Liberal, KS

Now: 24 °F

Currently: Cloudy

Hi: 41 °F | Lo: 24 °F

Monday

Hi: 52 °F 

Lo: 26 °F

Tuesday

Hi: 57 °F 

Lo: 30 °F

Wednesday

Hi: 59 °F 

Lo: 30 °F

Thursday

Hi: 63 °F 

Lo: 40 °F

Friday

Hi: 59 °F 

Lo: 32 °F

Track Results from Middle School Meet in Liberal

Brock Kappelmann - May 8, 2018 5:50 am

Licensed to Liberal High School         HY-TEK's Meet Manager 5/5/2018 05:42 PM
                       2018 MSWAC League Meet - 5/5/2018                       
                                  Liberal, KS                                  
                                    Results                                    
 
Girls 100 Meter Dash 7th Grade
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
Finals
  1 Vamerene, Kennedy            Horace Good              13.33   3  10   
  2 Lang, Carly                  Hays Middle              13.81   3   8   
  3 Luna, Valarie                Great Bend M             13.84   3   6   
  4 Hallman, Rylie               South Middle             13.91   3   4   
  5 Lane, Callie                 Hays Middle              13.98   3   2   
  6 Diaz, Alexandria             Comanche Mid             15.03   2   1   
  7 Munoz, Rebecca               Horace Good              15.04   2 
  8 Lenear, Tia                  Eisenhower               15.04   3 
  9 Gnad, Trinity                Hays Middle              15.23   2 
 10 Freriches, Emma              Comanche Mid             15.49   2 
 11 Guitterez, Alexa             Kenneth Hend             15.59   2 
 12 Beatriz, Maggie              DCMS                     15.65   1 
 13 Pelton, Grace                DCMS                     15.67   1 
 14 Chavez, Dennise              Great Bend M             15.76   2 
 15 Flores, Michelle             DCMS                     16.17   1 
 16 Cuaraque, Jazzlyn            Horace Good              16.18   2 
 17 Carrroll, Brecken            Great Bend M             16.34   1 
 18 Carroll, Makenna             Kenneth Hend             16.36   1 
 19 Flores, Alicia               Kenneth Hend             17.82   1 
 
Girls 200 Meter Dash 7th Grade
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Vamerene, Kennedy            Horace Good              28.74   3  10   
  2 Lang, Carly                  Hays Middle              29.49   3   8   
  3 Warren, Ryan                 Kenneth Hend             29.91   2   6   
  4 Meng, Avery                  Horace Good              29.95   3   4   
  5 Peterson, Hailey             Great Bend M             30.41   2   2   
  6 Lenear, Tia                  Eisenhower               30.61   3   1   
  7 Douglass, Olivia             Kenneth Hend             30.71   2 
  8 Vargas, Andrea               DCMS                     31.50   2 
  9 McMillan, Mersadez           Horace Good              31.58   3 
 10 Freriches, Emma              Comanche Mid             31.68   2 
 11 Martinez, Ryleigh            Hays Middle              31.81   2 
 12 Diaz, Alexandria             Comanche Mid             31.84   2 
 13 Lozano, Daisy                Kenneth Hend             32.11   1 
 14 Pelton, Grace                DCMS                     32.23   1 
 15 Olivas, Nayomi               Great Bend M             32.79   2 
 16 Kramer, Chella               Great Bend M             33.26   1 
 17 Silverio, Lucy               South Middle             34.65   1 
 18 Ehlers, Allie                DCMS                     35.32   1 
 19 Ricks, Sasha                 Eisenhower               35.61   1 
 
Girls 400 Meter Dash 7th Grade
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Jaeger, Amelia               Hays Middle            1:03.49   2  10   
  2 Luna, Valarie                Great Bend M           1:05.17   2   8   
  3 Vamerene, Kennedy            Horace Good            1:06.37   2   6   
  4 Manwarren, Brie              Kenneth Hend           1:06.69   2   4   
  5 Douglass, Olivia             Kenneth Hend           1:09.63   1   2   
  6 Warren, Ryan                 Kenneth Hend           1:09.67   2   1   
  7 West, Hallie                 Eisenhower             1:09.81   2 
  8 Meng, Avery                  Horace Good            1:10.11   2 
  9 Olivas, Nayomi               Great Bend M           1:10.51   1 
 10 Arroyo, Ashely               Comanche Mid           1:10.92   1 
 11 Gonzalez, Alondra            Comanche Mid           1:11.92   2 
 12 Rivas, Andrea                Eisenhower             1:12.63   1 
 13 Ormiston, Jenna              Eisenhower             1:13.00   1 
 14 Lindenmeyer, Maggi           Hays Middle            1:14.82   1 
 15 Kramer, Chella               Great Bend M           1:16.55   1 
 16 Cuaraque, Jazzlyn            Horace Good            1:19.29   1 
 
Girls 800 Meter Run 7th Grade
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Jaeger, Amelia               Hays Middle            2:43.79   10   
  2 Gonzalez, Alondra            Comanche Mid           2:49.40    8   
  3 West, Hallie                 Eisenhower             2:50.55    6   
  4 Manwarren, Brie              Kenneth Hend           2:50.84    4   
  5 Soto, Lucy                   DCMS                   2:52.17    2   
  6 Rivas, Andrea                Eisenhower             2:53.78    1   
  7 Arroyo, Ashely               Comanche Mid           2:54.04  
  8 Lucas, Mackenzie             Horace Good            2:56.05  
  9 Ormiston, Jenna              Eisenhower             2:56.20  
 10 Sander, Charley              Great Bend M           2:59.11  
 11 Zimmer, Ashlyn               Hays Middle            2:59.85  
 12 McCormick, Haley             Great Bend M           3:00.73  
 13 Kuhlman, Katie               Great Bend M           3:02.26  
 14 Lozano, Daisy                Kenneth Hend           3:04.32  
 15 Kaiser, Nia                  Hays Middle            3:10.83  
 16 Corada, Esmeralda            Horace Good            3:17.42  
 17 Deloya, Julia                South Middle           3:21.17  
 18 Contreras, Marisol           DCMS                   3:23.71  
 19 Hernandez, Jaylene           Horace Good            3:25.31  
 20 Flores, Alicia               Kenneth Hend           3:27.93  
 21 Lopez, Yareli                DCMS                   3:37.30  
 
Girls 1600 Meter Run 7th Grade
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Jaeger, Amelia               Hays Middle            5:59.90   10   
  2 West, Hallie                 Eisenhower             6:13.52    8   
  3 Orozco, Samantha             Kenneth Hend           6:15.46    6   
  4 Ormiston, Jenna              Eisenhower             6:25.43    4   
  5 McCormick, Haley             Great Bend M           6:29.42    2   
  6 Hageman, Kiera               Horace Good            6:29.91    1   
  7 Sander, Charley              Great Bend M           6:32.44  
  8 Harman, Beth                 Comanche Mid           6:36.04  
  9 Hernandez, Daisy             Comanche Mid           6:40.49  
 10 Maxwell, Ava                 Eisenhower             6:42.18  
 11 Lobmeyer, Anna               Horace Good            6:42.99  
 12 Alonso, Emily                DCMS                   6:49.38  
 13 Watson, Jaycine              Hays Middle            6:52.68  
 14 Serrano, Angel               Horace Good            6:53.27  
 15 Silverio, Lucy               South Middle           7:02.60  
 16 Kuhlman, Katie               Great Bend M           7:12.69  
 17 Deloya, Julia                South Middle           7:28.42  
 18 Nanninga, Sydney             Kenneth Hend           7:41.02  
 19 Chappell, Paige              Kenneth Hend           7:47.80  
 20 Schwarz, Rilee               Hays Middle            8:27.75  
 
Girls 100 Meter Hurdles 7th Grade
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Lang, Carly                  Hays Middle              16.25   3  10   
  2 Hensley, Lexi                Eisenhower               17.97   3   8   
  3 Mesa, Taylor                 Kenneth Hend             19.06   3   6   
  4 Davis, Emma                  Horace Good              19.31   3   4   
  5 Jensen, Elicia               Comanche Mid             19.91   3   2   
  6 Corada, Esmeralda            Horace Good              20.14   2   1   
  7 Esquivel, Janessa            Comanche Mid             20.45   2 
  8 Smith, Jaylyn                Kenneth Hend             20.66   3 
  9 Ehlers, Allie                DCMS                     20.73   1 
 10 Asebedo, Macia               Comanche Mid             20.95   3 
 11 Almaraz, Jolette             DCMS                     21.34   2 
 12 Peterson, Hailey             Great Bend M             21.47   2 
 13 Campbell, Anna               Great Bend M             21.73   2 
 14 Morales, Alexandra           DCMS                     21.75   1 
 15 Cruz, Bethanie               Kenneth Hend             21.85   2 
 16 Reever, Jennifer             South Middle             22.21   2 
 17 Huslig, Reagan               Great Bend M             22.99   2 
 18 Andrade, Cristal             Eisenhower               23.54   1 
 19 Taggart, Meg                 Hays Middle              24.58   3 
 20 Apsley, Eryn                 Eisenhower               30.94   1 
 
Girls 200 Meter Hurdles 7th Grade
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Lang, Carly                  Hays Middle              31.58   3  10   
  2 Hensley, Lexi                Eisenhower               33.03   3   8   
  3 Davis, Emma                  Horace Good              34.27   3   6   
  4 Peterson, Hailey             Great Bend M             35.37   3   4   
  5 Mesa, Taylor                 Kenneth Hend             35.93   3   2   
  6 Asebedo, Macia               Comanche Mid             36.39   3   1   
  7 Smith, Jaylyn                Kenneth Hend             36.85   2 
  8 Esquivel, Janessa            Comanche Mid             36.95   2 
  9 Flores, Michelle             DCMS                     37.64   3 
 10 Cruz, Bethanie               Kenneth Hend             38.03   3 
 11 Reever, Jennifer             South Middle             38.03   1 
 12 Taggart, Meg                 Hays Middle              38.89   2 
 13 Trejo, Emma                  DCMS                     39.03   2 
 14 Campbell, Anna               Great Bend M             39.14   2 
 15 Almaraz, Jolette             DCMS                     39.59   2 
 16 Huslig, Reagan               Great Bend M             42.64   2 
 17 Franz, Lexi                  Eisenhower               43.07   1 
 18 Apsley, Eryn                 Eisenhower               43.34   1 
 
Girls 4x100 Meter Relay 7th Grade
=======================================================================
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
  1 Horace Good  'A'                                      56.69   10   
     1) Lucas, Mackenzie                2) McMillan, Mersadez             
     3) Meng, Avery                     4) Davis, Emma                    
  2 Eisenhower  'A'                                     1:00.13    8   
     1) Lenear, Tia                     2) Cuevas, Jessica                
     3) Chanthasone, Mana               4) Macias, Naomi                  
  3 Dcms  'A'                                           1:00.35    6   
     1) Almaraz, Jolette                2) Pelton, Grace                  
     3) Hinderliter, Alexis             4) Vargas, Andrea                 
  4 Comanche Middle Scho  'A'                           1:00.53    4   
     1) Casnsino, Ammani                2) Diaz, Alexandria               
     3) Esquivel, Janessa               4) Jensen, Elicia                 
  5 Kenneth Henderson  'A'                              1:00.83    2   
     1) Carroll, Makenna                2) Guitterez, Alexa               
     3) Cruz, Bethanie                  4) Lozano, Daisy                  
  6 Great Bend MS  'A'                                  1:02.16    1   
     1) Kramer, Chella                  2) Blessing, Kyndall              
     3) McHenry, Autumn                 4) Chavez, Dennise                
  7 South Middle School  'A'                            1:04.53  
     1) Dominguez, Isis                 2) Flores, Jamie                  
     3) Perez, Lindsey                  4) Deloya, Julia                  
 -- Hays Middle School  'A'                                  DQ  
     1) Lawson, Savannah                2) Gnad, Trinity                  
     3) Ruder, Amy                      4) Lane, Callie                   
 
