Busy Weekend for Redskin Wrestling

Brock Kappelmann - January 24, 2021 12:20 pm

Kyle Molina

Liberal Wrestling Results

Liberal Girls and JV tournament

Liberal was able to host a tournament on Friday Jan 22nd in the big house. It was a great accomplishment as this was the first wrestling tournament Liberal has hosted in many years. The tournament was a varsity girls and JV tournament

Varsity Girls Results

Weight-Name-Grade-Record-Placement

101-Mana Chanthasone (12-4)-1st

Round 1 – Mana Chanthasone (Liberal – Girls) 12-4 won by major decision over Denys Ochoa (Dodge City – Girls) 5-11 (MD 11-2)
Round 2 – Mana Chanthasone (Liberal – Girls) 12-4 won by fall over Naiema Salazar (Garden City – Girls) 1-8 (Fall 1:53)
Round 3 – Mana Chanthasone (Liberal – Girls) 12-4 won by decision over Stephanie Ortega (Dodge City – Girls) 10-8 (Dec 6-3)

191-Leilani Torres-11- (6-3)-1st

Round 1 – Leilani Torres (Liberal – Girls) 6-3 won by fall over Kora Sterling (Dodge City – Girls) 0-7 (Fall 1:42)
Round 2 – Leilani Torres (Liberal – Girls) 6-3 won by fall over Kora Sterling (Dodge City – Girls) 0-7 (Fall 1:00)

JV Results

Weight-Name-Grade-Tournament Record-Placement

 

106-Dameon Duran (3-1) 2nd

Round 1 – Dameon Duran (Liberal) 3-1 won by fall over Austin Topliss (Hugoton) 3-8 (Fall 3:30)
Round 2 – Gael Terrazas (Garden City) 7-1 won by fall over Dameon Duran (Liberal) 3-1 (Fall 1:16)
Round 3 – Dameon Duran (Liberal) 3-1 won by fall over Mychal Mendoza (Liberal) 0-4 (Fall 3:09)
Round 4 – Dameon Duran (Liberal) 3-1 won by decision over Cristian Don Juan (Hugoton) 4-8 (Dec 5-3)

106-Mychal Mendoza (0-4) 5th

Round 1 – Cristian Don Juan (Hugoton) 4-8 won by decision over Mychal Mendoza (Liberal) 0-4 (Dec 7-2)
Round 3 – Dameon Duran (Liberal) 3-1 won by fall over Mychal Mendoza (Liberal) 0-4 (Fall 3:09)
Round 4 – Gael Terrazas (Garden City) 7-1 won by fall over Mychal Mendoza (Liberal) 0-4 (Fall 2:43)
Round 5 – Austin Topliss (Hugoton) 3-8 won by major decision over Mychal Mendoza (Liberal) 0-4 (MD 20-7)

113Carlos Hernandez (0-3) 4th

Round 1 – Julian Covarrubias (Liberal) 1-2 won by major decision over Carlos Hernandez (Liberal) 0-3 (MD 14-5)
Round 2 – Zane Poulsen (Hugoton) 2-1 won by fall over Carlos Hernandez (Liberal) 0-3 (Fall 1:16)
Round 3 – Angel Bustos Bravo (Garden City) 5-1 won by fall over Carlos Hernandez (Liberal) 0-3 (Fall 0:58)

113-Julian Covarrubias (1-2) 3rd

Round 1 – Julian Covarrubias (Liberal) 1-2 won by major decision over Carlos Hernandez (Liberal) 0-3 (MD 14-5)
Round 2 – Angel Bustos Bravo (Garden City) 5-1 won by fall over Julian Covarrubias (Liberal) 1-2 (Fall 3:22)
Round 3 – Zane Poulsen (Hugoton) 2-1 won by fall over Julian Covarrubias (Liberal) 1-2 (Fall 1:08)

152-Yair Gomez (0-2) DNP

Quarterfinal – Jose Aguilera (Holcomb) 1-12 won by fall over Yair Gomez (Liberal) 0-2 (Fall 5:56)
Cons. Round 1 – Yair Gomez (Liberal) 0-2 received a bye () (Bye)
Cons. Semi – Ivan Moreno (Liberal) 3-1 won by fall over Yair Gomez (Liberal) 0-2 (Fall 1:43)

152-Ivan Moreno (3-1) 3rd

Quarterfinal – Ivan Moreno (Liberal) 3-1 won by fall over Ian Ulrich (Garden City) 0-2 (Fall 0:19)
Semifinal – Ean Mesa-McDermott (Garden City) 2-1 won by fall over Ivan Moreno (Liberal) 3-1 (Fall 3:05)
Cons. Semi – Ivan Moreno (Liberal) 3-1 won by fall over Yair Gomez (Liberal) 0-2 (Fall 1:43)
3rd Place Match – Ivan Moreno (Liberal) 3-1 won by fall over Brandon Rivera (Garden City) 2-4 (Fall 1:33)

