Liberal, KS

Now: 84 °F

Currently: Fair

Hi: 90 °F | Lo: 66 °F

Monday

Hi: 94 °F 

Lo: 69 °F

Tuesday

Hi: 99 °F 

Lo: 73 °F

Wednesday

Hi: 99 °F 

Lo: 69 °F

Thursday

Hi: 90 °F 

Lo: 67 °F

Friday

Hi: 91 °F 

Lo: 67 °F

MSWAC Meet Results from Cornelsen Sports Complex

Brock Kappelmann - May 8, 2017 1:33 pm

2017 MSWAC League Meet - 5/6/2017                       
                                  Liberal, KS                                  
                                    Results                                    
 
Girls 100 Meter Dash 7th Grade
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
Finals
  1 Edwards, Kaya                Comanche Mid             13.79   3  10   
  2 Shorb, Morgan                Hays Middle              14.47   3   8   
  3 Brungardt, Cara              Hays Middle              14.63   3   6   
  4 Bridges, Holly               Horace Good              14.77   2   4   
  5 Carrillo, Ashley             Eisenhower M             14.78   3   2   
  6 Barco, Julia                 Horace Good              14.80   3   1   
  7 Sarabia, Ashley              Eisenhower M             14.84   3 
  8 Bookless, Cierra             Comanche Mid             14.98   2 
  9 Carmona, Xandria             Comanche Mid             15.06   3 
 10 Horyna, Breanna              Eisenhower M             15.12   3 
 11 Johnson, Camree              Dodge City M             15.24   2 
 12 Foster, Jesykah              Kenneth Hend             15.41   2 
 13 Roth, Kristen                Kenneth Hend             15.49   2 
 14 Legleiter, Leah              Hays Middle              15.56   2 
 15 Romo, Melissa                Dodge City M             15.74   1 
 16 Garcia, Savannah             Kenneth Hend             15.79   2 
 17 Valverde, Kathy              Horace Good              15.79   2 
 18 Irwin, Alayna                Great Bend M             15.81   1 
 19 Loomis, Hannah               Great Bend M             16.45   1 
 20 Morales, Lizette             Dodge City M             16.63   1 
 -- Calderwood, Kayle            Great Bend M                DQ   1 
 
Girls 200 Meter Dash 7th Grade
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Edwards, Kaya                Comanche Mid             29.19   3  10   
  2 Shorb, Morgan                Hays Middle              29.78   3   8   
  3 Gonzalez, Victoria           Comanche Mid             30.50   3   6   
  4 Sarabia, Ashley              Eisenhower M             30.80   3   4   
  5 Carrillo, Ashley             Eisenhower M             31.05   3   2   
  6 Swander, Hannah              Hays Middle              31.10   3   1   
  7 Horyna, Breanna              Eisenhower M             31.13   3 
  8 Johnson, Camree              Dodge City M             31.93   1 
  9 Flax, Ashlynn                Hays Middle              31.98   2 
 10 Bookless, Cierra             Comanche Mid             31.99   2 
 11 Gough, Annika                Horace Good              32.42   2 
 12 Irwin, Alayna                Great Bend M             33.48   2 
 13 Valverde, Kathy              Horace Good              33.60   2 
 14 Allen, Rylie                 Kenneth Hend             34.39   2 
 15 Montoya, Alicia              Kenneth Hend             34.59   2 
 16 Hermosillo, Araceli          Dodge City M             34.66   1 
 17 Loomis, Hannah               Great Bend M             34.77   2 
 18 Solis, Jennifer              Dodge City M             34.95   1 
 19 Loomis, Emma                 Great Bend M             35.01   1 
 20 Pacheco, Jackie              Kenneth Hend             35.56   1 
 
Girls 400 Meter Dash 7th Grade
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Lewallen, Brooklyn           Hays Middle            1:07.87   3  10   
  2 Carrillo, Ashley             Eisenhower M           1:07.97   3   8   
  3 Unger, Savana                Great Bend M           1:08.68   3   6   
  4 Delcruz, Mya                 Horace Good            1:08.88   3   4   
  5 Diaz, Emilia                 Great Bend M           1:09.83   3   2   
  6 Alling, Cate                 Eisenhower M           1:11.91   2   1   
  7 Henderson, Mallory           Hays Middle            1:14.32   3 
  8 Riggs, Sage                  Kenneth Hend           1:15.08   2 
  9 Garcia, Savannah             Kenneth Hend           1:15.85   2 
 10 Lenz, Camryn                 Comanche Mid           1:16.02   2 
 11 Evans, Emma                  Eisenhower M           1:16.85   2 
 12 Sumaya, Seren                Hays Middle            1:17.15   3 
 13 Bello, Yara                  Kenneth Hend           1:18.90   1 
 14 Bhakta, Shiya                South Middle           1:24.23   1 
 15 Fabela, Stephany             Dodge City M           1:26.78   1 
 