Girls 4x200 Meter Relay 7th Grade
=======================================================================
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
  1 Hays Middle School  'A'                             2:00.88   10   
     1) Lane, Callie                    2) Lawson, Savannah               
     3) Ruder, Amy                      4) Wellbrock, Kayler              
  2 Horace Good  'A'                                    2:03.50    8   
     1) Simms, Samantha                 2) Munoz, Rebecca                 
     3) McMillan, Mersadez              4) Lucas, Mackenzie               
  3 Comanche Middle Scho  'A'                           2:05.72    6   
     1) Asebedo, Macia                  2) Casnsino, Ammani               
     3) Diaz, Alexandria                4) Jensen, Elicia                 
  4 Great Bend MS  'A'                                  2:09.69    4   
     1) Johns, Kamryn                   2) Blessing, Kyndall              
     3) McHenry, Autumn                 4) Olivas, Nayomi                 
  5 Kenneth Henderson  'A'                              2:10.34    2   
     1) Walters, Kassidy                2) Lozano, Daisy                  
     3) Smith, Jaylyn                   4) Douglass, Olivia               
  6 South Middle School  'A'                            2:12.42    1   
     1) Hallman, Rylie                  2) Dominguez, Isis                
     3) Flores, Jamie                   4) Deloya, Julia                  
  7 Dcms  'A'                                           2:12.72  
     1) Pelton, Grace                   2) Flores, Michelle               
     3) Conley, Mya                     4) Hinderliter, Alexis            
  8 Eisenhower  'A'                                     2:14.20  
     1) Lenear, Tia                     2) Gonzalez, Martha               
     3) Gutierrez, Xytlali              4) Najera, Alexxis                
 
Girls 4x400 Meter Relay 7th Grade
=======================================================================
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
  1 Hays Middle School  'A'                             4:42.08   10   
     1) Jaeger, Amelia                  2) Lawson, Savannah               
     3) Lindenmeyer, Maggi              4) Delimont, Katrina              
  2 Kenneth Henderson  'A'                              4:48.58    8   
     1) Manwarren, Brie                 2) Mesa, Taylor                   
     3) Douglass, Olivia                4) Warren, Ryan                   
  3 Horace Good  'A'                                    4:48.67    6   
     1) Simms, Samantha                 2) Munoz, Rebecca                 
     3) Meng, Avery                     4) Davis, Emma                    
  4 Great Bend MS  'A'                                  4:53.72    4   
     1) Olivas, Nayomi                  2) McHenry, Autumn                
     3) Campbell, Anna                  4) Luna, Valarie                  
  5 Comanche Middle Scho  'A'                           4:57.50    2   
     1) Casnsino, Ammani                2) Harman, Beth                   
     3) Arroyo, Ashely                  4) Gonzalez, Alondra              
  6 Eisenhower  'A'                                     5:04.63    1   
     1) West, Hallie                    2) Terrazas, Rachelle             
     3) Winchell, Ashlynd               4) Ormiston, Jenna                
  7 Dcms  'A'                                           5:29.76  
     1) Soto, Lucy                      2) Conley, Mya                    
     3) Contreras, Marisol              4) Alonso, Emily                  
 
Girls 4x800 Meter Relay 7th Grade
=======================================================================
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
  1 Comanche Middle Scho  'A'                          11:28.93   10   
     1) Arroyo, Ashely                  2) Gonzalez, Alondra              
     3) Hernandez, Daisy                4) Harman, Beth                   
  2 Kenneth Henderson  'A'                             11:40.11    8   
     1) Chappell, Paige                 2) Nanninga, Sydney               
     3) Orozco, Samantha                4) Manwarren, Brie                
  3 Horace Good  'A'                                   11:45.18    6   
     1) Corada, Esmeralda               2) Hageman, Kiera                 
     3) Serrano, Angel                  4) Simms, Samantha                
  4 Eisenhower  'A'                                    12:26.35    4   
     1) Wagenseller, Ashlynn            2) Terrazas, Rachelle             
     3) Farrar, D                       4) Cisneros, Lizzy                
  5 South Middle School  'A'                           12:32.06    2   
     1) Dominguez, Isis                 2) Silverio, Lucy                 
     3) Deloya, Julia                   4) Flores, Jamie                  
  6 Hays Middle School  'A'                            12:38.25    1   
     1) Zimmer, Ashlyn                  2) Delimont, Katrina              
     3) Schwarz, Rilee                  4) Watson, Jaycine                
 
Girls High Jump 7th Grade
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Luna, Valarie                Great Bend M           4-06.00   10   
  2 Biggs, Lily                  Hays Middle            4-04.00    8   
  3 Harman, Beth                 Comanche Mid          J4-04.00    6   
  4 Ruder, Amy                   Hays Middle           J4-04.00    4   
  5 Macias, Naomi                Eisenhower            J4-04.00    2   
  6 Walters, Kassidy             Kenneth Hend           4-02.00    1   
  7 Trejo, Emma                  DCMS                   4-00.00  
  8 Lucas, Mackenzie             Horace Good           J4-00.00  
  9 Perez, Lindsey               South Middle           3-10.00  
  9 Morales, Alexandra           DCMS                   3-10.00  
 11 Chavez, Dennise              Great Bend M           3-08.00  
 
Girls Pole Vault 7th Grade
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Vamerene, Kennedy            Horace Good            7-00.00   10   
  2 Walters, Kassidy             Kenneth Hend           6-06.00    8   
  3 Simms, Samantha              Horace Good           J6-06.00    6   
  4 McMillan, Mersadez           Horace Good           J6-06.00    4   
  5 Jensen, Elicia               Comanche Mid           6-00.00    2   
  6 Asebedo, Macia               Comanche Mid          J6-00.00    1   
  7 Kuhlman, Katie               Great Bend M           5-06.00  
  7 Brin, Kamree                 Hays Middle            5-06.00  
 -- Nanninga, Sydney             Kenneth Hend                NH  
 -- Chappell, Paige              Kenneth Hend                NH  
 -- Lohmeyer, Halle              Hays Middle                 NH  
 -- Zimmerman, Sarah             Hays Middle                 NH  
 
Girls Long Jump 7th Grade
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Hensley, Lexi                Eisenhower            15-08.00   10   
  2 Hallman, Rylie               South Middle          15-00.50    8   
  3 Hubbard, Arianna             Eisenhower            14-01.50    6   
  4 Vargas, Andrea               DCMS                  14-01.00    4   
  5 Biggs, Lily                  Hays Middle           13-07.50    2   
  6 Hernandez, Jaylene           Horace Good           12-07.00    1   
  7 Flores, Jamie                South Middle          12-04.50  
  8 Burd, Rylee                  Hays Middle           12-03.50  
  9 Cruz, Bethanie               Kenneth Hend          11-10.00  
 10 Blessing, Kyndall            Great Bend M          11-08.75  
 11 Hammerschmidt, Ashlyn        Hays Middle           11-06.50  
 12 Nguyen, Amy                  Eisenhower            11-06.25  
 13 Casnsino, Ammani             Comanche Mid          11-05.25  
 14 Carrroll, Brecken            Great Bend M          11-04.50  
 15 Guitterez, Alexa             Kenneth Hend          11-04.00  
 16 Jones, Brooklyn              Horace Good           11-00.00  
 17 Carroll, Makenna             Kenneth Hend          10-06.50  
 18 Perez, Lindsey               South Middle           9-11.25  
 19 Johns, Kamryn                Great Bend M           8-09.25  
 -- Munoz, Rebecca               Horace Good                 ND  
 
Girls Triple Jump 7th Grade
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Wellbrock, Kayler            Hays Middle           31-07.50   10   
  2 Hensley, Lexi                Eisenhower            31-07.00    8   
  3 Vargas, Andrea               DCMS                  30-09.00    6   
  4 Lane, Callie                 Hays Middle           30-07.00    4   
  5 Warren, Ryan                 Kenneth Hend          30-05.50    2   
  6 Hallman, Rylie               South Middle          29-08.50    1   
  7 Hubbard, Arianna             Eisenhower            29-04.25  
  8 Burd, Rylee                  Hays Middle           29-00.25  
  9 Smith, Jaylyn                Kenneth Hend          27-05.00  
 10 Mesa, Taylor                 Kenneth Hend          25-09.00  
 11 Cuaraque, Jazzlyn            Horace Good           25-02.00  
 12 Cisneros, Lizzy              Eisenhower            25-00.25  
 13 Carrillo, Hazel              Comanche Mid          24-05.25  
 14 Dominguez, Isis              South Middle          24-01.00  
 15 Lobmeyer, Anna               Horace Good           22-08.00  
 16 Gracia, Sonya                South Middle          21-10.25  
 
Girls Shot Put 7th Grade
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Classen, Katie               Eisenhower            30-09.00   10   
  2 Perry, Gabriella             Eisenhower            29-10.75    8   
  3 Brous, Kendall               Hays Middle           29-06.00    6   
  4 Hinderliter, Alexis          DCMS                  29-01.50    4   
  5 Beatriz, Maggie              DCMS                  28-04.00    2   
  6 Dreiling, Elle               Hays Middle           28-02.00    1   
  7 Sennett, Madyson             Hays Middle           28-00.00  
  8 Jones, Brooklyn              Horace Good           27-08.25  
  9 Serrano, Angel               Horace Good           27-07.00  
 10 Monarez, Josclyn             Kenneth Hend          27-00.50  
 11 Depenbusch, Ciera            Great Bend M          25-09.75  
 12 Carrillo, Hazel              Comanche Mid          25-05.00  
 13 Conley, Mya                  DCMS                  25-04.00  
 14 Ott, Rylee                   Eisenhower            25-01.00  
 15 Rivas, Analiz                Great Bend M          24-09.00  
 16 Hinojos, Nallely             Horace Good           24-03.00  
 17 Freriches, Emma              Comanche Mid          23-11.50  
 18 Meade, Julia                 Comanche Mid          22-11.50  
 19 Foster, Kamryn               Kenneth Hend          21-00.50  
 20 Hinderliter, Alyssa          Great Bend M          20-01.75  
 21 Solis, Celeste               Kenneth Hend          17-03.50  
 -- King, Alana                  South Middle                ND  
 -- Delrio, Itzel                South Middle                ND  
 
Girls Discus Throw 7th Grade
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Lohmeyer, Halle              Hays Middle              77-06   10   
  2 Rivas, Analiz                Great Bend M             70-09    8   
  3 Hinderliter, Alexis          DCMS                     66-10    6   
  4 Lindenmeyer, Maggi           Hays Middle              65-00    4   
  5 Carrillo, Hazel              Comanche Mid             63-02    2   
  6 Stabb, Addison               Hays Middle              60-11    1   
  7 Freriches, Emma              Comanche Mid             59-08  
  8 King, Alana                  South Middle             58-08  
  9 Beatriz, Maggie              DCMS                     58-07  
 10 Friederich, Ella             Eisenhower               58-06  
 11 Conley, Mya                  DCMS                     57-06  
 12 Depenbusch, Ciera            Great Bend M             54-06  
 13 Jones, Brooklyn              Horace Good              54-03  
 14 Hinojos, Nallely             Horace Good              54-02  
 15 Foster, Kamryn               Kenneth Hend             53-03  
 16 Ott, Rylee                   Eisenhower               53-02  
 17 Meade, Julia                 Comanche Mid             50-04  
 17 Classen, Katie               Eisenhower               50-04  
 19 Estavez, Camilla             Horace Good              50-03  
 20 Hinderliter, Alyssa          Great Bend M             49-06  
 21 Ayala, Bella                 Kenneth Hend             47-01  
 22 Arreola, Gisel               Kenneth Hend             42-08  
 23 Valero, Jezebel              South Middle             38-06  
 
