
14 Joe Jackson 12 Watonga 23.81 0.5 1
15 Rhett Madden 10 Hobart 24.12 0.1 2

Delta Timing Group – Contractor License Hy-Tek’s MEET MANAGER 5/7/2022 Page 31
Oklahoma Secondary Schools Activities Assoc. – 5/6/2022 to 5/7/2022
2A-4A State Track & Field Championship
Catoosa High School
Results
….Boys 200 m Dash Class 2A
16 Owen Fox 11 Pioneer 24.28 0.1 2
Boys 200 m Dash Class 2A
============================================================================
NFHS: ! 20.13 1985 Roy Martin, Dallas Roosevelt
State Meet: # 21.42 2017 Houston, Millwood
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
Finals
1 Chance Wilson 11 Rejoice Christian 21.79 0.4 10
2 Caden Knighten 9 Wynnewood 22.35 0.4 8
3 Stormy Odle 12 Colcord 22.48 0.4 6
4 Desean Mays 11 Vian 22.58 0.4 5
5 Austin Perdue 11 Healdton 22.63 0.4 4
6 Aaron Hamilton 12 Wewoka 22.70 0.4 3
7 Ryder Jack 11 Snyder 22.77 0.4 2
8 Roman Chandler 11 Tonkawa 23.58 0.4 1
Boys 400 m Run Class 2A
Top 8 Advance by Time
===================================================================
NFHS: ! 45.19 2012 Aldrich Bailey, Mansfield Timerv
State Meet: # 48.58 2011 Ervin, Millwood
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Chance Wilson 11 Rejoice Christian 49.06q 2
2 Josh Hendricks 10 Rejoice Christian 49.99q 1
3 Levi Carter 12 Hooker 50.94q 1
4 Bj Palmer 9 Walters 51.70q 1
5 Haven Nesbitt 11 Caddo 51.74q 1
6 Hunter Morton 11 Stratford 51.85q 2
7 Ben Burchfield 10 Minco 51.89q 2
8 Gaige Maher 12 Warner 52.44q 1
9 Kemar Crawford 11 Ok Christian 52.99 2
10 Chunk Bilby 10 Liberty 53.33 2
11 Adam Armstrong 12 Savanna 53.55 1
12 Kirk Harrison 11 Carnegie 53.62 1
13 Kleat Martens 9 Hooker 53.70 2
14 Zac Lee 12 Warner 55.67 1
15 Jayden Perkins 10 Crescent 56.18 2
Boys 400 m Run Class 2A
=======================================================================
NFHS: ! 45.19 2012 Aldrich Bailey, Mansfield Timerview
State Meet: # 48.58 2011 Ervin, Millwood
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Chance Wilson 11 Rejoice Christian 48.68 10
2 Josh Hendricks 10 Rejoice Christian 50.26 8
3 Gaige Maher 12 Warner 50.83 6
4 Levi Carter 12 Hooker 51.17 5
5 Hunter Morton 11 Stratford 51.95 4

Delta Timing Group – Contractor License Hy-Tek’s MEET MANAGER 5/7/2022 Page 32
Oklahoma Secondary Schools Activities Assoc. – 5/6/2022 to 5/7/2022
2A-4A State Track & Field Championship
Catoosa High School
Results
….Boys 400 m Run Class 2A
6 Bj Palmer 9 Walters 52.22 3
7 Ben Burchfield 10 Minco 52.48 2
8 Haven Nesbitt 11 Caddo 54.80 1
Boys 800 m Run Class 2A
=======================================================================
NFHS: ! 1:46.45 1996 Michael Granville, Bell Gardens
State Meet: # 1:52.24 2002 Pitchford, Hinton
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Gaige Maher 12 Warner 1:59.10 10
2 Hayden Stutzman 12 Chouteau – Mazie 2:01.16 8
3 Evan Heiden 11 Rejoice Christian 2:01.51 6 2:01.502
4 Garrett Barney 9 Rejoice Christian 2:01.51 5 2:01.509
5 Ty Bliss 12 Gore 2:01.96 4
6 Riley Herndon 11 Merritt 2:02.03 3
7 Israel Ramos 10 Hooker 2:02.47 2
8 Adam Armstrong 12 Savanna 2:04.41 1
9 Jakob Blackwell 12 Oktaha 2:06.13
10 Zac Lee 12 Warner 2:06.89
11 Quintin Whisennand 9 Mooreland 2:07.30
12 Jaden Perry 11 Chelsea 2:09.25
13 Ethan Barnes 11 Fairview 2:10.05
14 Andrew Bearbow 10 Carnegie 2:12.44
15 Devon Satepauhoodle 11 Boone-Apache 2:13.92
16 Josh Wooden 12 Stroud 2:14.67
Boys 1600 m Run Class 2A
=======================================================================
NFHS: ! 3:59.51 2001 Alan Webb, Reston South Lakes
State Meet: # 4:25.30 2019 Carpenter, Hobart
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Ty Bliss 12 Gore 4:38.71 10
2 Austin Campbell 11 Central – Sallisaw 4:42.35 8
3 Evan Heiden 11 Rejoice Christian 4:43.19 6
4 Israel Ramos 10 Hooker 4:45.82 5
5 Gage Bedick 10 Cashion 4:53.33 4
6 Asa Worthington 11 Carnegie 4:53.68 3
7 Omar Gomez 10 Hooker 4:54.80 2
8 Elijah Gribble 10 Hooker 4:55.66 1
9 Ryck Quillen 12 Pawhuska 4:56.44
10 Koulter Drake 9 Warner 4:57.64
11 Dillon Coblentz 12 Chouteau – Mazie 4:57.78
12 Deegan Hartzell 9 Thomas-Fay-Custer 4:58.12
13 Brayden Russell 11 Chouteau – Mazie 4:59.42
14 Jaden Perry 11 Chelsea 5:07.01
15 Mikey Geionety 10 Boone-Apache 5:10.53
16 Blake Elizarraras 12 Riverside Indian 5:13.48