160-Jared Ramos (0-2) 2nd

Round 1 – Alonso Marquez (Garden City) 5-0 won by fall over Jared Ramos (Liberal) 0-2 (Fall 0:19)
Round 2 – Alonso Marquez (Garden City) 5-0 won by fall over Jared Ramos (Liberal) 0-2 (Fall 0:21)

170-Jacob Cutshall (2-0) 1st

Round 1 – Jacob Cutshall (Liberal) 2-0 won by fall over Ryan Policios (Holcomb) 3-10 (Fall 1:11)
Round 2 – Jacob Cutshall (Liberal) 2-0 won by fall over Ryan Policios (Holcomb) 3-10 (Fall 0:51)

220-Julian Umana (1-2) 2nd

Round 1 – Jace Bonsall (Hugoton) 7-8 won by fall over Julian Umana (Liberal) 1-2 (Fall 5:49)
Round 2 – Julian Umana (Liberal) 1-2 won by fall over JaceBonsall (Hugoton) 7-8 (Fall 1:28)
Round 3 – Jace Bonsall (Hugoton) 7-8 won by major decision over Julian Umana (Liberal) 1-2 (MD 14-4)

Liberal Wrestling Results

Buffalo Invitational- Atwood

On Saturday Jan 23rd, a few boys made the long trip up north to Atwood KS to compete in the Buffalo Invitational hosted by Rawlins County. Only 5 wrestlers were able to compete in the tournament, but 4 made the finals, and all 5 placed in the top 4.

Liberal will next compete when they host Hays KS in the big house at 4 PM on Tuesday Jan 26th

 

Weight-Name-Grade-Record-Placement

 

132-Irving Mendez-11- (2-1)-1st

Jayden Reed (Atwood-Rawlins Co) won by decision over Irving Mendez (Liberal) (Dec 8-2)

Irving Mendez (Liberal) won by fall over Jayden Reed (Atwood-Rawlins Co) (Fall 3:45)

Irving Mendez (Liberal) won by decision over Jayden Reed (Atwood-Rawlins Co) (Dec 5-4)

138-Tommy McClure-10- (9-8)-1st

Tommy McClure (Liberal) won by fall over Jason Colby (Goodland) (Fall 0:38)

Tommy McClure (Liberal) won by fall over Kenneth Micek(Atwood-Rawlins Co) (Fall 4:30)

Tommy McClure (Liberal) won by fall over Macon Sekavec(Hoxie) (Fall 1:16)

145-Cristobal Sanchez-12- (8-8)-4th

Sebastian Rodriguez (Garden City) won by fall over Cristobal Sanchez (Liberal) (Fall 3:16)

Cristobal Sanchez (Liberal) won by fall over LJ Purvis (Goodland) (Fall 3:00)

Cristobal Sanchez (Liberal) won by fall over Ethen Allen (Garden City) (Fall 1:46)

Drew Withington (Atwood-Rawlins Co) won by decision over Cristobal Sanchez (Liberal) (Dec 3-0)

160-Easton Zapien-11- (6-4)-2nd

Easton Zapien (Liberal) won by fall over Braxton Hawkins (Leoti-Wichita Co) (Fall 0:11)

Easton Zapien (Liberalwon by decision over Alonso Marquez (Garden City) (Dec 3-2)

Obadiah Jones (Atwood-Rawlins Co) won by fall over Easton Zapien (Liberal) (Fall 2:33)

182-Tony Rivero-12- (11-1) -1st

Tony Rivero (Liberal) won by fall over Jarek Crow (Goodland) (Fall 1:23)

Tony Rivero (Liberal) won by fall over Trevor Biermann (Leoti-Wichita Co) (Fall 0:22)

 

 

 

Latest Stories

Southwestern Heights Scholars Bowl Team takes 3rd at State

The Southwestern Heights Scholars Bowl team of Taylor Vermillion, Alexandra Arinaga, Audrey Ball, Owen Vajnar, Judith...

USDA Announces $131,619 Distance Learning and Telemedicine grant for 8 Kansas counties

The United States Department of Agriculture (USDA) Rural Development Acting State Director for Kansas Dan Fischer...

Area COVID-19 Numbers for February 24, 2021

The numbers released by the KDHE, Seward County Health Department, and surrounding Counties for Wednesday February...