Kansas Coaches Release Pre-season Basketball Rankings

KSCB News - December 1, 2011 6:43 am

6A Boys

1. Wichita Heights

2. Olathe Northwest

3. BVNW

4. Topeka High

5. Blue Valley North

6. Leavenworth

7. Olathe South

8. Wichita Northwest

9. Dodge City

10. Wichita East

6A Girls

1. Olathe Northwest

2. Maize

3. Wichita Heights

4. Olathe South

5. Olathe East

6. Free State

7. Manhattan

8. Washburn Rural

9. Dodge City

10. Gardner-Edgerton

5A Boys

1. Highland Park

2. Lansing

3. Andover Central

4. KC-Washington

5. Bishop Miege

6. Bishop Carroll

7. Kapaun Mt Carmel

8. St. Thomas Aquinas

9. Salina Central

10. Emporia



5A Girls

1. Blue Valley

2. Aquinas

3. Salina Central

4. Newton

5. Miege

6. Liberal

7. Highland Park

8. Carroll

9. Salina South

10. Shawnee Heights

4A Boys

1. KC Sumner

2. Basehor-Linwood

3. Ottawa

4. McPherson

5. Wichita Collegiate

6. Buhler

7. St.James Academy

8. Topeka Hayden

9. Pratt

10. Abilene

4A Girls

1. Holton

2. McPherson

3. Ottawa

4. Wamego

5. Bashor Linwood

6. Haven

7. Hesston

8. Colby

9. Pratt

10. Wellington

3A Boys

1. Scott City

2. Effingham – Atchison County

3. Hutch Trinity

4. Burlington

5. Beloit

6. Rock Creek

7. Hillsboro

8. Riley County

9. Hoisington

10. Minneapolis



3A Girls

1. Hillsboro

2. Riley Co.

3. Atchison Co. Community

4. Sabetha

5. Moundridge

6. Cimarron

7. Marysville

8. Frontenac

9. Holcomb

10. Southwestern Heights

2A Boys

1. Berean Academy

2. Meade

3. Plainville

4. Washington County

5. Sterling

6. Ness City

7. Syracuse

8. Lyndon

9. Smith Center

10. Stanton County

2A Girls

1. Jeff Co North

2. Washington Co

3. Olpe

4. Ell-Saline

5. Berean Academy

6. Smith Center

7. Atwood

8. Oakley

9. Little River

10. Oskaloosa

1A-Div 1-Boys

1. South Haven

2. Ashland

3. Centralia

4. Hanover

5. Macksville

6. Pretty Prairie

7. Lakeside-Downs

8. St. John-Hudson

9. South Gray-Montezuma

10. Thunder Ridge-Kensington



1A-Div 2-Boys

1. Otis-Bison

2. Hope

3. Kiowa-South Barber

4. Baileyville-B&B

5. Fowler

6. Wilson

7. Chase

8. Moscow

9. Cheylin

10. Frankfort

1A-Div 1-Girls

1. Hoxie

2. St. John-Hudson

3. South Central-Coldwater

4. Centralia

5. Dexter-Cedar Vale

6. Minneola

7. Caldwell

8. SCC-Leroy

9. St. Paul

10. Wakefield



1A-Div 2- Girls

1. Central Christian

2. Argonia

3. Wilson

4. Norwich

5. Ingalls

6. South Barber

7. B & B-Baileyville

8. Wetmore

9. Wallace County

10. St. John’s- Tipton

 

Latest Stories

Nathan McCaffrey, Ada Linenbroker to Serve as Chair, Vice-Chair for Seward County

The Seward County Commission me Monday morning, January 20th at 8:30am. Among the items on the...

Francisco Gomez and Edma Landa Win Homecoming

Liberal hosted homecoming in the Big House Friday night.  Edma Landa was crowned homecoming queen and...

Public Invited to MLK March and Celebration

The Martin Luther King Day Committee will be hosting its annual Martin Luther King Day event...