Delta Timing Group – Contractor License Hy-Tek’s MEET MANAGER 5/7/2022 Page 33
Oklahoma Secondary Schools Activities Assoc. – 5/6/2022 to 5/7/2022
2A-4A State Track & Field Championship
Catoosa High School
Results
Boys 3200 m Run Class 2A
=======================================================================
NFHS: ! 8:34.23 2008 German Fernandez, Riverbank
State Meet: # 9:36.77 2019 McLain, Mooreland
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Ty Bliss 12 Gore 10:00.39 10
2 Israel Ramos 10 Hooker 10:24.69 8
3 Brayden Russell 11 Chouteau – Mazie 10:38.30 6
4 Deegan Hartzell 9 Thomas-Fay-Custer 10:42.40 5
5 Asa Worthington 11 Carnegie 10:45.43 4
6 Koulter Drake 9 Warner 10:48.09 3
7 Elijah Gribble 10 Hooker 10:48.24 2
8 Juan Martinez 12 Porum 11:01.66 1
9 Alex Roath 11 Wright City 11:04.12
10 Ross Phelps 10 Regent Prep 11:05.71
11 Cooper Lange 11 Warner 11:09.96
12 Ryck Quillen 12 Pawhuska 11:12.95
13 Mikey Geionety 10 Boone-Apache 11:21.44
14 Ulisses Jimenez 9 Hooker 11:22.10
15 Blake Elizarraras 12 Riverside Indian 11:30.60 11:30.593
16 Gavin Johnson 11 Morrison 11:30.60 11:30.595
Boys 110 m Hurdles 39″ Class 2A
Top 8 Advance by Time
========================================================================
NFHS: ! 13.30 1990 Chris Nelloms, Dayton Dunbar
State Meet: # 14.52 1995 McKelroy, Waurika
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 Coda Ollar 11 Wister 15.61q 1.8 1
2 Deondre Dunn 12 Watonga 15.70q 2.6 2
3 Tommy Lancaster 12 Hobart 15.79q 2.6 2
4 Justin Cooper 11 Mounds 16.07q 1.8 1
5 Bryce Collins 10 Stroud 16.08q 1.8 1
6 Jaiden Kennard 12 Oklahoma Union 16.30q 2.6 2
7 Noel Fernandez 12 Sayre 16.39q 2.6 2
8 Carson Littlejohn 9 Minco 16.59q 1.8 1
9 Isaac Johnson 11 Wilburton 16.63 1.8 1
10 Boedy Beutler 11 Cashion 16.78 2.6 2
11 Liam Edwards 11 Gore 16.80 1.8 1
12 Xander Torix 11 Warner 16.85 2.6 2
13 Bryce Ramay 10 Fairview 17.36 2.6 2
14 Walker Sharp 11 Ok Christian 17.96 1.8 1
15 Trey Thomson 11 Thomas-Fay-Custer 18.55 1.8 1
16 Logan Tacker 9 Hobart 20.06 2.6 2
Boys 110 m Hurdles 39″ Class 2A
============================================================================
NFHS: ! 13.30 1990 Chris Nelloms, Dayton Dunbar
State Meet: # 14.52 1995 McKelroy, Waurika
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
Finals
1 Tommy Lancaster 12 Hobart 15.27 2.8 10

