Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Tuesday, 30 September 2014
Login |  Register 
 
Find Products or Services in your local community
 
KSCB Radio News US National Business Health & Science Political World Sports Top NPR Headlines Sports National Headlines
Ulysses Boys Take Lakin Meet
05/08/2010
 

Licensed to Lakin High School HY-TEK's Meet Manager 5/7/2010 09:32 PM

Kearny County Invitational - 5/7/2010

Lakin

Results

Girls 100 Meter Dash

=======================================================================

Name Year School Finals Points

=======================================================================

Finals

1 Rash, K Syracuse 12.91 10

2 Burns, A Cimarron 13.48 8

3 Reiss, M Sublette Girls 13.53 6

4 Menzie, B Sublette Girls 13.61 4

5 Cook, T Meade 13.86 2

6 Koons, A Meade 14.15 1

Girls 200 Meter Dash

=======================================================================

Name Year School Finals Points

=======================================================================

1 Kinser, N Hugoton 27.29 10

2 Rash, K Syracuse 27.37 8

3 Hoskinson, B Hugoton 28.79 6

4 Menzie, B Sublette Girls 29.00 4

5 Schneider, K Tribune 29.59 2

6 Reimer, J Cimarron 29.87 1

Girls 400 Meter Dash

==========================================================================

Name Year School Finals H# Points

==========================================================================

1 Hoskinson, B Hugoton 1:03.98 3 10

2 Kinser, N Hugoton 1:04.86 3 8

3 Burns, A Cimarron 1:05.28 3 6

4 Reimer, J Cimarron 1:05.50 3 4

5 Jamison, S Tribune 1:06.44 2 2

6 Waters, S Meade 1:07.77 2 1

Girls 800 Meter Run

=======================================================================

Name Year School Finals Points

=======================================================================

1 Wells, P Leoti 2:32.05 10

2 Hibbard, G Sublette Girls 2:34.97 8

3 Siruta, C Johnson 2:37.76 6

4 Barlow, K Ulysses 2:38.17 4

5 Kysar, S Lakin 2:43.98 2

6 Royle, G Cimarron 2:46.40 1

Girls 1600 Meter Run

=======================================================================

Name Year School Finals Points

=======================================================================

1 Moser, M Tribune 5:35.80 10

2 Wells, P Leoti 5:40.70 8

3 Meierhoff, J Ulysses 5:52.28 6

4 Rosales, J Lakin 5:58.93 4

5 Barlow, K Ulysses 6:09.02 2

6 Norton, K Syracuse 6:13.19 1

Girls 3200 Meter Run

=======================================================================

Name Year School Finals Points

=======================================================================

1 Moser, M Tribune 12:07.20 10

2 Meierhoff, J Ulysses 12:24.89 8

3 Schneider, K Tribune 12:26.85 6

4 Bolmer, J Lakin 13:06.64 4

5 Perez, P Johnson 13:09.26 2

6 Golliher, M Meade 13:25.37 1

Girls 100 Meter Hurdles

=======================================================================

Name Year School Finals Points

=======================================================================

1 Jones, A Lakin 15.75 10

2 Mehl, H Leoti 16.77 8

3 Marlin, K Sublette Girls 17.11 6

4 Reimer, B Meade 17.47 4

5 DeVine, K Meade 17.57 2

6 Myers, S Tribune 17.79 1

Girls 300 Meter Hurdles

==========================================================================

Name Year School Finals H# Points

==========================================================================

1 Jones, A Lakin 48.31 2 10

2 Mehl, H Leoti 49.11 2 8

3 Robertson, C Tribune 49.44 2 6

4 Folger, R Johnson 53.22 2 4

5 Reimer, B Meade 53.82 1 2

6 DeVine, K Meade 54.12 2 1

Girls 4x100 Meter Relay

==========================================================================

School Finals H# Points

==========================================================================

1 Lakin High School 54.08 2 10

2 Sublette HS Girls 54.09 2 8

3 Meade High School 54.15 2 6

4 Cimarron HS 55.11 1 4

5 Ulysses High School 56.31 1 2

6 Syracuse High School 57.35 1 1

Girls 4x400 Meter Relay

==========================================================================

School Finals H# Points

==========================================================================

1 Greeley County 4:24.94 2 10

2 Sublette HS Girls 4:29.94 2 8

3 Cimarron HS 4:33.54 2 6