Girls 100 Meter Dash 8th Grade
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Phipps, Hannah               Horace Good              13.13   3  10   
  2 Edwards, Kya                 Comanche Mid             13.42   3   8   
  3 Shorb, Morgan                Hays Middle              13.57   3   6   
  4 Bridges, Holly               Horace Good              13.83   3   4   
  5 Carmona, Xandria             Comanche Mid             14.03   3   2   
  6 Bookless, Cierra             Comanche Mid             14.10   3   1   
  7 Mink, Michaela               DCMS                     14.34   2 
  8 Giess, Hannah                Hays Middle              14.43   2 
  9 Blake, Amya                  Eisenhower               14.48   3 
 10 Ridgeway, Breanna            Great Bend M             14.71   2 
 11 Sarabia, Ashley              Eisenhower               14.76   2 
 12 Foster, Jessyka              Kenneth Hend             15.03   2 
 13 Sanders, Brianna             Eisenhower               15.10   2 
 14 Martinez, Nataly             DCMS                     15.44   2 
 15 Bhakta, Shiya                South Middle             15.53   1 
 16 Chapa, Sarah                 Horace Good              15.61   1 
 17 Irwin, Alayna                Great Bend M             15.65   2 
 18 Solis, Jennifer              DCMS                     15.91   1 
 19 Pacheco, Jackie              Kenneth Hend             16.34   1 
 20 Barraza, Viridiana           South Middle             16.56   1 
 21 Castro, Shania               South Middle             17.72   1 
 
Girls 200 Meter Dash 8th Grade
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Phipps, Hannah               Horace Good              28.04   3  10   
  2 Shorb, Morgan                Hays Middle              28.39   3   8   
  3 Edwards, Kya                 Comanche Mid             29.11   3   6   
  4 Bridges, Holly               Horace Good              29.24   3   4   
  5 Bookless, Cierra             Comanche Mid             30.06   3   2   
  6 Ridgeway, Breanna            Great Bend M             30.31   2   1   
  7 Bell, Reese                  DCMS                     30.87   3 
  8 Mink, Michaela               DCMS                     30.91   2 
  9 Sarabia, Ashley              Eisenhower               31.22   2 
 10 Hermosillo, Araceli          DCMS                     31.51   2 
 11 Blake, Amya                  Eisenhower               31.80   3 
 12 Neave, Hazel                 Eisenhower               31.88   2 
 13 Foster, Jessyka              Kenneth Hend             32.24   2 
 14 Irwin, Alayna                Great Bend M             32.93   1 
 15 Sepulveda, Amalia            South Middle             32.97   1 
 16 Pacheco, Jackie              Kenneth Hend             33.88   1 
 17 Chapa, Sarah                 Horace Good              35.23   2 
 18 Barraza, Viridiana           South Middle             35.31   1 
 19 Castro, Shania               South Middle             38.21   1 
 
Girls 400 Meter Dash 8th Grade
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Gonzalez, Victoria           Comanche Mid           1:06.02   3  10   
  2 Plummer, Hannah              Horace Good            1:07.77   3   8   
  3 Fiero, Melissa               Kenneth Hend           1:09.42   3   6   
  4 Loomis, Hannah               Great Bend M           1:09.45   3   4   
  5 Dowell, Abbie                Eisenhower             1:10.03   3   2   
  6 Lewallen, Brooklyn           Hays Middle            1:10.24   3   1   
  7 Larson, Serenity             Comanche Mid           1:11.23   3 
  8 Riggs, Saige                 Kenneth Hend           1:14.60   3 
  9 Sanders, Brianna             Eisenhower             1:14.92   2 
 10 Brand, Brianna               Great Bend M           1:16.79   1 
 11 Henderson, Mallory           Hays Middle            1:16.87   2 
 12 Ruppe, Reese                 Great Bend M           1:18.35   2 
 13 Guiterrez, Lesley            Horace Good            1:18.97   1 
 14 Lagarde, Amairani            DCMS                   1:19.60   2 
 15 Jimenez, Leslie              Horace Good            1:22.63   1 
 16 Ordones, Juana               DCMS                   1:25.54   2 
 
Girls 800 Meter Run 8th Grade
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Perez, Amaya                 Comanche Mid           2:38.53   10   
  2 Zarate, Yenifer              South Middle           2:40.82    8   
  3 Isenbart, Nevaeh             DCMS                   2:40.91    6   
  4 Dotts, Landri                Hays Middle            2:45.95    4   
  5 Evans, Emma                  Eisenhower             2:58.07    2   
  6 Kaiser, Allyson              Great Bend M           2:59.00    1   
  7 Loomis, Hannah               Great Bend M           2:59.59  
  8 Hinojos, Ebani               Horace Good            3:00.76  
  9 Hernandez, Andrea            Horace Good            3:01.53  
 10 Rivas, Vanessa               Eisenhower             3:02.40  
 11 Neave, Hazel                 Eisenhower             3:07.13  
 12 Moeder, Allyssa              Great Bend M           3:07.54  
 13 Alvarez, Dairelyn            South Middle           3:09.12  
 14 Guiterrez, Lesley            Horace Good            3:13.13  
 15 Hinjos, Anissa               Kenneth Hend           3:16.33  
 16 Bello, Yaraziel              Kenneth Hend           3:17.09  
 17 Ajualip, Luz                 DCMS                   3:19.46  
 18 Solis, Gisselle              DCMS                   3:23.70  
 
Girls 1600 Meter Run 8th Grade
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Dotts, Landri                Hays Middle            6:15.17   10   
  2 Baldaras, Maria              Horace Good            6:17.68    8   
  3 Gonzalez, Isabel             Horace Good            6:35.30    6   
  4 Kaiser, Allyson              Great Bend M           6:36.01    4   
  5 Loomis, Emma                 Great Bend M           6:45.89    2   
  6 Aguilar, Sidney              Comanche Mid           6:48.72    1   
  7 Moeder, Allyssa              Great Bend M           6:54.20  
  8 Ramirez, Jireh               Eisenhower             6:55.48  
  9 Hinjos, Anissa               Kenneth Hend           6:59.88  
 10 Lagarde, Amairani            DCMS                   7:06.42  
 11 Ontiveros, Lesley            South Middle           7:06.45  
 12 Rivas, Vanessa               Eisenhower             7:13.54  
 13 Fiero, Melissa               Kenneth Hend           7:19.30  
 14 Ramirez, Gabriela            Eisenhower             7:45.67  
 
Girls 3200 Meter Run 8th Grade
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Baldaras, Maria              Horace Good           13:03.35   10   
  2 Larson, Serenity             Comanche Mid          13:17.77    8   
  3 Diaz, Emilia                 Great Bend M          14:03.92    6   
  4 Antonio, Joslin              DCMS                  14:15.67    4   
  5 Evans, Emma                  Eisenhower            14:24.79    2   
  6 Antonio, Karen               DCMS                  15:01.45    1   
  7 Bolivar, Pamela              Eisenhower            15:42.70  
  8 Windholz, Rachel             Hays Middle           15:44.01  
 -- Guereca, Marlene             Eisenhower                  NT  
 -- Calvillo, Briana             South Middle                NT  
 -- To, Amy                      Great Bend M                NT  
 
Girls 100 Meter Hurdles 8th Grade
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Pfeifer, Kiana               Hays Middle              17.14   3  10   
  2 Lewallen, Brooklyn           Hays Middle              17.32   3   8   
  3 Alling, Cate                 Eisenhower               17.58   3   6   
  4 Remigio, Jaida               Comanche Mid             17.72   3   4   
  5 Dowell, Abbie                Eisenhower               17.88   3   2   
  6 Roth, Kristen                Kenneth Hend             18.10   3   1   
  7 Lenz, Camryn                 Comanche Mid             18.30   3 
  8 Del Real, Alexandra          DCMS                     18.37   2 
  9 Flores, Cindy                South Middle             19.48   2 
 10 Hinojos, Ebani               Horace Good              19.76   2 
 11 Figger, Kassidy              Comanche Mid             19.83   2 
 12 Meredith, Nevaeh             DCMS                     19.99   2 
 13 Wittkorn, Sydney             Hays Middle              20.38   2 
 14 White, Caitlyn               Great Bend M             20.39   1 
 15 Kaylee, Stubbs               Kenneth Hend             21.13   2 
 16 Gutierrez, Jarely            South Middle             21.75   1 
 17 Mink, Paige                  DCMS                     23.04   1 
 
Girls 200 Meter Hurdles 8th Grade
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Pfeifer, Kiana               Hays Middle              31.14   3  10   
  2 Alling, Cate                 Eisenhower               32.14   3   8   
  3 Remigio, Jaida               Comanche Mid             33.58   3   6   
  4 Del Real, Alexandra          DCMS                     33.89   2   4   
  5 Dowell, Abbie                Eisenhower               34.10   3   2   
  6 Roth, Kristen                Kenneth Hend             34.34   3   1   
  7 Hinojos, Ebani               Horace Good              34.52   2 
  8 Lewallen, Brooklyn           Hays Middle              34.67   3 
  9 Kaylee, Stubbs               Kenneth Hend             34.89   2 
 10 Gonzalez, Esmerelda          Kenneth Hend             34.97   2 
 11 Figger, Kassidy              Comanche Mid             35.49   3 
 12 Lenz, Camryn                 Comanche Mid             35.49   3 
 13 Meredith, Nevaeh             DCMS                     36.38   2 
 14 White, Caitlyn               Great Bend M             38.20   2 
 15 Gutierrez, Jarely            South Middle             38.83   1 
 16 Wittkorn, Sydney             Hays Middle              38.95   1 
 17 Mink, Paige                  DCMS                     41.07   1 
 
Girls 4x100 Meter Relay 8th Grade
=======================================================================
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
  1 Comanche Middle Scho  'A'                             54.15   10   
     1) Gonzalez, Victoria              2) Bookless, Cierra               
     3) Carmona, Xandria                4) Edwards, Kya                   
  2 Hays Middle School  'A'                               54.78    8   
     1) Shorb, Morgan                   2) Pfeifer, Kiana                 
     3) Giess, Hannah                   4) Thornton, Abigail              
  3 Horace Good  'A'                                      55.39    6   
     1) Bridges, Holly                  2) Delacruz, Mya                  
     3) Phipps, Hannah                  4) Plummer, Hannah                
  4 South Middle School  'A'                              57.11    4   
     1) Gonzales, Valeria               2) Flores, Cindy                  
     3) Ovalle, Yadira                  4) Zarate, Yenifer                
  5 Dcms  'A'                                             58.42    2   
     1) Johnson, Camree                 2) Martinez, Nataly               
     3) Mink, Michaela                  4) Hermosillo, Araceli            
  6 Great Bend MS  'A'                                  1:00.02    1   
     1) White, Caitlyn                  2) Irwin, Alayna                  
     3) Tinkler, Makenna                4) Ridgeway, Breanna              
  7 Eisenhower  'A'                                     1:01.71  
     1) Ramirez, Jireh                  2) Acosta, April                  
     3) Lopez, Briza                    4) Sanders, Brianna               
 
