Guymon Boys Finish Top Three for 7th Straight Year

Brock Kappelmann - November 6, 2020 6:09 am

Meet Results


EV #4 BOYS 5Km Run

 


 

TOTAL TOP 5 TOP 5 TOP 5
PLACE TEAM SCORE SCORERS DISPLACERS TIME AVG/KM AVG SPLIT
1 PIEDMONT HIGH SCHOOL 52 2-9-10-13-18 20-70 1:24:21 16:52.14 1:00
2 TAHLEQUAH HIGH SCHOO 60 4-6-15-16-19 45-47 1:24:55 16:59.04 48
3 GUYMON HIGH SCHOOL 111 3-8-25-32-43 53-65 1:26:39 17:19.75 1:57
4 BISHOP KELLEY HIGH S 144 23-27-30-31-33 36-37 1:28:07 17:37.47 16
5 SAPULPA HIGH SCHOOL 160 12-14-17-55-62 63-84 1:28:46 17:45.16 1:50
6 SANTA FE SOUTH HIGH 179 22-26-34-46-51 61-82 1:29:33 17:54.55 1:01
7 GUTHRIE HIGH SCHOOL 187 7-29-41-54-56 77-79 1:29:30 17:53.91 1:51
8 DUNCAN HIGH SCHOOL 223 11-24-49-68-71 81-95 1:30:55 18:11.06 2:09
9 DURANT HIGH SCHOOL 252 35-38-52-60-67 69-91 1:31:51 18:22.19 1:04
10 ELGIN HIGH SCHOOL 256 1-44-59-74-78 97-98 1:32:00 18:24.04 3:19
11 MT ST MARY HIGH SCHO 274 5-40-64-80-85 87-94 1:32:39 18:31.86 3:01
12 CARL ALBERT HIGH SCH 279 21-42-58-75-83 86-88 1:33:08 18:37.55 2:14
13 BISHOP MCGUINNESS HI 305 28-48-50-89-90 92-93 1:34:01 18:48.12 2:14
14 THOMAS EDISON HIGH S 307 39-57-66-72-73 76-96 1:33:59 18:47.89 1:20

 

