Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Thursday, 28 August 2014
Login |  Register 
 
Find Products or Services in your local community
 
KSCB Radio News US National Business Health & Science Political World Sports Top NPR Headlines Sports
Boise City Girls Win State
05/10/2010

State Championships

At Putnam City

GIRLS

Team Scoring: 1. Boise City 98; 2. Timberlake 69.5; 3. Thomas 66; 4. Sasakwa 52; 5. DC-Lamont 43; 6. Laverne 37; 7. Velma-Alma 36; 8. Texhoma 34; 9. Geary 33; 10. Mooreland 27; 11. Ft. Supply 21; 12. Allen 14; 13. Drummond 12; 14. Frontier 11; 15. (tie) Turpin, Forgan, Seiling, Sharon-Mutual 10; 19. (tie) Beaver, Cyril, Balko 8; 22. (tie) Pond Creek-Hunter, Hooker, Fox 6; 25. Caddo 4; 26. Buffalo 3; 27. (tie) Hydro-Eakly, Erick-Sweetwater, Waurika 2; 30. Shidler 1.5 31. Burlington 1.

100: 1. Marian Muegge, DC-Lamont, 13.37; 2. Jaci Booker, Cyril, 13.45; 3. Destiny Prevost, Sasakwa, 13.54; 4. Kayla Wilson, Mooreland, 13.59; 5. Mariah Austin, Geary, 13.61; 6. Holly Rinehart, Allen, 13.66.

200: 1. Wynter Wind, Sasakwa, 27.01; 2. Marian Muegge, DC-Lamont, 27.07; 3. Katlyn Spiger, Fox, 27.34; 4. Casi Cornell, Thomas, 27.39; 5. Shelby Hansen, Turpin, 27.68; 6. Jalissa Gum, Frontier, 28.22

400: 1. Jalissa Gum, Frontier, 1:02.48; 2. Kylee Severin, Timberlake, 1:02.73; 3. Shelby Hansen, Turpin, 1:03.06; 4. Erin Becker, Beaver, 1:03.74; 5. Andrea Kerchee, Waurika, 1:03.78; 6. Kayla Wilson, Mooreland, 1:04.85.

800: 1. Casi Cornell, Thomas, 2:26.31; 2. Jaylee Mays, Balko, 2:27.36; 3. Lauren Crews, Boisie City, 2:30.74; A4. Baleigh Hutchison, Thomas, 2:32.29; 5. Alicia Brinkley, Erick, 2:34.12; 6. Staci Stewart, Burlington, 2:34.15.

1600: 1. Chelsey Grundy, Velma-Alma, 5:40.21; 2. Anja Fricke, Ft. Supply, 5:45.54; 3. Baleigh Hutchison, Thomas, 5:47.07; 4. Sterling McKinley, Thomas, 5:47.83; 5. Jennifer Swart, Drummond, 5:47.85; 6. Robyn Sanner, Velma-Alma, 5:52.12.

3200: 1. Anja Fricke, Fort Supply, 12:27.56; 2. Sterling McKinley, Thomas, 12:29.05; 3. Baleigh Hutchison, Thomas, 12:42.71; 4. Chelsey Grundy, Velma-Alma, 12:45.70; 5. Jennifer Swart, Drummond, 12:52.96; 6. Robyn Sanner, Velma-Alma, 12:56.41.

100 H: 1. Kayla Castle, Timberlake, 16.25; 2. Rachel Durham, Boise City, 16.85; 3. Jayme Walton, Hooker, 16.91; 4. Kylea Wilson, Mooreland, 17.08; 5. Aubrey Colvard, Seiling, 17.17; 6. Brittany Seaman, Timberlake, 17.78.

300 H: 1. Kayla Castle, Timberlake, 47.00; 2. Destiny Prevost, Sasakwa, 48.14; 3. Samantha Prather, Boise City, 48.99; 4. Kylea Wilson, Mooreland, 49.93; 5. Taylor Weder, Buffalo, 50.31; 6. Christine Burns, Geary, 50.59.

400 Relay: 1. Timberlake, 52.14; 2. Geary, 52.67; 3. Boise City, 52.86; 4. Sasakwa, 53.11; 5. Texhoma, 53.98; 6. Thomas, 54.07.

800 Relay: 1. Sasakwa, 1:49.72; 2. Timberlake, 1:49.82; 3. Geary, 1:51.01; 4. Boise City, 1:51.20; 5. Texhoma, 1:52.90; 6. Thomas, 1:54.22.

1600 Relay: 1. Boise City, 4:13.99; 2. Texhoma, 4:22.37; 3. DC-Lamont, 4:22.57; 4. Seiling, 4:27.36; 5. Caddo, 4:28.18; 6. Turpin, 4:28.58.

3200 Relay: 1. Thomas, 10:18.31; 2. Boise City-Keyes, 10:23.69; 3. DC-Lamont, 10:38.02; 4. Drummond, 10:43.9; 5. Velma-Alma, 10:50.18; 6. Allen, 10:51.47.