4 Meade High School 4:34.53 1 4

5 Stanton County 4:43.84 1 2

6 Lakin High School 4:44.74 1 1

Girls 4x800 Meter Relay

=======================================================================

School Finals Points

=======================================================================

1 Greeley County 10:29.16 10

2 Ulysses High School 10:43.17 8

3 Stanton County 10:47.26 6

4 Sublette HS Girls 10:59.66 4

5 Lakin High School 11:03.27 2

6 Hugoton High School 11:25.53 1

Girls High Jump

=======================================================================

Name Year School Finals Points

=======================================================================

1 Wehkamp, L Cimarron 5-00.00 10

2 Kysar, S Lakin 4-08.00 7

2 Gerard, K Johnson 4-08.00 7

4 Jamison, S Tribune 4-06.00 3

4 Langley, A Ulysses 4-06.00 3

6 Boaldin, R Elkhart 4-06.00 1

Girls Pole Vault

=======================================================================

Name Year School Finals Points

=======================================================================

1 Woodrow, S Lakin 8-00.00 10

2 Lutters, A Elkhart 7-06.00 8

3 Folger, R Johnson 7-06.00 6

4 Calderwood, J Ulysses 7-00.00 4

5 Pomeroy, K Hugoton 7-00.00 2

6 Yee, A Syracuse 6-06.00 1

Girls Long Jump

=======================================================================

Name Year School Finals Points

=======================================================================

1 Bender, M Tribune 16-02.50 10

2 Wehkamp, L Cimarron 15-09.00 8

3 Marceau, B Meade 15-09.00 6

4 Olson, M Lakin 15-01.50 4

5 Novack, H Deerfield 14-11.00 2

6 Chandler, T SW Heights 14-09.00 1

Girls Triple Jump

=======================================================================

Name Year School Finals Points

=======================================================================

1 Kinser, N Hugoton 35-02.00 10

2 Bender, M Tribune 30-10.75 8

3 Thompson, J Meade 30-04.75 6

4 McAtee, K Lakin 29-09.50 4

5 Olson, M Lakin 29-06.75 2

6 Jamison, S Tribune 28-10.00 1

Girls Shot Put

=======================================================================

Name Year School Finals Points

=======================================================================

1 Britton, K Ulysses 39-03.00 10

2 Steimel, M Johnson 34-04.50 8

3 Brown, H SW Heights 31-02.75 6

4 Payne, E Cimarron 30-11.50 4

5 Ramsey, M Hugoton 29-11.50 2

6 Bojorquez, E Hugoton 28-05.25 1

Girls Discus Throw

=======================================================================

Name Year School Finals Points

=======================================================================

1 Brown, H SW Heights 116-02 10

2 Britton, K Ulysses 109-07 8

3 Steimel, M Johnson 93-02 6

4 Bojorquez, E Hugoton 88-03 4

5 Payne, E Cimarron 85-08 2

6 Bryant, B Cimarron 85-06 1

Girls Javelin Throw

=======================================================================

Name Year School Finals Points

=======================================================================

1 Brown, H SW Heights 131-07 10

2 Mehl, H Leoti 113-06 8

3 Marlin, K Sublette Girls 85-04 6

4 Zellner, J Leoti 78-10 4

5 Ridenour, K Cimarron 74-03 2

6 Bryant, B Cimarron 73-10 1

Boys 100 Meter Dash

=======================================================================

Name Year School Finals Points

=======================================================================

1 Hibbard, M Sublette Boys 11.12 10

2 Wiens, T Meade 11.23 8

3 McCombs, J Lakin 11.57 6

4 Sandoval, A Ulysses 11.67 4

5 Dassy, R Elkhart 11.92 2

6 Rodriguez, A Ulysses 11.95 1

Boys 200 Meter Dash

=======================================================================

Name Year School Finals Points

=======================================================================

1 Hibbard, M Sublette Boys 22.72 10

2 Narin, A Johnson 23.59 8

3 Amerin, K SW Heights 23.77 6

4 Davis, A Meade 23.79 4

5 Sandoval, A Ulysses 24.04 2

6 Slaven, W Cimarron 24.13 1

Boys 400 Meter Dash

==========================================================================

Name Year School Finals H# Points

==========================================================================

1 Ruth, E Johnson 52.23 4 10

2 Amerin, K SW Heights 52.94 4 8