Girls 800 Meter Run 7th Grade
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Diaz, Emilia                 Great Bend M           2:44.08   10   
  2 Dotts, Landri                Hays Middle            2:44.70    8   
  3 Perez, Amaya                 Comanche Mid           2:47.63    6   
  4 Isenbart, Neveah             Dodge City M           2:50.15    4   
  5 Gonzales, Valeria            South Middle           2:52.02    2   
  6 Combs, Helena                Eisenhower M           3:00.67    1   
  7 Montoya, Alicia              Kenneth Hend           3:06.77  
  8 Larson, Serenity             Comanche Mid           3:07.94  
  8 Torres, Bella                Kenneth Hend           3:07.94  
 10 Vance, Paige                 Horace Good            3:08.43  
 11 Jiminez, Leslie              Horace Good            3:08.45  
 12 Bello, Yara                  Kenneth Hend           3:10.52  
 13 Rivas, Vanessa               Eisenhower M           3:12.85  
 14 Kaiser, Allyson              Great Bend M           3:13.35  
 15 Vuong, Nikka                 Hays Middle            3:16.63  
 
Girls 1600 Meter Run 7th Grade
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Diaz, Emilia                 Great Bend M           5:57.41   10   
  2 Dotts, Landri                Hays Middle            5:57.46    8   
  3 Balderas, Maria              Horace Good            6:00.91    6   
  4 Gonzales, Valeria            South Middle           6:07.73    4   
  5 Unger, Savana                Great Bend M           6:14.63    2   
  6 Reyes, Victoria              Comanche Mid           6:26.06    1   
  7 Combs, Helena                Eisenhower M           6:26.39  
  8 Armendariz, Lauren           Eisenhower M           6:31.44  
  9 Kaiser, Allyson              Great Bend M           6:48.15  
 10 Hardman, Lainey              Hays Middle            6:48.48  
 11 Bogart, Kambri               Hays Middle            6:50.03  
 12 Aguilar, Sidney              Comanche Mid           6:55.38  
 13 Torres, Bella                Kenneth Hend           6:58.31  
 14 Rivas, Vanessa               Eisenhower M           7:06.30  
 15 Riggs, Sage                  Kenneth Hend           7:20.42  
 16 Lagarde, Amairani            Dodge City M           7:56.91  
 17 Zenon, Licsy                 Dodge City M           8:21.40  
 18 Fabela, Stephany             Dodge City M           8:22.77  
 19 Standley, Jessie             Kenneth Hend           8:23.09  
 
Girls 100 Meter Hurdles 7th Grade
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Lewallen, Brooklyn           Hays Middle              18.58   3  10   
  2 Pfeifer, Kiana               Hays Middle              18.59   3   8   
  3 Alling, Cate                 Eisenhower M             19.18   3   6   
  4 Rivera, Jessica              Comanche Mid             19.23   3   4   
  5 Brungardt, Cara              Hays Middle              19.43   3   2   
  6 Unger, Savana                Great Bend M             20.35   3   1   
  7 Garcia, Aaliya               Horace Good              20.49   2 
  8 Stubbs, Kaylee               Kenneth Hend             20.49   3 
  9 Lenz, Camryn                 Comanche Mid             20.56   3 
 10 Flores, Cindy                South Middle             20.76   1 
 11 Del Real, Alexandra          Dodge City M             20.96   1 
 12 Blake, Amya                  Eisenhower M             21.39   2 
 13 Stoney, Kaitlyn              Eisenhower M             22.61   2 
 14 Loomis, Emma                 Great Bend M             22.62   2 
 15 White, Caitlyn               Great Bend M             22.65   1 
 
Girls 200 Meter Hurdles 7th Grade
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Alling, Cate                 Eisenhower M             32.67   2  10   
  2 Lewallen, Brooklyn           Hays Middle              33.24   2   8   
  3 Pfeifer, Kiana               Hays Middle              33.86   2   6   
  4 Unger, Savana                Great Bend M             34.38   2   4   
  5 Remigio, Jaida               Comanche Mid             35.40   2   2   
  6 Stubbs, Kaylee               Kenneth Hend             35.74   2   1   
  7 Rivera, Jessica              Comanche Mid             36.15   1 
  8 Brungardt, Cara              Hays Middle              36.43   2 
  9 Del Real, Alexandra          Dodge City M             37.56   1 
 10 Sanders, Brianna             Eisenhower M             37.99   1 
 11 Blake, Amya                  Eisenhower M             39.01   2 
 12 Carabajal, Aspyn             Horace Good              39.86   1 
 13 White, Caitlyn               Great Bend M             41.17   1 
 14 Loomis, Emma                 Great Bend M             42.44   1 
 