OVERALL SCORE TM
PLACE PLACE BIB ATHLETE AGE GR TEAM PL AVG/KM TIME
1 1 413 Gage Mcelhaney 12 ELGIN HIGH SCHOOL 1 3:14.01 16:10.08
2 2 485 Beckam Hartis 12 PIEDMONT HIGH SCHOOL 1 3:14.95 16:14.75
3 3 438 Mulubrehan Gebresilase 11 GUYMON HIGH SCHOOL 1 3:15.98 16:19.91
4 4 532 Jack Mckee 11 TAHLEQUAH HIGH SCHOO 1 3:17.93 16:29.66
5 5 464 Jackson Salsman 12 MT ST MARY HIGH SCHO 1 3:19.65 16:38.29
6 6 528 Trae Baker 9 TAHLEQUAH HIGH SCHOO 2 3:20.35 16:41.78
7 7 428 Mason Barney 12 GUTHRIE HIGH SCHOOL 1 3:20.76 16:43.82
8 8 437 Brett Fields 12 GUYMON HIGH SCHOOL 2 3:21.95 16:49.79
9 9 488 Fares Maarouf 12 PIEDMONT HIGH SCHOOL 2 3:22.28 16:51.41
10 10 483 Colby Ferbrache 11 PIEDMONT HIGH SCHOOL 3 3:22.93 16:54.66
11 372 Tyler Douthitt 12 CLAREMORE HIGH SCHOO 1 3:23.26 16:56.31
12 11 394 Travis Meadows 12 DUNCAN HIGH SCHOOL 1 3:23.34 16:56.74
13 12 515 Mason Quinton 11 SAPULPA HIGH SCHOOL 1 3:23.75 16:58.76
14 13 482 Tanner Bailey 11 PIEDMONT HIGH SCHOOL 4 3:24.99 17:04.95
15 420 Jackson Kernan 10 GROVE HIGH SCHOOL 1 3:25.10 17:05.54
16 14 512 Adren Jernegan 9 SAPULPA HIGH SCHOOL 2 3:26.18 17:10.93
17 15 529 Eddie Barnes 12 TAHLEQUAH HIGH SCHOO 3 3:26.40 17:12.02
18 16 530 Eric Burns 11 TAHLEQUAH HIGH SCHOO 4 3:26.65 17:13.27
19 17 514 Evan Quinton 11 SAPULPA HIGH SCHOOL 3 3:26.81 17:14.07
20 18 484 Reese Fricke 10 PIEDMONT HIGH SCHOOL 5 3:26.98 17:14.94
21 19 531 Blaine Jones 12 TAHLEQUAH HIGH SCHOO 5 3:27.69 17:18.47
22 20 486 Dade Humes 9 PIEDMONT HIGH SCHOOL 6 3:28.54 17:22.74
23 21 363 Junior Allen 9 CARL ALBERT HIGH SCH 1 3:28.64 17:23.20
24 22 500 Victor Molina 12 SANTA FE SOUTH HIGH 1 3:28.90 17:24.54
25 23 335 Jimmy Blesi 12 BISHOP KELLEY HIGH S 1 3:29.85 17:29.25
26 24 395 Kaceson Parker 11 DUNCAN HIGH SCHOOL 2 3:29.91 17:29.59
27 25 442 Merhawi Tesfageorgis 9 GUYMON HIGH SCHOOL 3 3:30.04 17:30.21
28 26 499 Jesus Orquiz 11 SANTA FE SOUTH HIGH 2 3:30.18 17:30.91
29 27 333 Brody Adams 11 BISHOP KELLEY HIGH S 2 3:30.77 17:33.88
30 28 347 Luke Chansolme 12 BISHOP MCGUINNESS HI 1 3:30.94 17:34.73
31 29 432 Mason Mayer 9 GUTHRIE HIGH SCHOOL 2 3:31.15 17:35.79
32 325 Justin Ortiz 11 ALTUS HIGH SCHOOL 1 3:31.24 17:36.24
33 30 337 Ryan Brennan 11 BISHOP KELLEY HIGH S 3 3:31.57 17:37.86
34 31 334 Will Applegate 10 BISHOP KELLEY HIGH S 4 3:32.20 17:41.03
35 32 440 Jaxon Miller 9 GUYMON HIGH SCHOOL 4 3:32.33 17:41.66
36 33 339 Anthony Tittjung 11 BISHOP KELLEY HIGH S 5 3:33.06 17:45.34
37 34 501 Roberto Soliz 11 SANTA FE SOUTH HIGH 3 3:33.29 17:46.47
38 35 399 Alfonso Barraza 12 DURANT HIGH SCHOOL 1 3:34.06 17:50.31
39 36 338 Joseph Srour 12 BISHOP KELLEY HIGH S 6 3:34.39 17:51.99