3 Slaven, W Cimarron 53.53 4 6

4 Sullivan, J Ulysses 53.56 3 4

5 Klotz, E Meade 54.16 4 2

6 Birney, D Sublette Boys 54.68 4 1

Boys 800 Meter Run

=======================================================================

Name Year School Finals Points

=======================================================================

1 Schneider, K Tribune 2:01.01 10

2 Sanchez, E SW Heights 2:08.81 8

3 Sanchez, R SW Heights 2:09.92 6

4 Carruth, C Johnson 2:12.99 4

5 Moshier, J Meade 2:14.07 2

6 Walker, Z Sublette Boys 2:16.05 1

Boys 1600 Meter Run

=======================================================================

Name Year School Finals Points

=======================================================================

1 Matthews, K Lakin 4:42.82 10

2 Sanchez, E SW Heights 4:50.17 8

3 Iman, S Elkhart 4:51.73 6

4 Perez, C Syracuse 4:54.63 4

5 Holguin, J Leoti 5:08.90 2

6 Gum, B Johnson 5:14.56 1

Boys 3200 Meter Run

=======================================================================

Name Year School Finals Points

=======================================================================

1 Ruth, E Johnson 9:59.33 10

2 Matthews, K Lakin 10:00.85 8

3 Jimenez, H Hugoton 10:25.21 6

4 Wilson, I Tribune 10:41.95 4

5 Cordes, G Meade 11:00.90 2

6 Perez, C Syracuse 11:02.46 1

Boys 110 Meter Hurdles

=======================================================================

Name Year School Finals Points

=======================================================================

1 Jarnagin, J Ulysses 15.55 10

2 Benear, D Meade 15.63 8

3 Birney, D Sublette Boys 16.39 6

4 Trevino, P Cimarron 16.96 4

5 Borth, N Meade 17.20 2

6 Fletcher, N Leoti 17.42 1

Boys 300 Meter Hurdles

==========================================================================

Name Year School Finals H# Points

==========================================================================

1 Jarnagin, J Ulysses 41.77 3 10

2 Ghumm, C Hugoton 43.05 3 8

3 McCombs, J Lakin 43.94 3 6

4 Benear, D Meade 44.45 3 4

5 Chavarria, R Sublette Boys 44.83 3 2

6 Trevino, P Cimarron 44.88 3 1

Boys 4x100 Meter Relay

==========================================================================

School Finals H# Points

==========================================================================

1 Meade High School 44.92 2 10

2 Ulysses High School 45.13 2 8

3 Southwestern Heights 45.61 2 6

4 Hugoton High School 47.12 2 4

5 Sublette HS Boys 47.52 2 2

6 Cimarron HS 47.57 1 1

Boys 4x400 Meter Relay

==========================================================================

School Finals H# Points

==========================================================================

1 Stanton County 3:37.25 2 10

2 Meade High School 3:40.09 1 8

3 Ulysses High School 3:40.50 2 6

4 Sublette HS Boys 3:44.22 2 4

5 Greeley County 3:44.78 2 2

6 Cimarron HS 3:48.10 1 1

Boys 4x800 Meter Relay

=======================================================================

School Finals Points

=======================================================================

1 Stanton County 8:32.35 10

2 Ulysses High School 8:38.07 8

3 Greeley County 8:40.60 6

4 Sublette HS Boys 9:00.02 4

5 Hugoton High School 9:01.69 2

6 Meade High School 9:23.41 1

Boys High Jump

=======================================================================

Name Year School Finals Points

=======================================================================

1 Webb, B Sublette Boys 6-02.00 10

2 Splitter, J Tribune 5-10.00 7

2 Kissell, G Ulysses 5-10.00 7

4 LeRock, G Cimarron 5-08.00 4

5 Sanchez, E SW Heights 5-08.00 2

6 Miller, J Tribune 5-06.00 1

Boys Pole Vault

=======================================================================

Name Year School Finals Points

=======================================================================

1 Stabel, J Lakin 11-00.00 10

2 Arreola, C Lakin 11-00.00 8

3 Millershaski, K Lakin 11-00.00 6

4 Kelly, J Elkhart 10-06.00 4

5 Quijano, A Hugoton 10-06.00 2

6 Dupree, K Syracuse 10-06.00 1

Boys Long Jump

=======================================================================

Name Year School Finals Points

=======================================================================

1 Wiens, T Meade 21-06.25 10