Delta Timing Group – Contractor License Hy-Tek’s MEET MANAGER 5/7/2022 Page 34
Oklahoma Secondary Schools Activities Assoc. – 5/6/2022 to 5/7/2022
2A-4A State Track & Field Championship
Catoosa High School
Results
….Boys 110 m Hurdles 39″ Class 2A
2 Coda Ollar 11 Wister 15.44 2.8 8
3 Justin Cooper 11 Mounds 15.67 2.8 6
4 Deondre Dunn 12 Watonga 15.84 2.8 5
5 Noel Fernandez 12 Sayre 15.95 2.8 4
6 Carson Littlejohn 9 Minco 16.34 2.8 3
7 Jaiden Kennard 12 Oklahoma Union 16.59 2.8 2
8 Bryce Collins 10 Stroud 18.68 2.8 1
Boys 300 m Hurdles 36″ Class 2A
Top 8 Advance by Time
===================================================================
NFHS: ! 35.02 2009 Reggie Wyatt, Riverside La Sierr
State Meet: # 38.67 1984 Dillon, Ringling
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Deondre Dunn 12 Watonga 40.49q 1
2 Coda Ollar 11 Wister 40.50q 1
3 Justin Cooper 11 Mounds 41.18q 2
4 Walker Sharp 11 Ok Christian 42.06q 2
5 Tommy Lancaster 12 Hobart 42.44q 2
6 Noel Fernandez 12 Sayre 42.54q 1
7 Jaxon Woods 10 Hominy 42.70q 1
8 Liam Edwards 11 Gore 42.82q 2
9 Boedy Beutler 11 Cashion 43.16 1
10 Hunter Helms 10 Hinton 43.38 1
11 Cameron Stewart 10 Stroud 43.52 2
12 Jj Jerdee 10 Ninnekah 43.55 1
13 Bryce Ramay 10 Fairview 43.79 2
14 Jaden Forton 11 Chelsea 44.44 2
15 Jackson Arnold 11 Hooker 46.19 2
16 Carter Garrison 10 Snyder 47.16 1
Boys 300 m Hurdles 36″ Class 2A
=======================================================================
NFHS: ! 35.02 2009 Reggie Wyatt, Riverside La Sierra
State Meet: # 38.67 1984 Dillon, Ringling
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Coda Ollar 11 Wister 40.07 10
2 Tommy Lancaster 12 Hobart 41.53 8
3 Deondre Dunn 12 Watonga 41.95 6
4 Walker Sharp 11 Ok Christian 42.00 5 41.994
5 Noel Fernandez 12 Sayre 42.00 4 41.999
6 Jaxon Woods 10 Hominy 42.54 3
7 Liam Edwards 11 Gore 42.57 2
— Justin Cooper 11 Mounds DNF

Delta Timing Group – Contractor License Hy-Tek’s MEET MANAGER 5/7/2022 Page 35
Oklahoma Secondary Schools Activities Assoc. – 5/6/2022 to 5/7/2022
2A-4A State Track & Field Championship
Catoosa High School
Results
Boys 4×100 m Relay Class 2A
Top 8 Advance by Time
===================================================================
NFHS: ! 39.76 1998 Fort Worth OD Wyatt
State Meet: # 42.46 1986 , Fox
School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Rejoice Christian 43.15q 2
1) Cooper Auschwitz 9 2) Josh Hendricks 10
3) Cale Marley 9 4) Peyton Baker 11
2 Hooker 43.98q 1
1) Conner Hidalgo 12 2) Jackson Arnold 11
3) Seth Pritchard 12 4) Levi Carter 12
3 Chelsea 44.48q 1
1) Chase Smith 11 2) Logan Quigley 12
3) Danny Comiford 11 4) Adam Henley 10
4 Hobart 44.75q 2
1) Tommy Lancaster 12 2) Rhett Madden 10
3) Zach Carter 12 4) Wyatt Shelburne 12
5 Stroud 45.07q 1
1) Brady Nichols 10 2) Bryce Collins 10
3) Amariyae Morris 12 4) Cameron Stewart 10
6 Fairview 45.22q 1
1) Jax Bernard 9 2) Ethan Barnes 11
3) Easton Hamar 9 4) Austin Houk 11
7 Colcord 45.52q 2
1) Jesse Martinez 11 2) Trey Duncan 12
3) Gabe Winfield 10 4) Manual Bocanegra 9
8 Oklahoma Union 45.71q 1
1) Raul Alvidrez 11 2) Baylor Nash 12
3) Easten Brennan 11 4) Jaiden Kennard 12
9 Pawhuska 45.83 2
1) Dalton Hurd 12 2) Traven Richardson 10
3) Tyrel Richardson 11 4) Jack Long 12
10 Merritt 45.94 1
1) Caden Smith 10 2) Mos Flowers 10
3) Zack Carr 12 4) Caleb Compton 10
11 Tonkawa 46.00 1
1) Roman Chandler 11 2) Blake Bristow 11
3) Peyten Keith 10 4) Cameron Jackson 11
12 Stratford 46.11 1 46.105
1) David Arriaga 10 2) Nolan Hall 11
3) Walker Chandler 10 4) Hunter Morton 11
13 Minco 46.11 2 46.109
1) Noah Johnson 2) Ben Burchfield 10
3) Reese Nest 10 4) Gage Law 11
14 Okemah 46.28 2
1) Donavin Evans 10 2) Kaiden Bear 12
3) Colton Parish 10 4) Kurtis Wilson 12
15 Cordell 49.78 2
1) Kameron Rivera 12 2) Blaine Larson 12
3) Jd Maddox 11 4) Danny Corbin 10
— Hominy DNF 2
1) Jaxon Woods 10 2) Xavier Perdue 11
3) Joe Overstreet 12 4) Bryon Marshall 10