Girls 4x200 Meter Relay 8th Grade
=======================================================================
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
  1 Comanche Middle Scho  'A'                           1:59.70   10   
     1) Remigio, Jaida                  2) Bookless, Cierra               
     3) Carmona, Xandria                4) Edwards, Kya                   
  2 Horace Good  'A'                                    2:03.46    8   
     1) Gough, Annika                   2) Delacruz, Mya                  
     3) Chapa, Sarah                    4) Barco, Julia                   
  3 Hays Middle School  'A'                             2:04.16    6   
     1) Sumaya, Seren                   2) Thornton, Abigail              
     3) Giess, Hannah                   4) Neuburger, Aaliyah             
  4 South Middle School  'A'                            2:04.26    4   
     1) Gonzales, Valeria               2) Flores, Cindy                  
     3) Ovalle, Yadira                  4) Alvarez, Dairelyn              
  5 Dcms  'A'                                           2:04.31    2   
     1) Johnson, Camree                 2) Solis, Jennifer                
     3) Mink, Michaela                  4) Bell, Reese                    
  6 Kenneth Henderson  'A'                              2:05.16    1   
     1) Foster, Jessyka                 2) Riggs, Saige                   
     3) Hinjos, Anissa                  4) Kaylee, Stubbs                 
  7 Eisenhower  'A'                                     2:06.68  
     1) Ramirez, Jireh                  2) Lopez, Briza                   
     3) Sanders, Brianna                4) Blake, Amya                    
  8 Great Bend MS  'A'                                  2:10.82  
     1) White, Caitlyn                  2) Brand, Brianna                 
     3) Tinkler, Makenna                4) Ridgeway, Breanna              
 
Girls 4x400 Meter Relay 8th Grade
=======================================================================
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
  1 Horace Good  'A'                                    4:40.35   10   
     1) Plummer, Hannah                 2) Delacruz, Mya                  
     3) Bridges, Holly                  4) Barco, Julia                   
  2 Comanche Middle Scho  'A'                           4:44.06    8   
     1) Clark, Mataya                   2) Larson, Serenity               
     3) Gonzalez, Victoria              4) Perez, Amaya                   
  3 Hays Middle School  'A'                             4:48.03    6   
     1) Lewallen, Brooklyn              2) Hardman, Lainey                
     3) Dotts, Landri                   4) Neuburger, Aaliyah             
  4 Kenneth Henderson  'A'                              4:50.38    4   
     1) Fiero, Melissa                  2) Riggs, Saige                   
     3) Roth, Kristen                   4) Gonzalez, Esmerelda            
  5 Eisenhower  'A'                                     5:07.69    2   
     1) Rivas, Vanessa                  2) Bolivar, Pamela                
     3) Neave, Hazel                    4) Blake, Amya                    
  6 Dcms  'A'                                           5:10.92    1   
     1) Cobian, Xania                   2) Soto, Jackie                   
     3) Dozal, Yessica                  4) Isenbart, Nevaeh               
  7 South Middle School  'A'                            5:13.27  
     1) Ontiveros, Lesley               2) Flores, Cindy                  
     3) Alvarez, Dairelyn               4) Zarate, Yenifer                
  8 Great Bend MS  'A'                                  5:19.11  
     1) Ruppe, Reese                    2) To, Amy                        
     3) Loomis, Emma                    4) Diaz, Emilia                   
 
Girls 4x800 Meter Relay 8th Grade
=======================================================================
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
  1 Comanche Middle Scho  'A'                          11:19.02   10   
     1) Perez, Amaya                    2) Aguilar, Sidney                
     3) Reyes, Victoria                 4) Larson, Serenity               
  2 South Middle School  'A'                           11:35.81    8   
     1) Gonzales, Valeria               2) Ovalle, Yadira                 
     3) Alvarez, Dairelyn               4) Zarate, Yenifer                
  3 Horace Good  'A'                                   11:51.44    6   
     1) Gough, Annika                   2) Hernandez, Andrea              
     3) Hinojos, Ebani                  4) Jimenez, Leslie                
  4 Dcms  'A'                                          11:55.86    4   
     1) Cobian, Xania                   2) Dozal, Yessica                 
     3) Soto, Jackie                    4) Mink, Morgan                   
  5 Kenneth Henderson  'A'                             12:11.92    2   
     1) Riggs, Saige                    2) Foster, Jessyka                
     3) Gonzalez, Esmerelda             4) Fiero, Melissa                 
  6 Hays Middle School  'A'                            12:38.86    1   
     1) Henderson, Mallory              2) Hardman, Lainey                
     3) Neuburger, Aaliyah              4) Werth, Allyson                 
 
Girls High Jump 8th Grade
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Perez, Amaya                 Comanche Mid           4-10.00   10   
  2 Sepulveda, Amalia            South Middle          J4-10.00    8   
  3 Clark, Mataya                Comanche Mid          J4-10.00    6   
  4 Figger, Kassidy              Comanche Mid           4-06.00    4   
  5 Phipps, Hannah               Horace Good            4-04.00    2   
  6 Hardman, Lainey              Hays Middle            4-02.00    1   
  7 Brady, Ashlynn               South Middle           4-00.00  
 -- Wittkorn, Sydney             Hays Middle                 NH  
 -- Werth, Allyson               Hays Middle                 NH  
 -- Gonzalez, Isabel             Horace Good                 NH  
 
Girls Pole Vault 8th Grade
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Barco, Julia                 Horace Good            7-00.00   10   
  2 Lenz, Camryn                 Comanche Mid          J7-00.00    8   
  3 Dozal, Yessica               DCMS                   6-06.00    6   
  4 Hardman, Lainey              Hays Middle            6-00.00    1.75
  4 Plummer, Hannah              Horace Good            6-00.00    1.75
  4 Romo, Melissa                DCMS                   6-00.00    1.75
  4 Giess, Hannah                Hays Middle            6-00.00    1.75
  8 Sumaya, Seren                Hays Middle            5-06.00  
  8 Doussa, Jenna                Comanche Mid           5-06.00  
 -- Bello, Yaraziel              Kenneth Hend                NH  
 -- Pacheco, Jackie              Kenneth Hend                NH  
 -- Carabajal, Aspyn             Horace Good                 NH  
 
Girls Long Jump 8th Grade
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Gonzalez, Victoria           Comanche Mid          14-10.00   10   
  2 Shorb, Morgan                Hays Middle           14-03.25    8   
  3 Remigio, Jaida               Comanche Mid          14-02.50    6   
  4 Evans, Emma                  Eisenhower            13-05.00    4   
  5 Sarabia, Ashley              Eisenhower            13-03.25    1.50
  5 Kaylee, Stubbs               Kenneth Hend          13-03.25    1.50
  7 Johnson, Camree              DCMS                  13-01.75  
  8 Kaiser, Allyson              Great Bend M          12-11.25  
  9 Bell, Reese                  DCMS                  12-09.25  
  9 Clark, Mataya                Comanche Mid          12-09.25  
 11 Delacruz, Mya                Horace Good           12-06.50  
 11 Thornton, Abigail            Hays Middle           12-06.50  
 13 Loomis, Hannah               Great Bend M          12-02.50  
 14 Gonzalez, Esmerelda          Kenneth Hend          11-11.50  
 15 Guiterrez, Lesley            Horace Good           11-10.25  
 16 Tinkler, Makenna             Great Bend M          11-09.50  
 17 Dickey, Cadence              Hays Middle           11-08.75  
 18 Gough, Annika                Horace Good           11-08.00  
 19 Gutierrez, Jarely            South Middle          11-00.75  
 20 Brady, Ashlynn               South Middle          11-00.50  
 21 Romo, Melissa                DCMS                  10-09.00  
 22 Bhakta, Shiya                South Middle          10-05.25  
 23 Acosta, April                Eisenhower            10-02.50  
 
Girls Triple Jump 8th Grade
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Dotts, Landri                Hays Middle           31-09.75   10   
  2 Pfeifer, Kiana               Hays Middle           31-06.00    8   
  3 Barco, Julia                 Horace Good           31-01.25    6   
  4 Sarabia, Ashley              Eisenhower            30-11.00    4   
  5 Evans, Emma                  Eisenhower            30-05.75    2   
  6 Roth, Kristen                Kenneth Hend          30-05.00    1   
  7 Hinjos, Anissa               Kenneth Hend          29-09.00  
  7 Dowell, Abbie                Eisenhower            29-09.00  
  9 Thornton, Abigail            Hays Middle           29-04.75  
 10 Clark, Mataya                Comanche Mid          28-10.00  
 11 Sepulveda, Amalia            South Middle          28-00.25  
 12 Irwin, Alayna                Great Bend M          27-08.00  
 13 Loomis, Emma                 Great Bend M          25-11.50  
 14 Bell, Reese                  DCMS                  25-09.75  
 15 Moeder, Allyssa              Great Bend M          25-08.00  
 16 Calahan, Catherine           Horace Good           23-07.50  
 17 Barraza, Viridiana           South Middle          22-09.25  
 18 Romo, Melissa                DCMS                  22-08.75  
 19 Falcon, Mayra                South Middle          22-03.25  
 
Girls Shot Put 8th Grade
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Landa, Marisela              Comanche Mid          34-07.50   10   
  2 Johnson, Camree              DCMS                  32-10.00    8   
  3 Brack, Steele                Great Bend M          31-08.00    6   
  4 Marecic, Anneliese           Hays Middle           29-02.00    4   
  5 Hands, Rileigh               Comanche Mid          27-11.75    2   
  6 Klein, Autumn                Comanche Mid          27-10.00    1   
  7 Methany, Makenna             Horace Good           26-08.00  
  8 Head, Terah                  South Middle          26-03.50  
  9 Castro, Shania               South Middle          25-11.50  
 10 Dickey, Cadence              Hays Middle           24-11.00  
 11 Jurado, Aracely              Eisenhower            24-06.25  
 12 Rivera, Jaciana              Eisenhower            24-05.00  
 13 Castro, Jacqueline           DCMS                  24-00.00  
 14 Alexander, Shelby            Hays Middle           23-07.50  
 15 Radke, Natalie               Horace Good           23-03.25  
 16 Rodriguez, Milagros          DCMS                  23-01.75  
 17 Calahan, Catherine           Horace Good           22-06.75  
 18 Diaz, Ileanah                Eisenhower            22-06.50  
 19 Doctor, Macy                 Great Bend M          17-04.75  
 -- Warren, Taryn                Great Bend M                ND  
 
Girls Discus Throw 8th Grade
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Landa, Marisela              Comanche Mid             90-02   10   
  2 Brack, Steele                Great Bend M             81-06    8   
  3 Klein, Autumn                Comanche Mid             73-10    6   
  4 Alexander, Shelby            Hays Middle              73-09    4   
  5 Marecic, Anneliese           Hays Middle              70-11    2   
  6 Rivera, Jaciana              Eisenhower               69-06    1   
  7 Ponce, Catherine             South Middle             68-00  
  7 Martinez, Sofia              Eisenhower               68-00  
  9 Jurado, Aracely              Eisenhower               67-04  
 10 Methany, Makenna             Horace Good              66-00  
 11 Hands, Rileigh               Comanche Mid             65-04  
 12 Kermmoade, Autumn            South Middle             60-08  
 13 Head, Terah                  South Middle             55-05  
 14 Dreiling, Kylie              Hays Middle              53-07  
 15 Castro, Jacqueline           DCMS                     53-04  
 16 Bautista, Victoria           DCMS                     50-07  
 17 Acosta, Vanessa              DCMS                     45-07  
 18 Radke, Natalie               Horace Good              45-04  
 19 Doctor, Macy                 Great Bend M             45-00  
 20 Calahan, Catherine           Horace Good              42-00  
 -- Warren, Taryn                Great Bend M                ND  
 
