Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Thursday, 24 July 2014
Login |  Register 
 
Find Products or Services in your local community
 
KSCB Radio News US National Business Health & Science Political World Sports Top NPR Headlines Sports
Middle School Wrestling Results
12/23/2013
 

Tournament Results

75 Results
 Guaranteed Places
 1st Place - Lance Allred of Kenneth Henderson Middle School
 2nd Place - Dade Horney of Horace Good Middle School
 3rd Place - Desmond Guillen of Dodge City Middle School
 4th Place - Jose Del La Torre of Liberal South Middle School
 1st Place Match
 Lance Allred (Kenneth Henderson Middle School) 11-1, . over Dade Horney (Horace Good Middle School) 7-9, 7th. (MD 13-2).
 3rd Place Match
 Desmond Guillen (Dodge City Middle School) 8-5, 7th. over Jose Del La Torre (Liberal South Middle School) 7-9, 7th. (Fall 1:28).
 
80 Results
 Guaranteed Places
 1st Place - Isaac Salas of Horace Good Middle School
 2nd Place - Alex Herrera of Kenneth Henderson Middle School
 3rd Place - Christian Pearson of Hugoton Middle School
 Round 1
 Alex Herrera (Kenneth Henderson Middle School) 8-4, . over Christian Pearson (Hugoton Middle School) 4-15, 7th. (Fall 0:00).
 Round 2
 Isaac Salas (Horace Good Middle School) 14-2, 7th. over Christian Pearson (Hugoton Middle School) 4-15, 7th. (Fall 0:42).
 Round 3
 Isaac Salas (Horace Good Middle School) 14-2, 7th. over Alex Herrera (Kenneth Henderson Middle School) 8-4, . (Fall 0:15).
 
85 Results
 Guaranteed Places
 1st Place - Joel Ostrom of Comanche Middle School
 2nd Place - Cole Martin of Hugoton Middle School
 3rd Place - juan lucero of Liberal West Middle School
 4th Place - Aaron Ortega of Kenneth Henderson Middle School
 1st Place Match
 Joel Ostrom (Comanche Middle School) 18-0, 7th. over Cole Martin (Hugoton Middle School) 11-6, 7th. (Fall 1:56).
 3rd Place Match
 juan lucero (Liberal West Middle School) 7-6, 8th. over Aaron Ortega (Kenneth Henderson Middle School) 2-6, . (Fall 1:07).
 
90 Results
 Guaranteed Places
 1st Place - Sean Calderon of Horace Good Middle School
 2nd Place - antonio burunda of Liberal West Middle School
 3rd Place - Zayden Littell of Hugoton Middle School
 4th Place - Luis Reyes of Liberal South Middle School
 1st Place Match
 Sean Calderon (Horace Good Middle School) 12-1, 7th. over antonio burunda (Liberal West Middle School) 10-9, 7th. (Fall 0:28).
 3rd Place Match
 Zayden Littell (Hugoton Middle School) 8-6, . over Luis Reyes (Liberal South Middle School) 10-6, 7th. (MD 11-2).
 
95 Results
 Guaranteed Places
 1st Place - Braden Slemp of Hugoton Middle School
 2nd Place - Sion Audrain of Horace Good Middle School
 3rd Place - Cisco Soto of Comanche Middle School
 4th Place - Joe Barrientos of Kenneth Henderson Middle School
 1st Place Match
 Braden Slemp (Hugoton Middle School) 17-2, . over Sion Audrain (Horace Good Middle School) 14-2, 7th. (Dec 3-0).
 3rd Place Match
 Cisco Soto (Comanche Middle School) 11-7, 8th. over Joe Barrientos (Kenneth Henderson Middle School) 7-6, . (Fall 1:04).
 
100 Results
 Guaranteed Places
 1st Place - max valles of Liberal West Middle School
 2nd Place - Issac Mujica of Horace Good Middle School
 3rd Place - Nathan Leininger of Hugoton Middle School
 4th Place - Alexis Alvarez of Dodge City Middle School
 1st Place Match
 max valles (Liberal West Middle School) 20-2, . over Issac Mujica (Horace Good Middle School) 13-3, 7th. (Fall 3:44).
 3rd Place Match
 Nathan Leininger (Hugoton Middle School) 18-4, . over Alexis Alvarez (Dodge City Middle School) 9-5, 7th. (MD 18-8).
 
105 Results
 Guaranteed Places
 1st Place - Couy Weil of Comanche Middle School
 2nd Place - David Arteaga of Horace Good Middle School
 3rd Place - Leo Armendariz of Hugoton Middle School
 4th Place - Moses Cervantes of Dodge City Middle School
 1st Place Match
 Couy Weil (Comanche Middle School) 20-0, 7th. over David Arteaga (Horace Good Middle School) 10-8, 8th. (Fall 0:43).
 3rd Place Match
 Leo Armendariz (Hugoton Middle School) 13-10, . over Moses Cervantes (Dodge City Middle School) 5-9, 7th. (Fall 0:54).
 