Delta Timing Group – Contractor License Hy-Tek’s MEET MANAGER 5/7/2022 Page 36
Oklahoma Secondary Schools Activities Assoc. – 5/6/2022 to 5/7/2022
2A-4A State Track & Field Championship
Catoosa High School
Results
Boys 4×100 m Relay Class 2A
=======================================================================
NFHS: ! 39.76 1998 Fort Worth OD Wyatt
State Meet: # 42.46 1986 , Fox
School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Rejoice Christian 43.22 20
1) Drevin Reed 10 2) Josh Hendricks 10
3) Cale Marley 9 4) Peyton Baker 11
2 Hooker 43.75 16
1) Conner Hidalgo 12 2) Jackson Arnold 11
3) Seth Pritchard 12 4) Levi Carter 12
3 Hobart 44.74 12
1) Tommy Lancaster 12 2) Rhett Madden 10
3) Zach Carter 12 4) Wyatt Shelburne 12
4 Fairview 45.50 10
1) Jax Bernard 9 2) Ethan Barnes 11
3) Easton Hamar 9 4) Austin Houk 11
5 Stroud 45.72 8
1) Brady Nichols 10 2) Bryce Collins 10
3) Amariyae Morris 12 4) Cameron Stewart 10
6 Colcord 45.75 6
1) Jesse Martinez 11 2) Trey Duncan 12
3) Gabe Winfield 10 4) Manual Bocanegra 9
7 Oklahoma Union 46.03 4
1) Raul Alvidrez 11 2) Baylor Nash 12
3) Easten Brennan 11 4) Jaiden Kennard 12
— Chelsea DNF
1) Chase Smith 11 2) Logan Quigley 12
3) Danny Comiford 11 4) Adam Henley 10
Boys 4×200 m Relay Class 2A
==========================================================================
NFHS: ! 1:23.25 2011 Conroe The Woodlands
State Meet: # 1:29.84 2016 , Hobart
School Finals H# Points
==========================================================================
1 Rejoice Christian 1:27.03# 2 20
1) Josh Hendricks 10 2) Cale Marley 9
3) Peyton Baker 11 4) Chance Wilson 11
2 Hooker 1:30.18 2 16
1) Conner Hidalgo 12 2) Seth Pritchard 12
3) Kleat Martens 9 4) Levi Carter 12
3 Colcord 1:33.13 2 12
1) Gabe Winfield 10 2) Trey Duncan 12
3) Manual Bocanegra 9 4) Stormy Odle 12
4 Hobart 1:33.45 1 10
1) Tommy Lancaster 12 2) Rhett Madden 10
3) Zach Carter 12 4) Wyatt Shelburne 12
5 Merritt 1:34.30 2 8
1) Caden Smith 10 2) Zack Carr 12
3) Mos Flowers 10 4) Caleb Compton 10
6 Hominy 1:34.31 2 6
1) Jaxon Woods 10 2) Xavier Perdue 11
3) Joe Overstreet 12 4) Bryon Marshall 10