Long Jump: 1. Baley Gardner, Boise City, 17-9.50; 2. Kylea Wilson, Mooreland, 16-8.25; 3. Kayla Wilson, Mooreland, 16-7.75; 4. Erin Becker, Beaver, 16-5.50; 5. Christine Burns, Geary, 15-11.75; 6. Brooklynne McGehee, Buffalo, 15-11.

High Jump: 1. Kaci Hall, Forgan, 5-4; 2. Brandi Horton, Allen, 5-0; 3. Rikki Donnell, PCH, 5-0; 4. (tie) Cheyenne Nickell, Allen; Anja Frick, Fort Supply, 4-10; 6. Kadi Kremer, Shidler and Erin Overton, Timberlake, 4-10.

Shot Put: 1. Hartly Carlisle, Laverne, 38-2.75; 2. Kanani Jones, Laverne, 36-8.50; 3. Jaren Custar, Sharon-Mutual, 35-3.50; 4. Shelbi Moore, Texhoma, 34-7; 5. Dagan James, Boise City, 32-7; 6. Chancie Nichols, Shidler, 32-1.50.

Discus: 1. Hartly Carlisle, Laverne, 145-6; 2, Kanani Jones, Laverne, 125-9; 3, Micah Thompson, Velma-Alma, 123-1; 4, Jaren Custar, Sharon-Mutual, 115-3; 5, Tori Marshall, Hydro-Eakley, 109-3; 6, Hayley Maphet, Laverne, 107-11.

Pole Vault: 1. Shalyn Files, Velma-Alma, 9-0; 2, Jesse Shelden, Boise City-Keyes, 8-0; 3, Brittany Beattie, Texhoma, 7-6; 4, Karly LeForce, Timberlake, 7-6; 5, Amber Ottinger, Boise City-Keys, 7-6; 6, Rachel Kirby, DC-Lamont, 7-0.

BOYS

Team Scoring: 1. Okeene 93; 2. Cherokee 62; 3. Turpin 48; 4. Texhoma 41; 5. (tie) Ft. Supply, Beaver 28; 7. DC-Lamont 26; 8. Oaks 24; 9. (tie) Coyle, Hooker 22; 11. Maysville 21; 12. (tie) Copan, Laverne 20; 14. Waukomis 16; 15. Velma-Alma 15; 16. Thomas 14; 17. Alex 12; 18. Gans 11; 19. Forgan 10; 20. (tie) Mooreland, Drummond, Hydro-Eakly 8; 23. (tie) Ringwood, Paden 6; 25. Timberlake 5; 26. (tie) Midway 4, Waynoka 4; 28. (tie) Weleetka, Kremlin-Hillsdale 2; 30. (tie) Fox, Tipton, Paoli 1.

100: 1. Magnus Scott, Coyle, 11.34; 2. Cole Harber, Waukomis, 11.80; 3. Brenton Kirkhart, Turpin, 11.82; 4. Michael Campbell, Midway, 11.84; 5. Tyler Arney, Thomas, 11.87; 6. Stetson Buller, Timberlake, 11.98.

200: 1. Brenton Kirkhart, Turpin, 22.42; 2. Cole Harber, Waukomis, 22.54; 3. Derrick Miles, Okeene, 22.85; 4. Elliot Muegge, DC-Lamont, 22.87; 5. Cody Levens, Turpin, 23.03; 6. Weston Choate, Gans, 23.25.

400: 1. Derrick Miles, Okeene, 50.47; 2. Weston Choate, Gans, 50.65; 3. Austin Tannehill, Paden, 51.58; 4. Cody Levens, Turpin, 51.96; 5. Nathan Rackley, Okeene, 52.17; 6. Tyler Smith, Velma-Alma, 52.77.

800: 1. Logan Garrett, Ft. Supply, 2:00.89; 2. Evan Bagenstos, Cherokee, 2:02.45; 3. Alex Helm, Alex, 2:03.25; 4. Bret Wardlaw, Okeene, 2:03.39; 5. Samuel Becker, Beaver, 2:03.47; 6. Tyler Smith, Velma-Alma, 2:03.50.

1600: 1. Andrew Rodgers, Copan, 4:39.08; 2. David Perez, Hooker, 4:39.27; 3. Logan Garrett, Ft. Supply, 4:45.40; 4. William Navarro, Ringwood, 4:51.31; 5. Alex Helm, Alex, 4:52.07; 6. Luis Chavez, Beaver, 4:53.19.

3200: 1. Andrew Rodgers, Copan, 10:19.26; 2. Logan Garrett, Fort Supply, 10:20.14; 3. David Perez, Hooker, 10:35.95; 4. Alex Helm, Alex, 10:49.63; 5. William Navarro, Ringwood, 10:52.14.