Boys 100 Meter Dash 7th Grade
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Ortego, Jerry                Horace Good              12.40   3  10   
  2 Lazano, Daniel               Horace Good              12.69   3   8   
  3 Vontress, Frio               Comanche Mid             12.80   3   6   
  4 Juarez, Trystian             Eisenhower               13.07   3   4   
  5 VanDerWege, Chason           Hays Middle              13.21   3   2   
  6 Lopez, Oscar                 Comanche Mid             13.23   3   1   
  7 Valles, Sergio               DCMS                     13.34   2 
  8 Garcia, Izzy                 Eisenhower               13.55   2 
  9 Howard, Keenan               Comanche Mid             13.61   2 
 10 Regehr, Madison              Great Bend M             13.73   2 
 11 Buller, Tristan              DCMS                     13.76   1 
 12 Miranda, Caden               Great Bend M             13.77   2 
 13 Korf, Jace                   Kenneth Hend             13.88   3 
 14 Coleman, Jayven              Kenneth Hend             14.16   2 
 15 Summers, Trent               Hays Middle              14.25   2 
 16 Smith, Dakota                Horace Good              14.60   2 
 17 Trendel, Andrew              Great Bend M             14.64   1 
 18 Castro, Brandon              DCMS                     14.77   1 
 19 Loza, Cristian               South Middle             15.63   1 
 20 Casper, Logan                Hays Middle              16.22   3 
 21 Torres, Allan                Eisenhower               16.52   1 
 
Boys 200 Meter Dash 7th Grade
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Ortego, Jerry                Horace Good              26.20   3  10   
  2 Lazano, Daniel               Horace Good              26.64   3   8   
  3 Barnett, Alex                Comanche Mid             26.86   3   6   
  4 Summers, Chase               Hays Middle              27.80   3   4   
  5 Korf, Jace                   Kenneth Hend             28.31   2   2   
  6 Robledo, Chris               Eisenhower               28.48   3   1   
  7 Regehr, Madison              Great Bend M             28.79   3 
  8 Vontress, Frio               Comanche Mid             29.11   3 
  9 Lopez, Oscar                 Comanche Mid             29.17   3 
 10 Arcos, Max                   Eisenhower               30.76   2 
 11 Fralick, Conner              DCMS                     32.25   1 
 12 Scheuerman, Cayden           Great Bend M             33.13   2 
 13 Nunez, Emilio                Great Bend M             35.55   2 
 14 Cordero, Taytan              DCMS                     36.36   1 
 
Boys 400 Meter Dash 7th Grade
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Wiese, Caleb                 Kenneth Hend             58.76   3  10   
  2 Amparan, Daniel              Eisenhower             1:00.77   3   8   
  3 Robledo, Chris               Eisenhower             1:01.92   3   6   
  4 Dingle, DJ                   Kenneth Hend           1:02.30   3   4   
  5 Garcia, Izzy                 Eisenhower             1:04.02   3   2   
  6 Gurrola, Evan                Horace Good            1:04.36   3   1   
  7 Loll, Cooper                 Comanche Mid           1:08.26   2 
  8 Groen, Kyreese               Hays Middle            1:08.79   2 
  9 Herreman, Gage               Hays Middle            1:09.00   2 
 10 Mendez, Jonathan             South Middle           1:09.64   2 
 11 Montoya, Mathyas             Great Bend M           1:10.85   2 
 12 Burkhart, Beau               Great Bend M           1:11.19   3 
 13 Romero, Joshua               DCMS                   1:14.98   1 
 14 Triana, Oliver               DCMS                   1:15.47   1 
 15 Loza, Cristian               South Middle           1:16.58   1 
 
Boys 800 Meter Run 7th Grade
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Esfeld, Kaiden               Great Bend M           2:11.91   10   
  2 Wiese, Caleb                 Kenneth Hend           2:14.78    8   
  3 Wright, Gideon               Eisenhower             2:23.24    6   
  4 Jiminez, Isaiah              DCMS                   2:25.51    4   
  5 Llamas, Danny                Comanche Mid           2:30.63    2   
  6 Laguna, Elian                Eisenhower             2:34.58    1   
  7 Jerke, Noah                  Great Bend M           2:39.46  
  8 Robledo, Chris               Eisenhower             2:39.59  
  9 Perez, Eddie                 Comanche Mid           2:39.84  
 10 Chappell, Devin              Kenneth Hend           2:43.78  
 11 Loll, Blain                  Comanche Mid           2:47.99  
 12 Bierra, Isaac                Horace Good            2:50.81  
 13 Rodriquez, Randy             DCMS                   2:51.23  
 14 Muehleisen, Carter           Hays Middle            2:58.25  
 15 Ramsey, Carter               Horace Good            3:06.22  
 16 Matter, Connor               Hays Middle            3:07.04  
 
Boys 1600 Meter Run 7th Grade
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Esfeld, Kaiden               Great Bend M           5:05.00   10   
  2 Wright, Gideon               Eisenhower             5:24.91    8   
  3 Llamas, Danny                Comanche Mid           5:30.15    6   
  4 Banuelos, Mathew             DCMS                   5:33.87    4   
  5 Laguna, Elian                Eisenhower             5:41.10    2   
  6 Audrain, Lake                Horace Good            5:42.53    1   
  7 Jerke, Noah                  Great Bend M           5:45.43  
  8 Medina, Juan                 South Middle           5:51.66  
  9 Kells, Colby                 Horace Good            5:52.38  
 10 Smith, Dakota                Horace Good            5:54.48  
 11 Roa, Trayton                 Hays Middle            5:55.07  
 12 De-avila, Angel              Comanche Mid           5:57.95  
 13 Marin, Eric                  South Middle           6:01.61  
 14 Montoya, Mathyas             Great Bend M           6:03.03  
 15 Grabbe, Wyatt                Hays Middle            6:11.15  
 16 Brown, Hudson                Eisenhower             6:12.15  
 17 Bruckner, Caleb              DCMS                   6:22.13  
 18 Burr, Keith                  Kenneth Hend           6:41.33  
 
Boys 100 Meter Hurdles 7th Grade
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Dingle, DJ                   Kenneth Hend             15.88   10   
  2 Perry, Jw                    Hays Middle              17.28    8   
  3 Armenta, Fabian              Comanche Mid             18.03    6   
  4 Salinas, Iziah               Horace Good              18.17    4   
  5 Daniels, Jalen               Great Bend M             20.96    2   
  6 Holuska, Brady               Great Bend M             21.14    1   
 
Boys 200 Meter Hurdles 7th Grade
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Dingle, DJ                   Kenneth Hend             30.47   2  10   
  2 Kleysteuber, Colin           Horace Good              31.63   2   8   
  3 Perry, Jw                    Hays Middle              31.71   2   6   
  4 Salinas, Iziah               Horace Good              32.07   2   4   
  5 Armenta, Fabian              Comanche Mid             32.09   2   2   
  6 Garcia, Izzy                 Eisenhower               32.56   2   1   
  7 Lucas, Ryan                  Kenneth Hend             32.95   2 
  8 Daniels, Jalen               Great Bend M             35.47   1 
  9 Holuska, Brady               Great Bend M             37.51   1 
 
Boys 4x100 Meter Relay 7th Grade
=======================================================================
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
  1 Horace Good  'A'                                      51.81   10   
     1) Audrain, Lake                   2) Gurrola, Evan                  
     3) Lazano, Daniel                  4) Ortego, Jerry                  
  2 Comanche Middle Scho  'A'                             52.20    8   
     1) Kerr, Chance                    2) Howard, Keenan                 
     3) Lopez, Oscar                    4) Vontress, Frio                 
  3 Hays Middle School  'A'                               52.96    6   
     1) Casper, Logan                   2) Summers, Chase                 
     3) VanDerWege, Chason              4) Perry, Jw                      
  4 Dcms  'A'                                             53.13    4   
     1) Buller, Tristan                 2) Armenta, Ever                  
     3) Taylor, Isaiah                  4) Valles, Sergio                 
  5 Great Bend MS  'A'                                    56.24    2   
     1) Scheuerman, Cayden              2) Moeder, Mathew                 
     3) Trendel, Andrew                 4) Regehr, Madison                
  6 South Middle School  'A'                              56.27    1   
     1) Allen, Javon                    2) Marin, Eric                    
     3) Mendez, Jonathan                4) Medina, Juan                   
  7 Kenneth Henderson  'A'                                56.99  
     1) Kohlhorst, Jace                 2) Korf, Jace                     
     3) Coleman, Jayven                 4) Burr, Keith                    
 
Boys 4x200 Meter Relay 7th Grade
=======================================================================
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
  1 Comanche Middle Scho  'A'                           1:50.36   10   
     1) Armenta, Fabian                 2) Lopez, Oscar                   
     3) Howard, Keenan                  4) Vontress, Frio                 
  2 Hays Middle School  'A'                             1:55.58    8   
     1) Herreman, Gage                  2) Casper, Logan                  
     3) Summers, Trent                  4) Perry, Jw                      
  3 Dcms  'A'                                           2:00.64    6   
     1) Armenta, Ever                   2) Buller, Tristan                
     3) Fralick, Conner                 4) Castro, Brandon                
  4 South Middle School  'A'                            2:01.89    4   
     1) Marin, Eric                     2) Rios, Daniel                   
     3) Medina, Juan                    4) Mendez, Jonathan               
  5 Kenneth Henderson  'A'                              2:02.22    2   
     1) Kohlhorst, Jace                 2) Korf, Jace                     
     3) Coleman, Jayven                 4) Bailey, Hayden                 
  6 Horace Good  'A'                                    2:02.75    1   
     1) Bierra, Isaac                   2) Audrain, Lake                  
     3) Ramsey, Carter                  4) Torres, Roque                  
  7 Great Bend MS  'A'                                  2:09.81  
     1) Daniels, Jalen                  2) Nunez, Emilio                  
     3) Trendel, Andrew                 4) Scheuerman, Cayden             
  8 Eisenhower  'A'                                     2:12.06  
     1) Arcos, Max                      2) Torres, Allan                  
     3) Brown, Hudson                   4) Sheldon, Kyler                 
 