Delta Timing Group – Contractor License Hy-Tek’s MEET MANAGER 5/7/2022 Page 37
Oklahoma Secondary Schools Activities Assoc. – 5/6/2022 to 5/7/2022
2A-4A State Track & Field Championship
Catoosa High School
Results
….Boys 4×200 m Relay Class 2A
7 Minco 1:34.32 2 4
1) Gage Law 11 2) Reese Nest 10
3) Reed Mcmurtrey 10 4) Ben Burchfield 10
8 Stroud 1:34.42 2 2
1) Amariyae Morris 12 2) Bryce Collins 10
3) Kason Presley 9 4) Cameron Stewart 10
9 Warner 1:34.90 1
1) Austin Baker 12 2) Preston Cannon 9
3) Keeton Cornell 11 4) Hunter Girty 12
10 Sayre 1:35.49 1
1) Camdyn Richardson 9 2) Noel Fernandez 12
3) Kolt Merrick 11 4) Braden Richardson 9
11 Oklahoma Union 1:35.71 1
1) Raul Alvidrez 11 2) Trinton Kuehn 12
3) Easten Brennan 11 4) Baylor Nash 12
12 Fairview 1:36.18 1
1) Mikka Wheeler 9 2) Easton Hamar 9
3) Austin Houk 11 4) Aaron Averill 10
13 Tonkawa 1:36.82 1
1) Cameron Jackson 11 2) Jake Randall 12
3) Blake Bristow 11 4) Peyten Keith 10
14 Mooreland 1:38.54 1 1:38.535
1) Carter Sampson 11 2) Kelton Smith 11
3) Gavin Strunk 12 4) Quintin Whisennand 9
15 Gore 1:38.54 1 1:38.536
1) Zane Craighead 12 2) Liam Edwards 11
3) Noah Cooper 10 4) Blue Steward 11
— Chelsea DNF 2
1) Chase Smith 11 2) Logan Quigley 12
3) Ben Hagebusch 9 4) Adam Henley 10
Boys 4×400 m Relay Class 2A
==========================================================================
NFHS: ! 3:07.40 1985 Hawthorne
State Meet: # 3:21.65 1986 , Fox
School Finals H# Points
==========================================================================
1 Rejoice Christian 3:26.54 2 20
1) Hunter Hensley 10 2) Evan Heiden 11
3) Josh Hendricks 10 4) Chance Wilson 11
2 Hooker 3:30.73 2 16
1) Levi Carter 12 2) Kleat Martens 9
3) John Davis 9 4) Seth Pritchard 12
3 Chelsea 3:31.98 1 12
1) Chase Smith 11 2) Ben Hagebusch 9
3) Carson Lawhorn 11 4) Adam Henley 10
4 Colcord 3:35.26 2 10
1) Gabe Winfield 10 2) Manual Bocanegra 9
3) Malachi January 9 4) Stormy Odle 12
5 Merritt 3:35.54 2 8
1) Caden Smith 10 2) Mos Flowers 10
3) Riley Herndon 11 4) Caleb Compton 10
6 Warner 3:38.54 2 6
1) Zac Lee 12 2) Hunter Girty 12

 

Boys 4×800 m Relay Class 2A
=======================================================================
NFHS: ! 7:33.48 2009 Washington Central Bucks South
State Meet: # 8:08.35 1991 , Beaver
School Finals Points
=======================================================================
1 Warner 8:27.50 20
1) Gaige Maher 12 2) Cooper Lange 11
3) Koulter Drake 9 4) Zac Lee 12
2 Hooker 8:29.90 16
1) Elijah Gribble 10 2) Omar Gomez 10
3) Slade Stalder 9 4) Israel Ramos 10
3 Rejoice Christian 8:33.03 12
1) Garrett Barney 9 2) Max Coulter 11
3) Kaden Keller 11 4) Evan Heiden 11
4 Ketchum 8:41.37 10
1) Taylor Reed 12 2) Aiden Bates 10
3) Brayden Mitchell 10 4) Cj Weeks 9
5 Chouteau – Mazie 8:41.65 8
1) Hayden Stutzman 12 2) Brayden Russell 11
3) Daniel Chupp 12 4) Dillon Coblentz 12
6 Chelsea 8:45.61 6