110 H: 1. J.D. Pugh, Texhoma, 15.79; 2. Jerry Snell, Oaks, 16.59; 3. James Dorman, Turpin, 16.69; 4. Matt Freeman, Texhoma, 17.11; 5. Tanner McFarland, Beaver, 17.66; 6. Cody Prichard, Maysville, 17.79.

300 H: 1. Jerry Snell, Oaks, 40.45; 2. Justin Schanbacher, Cherokee, 41.90; 3. Jacob Bridwell, Beaver, 41.97; 4. Keifer Hood, Turpin, 42.07; 5. Bret Wardlow, Okeene, 42.07; 6. J.D. Pugh, Texhoma, 42.80.

400 Relay: 1. Okeene, 44.48; 2. Turpin, 44.89; 3. Coyle, 44.90; 4. Thomas, 45.22; 5. Velma-Alma, 45.23; 6. DC-Lamont, 45.37.

1600 Relay: 1. Okeene, 3:31.38; 2. Cherokee, 3:32.22; 3. Texhoma, 3:36.11; 4. DC-Lamont, 3:36.86; 5. Velma-Alma, 3:38.85; 6. Gans, 3:41.87.

3200 Relay: 1. Okeene, 8:29.10; 2. Beaver, 8:30.58; 3. Cherokee, 8:31.05; 4. Hooker, 8:39.06; 5. Fort Supply, 8:49.73; 6. DC-Lamont, 8:51.54.

Long jump: 1. J.D. Pugh, Texoma, 22-7; 2. Cody Kenny, Mooreland, 22-1; 3. Colby Marler, Oaks Mission, 21-8; 4. Stetson Buller, Timberlake, 21-4; 5. Mitchell Foote, Kremlin-Hilldale, 21-1; 6. Kendall Luckett, Tipton, 20-10.

High Jump: 1. Ryan Radcliff, Forgan, 6-2; 2. Cody Dooley, Hydro-Eakly, 6-0; 3. Heston Landess, Laverne, 6-0; 4. Tayler Bradford, Waynoka, 6-0; 5. Caleb Smith, Weleetka, 6-0; 6. Dallen Mercer, Velma-Alma, 5-10.

Shot Put: 1. Dalton Hunter, Maysville, 48-7; 2. Michael Smith, Cherokee, 48-2; 3. Scott Lugan, Laverne, 45-6; 4. Enrique Duran, Texhoma, 45-2; 5. Andrew Stinchcomb, Drummond, 44-10; 6. Kaleb Cusak, Okeene, 43-9.

Discus: 1. Michael Smith, Cherokee, 162-7; 2. Dalton Hunter, Maysville, 149-6; 3. Andrew Stinchcomb, Drummond, 148-6; 4. Jerritt Odell, Thomas, 134-0; 5. Dalton McWhirter, Maysville, 133-3; 6. Seth Beaird, Fox, 132-3.

Pole Vault: 1. Derric Richards, DC-Lamont, 14-3; 2. Ky Fisher, Okeene, 11-6; 3. Tyler Lewis, Laverne, 11-6; 4. Austin Dennis, Velma-Alma, 11-6; 5. Thomas Baker, Laverne, 11-0; 6. Samuel Becker, Beaver, 10-0.

© Copyright KSCB News
You will need to be logged in to leave a comment.
Please Login

characters left

The posting of advertisements, profanity, or personal attacks is prohibited.
Click here to review our Terms of Use.



MOST VIEWED STORIES
Liberal Police Arrest Burglary Suspects
Guymon Home Lost To Fire
EDGAR CRUZ, SET TO PERFORM LIVE AT DINNER ON THE LAKE IN GUYMON SEPTEMBER 13TH
KDOT Secretary King Announces Highway Projects
Russell Hasenbank Gets County Attorney Nod
Local Director Sets Auditions For Seventh Movie
Hugoton Brings in Old New Guy  
SWH Coach Appreciates Attitude of Mustangs  
Guymon Re-Groups Entering 2014 Season  
Hugoton FFA Chapter Attends State Conference for Chapter Leaders
Click Here For All Stories

LATEST STORIES
2014 Community Health Fair set for Oct. 4
Seward County United Way kicks off 2015 Campaign
AirFair Volunteer Meeting Postponed
A Makeover in Meade  
Murdock To Replace Blackwell In Oklahomas 61st District
Liberal City Commission Meets, Approves Taxiway Improvements
Elkhart Leans on Line  
Saints Coaches Put on Ice Monday
Seward's Silva Wins First Jayhawk West Award
Yucca Ridge Announces Open Winner
Click Here For All Stories
Click Here for KSCB Talk Radio 1270 am
Click Here for B107.5
Click Here for The Legend 102.7
click Here for ozzBlog
Click Here for the Kansas Lottery

©2014 Seward County Broadcasting Company, Inc.
1410 N. Western Ave. Liberal, KS 67901

Emergency Alert System | EEO Public Report Form | The Public and Broadcasting

Powered by Radio Media Group