Boys 4x400 Meter Relay 7th Grade
=======================================================================
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
  1 Eisenhower  'A'                                     4:08.56   10   
     1) Amparan, Daniel                 2) Garcia, Izzy                   
     3) Laguna, Elian                   4) Wright, Gideon                 
  2 Great Bend MS  'A'                                  4:21.82    8   
     1) Parsons, Blaike                 2) Burkhart, Beau                 
     3) Montoya, Mathyas                4) Esfeld, Kaiden                 
  3 Comanche Middle Scho  'A'                           4:25.87    6   
     1) Armenta, Fabian                 2) Cerbantes, Casey               
     3) Loll, Cooper                    4) Llamas, Danny                  
  4 Horace Good  'A'                                    4:30.55    4   
     1) Kleysteuber, Colin              2) Gurrola, Evan                  
     3) Lazano, Daniel                  4) Ortego, Jerry                  
  5 Kenneth Henderson  'A'                              4:36.60    2   
     1) Fuchs, Carter                   2) Burr, Keith                    
     3) Bailey, Hayden                  4) Chappell, Devin                
  6 Dcms  'A'                                           4:37.72    1   
     1) Armenta, Ever                   2) Banuelos, Mathew               
     3) Bruckner, Caleb                 4) Jiminez, Isaiah                
  7 Hays Middle School  'A'                             4:49.88  
     1) Grabbe, Wyatt                   2) Groen, Kyreese                 
     3) Muehleisen, Carter              4) Roa, Trayton                   
  8 South Middle School  'A'                            5:14.25  
     1) Loza, Cristian                  2) Rios, Daniel                   
     3) Mendez, Jonathan                4) Ortuno, Emmanuel               
 
Boys 4x800 Meter Relay 7th Grade
=======================================================================
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
  1 Horace Good  'A'                                   10:24.52   10   
     1) Gurrola, Evan                   2) Kells, Colby                   
     3) Kleysteuber, Colin              4) Audrain, Lake                  
  2 Comanche Middle Scho  'A'                          10:28.82    8   
     1) De-avila, Angel                 2) Loll, Blain                    
     3) Loll, Cooper                    4) Perez, Eddie                   
  3 Kenneth Henderson  'A'                             10:35.50    6   
     1) Bailey, Hayden                  2) Lucas, Ryan                    
     3) Burr, Keith                     4) Chappell, Devin                
  4 South Middle School  'A'                           10:37.47    4   
     1) Marin, Eric                     2) Mendez, Jonathan               
     3) Allen, Javon                    4) Medina, Juan                   
  5 Eisenhower  'A'                                    10:37.80    2   
     1) Arcos, Max                      2) Sheldon, Kyler                 
     3) Brown, Hudson                   4) Laguna, Elian                  
  6 Dcms  'A'                                          11:17.73    1   
     1) Bruckner, Caleb                 2) Romero, Joshua                 
     3) Armenta, Ever                   4) Triana, Oliver                 
  7 Hays Middle School  'A'                            11:34.23  
     1) Roa, Trayton                    2) Waddell, Wyatt                 
     3) Matter, Connor                  4) Grabbe, Wyatt                  
 
Boys High Jump 7th Grade
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Wiese, Caleb                 Kenneth Hend           5-07.00   10   
  2 Wright, Gideon               Eisenhower             5-04.00    8   
  3 Robledo, Chris               Eisenhower             5-02.00    6   
  4 Barnett, Alex                Comanche Mid           5-00.00    4   
  5 Regehr, Madison              Great Bend M           4-08.00    1.50
  5 Buller, Tristan              DCMS                   4-08.00    1.50
  7 Chappell, Devin              Kenneth Hend           4-06.00  
  7 Taylor, Isaiah               DCMS                   4-06.00  
  7 Kohlhorst, Jace              Kenneth Hend           4-06.00  
 10 Salinas, Iziah               Horace Good            4-04.00  
 10 Grabbe, Wyatt                Hays Middle            4-04.00  
 10 Waddell, Wyatt               Hays Middle            4-04.00  
 -- Loll, Blain                  Comanche Mid                NH  
 
Boys Pole Vault 7th Grade
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Kleysteuber, Colin           Horace Good            8-00.00    9   
  1 Taylor, Isaiah               DCMS                   8-00.00    9   
  3 Kells, Colby                 Horace Good            7-00.00    5   
  3 Putz, Ashton                 Hays Middle            7-00.00    5   
  5 Burkhart, Beau               Great Bend M           6-06.00    2   
  6 Waddell, Wyatt               Hays Middle           J6-06.00    1   
  7 Bailey, Hayden               Kenneth Hend          J6-06.00  
 -- Schlautman, Cole             Hays Middle                 NH  
 -- Ramsey, Carter               Horace Good                 NH  
 
Boys Long Jump 7th Grade
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Wiese, Caleb                 Kenneth Hend          16-11.50   10   
  2 Barnett, Alex                Comanche Mid          16-05.50    8   
  3 Juarez, Trystian             Eisenhower            16-02.50    6   
  4 Amparan, Daniel              Eisenhower            15-11.00    4   
  5 Summers, Chase               Hays Middle           15-06.50    2   
  6 Kerr, Chance                 Comanche Mid          14-09.50    1   
  7 Casper, Logan                Hays Middle           14-07.00  
  8 Moeder, Mathew               Great Bend M          14-06.00  
  9 Miranda, Caden               Great Bend M          14-03.00  
 10 Scheuerman, Cayden           Great Bend M          14-02.00  
 11 Groen, Kyreese               Hays Middle           13-09.50  
 12 Allen, Javon                 South Middle          12-08.50  
 13 Dozier, Christopher          South Middle          11-11.50  
 14 Rios, Daniel                 South Middle          11-11.00  
 15 Bierra, Isaac                Horace Good           11-01.00  
 16 Fralick, Conner              DCMS                  11-00.00  
 17 Cordero, Taytan              DCMS                   7-05.00  
 -- Cerbantes, Casey             Comanche Mid                ND  
 
Boys Triple Jump 7th Grade
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Dingle, DJ                   Kenneth Hend          35-04.75   10   
  2 Amparan, Daniel              Eisenhower            34-04.00    8   
  3 Juarez, Trystian             Eisenhower            32-08.25    6   
  4 Barnett, Alex                Comanche Mid          31-09.00    4   
  5 Summers, Chase               Hays Middle           31-00.25    2   
  6 Summers, Trent               Hays Middle           30-10.25    1   
  7 Howard, Keenan               Comanche Mid          30-06.50  
  8 Lucas, Ryan                  Kenneth Hend          28-02.00  
  9 Jerke, Noah                  Great Bend M          28-01.50  
 10 Allen, Javon                 South Middle          27-11.00  
 11 Loll, Cooper                 Comanche Mid          27-10.00  
 12 Underwood, Jake              Horace Good           26-11.75  
 13 Parsons, Blaike              Great Bend M          25-01.75  
 14 Rios, Daniel                 South Middle          24-04.50  
 15 Dozier, Christopher          South Middle          23-05.25  
 -- VanDerWege, Chason           Hays Middle                 ND  
 
Boys Shot Put 7th Grade
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Valles, Sergio               DCMS                  39-00.00   10   
  2 Miranda, Caden               Great Bend M          34-06.50    8   
  3 Walburn, Grayson             Hays Middle           33-02.50    6   
  4 Moeder, Mathew               Great Bend M          32-05.75    4   
  5 Kerr, Chance                 Comanche Mid          32-02.00    2   
  6 Hernandez, Manuel            South Middle          31-08.25    1   
  7 Lopez, Fernando              DCMS                  31-00.25  
  8 McGuire, Quinton             Hays Middle           30-01.25  
  9 Underwood, Jake              Horace Good           29-07.00  
 10 Torres, Roque                Horace Good           29-06.25  
 11 Umana, Julian                South Middle          28-06.25  
 12 Crotts, Rex                  Kenneth Hend          27-02.00  
 13 Nieto, Danny                 Great Bend M          25-04.00  
 14 Jennings, Jaden              South Middle          25-03.00  
 15 Marquez, Eduardo             Eisenhower            24-03.50  
 16 Bors, Carl                   Kenneth Hend          22-07.25  
 17 Zamora, Jaime                Eisenhower            22-05.75  
 
Boys Discus Throw 7th Grade
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Moeder, Mathew               Great Bend M            111-03   10   
  2 Umana, Julian                South Middle            108-09    8   
  3 Walburn, Grayson             Hays Middle             105-02    6   
  4 Nieto, Danny                 Great Bend M             95-06    4   
  5 Juarez, Trystian             Eisenhower               91-09    1.50
  5 Miranda, Caden               Great Bend M             91-09    1.50
  7 Hernandez, Manuel            South Middle             82-02  
  8 Kerr, Chance                 Comanche Mid             81-09  
  9 Crotts, Rex                  Kenneth Hend             81-06  
 10 Valles, Sergio               DCMS                     81-00  
 11 Lopez, Fernando              DCMS                     77-09  
 12 Putz, Ashton                 Hays Middle              74-05  
 13 Jennings, Jaden              South Middle             73-00  
 14 Adame, Jonathan              DCMS                     69-00  
 15 Underwood, Jake              Horace Good              63-09  
 16 Zamora, Jaime                Eisenhower               62-05  
 17 Torres, Roque                Horace Good              58-10  
 18 Bors, Carl                   Kenneth Hend             56-03  
 19 McGuire, Quinton             Hays Middle              50-11  
 20 Marquez, Eduardo             Eisenhower               48-08  
 
Boys 100 Meter Dash 8th Grade
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Said, Abdi                   Horace Good              12.22   3  10   
  2 Dreiling, Dylan              Hays Middle              12.25   3   8   
  3 Ortega, Joan                 South Middle             12.43   3   6   
  4 Zapien, Easton               Eisenhower               12.47   2   4   
  5 Shenk, Easton                Comanche Mid             12.51   3   2   
  6 Erives, Christian            Comanche Mid             12.54   3   1   
  7 Armbrister, Adam             Hays Middle              12.57   1 
  8 Rosales, Tae                 Horace Good              12.62   3 
  9 Miller, Logan                Eisenhower               12.79   2 
 10 Martinez, Julian             Horace Good              12.89   2 
 11 Rayo, Gerardo                DCMS                     12.97   1 
 12 Vontress, Dandre             Comanche Mid             13.03   2 
 13 Cordero, Ivan                DCMS                     13.04   3 
 14 Poe, Jade                    Great Bend M             13.50   2 
 15 Jackson, Jesse               Great Bend M             13.52   1 
 16 Schuckman, Ryan              Hays Middle              13.54   2 
 17 Figueroa, Jonathan           Eisenhower               13.59   2 
 18 Snodgrass, Kameron           South Middle             14.10   1 
 19 Moeder, Joseph               Great Bend M             14.14   2 
 
Boys 200 Meter Dash 8th Grade
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Said, Abdi                   Horace Good              24.84   3  10   
  2 Shenk, Easton                Comanche Mid             25.06   3   8   
  3 Dreiling, Dylan              Hays Middle              25.68   3   6   
  4 Miller, Logan                Eisenhower               26.32   2   4   
  5 Cordero, Ivan                DCMS                     26.33   3   2   
  6 Dale, Dalton                 Hays Middle              26.74   3   1   
  7 Zamora, Jose                 South Middle             26.75   2 
  8 Wedel, Evan                  Great Bend M             27.12   2 
  9 Sanchez, Daniel              DCMS                     27.22   2 
 10 Figueroa, Jonathan           Eisenhower               27.37   2 
 11 Burnitas, Salvador           Horace Good              27.48   2 
 12 Schuckman, Ryan              Hays Middle              27.63   3 
 13 Diehl, Hannibal              Comanche Mid             27.70   2 
 14 Kerr, Shay                   Eisenhower               27.96   1 
 15 Hernandez, Rudy              DCMS                     28.46   2 
 16 Stacey, Cameron              Great Bend M             28.93   1 
 17 Chavez, Enrique              Comanche Mid             29.11   3 
 
