Arenivas Leads Liberal in Tucumcari

Brock Kappelmann - December 24, 2019 5:43 am

Liberal Wrestling Results

Tucumcari Invitational

 

Liberal competed in the Tucumcari Rattler invitational on Sat. Dec 21st. Liberal only had 9 scoring wrestlers but was still able to finish 8th out of 13 teams. Liberal heads into the break at 1-1 and will next open WAC competition when they visit Hays KS to compete in a dual on Thursday Jan 9th.

 

Team Scores

    1. Cobre                    205
    2. Los Lunas                133
    3. Amarillo Tascosca            132
    4. West Las Vegas            122.5
    5. Grant                    98
    6. Robertson                93
    7. Herford                92
    8. LIBERAL                83
    9. St. Michaels                73
    10. Valencia                56
    11. Tucumcari                46
    12. Taos                    39
    13. Foothill                 26

 

 

 

Individual Results

Weight-Name-Grade-Tournament Record-Overall Record

 

106-Dennis Duran-11 (1-2)-(3-4) DNP

Jeffrey Zamora (Valencia) won by fall over Dennis Duran (Liberal) 1(Fall 2:35)

Dennis Duran (Liberal) won by fall over Jose Palacios (Hereford Hs) (Fall 0:00)

Aden Zamora (Amarillo Tascosa) won by fall over Dennis Duran (Liberal) (Fall 0:00)

 

106-Damien Duran-11-(1-2)- (2-8)-DNP

Champ. Round 1 – Damien Duran (Liberal) won by fall over Francisco Martinez (Hereford Hs) (Fall 0:50)

Romulus Padilla (West Las Vegas) won by fall over Damien Duran (Liberal)(Fall 0:27)

Aaron Zamora (Los Lunas) 2-2 won by fall over Damien Duran (Liberal) (Fall 0:00)

 

113-Gaspar Falcon-10-(1-2)-(6-9) DNP

Juilo Garcia (Valencia) won by decision over Gaspar Falcon (Liberal) (Dec 9-7)

Gaspar Falcon (Liberal) 6-8 won by fall over Angel Cisneros (Tucumcari) (Fall 0:00)

Anthony Smith (Amarillo Tascosa) won by fall over Gaspar Falcon (Liberal) (Fall 0:00)

 

120-Irving Mendez-10-(1-2)- (8-6)-DNP

Irving Mendez (Liberal) won by fall over Zach Bradfield (Tucumcari) (Fall 1:09)

Kaleb Medina (Robertson) won by major decision over Irving Mendez (Liberal) MD 11-2)

Sean Gonzales (Hereford Hs) won by decision over Irving Mendez (Liberal) (Dec 15-9)

 

132-Enrique Franz-10-(2-2) (2-2) -DNP

Enrique Franz (Liberal) won by fall over Eduardo Mello (Robertson) (Fall 1:21)

Ishya Delatorre (Cobre) won by fall over Enrique Franz (Liberal) (Fall 1:25)

Enrique Franz (Liberal) won by decision over Hudson Wood (Hereford Hs) (Dec 5-1)

John Baker (Los Lunas) won by fall over Enrique Franz (Liberal) (Fall OT 6:30)

 

138-Aldo Hernandez-10-(3-2)- (3-8) DNP

Aldo Hernandez (Liberal) won by decision over Gabriel Faustine (Cobre) (Dec 8-2)

Andres Grano (Robertson) won by fall over Aldo Hernandez (Liberal) (Fall 4:55)

Aldo Hernandez (Liberal) won by decision over Cameron Gonzales (Taos) (Dec 8-6)

– Aldo Hernandez (Liberal) won by fall over Tim Salazar (Valencia) (Fall 0:00)

Cesar Rivero-Figueroa (Amarillo Tascosa) won by major decision over Aldo Hernandez (Liberal) (MD 13-0)

 