2 Johnsrud, B SW Heights 19-07.50 8

3 Chavarria, R Sublette Boys 19-02.50 6

4 Smith, D Leoti 19-01.00 4

5 Molina, D Johnson 18-08.50 2

6 Chavez, P Lakin 18-06.00 1

Boys Triple Jump

=======================================================================

Name Year School Finals Points

=======================================================================

1 Carrasco, J Johnson 39-09.00 10

2 Sigala, O SW Heights 39-08.00 8

3 Jarnagin, J Ulysses 38-07.25 6

4 Hardaway, C Meade 37-10.25 4

5 Ellis, M Ulysses 37-03.50 2

6 Moral, B Ulysses 37-01.00 1

Boys Shot Put

=======================================================================

Name Year School Finals Points

=======================================================================

1 DeVries, C Syracuse 44-06.00 10

2 Stegman, A Hugoton 42-03.25 8

3 Hamel, C Lakin 41-03.25 6

4 White, T Cimarron 40-10.00 4

5 Kelling, P Sublette Boys 40-07.00 2

6 Castillo, M Meade 40-04.00 1

Boys Discus Throw

=======================================================================

Name Year School Finals Points

=======================================================================

1 Miller, J Tribune 156-04 10

2 White, T Cimarron 136-04 8

3 Hamel, C Lakin 133-08 6

4 Bohl, D Ulysses 131-01 4

5 Walker, S Johnson 123-10 2

6 Kelling, P Sublette Boys 123-03 1

Boys Javelin Throw

=======================================================================

Name Year School Finals Points

=======================================================================

1 DeVries, C Syracuse 172-01 10

2 Sigala, O SW Heights 169-00 8

3 Gifford, C Hugoton 162-00 6

4 Miller, J Tribune 157-11 4

5 Johnsrud, B SW Heights 150-01 2

6 Hessman, D Sublette Boys 149-10 1

Women - Team Rankings - 18 Events Scored

===============================================================================

1) Greeley County 79 2) Lakin High School 70

3) Cimarron HS 58 4) Ulysses High School 55

5) Hugoton High School 54 5) Sublette HS Girls 54

7) Stanton County 47 8) Wichita County High Schoo 46

9) Meade High School 36 10) Southwestern Heights 27

11) Syracuse High School 21 12) Elkhart High School 9

13) Deerfield High School 2

Men - Team Rankings - 18 Events Scored

===============================================================================

1) Ulysses High School 73 2) SOUTHWESTERN HEIGHTS 70

3) Lakin High School 67 3) Stanton County 67

5) Meade High School 66 6) Sublette HS Boys 60

7) Greeley County 44 8) Hugoton High School 36

9) Cimarron HS 30 10) Syracuse High School 26

11) Elkhart High School 12 12) Wichita County High Schoo 7

Database powered by Howerton+White & Hubris Communications

Last updated: May 8, 2010, 7:10:59 am. Page is updated every 3.0 minutes.

© Copyright KSCB News
You will need to be logged in to leave a comment.
Please Login

characters left

The posting of advertisements, profanity, or personal attacks is prohibited.
Click here to review our Terms of Use.



MOST VIEWED STORIES
Police Investigate Homicide In Dodge City
Two Semi's Collide On Highway 54, One Injured
Sanitation Truck Rolls, Injures Driver
Man Arrested in Dodge City Killing
Jerry Odle "Serves" Up Winning Duck
Sublette Man To Build Distillery On Historic Grounds In Dodge City
KDOT Announces Projects In Southwest Kansas
Duck Festival, Soup, Stew, Chili, Dessert Cook-Off This Saturday
Mosaic WIns KSCB's Cook Off
Bob Dole Makes Return to Liberal  
Click Here For All Stories

LATEST STORIES
Polling Place Changes In Texas County
Locals Weigh In On Highway Projects At KDOT Meeting
Redskins Rank Third in Soccer Poll
Seward Duo Qualifies for ITA Nationals
Teacher Retirements On The Rise
Seward Wins Oz Fest Classic
Liberal and Wichita North Settle for a Tie
Slatten Makes Podium at Lawrence Race
LHS Girls Competitive at Dodge City Tennis Tournament
Aggies Deliver Another Beat Down
Click Here For All Stories
Click Here for KSCB Talk Radio 1270 am
Click Here for B107.5
Click Here for The Legend 102.7
click Here for ozzBlog
Click Here for the Emergency Alert Hanbook

©2014 Seward County Broadcasting Company, Inc.
1410 N. Western Ave. Liberal, KS 67901

Emergency Alert System | EEO Public Report Form | The Public and Broadcasting

Powered by Radio Media Group