Boys 400 Meter Dash 8th Grade
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Said, Abdi                   Horace Good              55.57   3  10   
  2 Ramsey, Cooper               Horace Good              57.97   3   8   
  3 Garza, Roman                 Great Bend M             58.00   3   6   
  4 Thomas, Ashton               Hays Middle              58.52   3   4   
  5 Gobin, Cooper                Comanche Mid           1:00.00   3   2   
  6 Sanchez, Daniel              DCMS                   1:00.67   2   1   
  7 Soriano, Xavier              Horace Good            1:00.86   3 
  8 Ailon, Juan                  South Middle           1:01.13   1 
  9 Ramos, Alejandro             DCMS                   1:01.45   1 
 10 Meyers, Gavin                Hays Middle            1:01.53   3 
 11 Del Real, Nathen             Comanche Mid           1:01.59   2 
 12 Looney, Dominique            DCMS                   1:02.12   2 
 13 Wedel, Evan                  Great Bend M           1:02.31   2 
 14 Franz, Enrique               Eisenhower             1:03.18   2 
 15 Diehl, Hannibal              Comanche Mid           1:03.85   2 
 16 Stein, Tyler                 Great Bend M           1:05.39   2 
 17 Amancio, Jason               South Middle           1:27.00   1 
 
Boys 800 Meter Run 8th Grade
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Castaneda, Xavier            Horace Good            2:18.29   10   
  2 Lopez, Randy                 Comanche Mid           2:18.80    8   
  3 Thomas, Ashton               Hays Middle            2:19.36    6   
  4 Contreras, Joel              Horace Good            2:21.41    4   
  5 Del Real, Nathen             Comanche Mid           2:21.57    2   
  6 Burns, Zane                  Kenneth Hend           2:23.00    1   
  7 Henrichs, Benny              Kenneth Hend           2:26.53  
  8 Hines, Brayden               Hays Middle            2:28.04  
  9 Aguilar, George              DCMS                   2:29.17  
 10 Varela, Michael              Horace Good            2:30.28  
 11 Chavez, Josias               DCMS                   2:31.25  
 12 Kerr, Shay                   Eisenhower             2:31.60  
 13 Garza, Roman                 Great Bend M           2:32.37  
 14 Wasson, Malachi              Great Bend M           2:33.88  
 15 Avila, Miguel                DCMS                   2:34.57  
 16 Moreno, Carlos               South Middle           2:35.73  
 17 Garcia, Gilberto             South Middle           2:41.91  
 18 Roman, Carlos                Eisenhower             2:45.36  
 
Boys 1600 Meter Run 8th Grade
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Lopez, Randy                 Comanche Mid           5:14.80   10   
  2 Hines, Brayden               Hays Middle            5:17.11    8   
  3 Menendez, Jonathan           DCMS                   5:25.36    6   
  4 Franz, Enrique               Eisenhower             5:27.83    4   
  5 Dominguez, Erick             Horace Good            5:29.44    2   
  6 Tolbert, Luke                Horace Good            5:30.33    1   
  7 Banks, Gage                  DCMS                   5:32.60  
  8 Mendez, Irving               South Middle           5:39.94  
  9 Romo, Alexis                 Comanche Mid           5:42.87  
 10 Ruiz, Kenny                  South Middle           5:51.10  
 11 Vega, Adolfo                 DCMS                   5:51.30  
 12 Martinez, Efren              Comanche Mid           5:59.90  
 13 Stabb, Jacob                 Hays Middle            6:02.09  
 14 Ortiz, Aedryc                Kenneth Hend           6:03.67  
 15 Casados, Isaiah              Kenneth Hend           6:05.00  
 16 Harp, Philip                 Eisenhower             6:07.04  
 17 Leatherman, Chris            Kenneth Hend           7:49.12  
 
Boys 3200 Meter Run 8th Grade
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Franz, Enrique               Eisenhower            11:52.15   10   
  2 Aguilar, George              DCMS                  11:57.27    8   
  3 Chavez, Josias               DCMS                  12:00.36    6   
  4 Guevara, Aaron               Horace Good           12:09.38    4   
  5 Wasson, Malachi              Great Bend M          12:29.37    2   
  6 Isabell, Chris               Hays Middle           12:39.12    1   
  7 Ortiz, Aedryc                Kenneth Hend          12:40.15  
  8 Martinez, Diego              South Middle          12:40.24  
 -- Garcia, Gilberto             South Middle                NT  
 -- Dunlap, Ben                  Kenneth Hend                NT  
 -- Garcia, Julio                South Middle                NT  
 -- Perez, Bryan                 DCMS                        NT  
 -- Carrera, Irving              Horace Good                 NT  
 -- Viegra, Landon               Hays Middle                 NT  
 -- Rojas, Christian             Eisenhower                  NT  
 -- Harp, Philip                 Eisenhower                  NT  
 
Boys 100 Meter Hurdles 8th Grade
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Gobin, Cooper                Comanche Mid             14.58   3  10   
  2 Burns, Zane                  Kenneth Hend             15.48   3   8   
  3 Adams, Ty                    Hays Middle              15.53   3   6   
  4 Springston, Brandon          Horace Good              15.65   3   4   
  5 Bellows, Joel                Kenneth Hend             15.78   3   2   
  6 Ramsey, Cooper               Horace Good              16.24   3   1   
  7 Perez, Micah                 Horace Good              16.34   3 
  8 Garcia, Jose                 South Middle             17.16   2 
  9 Wilson, Stone                Comanche Mid             17.48   3 
 10 Stukenholtz, Conner          Comanche Mid             17.50   2 
 11 Roman, Carlos                Eisenhower               17.60   2 
 12 Velazquez, Omar              DCMS                     18.28   1 
 13 Brooks, Nate                 Hays Middle              18.33   2 
 14 Aguilera, Miguel             DCMS                     18.44   1 
 15 Clark, Skyler                DCMS                     18.44   2 
 16 Gustafson, Jaden             Eisenhower               19.22   2 
 17 Flores, Carlos               South Middle             19.44   1 
 18 DeVal, Alberto               South Middle             20.42   1 
 -- Armbrister, Adam             Hays Middle                 DQ   2 
 
Boys 200 Meter Hurdles 8th Grade
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Shenk, Easton                Comanche Mid             28.56   3  10   
  2 Meyers, Gavin                Hays Middle              29.01   3   8   
  3 Bellows, Joel                Kenneth Hend             29.14   3   6   
  4 Perez, Micah                 Horace Good              29.32   2   4   
  5 Ramsey, Cooper               Horace Good              30.36   3   2   
  6 Stukenholtz, Conner          Comanche Mid             30.64   2   1   
  7 Adams, Ty                    Hays Middle              30.78   3 
  8 Roman, Carlos                Eisenhower               31.17   2 
  9 Detvongsa, Bryant            Kenneth Hend             31.20   3 
 10 Springston, Brandon          Horace Good              31.53   3 
 11 Brooks, Nate                 Hays Middle              32.38   3 
 12 Velazquez, Omar              DCMS                     32.44   2 
 13 Staten, Rayshawn             South Middle             32.95   2 
 14 Clark, Skyler                DCMS                     33.70   2 
 15 Gustafson, Jaden             Eisenhower               34.54   2 
 16 Gonzales, Josh               DCMS                     35.28   1 
 17 Noland, Steven               South Middle             36.42   1 
 18 Spragis, Kaden               Great Bend M             37.21   2 
 19 Peralta, Erick               South Middle             39.31   1 
 
Boys 4x100 Meter Relay 8th Grade
=======================================================================
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
  1 Horace Good  'A'                                      48.69   10   
     1) Johan, Mendoza                  2) Rosales, Tae                   
     3) Varela, Michael                 4) Martinez, Julian               
  2 Hays Middle School  'A'                               48.73    8   
     1) Dale, Dalton                    2) Schuckman, Ryan                
     3) Moroni, Roy                     4) Dreiling, Dylan                
  3 South Middle School  'A'                              49.36    6   
     1) Ortega, Joan                    2) Solis, Jesus                   
     3) Alarcon, Nathan                 4) Burriciaga, Ivan               
  4 Dcms  'A'                                             50.24    4   
     1) Rayo, Gerardo                   2) Chacon, Mario                  
     3) Sanchez, Daniel                 4) Cordero, Ivan                  
  5 Comanche Middle Scho  'A'                             50.84    2   
     1) Wilson, Stone                   2) Erives, Christian              
     3) Vontress, Dandre                4) Torres, Ben                    
  6 Eisenhower  'A'                                       51.59    1   
     1) Baca, Erick                     2) Chaloupek, Blake               
     3) Figueroa, Jonathan              4) Garcia, Armando                
  7 Great Bend MS  'A'                                    52.18  
     1) Poe, Jade                       2) Moeder, Joseph                 
     3) Stacey, Cameron                 4) Wedel, Evan                    
  8 Kenneth Henderson  'A'                                59.88  
     1) Kaden, Whitehurst               2) Moncada, Andres                
     3) Dunlap, Ben                     4) Ortiz, Aedryc                  
 
Boys 4x200 Meter Relay 8th Grade
=======================================================================
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
  1 Comanche Middle Scho  'A'                           1:42.89   10   
     1) Torres, Ben                     2) Cox, Tyler                     
     3) Chavez, Enrique                 4) Vontress, Dandre               
  2 South Middle School  'A'                            1:43.55    8   
     1) Ortega, Joan                    2) Burriciaga, Ivan               
     3) Hernandez, Aldo                 4) Turner, Santonio               
  3 Hays Middle School  'A'                             1:43.93    6   
     1) Younger, Taylan                 2) Schuckman, Ryan                
     3) Dale, Dalton                    4) Dreiling, Dylan                
  4 Dcms  'A'                                           1:44.01    4   
     1) Sanchez, Daniel                 2) Chacon, Mario                  
     3) Rayo, Gerardo                   4) Cordero, Ivan                  
  5 Eisenhower  'A'                                     1:44.93    2   
     1) Baca, Erick                     2) Figueroa, Jonathan             
     3) Chaloupek, Blake                4) Zapien, Easton                 
  6 Horace Good  'A'                                    1:45.30    1   
     1) Burnitas, Salvador              2) Huber, Ashton                  
     3) Johan, Mendoza                  4) Varela, Michael                
  7 Kenneth Henderson  'A'                              1:52.79  
     1) Henrichs, Benny                 2) Benitez, Christian             
     3) Dunlap, Ben                     4) Snyder, Josh                   
  8 Great Bend MS  'A'                                  1:53.13  
     1) Jackson, Jesse                  2) Stacey, Cameron                
     3) Poe, Jade                       4) Spragis, Kaden                 
 
Boys 4x400 Meter Relay 8th Grade
=======================================================================
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
  1 Horace Good  'A'                                    3:56.39   10   
     1) Ramsey, Cooper                  2) Tolbert, Luke                  
     3) Said, Abdi                      4) Soriano, Xavier                
  2 Hays Middle School  'A'                             4:06.83    8   
     1) Younger, Taylan                 2) Thomas, Ashton                 
     3) Hines, Brayden                  4) Kieffer, Carson                
  3 Comanche Middle Scho  'A'                           4:07.52    6   
     1) Del Real, Nathen                2) Chavez, Enrique                
     3) Gobin, Cooper                   4) Lopez, Randy                   
  4 Eisenhower  'A'                                     4:11.22    4   
     1) Franz, Enrique                  2) Roman, Carlos                  
     3) Garcia, Armando                 4) Kerr, Shay                     
  5 Great Bend MS  'A'                                  4:17.78    2   
     1) Stacey, Cameron                 2) Stein, Tyler                   
     3) Jackson, Jesse                  4) Garza, Roman                   
  6 South Middle School  'A'                            4:18.92    1   
     1) Moreno, Carlos                  2) Garcia, Jose                   
     3) Martinez, Diego                 4) Hernandez, Aldo                
  7 Dcms  'A'                                           4:24.75  
     1) Aranda, Jovani                  2) Banks, Gage                    
     3) Menendez, Jonathan              4) Rodriguez, Martin              
  8 Kenneth Henderson  'A'                              4:27.43  
     1) Snyder, Josh                    2) Detvongsa, Bryant              
     3) Ortiz, Aedryc                   4) Casados, Isaiah                
 