110 Results
 Guaranteed Places
 1st Place - Dawson Kerbow of Hugoton Middle School
 2nd Place - Malachi Salas of Horace Good Middle School
 3rd Place - Andres Sanchez of Kenneth Henderson Middle School
 4th Place - Angel Castro of Dodge City Middle School
 1st Place Match
 Dawson Kerbow (Hugoton Middle School) 15-3, . over Malachi Salas (Horace Good Middle School) 11-2, 8th. (Dec 3-2).
 3rd Place Match
 Andres Sanchez (Kenneth Henderson Middle School) 9-5, . over Angel Castro (Dodge City Middle School) 8-10, 7th. (Fall 1:11).
 
115 Results
 Guaranteed Places
 1st Place - Sammy Guevara of Kenneth Henderson Middle School
 2nd Place - Ronnie Fry of Horace Good Middle School
 3rd Place - Jose Vargas of Comanche Middle School
 4th Place - Brandon Nguyen of Dodge City Middle School
 1st Place Match
 Sammy Guevara (Kenneth Henderson Middle School) 18-0, . over Ronnie Fry (Horace Good Middle School) 9-5, 8th. (Dec 5-0).
 3rd Place Match
 Jose Vargas (Comanche Middle School) 8-12, 8th. over Brandon Nguyen (Dodge City Middle School) 4-12, 7th. (Fall 0:51).
 
120 Results
 Guaranteed Places
 1st Place - Curtis Near of Kenneth Henderson Middle School
 2nd Place - Manny Mendoza of Hugoton Middle School
 3rd Place - Juan Guttierez of Horace Good Middle School
 4th Place - Robert Fichtner of Liberal South Middle School
 1st Place Match
 Curtis Near (Kenneth Henderson Middle School) 15-1, . over Manny Mendoza (Hugoton Middle School) 14-4, . (Dec 6-3).
 3rd Place Match
 Juan Guttierez (Horace Good Middle School) 12-7, 8th. over Robert Fichtner (Liberal South Middle School) 15-5, 8th. (Dec 7-6).
 
127 Results
 Guaranteed Places
 1st Place - Mitchell Hamlin of Hugoton Middle School
 2nd Place - Jack Koehn of Kenneth Henderson Middle School
 3rd Place - Andres Blanco of Dodge City Middle School
 4th Place - Peyton Cypret of Liberal South Middle School
 1st Place Match
 Mitchell Hamlin (Hugoton Middle School) 21-1, . over Jack Koehn (Kenneth Henderson Middle School) 14-3, . (TF-1.5 0:00 (15-0)).
 3rd Place Match
 Andres Blanco (Dodge City Middle School) 11-9, 8th. over Peyton Cypret (Liberal South Middle School) 11-6, 8th. (Dec 6-1).
 
134 Results
 Guaranteed Places
 1st Place - Marcos Baeza of Hugoton Middle School
 2nd Place - alexis garcia of Liberal West Middle School
 3rd Place - Nick Coghill of Horace Good Middle School
 4th Place - Jonathan De La Torre of Dodge City Middle School
 1st Place Match
 Marcos Baeza (Hugoton Middle School) 20-0, . over alexis garcia (Liberal West Middle School) 19-2, 8th. (MD 8-0).
 3rd Place Match
 Nick Coghill (Horace Good Middle School) 7-7, 8th. over Jonathan De La Torre (Dodge City Middle School) 9-11, 8th. (Fall 1:52).
 
141 Results
 Guaranteed Places
 1st Place - Isaiah Ramos of Horace Good Middle School
 2nd Place - Marcos Fisher of Comanche Middle School
 3rd Place - Dawson Williams of Dodge City Middle School
 4th Place - Ricky Burrows of Hugoton Middle School
 1st Place Match
 Isaiah Ramos (Horace Good Middle School) 9-2, 8th. over Marcos Fisher (Comanche Middle School) 13-6, 7th. (Dec 5-4).
 3rd Place Match
 Dawson Williams (Dodge City Middle School) 14-5, 8th. over Ricky Burrows (Hugoton Middle School) 16-8, . (Fall 1:18).
 
148 Results
 Guaranteed Places
 1st Place - Jonathan Fernandez of Kenneth Henderson Middle School
 2nd Place - Nick Gold of Hugoton Middle School
 3rd Place - michael wilson of Liberal West Middle School
 4th Place - Estefan Belmontes of Liberal South Middle School
 1st Place Match
 Jonathan Fernandez (Kenneth Henderson Middle School) 10-6, . over Nick Gold (Hugoton Middle School) 10-7, . (Fall 2:17).
 3rd Place Match
 michael wilson (Liberal West Middle School) 10-9, 8th. over Estefan Belmontes (Liberal South Middle School) 8-7, 7th. (Dec 8-3).
 