40 518 Andrew Shepard 12 SHAWNEE HIGH SCHOOL 1 3:34.76 17:53.84
41 37 336 Kent Borovich 12 BISHOP KELLEY HIGH S 7 3:35.16 17:55.80
42 38 404 Dawson Reed 12 DURANT HIGH SCHOOL 2 3:35.23 17:56.19
43 39 537 Aidan Aston 12 THOMAS EDISON HIGH S 1 3:35.40 17:57.00
44 40 459 Jake Hunsucker 12 MT ST MARY HIGH SCHO 2 3:35.54 17:57.70
45 544 Luis Ponce Juarez 12 WILL ROGERS HIGH SCH 1 3:35.74 17:58.74
46 41 431 Grant Mayer 11 GUTHRIE HIGH SCHOOL 3 3:36.66 18:03.33
47 42 366 Will Plouff 10 CARL ALBERT HIGH SCH 2 3:36.79 18:03.98
48 382 Lane Hutchens 12 COLLINSVILLE HIGH SC 1 3:37.23 18:06.15
49 474 Brayllen Freeman 11 NOBLE HIGH SCHOOL 1 3:37.98 18:09.90
50 43 436 Clayton Carter 12 GUYMON HIGH SCHOOL 5 3:39.44 18:17.20
51 44 414 Hunter Monostori 10 ELGIN HIGH SCHOOL 2 3:39.50 18:17.52
52 45 533 Sammy Mejia 11 TAHLEQUAH HIGH SCHOO 6 3:39.96 18:19.81
53 46 496 Erik Franco 11 SANTA FE SOUTH HIGH 4 3:40.92 18:24.64
54 47 534 Jerron Sherrill 12 TAHLEQUAH HIGH SCHOO 7 3:40.99 18:24.96
55 48 352 Will Leonard 10 BISHOP MCGUINNESS HI 2 3:41.05 18:25.29
56 49 392 Nathan Hudson 12 DUNCAN HIGH SCHOOL 3 3:41.11 18:25.56
57 50 353 Nathan Shanbour 9 BISHOP MCGUINNESS HI 3 3:41.17 18:25.86
58 51 498 Joel Hernandez 12 SANTA FE SOUTH HIGH 5 3:41.23 18:26.19
59 52 403 Cordell Palmer 12 DURANT HIGH SCHOOL 3 3:41.93 18:29.68
60 53 439 Nathan Hernandez 11 GUYMON HIGH SCHOOL 6 3:42.11 18:30.56
61 373 Grady Dawson 12 CLASSEN SAS HIGH SCH 1 3:42.19 18:30.99
62 54 429 Jaxon Harden 11 GUTHRIE HIGH SCHOOL 4 3:42.27 18:31.37
63 517 Michael Pearne 10 SHAWNEE HIGH SCHOOL 2 3:42.50 18:32.51
64 55 510 Drake Geeteh 11 SAPULPA HIGH SCHOOL 4 3:42.62 18:33.11
65 56 434 Lance Sallee 10 GUTHRIE HIGH SCHOOL 5 3:43.04 18:35.24
66 57 539 Zachary King 9 THOMAS EDISON HIGH S 2 3:43.51 18:37.55
67 58 365 Caleb Nolen 11 CARL ALBERT HIGH SCH 3 3:43.60 18:38.01
68 59 416 Jordan Pierce 9 ELGIN HIGH SCHOOL 3 3:43.67 18:38.36
69 418 Cade McCall 10 GLENPOOL HIGH SCHOOL 1 3:43.79 18:38.99
70 60 401 Ky Carper 12 DURANT HIGH SCHOOL 4 3:44.09 18:40.47
71 61 495 Jesse Brewster 12 SANTA FE SOUTH HIGH 6 3:44.29 18:41.46
72 473 Austin Buff 12 NOBLE HIGH SCHOOL 2 3:44.91 18:44.58
73 62 513 Michael Lara Lara 11 SAPULPA HIGH SCHOOL 5 3:45.78 18:48.93
74 63 509 Edgar Borjas 11 SAPULPA HIGH SCHOOL 6 3:46.01 18:50.08
75 545 Carlos Rosales 12 WOODWARD HIGH SCHOOL 1 3:46.49 18:52.47
76 64 463 John Rockers 9 MT ST MARY HIGH SCHO 3 3:46.55 18:52.75
77 65 441 Paul Oakes 10 GUYMON HIGH SCHOOL 7 3:46.61 18:53.07
78 66 538 Peter Fabian 12 THOMAS EDISON HIGH S 3 3:46.68 18:53.40
79 67 402 Cory Hicks 11 DURANT HIGH SCHOOL 5 3:46.86 18:54.32
80 68 396 Nathan Robbins 12 DUNCAN HIGH SCHOOL 4 3:47.42 18:57.13