Delta Timing Group – Contractor License Hy-Tek’s MEET MANAGER 5/7/2022 Page 39
Oklahoma Secondary Schools Activities Assoc. – 5/6/2022 to 5/7/2022
2A-4A State Track & Field Championship
Catoosa High School
Results
….Boys 4×800 m Relay Class 2A
1) Jaden Perry 11 2) Jaden Forton 11
3) Jay Douglas 11 4) Carson Lawhorn 11
7 Gore 8:53.39 4
1) Ty Bliss 12 2) Aiden Dickerson 11
3) Christian Oconnor 11 4) Journey Shells 10
8 Mooreland 8:53.67 2
1) Quintin Whisennand 9 2) Jaxon Mouser 10
3) Trevor Elwood 10 4) Edgar Lucero 11
9 Tonkawa 8:56.03
1) Dalton Pierce 10 2) Isaiah Lively 10
3) Jadin Howard 11 4) Peyten Keith 10
10 Central – Sallisaw 8:56.68
1) Austin Campbell 11 2) David Stroud 12
3) Joseph Lee 7 4) Jeffrey Stacy 11
11 Fairview 8:57.32
1) Ethan Barnes 11 2) Easton Hamar 9
3) Allen Wagner 11 4) Mikka Wheeler 9
12 Savanna 9:08.47
1) Braxton Leflore 11 2) Trae Garcia 11
3) Levi Franklin 11 4) Adam Armstrong 12
13 Hominy 9:17.21
1) Tyler Edwards 12 2) Wyatt Higgins 10
3) Tk Sutton 11 4) Michael Harris 12
14 Merritt 9:19.09
1) Coy Bullard 10 2) Case Carlson 11
3) Dawson Mitchell 10 4) John Johnson 10
15 Christian Heritage 9:28.65
1) Jacob Kerbo 10 2) Eli Vogler 10
3) Garrison Martin 12 4) Stephen Cain 9
16 Thomas-Fay-Custer 9:48.98
1) Jordan Banuelos 9 2) Owen Baldwin 11
3) Isaac Miller 10 4) Trey Thomson 11
Boys High Jump Class 2A
=======================================================================
NFHS: ! 7-06 2017 Vernon Turner, Yukon, OK
State Meet: # 6-11 1979 Lemmings, Konowa
State Meet: # 6-11 1978 Greg Seay, Ryan
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Dontae Elix 12 Hobart 6-06.00 10
5-08 5-10 6-00 6-02 6-04 6-06 6-10
O O XO O O O XXX
2 Kurtis Wilson 12 Okemah 6-04.00 8
5-08 5-10 6-00 6-02 6-04 6-06
O O O XXO O XXX
3 Mason Coddington 11 Mounds 6-02.00 6
5-08 5-10 6-00 6-02 6-04
O O XXO XXO XXX
4 Jayden St John 12 Oklahoma Union 6-00.00 5
5-08 5-10 6-00 6-02
XO O O XXX

Delta Timing Group – Contractor License Hy-Tek’s MEET MANAGER 5/7/2022 Page 40
Oklahoma Secondary Schools Activities Assoc. – 5/6/2022 to 5/7/2022
2A-4A State Track & Field Championship
Catoosa High School
Results
….Boys High Jump Class 2A
5 Nicholas Walker 11 Watonga J6-00.00 4
5-08 5-10 6-00 6-02
O O XO XXX
6 Clayton Mosburg 11 Sayre 5-10.00 2
5-08 5-10 6-00
O O XXX
6 Cole Marlow 10 Ripley 5-10.00 2
5-08 5-10 6-00
O O XXX
6 Zach Hidalgo 12 Hooker 5-10.00 2
5-08 5-10 6-00
O O XXX
9 Brett Gwartney 11 Chouteau – Mazie J5-10.00
5-08 5-10 6-00
XXO O XXX
10 Isaac Johnson 11 Wilburton J5-10.00
5-08 5-10 6-00
O XXO XXX
11 Chants Leflore 10 Savanna J5-10.00
5-08 5-10 6-00
XO XXO XXX
12 Deondre Dunn 12 Watonga 5-08.00
5-08 5-10
O XXX
12 Luke Blanchard 10 Dibble 5-08.00
5-08 5-10
O XXX
14 Trevor Mullins 10 Hulbert J5-08.00
5-08 5-10
XO XXX
15 Aaron Lyle 10 Wynnewood J5-08.00
5-08 5-10
XXO XXX
— Ben Hagebusch 9 Chelsea NH
5-08
XXX
— Parker Stanbro 9 Chelsea NH
5-08
XXX
— Joe Overstreet 12 Hominy NH
5-08
XXX
— Luke Peffer 9 Merritt NH
5-08
XXX
— Ayden Fry 11 Savanna NH
5-08
XXX

Delta Timing Group – Contractor License Hy-Tek’s MEET MANAGER 5/7/2022 Page 41
Oklahoma Secondary Schools Activities Assoc. – 5/6/2022 to 5/7/2022
2A-4A State Track & Field Championship
Catoosa High School
Results
Boys Pole Vault Class 2A
=======================================================================
NFHS: ! 19-05.50 2018 Armand Duplantis, Lafayette, LA
State Meet: # 15-02 1990 McCullar, Apache
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Drew Clovis 10 Stroud 12-00.00 10
11-00 11-06 12-00 12-06
O O O XXX
2 Cooper Fogle 10 Caney Valley 11-06.00 8
9-00 9-06 10-00 10-06 11-00 11-06 12-00
O O O O O O XXX
3 Hudsen Hill 12 Hooker J11-06.00 6
9-06 10-00 10-06 11-00 11-06 12-00
XO P O O O XXX
4 Keegan Beaver 12 Pioneer J11-06.00 5
9-00 9-06 10-00 10-06 11-00 11-06 12-00
O P XO O XO O XXX
5 Lucien Zakrazeicz 11 Sayre 11-00.00 4
9-00 9-06 10-00 10-06 11-00 11-06
XO O O O XXO XXX
6 Carter Mccain 10 Wynnewood 10-06.00 2.50
9-00 9-06 10-00 10-06 11-00
O XXO O O XXX
6 Logan Tacker 9 Hobart 10-06.00 2.50
9-00 9-06 10-00 10-06 11-00
XO XO O O XXX
8 Devon Amason 12 Wilburton 10-00.00 1
9-00 9-06 10-00 10-06
O O O XXX
9 Sean Amason 10 Wilburton 9-06.00
9-00 9-06 10-00
O O XXX
10 Michael Orso 10 Allen J9-06.00
9-00 9-06 10-00
O XXO XXX
11 Lucas Whetstone 11 Hobart 9-00.00
9-00 9-06
O XXX
12 Peyton Trotter 10 Nowata J9-00.00
9-00 9-06
XXO XXX
12 Riley Herndon 11 Merritt J9-00.00
9-00 9-06
XXO XXX
12 Brian Alvarado 12 Hooker J9-00.00
9-00 9-06
XXO XXX
— Blake Early 9 Stroud NH
9-00
XX
— Russell Thiel 10 Hinton NH
9-00
XXX