170-Tony Rivero-11-(3-0)- (7-1)-1st

Tony Rivero (Liberal) won by major decision over Cesar Hernandez (Robertson) (MD 10-2)

Tony Rivero (Liberal) won by decision over Arthur Quintana (Cobre) (Dec 7-3)

Tony Rivero (Liberal) won by decision over Joe Martinez (Tucumcari)  (Dec 5-3)

 

182-Daniel Grandez-10-(2-2)- (4-9)- DNP

Daniel Grandez (Liberal)  won by major decision over Tristian Martinez (Grants) (MD 15-7)

Jaden Mifsud (St. Michaels)  won by fall over Daniel Grandez (Liberal)  (Fall 2:19)

Daniel Grandez (Liberal)  won by fall over Eric Gallegos (West Las Vegas)  (Fall 0:00)

Zander Doyle (Los Lunas)  won by fall over Daniel Grandez (Liberal)  (Fall 0:00)

 

195-Frank Gomez-11-(1-2)- (5-5)-DNP

Frank Gomez (Liberal) won by fall over Tristen Chavez (Valencia) (Fall 0:00)

Eric Duran (West Las Vegas) won by decision over Frank Gomez (Liberal) (Dec 4-2)

James Garcia (Los Lunas) won by fall over Frank Gomez (Liberal) (Fall 0:00)

 

220-Luis Ruelas-12-(1-2)- (2-2)-DNP

Luis Ruelas (Liberal) won by fall over Kyjuan McKinney (Grants) (Fall 0:00)

Karim Perez (St. Michaels) won by decision over Luis Ruelas (Liberal) (Dec 1-0)

Jerome Martinez (Taos) won by fall over Luis Ruelas (Liberal) (Fall 0:00)

 

220-Jaime Arenivas-12-(4-0)-(13-4)-1st

Jaime Arenivas (Liberal) won by fall over Jerome Martinez (Taos) (Fall 0:00)

Jaime Arenivas (Liberal)  won by decision over Dyson Clark (Tucumcari) (Dec 5-0)

Jaime Arenivas (Liberal) won by major decision over Toa Sanchez (Grants)  (MD 11-3)

Jaime Arenivas (Liberal) won by fall over Karim Perez (St. Michaels) (Fall 0:00)

Liberal Wrestling Results

Girls Hoising Tournament

 

The Liberal Girls Varsity was able to compete in the Hoisington Cardinal Girls Invitational. There were no team scores kept, but all 8 girls were able to place in the top 4 of each weight class. The girls will next compete with against Hays KS as we open WAC competition on Thursday Jan 9th.

 

101 Girls

Mana Chanthasone (6-3) placed 3rd.

  • Round 1 – Mana Chanthasone (Liberal) 6-3 won by fall over Karley Stukey (Great Bend) 1-11 (Fall 1:30)
  • Round 2 – Kassidy Leiszler (Concordia) 8-3 won by fall over Mana Chanthasone (Liberal) 6-3 (Fall 3:14)
  • Round 3 – Breckyn Elliott (Great Bend) 8-3 won by tech fall over Mana Chanthasone (Liberal) 6-3 (TF-1.5 4:06 (18-3))

123 Girls

Codi Pressley (2-2) placed 4th.

  • Round 1 – shaylee Wheeler (Liberal) 4-3 won by fall over Codi Pressley (Liberal) 2-2 (Fall 3:30)
  • Round 2 – Katie Kuhlman (Great Bend) 8-6 won by fall over Codi Pressley (Liberal) 2-2 (Fall 3:37)
  • Round 3 – Codi Pressley (Liberal) 2-2 won by forfeit over Jazmin Castellanos (Great Bend) 3-6 (For.)
  • Round 4 – Codi Pressley (Liberal) 2-2 won by fall over Emily Lovett (Hoisington) 3-1 (Fall 4:31)

123 Girls

shaylee Wheeler (4-3) placed 2nd.