81 69 405 Jacob Robison 10 DURANT HIGH SCHOOL 6 3:48.02 19:00.14
82 70 487 Titus Johnson 10 PIEDMONT HIGH SCHOOL 7 3:48.27 19:01.37
83 71 393 Caleb Mcfatridge 9 DUNCAN HIGH SCHOOL 5 3:49.26 19:06.31
84 451 Carson Burd 9 LAWTON MACARTHUR HIG 1 3:49.49 19:07.49
85 72 543 Carson Schlotfelt 12 THOMAS EDISON HIGH S 4 3:50.74 19:13.71
86 73 540 Anthony Manipella 11 THOMAS EDISON HIGH S 5 3:51.56 19:17.80
87 74 412 Jeremy Mccracken 10 ELGIN HIGH SCHOOL 4 3:52.89 19:24.48
88 75 369 Ben Sutterfield 9 CARL ALBERT HIGH SCH 4 3:52.93 19:24.68
89 76 542 Jacob Roby 10 THOMAS EDISON HIGH S 6 3:53.08 19:25.40
90 374 Mason Fair 10 CLASSEN SAS HIGH SCH 2 3:53.43 19:27.19
91 77 430 William Knell 11 GUTHRIE HIGH SCHOOL 6 3:53.62 19:28.13
92 78 417 Ben Roberts 10 ELGIN HIGH SCHOOL 5 3:53.95 19:29.76
93 79 433 Dawson Sallee 10 GUTHRIE HIGH SCHOOL 7 3:54.04 19:30.22
94 80 461 Nathan Morris 11 MT ST MARY HIGH SCHO 4 3:54.21 19:31.09
95 81 397 Drew Taliaferro 10 DUNCAN HIGH SCHOOL 6 3:54.35 19:31.76
96 82 497 Josue Gonzalez 11 SANTA FE SOUTH HIGH 7 3:54.61 19:33.07
97 83 368 Alex Sutterfield 10 CARL ALBERT HIGH SCH 5 3:55.58 19:37.91
98 84 511 Jackson Harwood 9 SAPULPA HIGH SCHOOL 7 3:55.84 19:39.20
99 85 460 Jonathan Joseph 11 MT ST MARY HIGH SCHO 5 3:55.90 19:39.50
100 86 367 Joshua Robinson 10 CARL ALBERT HIGH SCH 6 3:56.21 19:41.06
101 87 462 Charlie Pendleton 11 MT ST MARY HIGH SCHO 6 3:56.37 19:41.85
102 88 364 Karsten Geiger 11 CARL ALBERT HIGH SCH 7 3:56.98 19:44.94
103 89 351 Henry Ison 10 BISHOP MCGUINNESS HI 4 3:57.09 19:45.49
104 90 349 Jackson Edmonds 12 BISHOP MCGUINNESS HI 5 3:57.85 19:49.27
105 91 400 Jack Burrage 9 DURANT HIGH SCHOOL 7 4:02.38 20:11.94
106 92 348 Nathan Coomes 11 BISHOP MCGUINNESS HI 6 4:02.67 20:13.39
107 93 350 Gianfranco Grella 9 BISHOP MCGUINNESS HI 7 4:05.18 20:25.91
108 94 465 Isaiah Yabut 11 MT ST MARY HIGH SCHO 7 4:06.12 20:30.62
109 95 391 Adam Clifton 12 DUNCAN HIGH SCHOOL 7 4:16.25 21:21.27
110 96 541 Enrique Pickens 12 THOMAS EDISON HIGH S 7 4:21.68 21:48.42
111 97 411 Aaron Nevaquaya 11 ELGIN HIGH SCHOOL 6 4:25.54 22:07.74
112 98 415 Dalton Peak 10 ELGIN HIGH SCHOOL 7 5:52.23 29:21.16
 

Latest Stories

Pancake Day Races, Breakfast Canceled

Olney, England has informed International Pancake Day of Liberal that due to the ongoing Covid-19 Pandemic...

Seward County Adopts Less Stringent Resolution Regarding Masks

Seward County Commission met in a Special meeting Monday evening and ion the matter of the...

Local Youth To Represent Southern Pioneer Electric in Washington, D.C. and Colorado.

November 23, 2020 – Southern Pioneer Electric offers many programs that support the youth and their...