Delta Timing Group – Contractor License Hy-Tek’s MEET MANAGER 5/7/2022 Page 42
Oklahoma Secondary Schools Activities Assoc. – 5/6/2022 to 5/7/2022
2A-4A State Track & Field Championship
Catoosa High School
Results
Boys Long Jump Class 2A
===============================================================================
NFHS: ! 26-04.75 1989 James Stallworth, Tulare Union
State Meet: # 23-02 1978 Faulkner, Jet-Nash
Name Year School Finals Wind H# Points
===============================================================================
1 Mason Coddington 11 Mounds 21-07.25 NWI 2 10
21-02.25(NWI) 21-07.25(NWI) FOUL FOUL FOUL FOUL
2 Dontae Elix 12 Hobart 20-09.25 NWI 2 8
FOUL 20-07.50(NWI) 20-09.25(NWI) 20-07.25(NWI) 20-05.75(NWI) FOUL
3 Jacob Miller 12 Hooker 20-05.00 NWI 1 6
FOUL 20-05(NWI) 20-03.25(NWI) 19-11.50(NWI) 19-11.75(NWI) 19-09.50(NWI)
4 Caden Knighten 9 Wynnewood 20-04.75 NWI 2 5
20-04.75(NWI) FOUL FOUL 18-05.25(NWI) FOUL 19-08(NWI)
5 Jabori Eagleton 12 Carnegie 20-04.00 NWI 1 4
FOUL 19-04.75(NWI) 20-04(NWI) 20-00(NWI) 19-06.50(NWI) 19-03(NWI)
6 Zack Carr 12 Merritt 20-03.00 NWI 2 3
20-03(NWI) 18-07.25(NWI) FOUL 19-00.50(NWI) 19-10(NWI) FOUL
7 Jayden St John 12 Oklahoma Union 20-02.25 NWI 2 2
FOUL 20-00.50(NWI) 20-02.25(NWI) 18-02(NWI) 19-03(NWI) 19-01(NWI)
8 Garrett Scott 10 Pocola 20-01.50 NWI 1 1
FOUL 20-01.50(NWI) 19-10.75(NWI) 19-10(NWI) FOUL 19-02.50(NWI)
9 Eric Cunningham 12 Commerce 20-01.00 NWI 1
20-01(NWI) FOUL 19-08.25(NWI) 18-07.50(NWI) 19-11.50(NWI) 20-01(NWI)
10 Deondre Dunn 12 Watonga 20-00.75 NWI 2
20-00.75(NWI) FOUL 20-00.75(NWI)
11 Jax Bernard 9 Fairview 19-08.00 NWI 2
19-08(NWI) FOUL FOUL
12 Joe Jackson 12 Watonga 19-02.50 NWI 1
18-07.25(NWI) FOUL 19-02.50(NWI)
13 Kolt Merrick 11 Sayre 19-02.00 NWI 2
FOUL FOUL 19-02(NWI)
14 Hunter Helms 10 Hinton 18-10.50 NWI 1
17-07.25(NWI) 18-08.75(NWI) 18-10.50(NWI)
15 Caden Humphries 11 Pioneer 18-03.75 NWI 1
FOUL 18-03.75(NWI) FOUL
Boys Shot Put Class 2A
==========================================================================
NFHS: ! 77-00 1979 Michael Carter, Dallas Jefferson
State Meet: # 57-03 1986 Young, Sayre
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Sawyer Hutchison 12 Fairview 49-09.00 2 10
FOUL FOUL 48-09.75 FOUL 49-09 FOUL
2 Mason Valliere 10 Foyil 48-11.25 2 8
46-01.25 46-03 46-04.75 48-11 48-11.25 47-08
3 Seth Spady 12 Hinton 48-11.00 2 6
48-11 48-07 47-02.25 FOUL 47-00 47-08
4 Kaden Pettus 11 Fairview 48-00.50 2 5
44-07 46-09.25 48-00.50 45-10.25 FOUL 45-03.25
5 Dante Mendoza 12 Tonkawa 47-03.75 2 4
47-03.75 FOUL FOUL 45-00.25 46-11.25 45-09.25
6 Kade Stewart 11 Velma-Alma 46-08.75 2 3
46-08.75 FOUL FOUL 43-02 FOUL 46-05