  • Round 1 – shaylee Wheeler (Liberal) 4-3 won by fall over Codi Pressley (Liberal) 2-2 (Fall 3:30)
  • Round 2 – Emily Lovett (Hoisington) 3-1 won by decision over shaylee Wheeler (Liberal) 4-3 (Dec 6-2)
  • Round 3 – shaylee Wheeler (Liberal) 4-3 won by fall over Katie Kuhlman (Great Bend) 8-6 (Fall 4:31)
  • Round 5 – shaylee Wheeler (Liberal) 4-3 won by forfeit over Jazmin Castellanos (Great Bend) 3-6 (For.)

136 Girls

Ashlynd Winchell (7-2) placed 2nd.

  • Round 2 – Ashlynd Winchell (Liberal) 7-2 won by fall over Teresa Garcia (Great Bend) 3-10 (Fall 1:25)
  • Round 3 – Ashlynd Winchell (Liberal) 7-2 won by fall over Kennedy Mead (Eureka) 5-5 (Fall 2:58)
  • Round 4 – Ashlynd Winchell (Liberal) 7-2 won by fall over Rosa Campos (Great Bend) 4-8 (Fall 1:53)
  • Round 5 – Tally Wikum (Hoisington) 6-1 won by decision over Ashlynd Winchell (Liberal) 7-2 (Dec 6-1)

143 girls

Jasmine Hoffman (3-3) placed 2nd.

  • Round 1 – Jasmine Hoffman (Liberal) 3-3 won by fall over Cacia Sandman (Larned) 1-6 (Fall 4:43)
  • Round 3 – Marissa Hanrahan (Great Bend) 10-3 won by fall over Jasmine Hoffman (Liberal) 3-3 (Fall 0:52)

155 Girls

Emy Monarrez (6-4) placed 4th.

  • Round 1 – Emy Monarrez (Liberal) 6-4 won by fall over Skylee Dodd (Eureka) 7-4 (Fall 4:26)
  • Round 2 – Emy Monarrez (Liberal) 6-4 won by fall over Mingee Crouch (Eureka) 0-11 (Fall 1:56)
  • Round 3 – Destiny Lewis (Great Bend) 8-5 won by fall over Emy Monarrez (Liberal) 6-4 (Fall 3:07)
  • Round 4 – Bailey Sanders (Hoisington) 5-0 won by fall over Emy Monarrez (Liberal) 6-4 (Fall 0:36)
  • Round 5 – Briana Perez (Great Bend) 9-4 won by decision over Emy Monarrez (Liberal) 6-4 (Dec 7-4)

170 Girls

Ren Watt (4-2) placed 3rd.

  • Round 1 – Maria Gonzalez (Great Bend) 6-3 won by fall over Ren Watt (Liberal) 4-2 (Fall 1:47)
  • Round 2 – Ren Watt (Liberal) 4-2 won by fall over Zujiery Garcia (Great Bend) 0-3 (Fall 1:39)
  • Round 3 – Ava Mull (Larned) 8-0 won by fall over Ren Watt (Liberal) 4-2 (Fall 1:34)

191 Girls

Leilani Torres (3-2) placed 2nd.

  • Round 1 – Leilani Torres (Liberal) 3-2 won by fall over Maria Valdovinos (Great Bend) 1-5 (Fall 2:36)
  • Round 3 – Kyeal Mogbo (Great Bend) 8-3 won by fall over Leilani Torres (Liberal) 3-2 (Fall 0:26)
 

Latest Stories

Kansas Court of Appeals Panel will Hear Oral Arguments by Videoconference

TOPEKA—Kansas Court of Appeals judges will hear appeals by videoconference Thursday, July 16, and Tuesday, July...

COVID-19 Numbers for July 10

ased by the KDHE, Seward County Health Department, and surrounding Counties for Tuesday July 7th show...

Broadcast Square audio archives July 6 to 10, 2020

You can listen to archived Broadcast Square audio from the week of July 6 to 10,...