Boys 4x800 Meter Relay 8th Grade
=======================================================================
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
  1 Horace Good  'A'                                    9:23.32   10   
     1) Castaneda, Xavier               2) Contreras, Joel                
     3) Martinez, Julian                4) Tolbert, Luke                  
  2 Comanche Middle Scho  'A'                           9:49.92    8   
     1) Del Real, Nathen                2) Martinez, Efren                
     3) Diehl, Hannibal                 4) Romo, Alexis                   
  3 Hays Middle School  'A'                            10:00.89    6   
     1) Thomas, Ashton                  2) Kieffer, Carson                
     3) Stabb, Jacob                    4) Koerner, Ashton                
  4 South Middle School  'A'                           10:07.98    4   
     1) Ortega, Joan                    2) Hernandez, Aldo                
     3) Alarcon, Nathan                 4) Burriciaga, Ivan               
  5 Dcms  'A'                                          10:16.79    2   
     1) Aranda, Jovani                  2) Avila, Miguel                  
     3) Looney, Dominique               4) Rodriguez, Martin              
  6 Kenneth Henderson  'A'                             10:32.85    1   
     1) Dunlap, Ben                     2) Casados, Isaiah                
     3) Snyder, Josh                    4) Henrichs, Benny                
 
Boys High Jump 8th Grade
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Rosales, Tae                 Horace Good            6-04.00   10   
  2 Beesley, Keelyn              Horace Good            5-10.00    8   
  3 Moroni, Roy                  Hays Middle            5-08.00    6   
  4 Cox, Tyler                   Comanche Mid           5-04.00    3   
  4 Stein, Tyler                 Great Bend M           5-04.00    3   
  5 Chacon, Mario                DCMS                  J5-04.00    1   
  6 Springston, Brandon          Horace Good           J5-04.00  
  8 Gobin, Cooper                Comanche Mid           5-02.00  
  9 Dale, Jordan                 Hays Middle            5-00.00  
  9 Holder, Braden               Eisenhower             5-00.00  
  9 Smith, Dylan                 DCMS                   5-00.00  
 12 Garcia, Jose                 South Middle           4-10.00  
 12 Hernandez, Rudy              DCMS                   4-10.00  
 12 Shubert, Cooper              Hays Middle            4-10.00  
 15 Zamora, Jose                 South Middle           4-08.00  
 16 Flores, Carlos               South Middle           4-06.00  
 
Boys Pole Vault 8th Grade
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Detvongsa, Bryant            Kenneth Hend           9-00.00   10   
  2 Meyers, Gavin                Hays Middle           J9-00.00    8   
  3 Hernandez, Rudy              DCMS                   8-00.00    5   
  3 Wilson, Stone                Comanche Mid           8-00.00    5   
  5 Romo, Alexis                 Comanche Mid          J8-00.00    2   
  6 Koerner, Ashton              Hays Middle            7-06.00    0.50
  6 Gonzales, Josh               DCMS                   7-06.00    0.50
  7 Metzen, Caleb                Horace Good           J7-06.00  
  9 Spragis, Kaden               Great Bend M           7-00.00  
  9 Leatherman, Chris            Kenneth Hend           7-00.00  
  9 Jacobs, Connor               Hays Middle            7-00.00  
  9 Castaneda, Xavier            Horace Good            7-00.00  
  9 Stobaugh, Dylan              DCMS                   7-00.00  
 14 Snyder, Josh                 Kenneth Hend           6-06.00  
 14 Myer, Mark                   Comanche Mid           6-06.00  
 -- Carrera, Irving              Horace Good                 NH  
 
Boys Long Jump 8th Grade
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Shubert, Cooper              Hays Middle           18-00.00   10   
  2 Kerr, Shay                   Eisenhower            17-06.00    8   
  3 Moroni, Roy                  Hays Middle           17-03.00    6   
  4 Holder, Braden               Eisenhower           J17-03.00    4   
  5 Zapien, Easton               Eisenhower            17-02.00    2   
  6 Beesley, Keelyn              Horace Good           16-11.00    1   
  7 Bellows, Joel                Kenneth Hend          16-10.00  
  8 Smith, Dylan                 DCMS                  16-08.00  
  9 Cox, Tyler                   Comanche Mid          16-05.00  
 10 Alarcon, Nathan              South Middle          15-11.75  
 11 Solis, Jesus                 South Middle          15-11.00  
 12 Turner, Santonio             South Middle          15-10.00  
 12 Guevara, Aaron               Horace Good           15-10.00  
 14 Benitez, Christian           Kenneth Hend          15-03.00  
 15 Younger, Taylan              Hays Middle           14-10.00  
 16 Garza, Roman                 Great Bend M          14-03.00  
 17 Wedel, Evan                  Great Bend M          14-00.00  
 18 Jackson, Jesse               Great Bend M          13-09.00  
 19 Dunlap, Ben                  Kenneth Hend          12-07.00  
 -- Chavez, Enrique              Comanche Mid                ND  
 -- Huber, Ashton                Horace Good                 ND  
 
Boys Triple Jump 8th Grade
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Holder, Braden               Eisenhower            39-01.25   10   
  2 Moroni, Roy                  Hays Middle           37-11.50    8   
  3 Meyers, Gavin                Hays Middle           37-02.00    6   
  4 Miller, Logan                Eisenhower            36-07.50    4   
  5 Shenk, Easton                Comanche Mid          36-06.00    2   
  6 Bellows, Joel                Kenneth Hend          34-06.50    1   
  7 Smith, Dylan                 DCMS                  33-09.00  
  8 Alarcon, Nathan              South Middle          33-08.50  
  9 Dale, Jordan                 Hays Middle           33-05.00  
 10 Guevara, Aaron               Horace Good           32-06.00  
 11 Henrichs, Benny              Kenneth Hend          32-03.00  
 12 Springston, Brandon          Horace Good           31-11.00  
 13 Cox, Tyler                   Comanche Mid          31-04.00  
 14 Benitez, Christian           Kenneth Hend          30-11.50  
 15 Spragis, Kaden               Great Bend M          28-09.50  
 16 Garcia, Gilberto             South Middle          28-06.00  
 17 Wasson, Malachi              Great Bend M          28-01.00  
 -- Huber, Ashton                Horace Good                 ND  
 
Boys Shot Put 8th Grade
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Erives, Christian            Comanche Mid          50-00.00   10   
  2 Turner, Santonio             South Middle          40-11.75    8   
  3 Torres, Ben                  Comanche Mid          40-05.75    6   
  4 Avalos, Aldo                 South Middle          38-07.50    4   
  5 Solida, Tyler                Hays Middle           37-02.00    2   
  6 Barajas, Shannen             DCMS                  37-00.00    1   
  7 Snodgrass, Kameron           South Middle          36-03.50  
  8 Elliot, Tyrel                Horace Good           36-01.75  
  9 Chaloupek, Blake             Eisenhower            35-10.50  
 10 Garcia, Sergio               Horace Good           35-02.50  
 11 Flores, Ulysses              Comanche Mid          34-00.75  
 12 Herreman, Kaden              Hays Middle           33-05.00  
 13 Moeder, Joseph               Great Bend M          33-03.00  
 14 Russell, Carson              Hays Middle           33-00.50  
 15 Moncada, Andres              Kenneth Hend          32-08.25  
 16 Kaden, Whitehurst            Kenneth Hend          32-02.00  
 17 Baca, Erick                  Eisenhower            31-04.00  
 18 Ruiz, Kevin                  Eisenhower            30-10.75  
 19 Estrella, Angel              DCMS                  30-05.75  
 20 Poe, Jade                    Great Bend M          30-01.75  
 21 Camerena, Michael            Horace Good           30-00.50  
 22 Vargas, Einar                Great Bend M          29-02.50  
 -- Chairez, Alejandro           DCMS                        ND  
 
Boys Discus Throw 8th Grade
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Erives, Christian            Comanche Mid            141-03   10   
  2 Zapien, Easton               Eisenhower              138-08    8   
  3 Chaloupek, Blake             Eisenhower              125-01    6   
  4 Herreman, Kaden              Hays Middle             121-02    4   
  5 Dale, Dalton                 Hays Middle             119-10    2   
  6 Barajas, Shannen             DCMS                    117-07    1   
  7 Snodgrass, Kameron           South Middle            112-01  
  8 Soriano, Xavier              Horace Good             110-09  
  9 Burns, Zane                  Kenneth Hend            110-00  
 10 Torres, Ben                  Comanche Mid            104-01  
 11 Russell, Carson              Hays Middle             100-06  
 12 Flores, Ulysses              Comanche Mid             95-05  
 13 Estrella, Angel              DCMS                     94-09  
 14 Turner, Santonio             South Middle             90-06  
 15 Kendall, Bradley             Eisenhower               88-05  
 16 Moeder, Joseph               Great Bend M             87-04  
 17 Vargas, Einar                Great Bend M             77-06  
 18 Newberry, Gunner             Horace Good              69-08  
 19 Vazquez, Daniel              DCMS                     68-03  
 20 Kaden, Whitehurst            Kenneth Hend             68-00  
 21 Sramek, Jack                 Horace Good              66-04  
 22 Moncada, Andres              Kenneth Hend             58-06  
 -- Avalos, Aldo                 South Middle                ND  
 
              Women - 7th Grade - Team Rankings - 17 Events Scored
===============================================================================
    1) Hays Middle School         139        2) Horace Good                93   
    2) Eisenhower                  93        4) Kenneth Henderson          62   
    5) Great Bend MS               49        6) Comanche Middle Scho       45   
    7) DCMS                        30        8) South Middle School        16   
 
              Women - 8th Grade - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
    1) Comanche Middle Scho       169        2) Hays Middle School        118.50
    3) Horace Good                109.75     4) DCMS                       39.75
    5) Eisenhower                  38.50     6) Great Bend MS              33   
    7) South Middle School         32        8) Kenneth Henderson          17.50
 
              Men - 7th Grade - Team Rankings - 17 Events Scored
===============================================================================
    1) Horace Good                 93        2) Eisenhower                 90.50
    3) Kenneth Henderson           84        4) Comanche Middle Scho       80   
    5) Great Bend MS               64        6) Hays Middle School         57   
    7) DCMS                        40.50     8) South Middle School        18   
 
              Men - 8th Grade - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
    1) Hays Middle School         128.50     2) Horace Good               120   
    3) Comanche Middle Scho       118        4) Eisenhower                 71   
    5) DCMS                        41.50     6) South Middle School        37   
    7) Kenneth Henderson           29        8) Great Bend MS              13
 

Latest Stories

Broadcast Square audio archives November 12 to 16, 2018

You can listen to archived Broadcast Square audio from the week of November 12 to 16,...

APAC Receives NAPA’s Top Paving Award for Southwest Kansas Project

APAC Shears of Hutchinson has been awarded the National Asphalt Pavement Association’s (NAPA) Larry H. Lemon...

SCCC Drama Department Prepares for ‘Novio Boy’

Everyone goes through the experience of their first date with someone at some point in their...