155 Results
 Guaranteed Places
 1st Place - Nick Mahan of Hugoton Middle School
 2nd Place - Reuben Terriquez of Comanche Middle School
 3rd Place - Andrew Chavez of Horace Good Middle School
 4th Place - Gilbert Garcia of Dodge City Middle School
 1st Place Match
 Nick Mahan (Hugoton Middle School) 21-0, . over Reuben Terriquez (Comanche Middle School) 15-3, 8th. (MD 11-1).
 3rd Place Match
 Andrew Chavez (Horace Good Middle School) 16-3, 8th. over Gilbert Garcia (Dodge City Middle School) 12-7, 8th. (Fall 1:14).
 
165 Results
 Guaranteed Places
 1st Place - Ethan Olinger of Horace Good Middle School
 2nd Place - Ansony Quezada of Comanche Middle School
 3rd Place - Nathan Lindal of Dodge City Middle School
 Round 1
 Ansony Quezada (Comanche Middle School) 16-3, 8th. over Nathan Lindal (Dodge City Middle School) 9-7, 8th. (MD 12-2).
 Round 2
 Ethan Olinger (Horace Good Middle School) 11-1, 8th. over Nathan Lindal (Dodge City Middle School) 9-7, 8th. (Dec 6-3).
 Round 3
 Ethan Olinger (Horace Good Middle School) 11-1, 8th. over Ansony Quezada (Comanche Middle School) 16-3, 8th. (Fall 3:46).
 
180 Results
 Guaranteed Places
 1st Place - Misael Monarrez of Liberal South Middle School
 2nd Place - Giancarlo Rodriguez of Comanche Middle School
 3rd Place - Sebastian Acosta of Kenneth Henderson Middle School
 4th Place - Vance Kessler of Horace Good Middle School
 1st Place Match
 Misael Monarrez (Liberal South Middle School) 18-1, 8th. over Giancarlo Rodriguez (Comanche Middle School) 12-4, 8th. (Fall 2:01).
 3rd Place Match
 Sebastian Acosta (Kenneth Henderson Middle School) 2-4, . over Vance Kessler (Horace Good Middle School) 4-3, 8th. (Dec 13-10).
 
275 Results
 Guaranteed Places
 1st Place - Evan Darville of Comanche Middle School
 2nd Place - James Cisneros of Kenneth Henderson Middle School
 3rd Place - Elwin Trejo of Liberal South Middle School
 4th Place - Juan Segovia of Horace Good Middle School
 1st Place Match
 Evan Darville (Comanche Middle School) 19-1, 7th. over James Cisneros (Kenneth Henderson Middle School) 10-1, . (Fall 2:50).
 3rd Place Match
 Elwin Trejo (Liberal South Middle School) 15-5, 8th. over Juan Segovia (Horace Good Middle School) 9-8, 8th. (Fall 1:54).

You will need to be logged in to leave a comment.
Please Login

characters left

The posting of advertisements, profanity, or personal attacks is prohibited.
Click here to review our Terms of Use.



MOST VIEWED STORIES
Arrest Made In Seward County Murder
UPDATE:Sublette Woman Arrested On Child Endangerment Charges
Polygamous Exiles Worry Some in the Oklahoma Panhandle
Four Dead in Texas Panhandle Wreck
Sentencing In Lightning Rod Case In Western Kansas
BJ's Absorb Another Loss and Won't Attend NBC
Lincoln Descendant Dies In Forgan Oklahoma
US 160 To Get Rumble Strips
Milton Wolf To Make Western Kansas Tour
Reding's Bat Not Enough for Bee Jays
Click Here For All Stories

LATEST STORIES
Two Indicted On Document Fraud
Bingo at Light Park This Saturday
Senator Roberts To Be In Liberal Friday
Voter Registration Deadline in Oklahoma is AUGUST 1, 2014
BJ's Finish Season with a Win
Lincoln Descendant Dies In Forgan Oklahoma
Area Athletes and Coaches Compete in Shrine Bowl
BJ's Absorb Another Loss and Won't Attend NBC
SCCC/ATS Board Approves Mill Levy Increase
Four Dead in Texas Panhandle Wreck
Click Here For All Stories
Click Here for KSCB Talk Radio 1270 am
Click Here for B107.5
Click Here for The Legend 102.7
click Here for ozzBlog
Click Here for the Emergency Alert Hanbook

©2014 Seward County Broadcasting Company, Inc.
1410 N. Western Ave. Liberal, KS 67901

Emergency Alert System | EEO Public Report Form | The Public and Broadcasting

Powered by Radio Media Group