Delta Timing Group – Contractor License Hy-Tek’s MEET MANAGER 5/7/2022 Page 43
Oklahoma Secondary Schools Activities Assoc. – 5/6/2022 to 5/7/2022
2A-4A State Track & Field Championship
Catoosa High School
Results
….Boys Shot Put Class 2A
7 Tyson Wilkerson 11 Ok Christian 45-00.25 1 2
42-08.25 45-00.25 42-00.50 FOUL 42-07 43-10.25
8 Logan Linnel 12 Rejoice Christian 44-11.00 2 1
43-08 FOUL 44-11 FOUL 44-05.75 FOUL
9 Stone Fisher 10 Crescent 43-02.00 2
42-03.25 40-07 43-02 42-01.25 40-01.25 FOUL
10 Jaden Anderson 12 Oklahoma Union 42-07.75 1
40-05.75 42-00.75 42-07.75
11 Jason Justice 12 Wilburton 41-06.00 1
41-06 40-06.50 FOUL
12 Marshal Ross 11 Vian 40-11.00 1
38-01.75 37-11.25 40-11
13 Parker Payne 11 Thomas-Fay-Custer 39-04.00 1
39-04 37-05 34-11.50
14 Zach Hidalgo 12 Hooker 38-11.50 1
38-11.50 37-03.50 35-09.25
15 Karson Frans 12 Thomas-Fay-Custer 37-04.00 1
37-04 FOUL FOUL
— Eli Adams 12 Talihina FOUL 1
FOUL FOUL FOUL
Boys Discus Throw Class 2A
==========================================================================
NFHS: ! 236-06 2009 Mason Finley, Buena Vista, CO
State Meet: # 179-04 1998 Swallow, Apache
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Sawyer Hutchison 12 Fairview 168-06 2 10
161-07 168-06 168-06 161-00 FOUL FOUL
2 Kaden Pettus 11 Fairview 144-10 2 8
139-05 FOUL FOUL 130-09 132-11 144-10
3 Karson Frans 12 Thomas-Fay-Custer 143-06 2 6
131-01 140-10 FOUL FOUL 132-09 143-06
4 Jacob Leslie 12 Konawa 136-08 2 5
FOUL 131-09 134-05 132-00 131-02 136-08
5 Bubba Cain 12 Elmore City-Pernell 134-08 2 4
120-03 128-04 134-08 127-03 FOUL FOUL
6 Aiden Southerland 10 Velma-Alma 133-09 2 3
127-06 FOUL 127-08 133-09 FOUL 131-08
7 Octavian Brown 11 Watonga 128-06 1 2
128-06 119-11 FOUL 122-05 112-00 119-10
8 Dante Mendoza 12 Tonkawa 122-00 1 1
122-00 FOUL 115-06 FOUL FOUL FOUL
9 Carson Parks 11 Warner 121-08 1
119-11 111-02 121-08 FOUL FOUL FOUL
10 Logan Linnel 12 Rejoice Christian 118-01 2
118-01 FOUL 117-06
11 Peyton Parker 9 Hooker 117-01 1
117-01 107-05 112-10
12 Jaden Anderson 12 Oklahoma Union 115-07 1
111-00 115-07 FOUL
13 Parker Payne 11 Thomas-Fay-Custer 115-04 1
FOUL 93-01 115-04

Delta Timing Group – Contractor License Hy-Tek’s MEET MANAGER 5/7/2022 Page 44
Oklahoma Secondary Schools Activities Assoc. – 5/6/2022 to 5/7/2022
2A-4A State Track & Field Championship
Catoosa High School
Results
….Boys Discus Throw Class 2A
14 Ty Cottrill 10 Fairview 102-00 1
101-09 102-00 FOUL
— Roque De La Torre 11 Pioneer FOUL

 

Latest Stories

OSBI Investigating Officer Involved Shooting in Guymon

GUYMON, Oklahoma (May 24, 2022) – The Oklahoma State Bureau of Investigation received a request from...

TCEC Recognizes Scholarship Recipients

TCEC recognizes scholarship recipients Ten area students receive $2,000 scholarships TCEC recently recognized ten high school...

USD 480 Board Meets Moves Resolution Forward

The USD 480 Board of Education met on Monday evening at 6:30pm and due to the...

 
KSCB Radio News