Girls 4x100 Meter Relay 7th Grade
=======================================================================
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
  1 Comanche Middle Scho  'A'                             54.99   10   
     1) Gonzalez, Victoria              2) Bookless, Cierra               
     3) Carmona, Xandria                4) Edwards, Kaya                  
  2 Hays Middle School  'A'                               55.85    8   
     1) Brungardt, Cara                 2) Shorb, Morgan                  
     3) Flax, Ashlynn                   4) Pfeifer, Kiana                 
  3 Horace Good  'A'                                      57.47    6   
     1) Bridges, Holly                  2) Plummer, Hannah                
     3) Garcia, Aaliya                  4) Valverde, Kathy                
  4 Kenneth Henderson MS  'A'                             58.36    4   
     1) Foster, Jesykah                 2) Stubbs, Kaylee                 
     3) Roth, Kristen                   4) Hinogos, Anissa                
  5 South Middle School  'A'                              59.72    2   
     1) Flores, Cindy                   2) Bhakta, Shiya                  
     3) Ovalle, Yadira                  4) Gonzales, Valeria              
  6 Eisenhower Middle Sc  'A'                           1:02.47    1   
     1) Dowell, Abbie                   2) Blake, Amya                    
     3) Vo, Sandy                       4) Ramirez, Jireh                 
  7 Dodge City MS  'A'                                  1:04.09  
     1) Del Real, Alexandra             2) Morales, Lizette               
     3) Solis, Jennifer                 4) Hermosillo, Araceli            
  8 Great Bend MS  'A'                                  1:04.33  
     1) Brand, Brianna                  2) White, Caitlyn                 
     3) Calderwood, Kayle               4) Ruppe, Reese                   
 
Girls 4x200 Meter Relay 7th Grade
=======================================================================
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
  1 Comanche Middle Scho  'A'                           1:59.64   10   
     1) Gonzalez, Victoria              2) Carmona, Xandria               
     3) Bookless, Cierra                4) Edwards, Kaya                  
  2 Hays Middle School  'A'                             2:04.03    8   
     1) Swander, Hannah                 2) Legleiter, Leah                
     3) Flax, Ashlynn                   4) Pfeifer, Kiana                 
  3 Horace Good  'A'                                    2:08.61    6   
     1) Delcruz, Mya                    2) Carabajal, Aspyn               
     3) Gough, Annika                   4) Callahan, Catherine            
  4 Great Bend MS  'A'                                  2:14.28    4   
     1) Loomis, Emma                    2) Loomis, Hannah                 
     3) Irwin, Alayna                   4) Brand, Brianna                 
  5 Kenneth Henderson MS  'A'                           2:17.42    2   
     1) Spexarth, Abby                  2) Allen, Rylie                   
     3) Garcia, Savannah                4) Montoya, Alicia                
  6 Eisenhower Middle Sc  'A'                           2:18.26    1   
     1) Stoney, Kaitlyn                 2) Dowell, Abbie                  
     3) Jurardo, Aracely                4) Munoz, Ashley                  
  7 Dodge City MS  'A'                                  2:18.51  
     1) Del Real, Alexandra             2) Solis, Jennifer                
     3) Morales, Lizette                4) Romo, Melissa                  
  8 South Middle School  'A'                            2:18.78  
     1) Flores, Cindy                   2) Brady, Ashlynn                 
     3) Calvillo, Brianna               4) Ovalle, Yadira                 
 
Girls 4x400 Meter Relay 7th Grade
=======================================================================
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
  1 Comanche Middle Scho  'A'                           4:51.57   10   
     1) Clark, Mataya                   2) Larson, Serenity               
     3) Lenz, Camryn                    4) Perez, Amaya                   
  2 Kenneth Henderson MS  'A'                           4:55.12    8   
     1) Foster, Jesykah                 2) Roth, Kristen                  
     3) Riggs, Sage                     4) Garcia, Savannah               
  3 Hays Middle School  'A'                             4:58.00    6   
     1) Henderson, Mallory              2) Voth, Ella                     
     3) Sumaya, Seren                   4) Bogart, Kambri                 
  4 Horace Good  'A'                                    4:58.93    4   
     1) Gough, Annika                   2) Plummer, Hannah                
     3) Valverde, Kathy                 4) Delcruz, Mya                   
  5 South Middle School  'A'                            5:03.66    2   
     1) Flores, Cindy                   2) Ovalle, Yadira                 
     3) Gutierrez, Jarely               4) Gonzales, Valeria              
  6 Eisenhower Middle Sc  'A'                           5:06.90    1   
     1) Armendariz, Lauren              2) Combs, Helena                  
     3) Padilla, Viviana                4) Dowell, Abbie                  
  7 Great Bend MS  'A'                                  5:11.06  
     1) Ruppe, Reese                    2) Calderwood, Kayle              
     3) Moeder, Allie                   4) Diaz, Emilia                   
  8 Dodge City MS  'A'                                  5:34.07  
     1) Lagarde, Amairani               2) Zenon, Licsy                   
     3) Martinez, Nataly                4) Isenbart, Neveah               
 
Girls 4x800 Meter Relay 7th Grade
=======================================================================
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
  1 Comanche Middle Scho  'A'                          11:43.22   10   
     1) Larson, Serenity                2) Aguilar, Sidney                
     3) Reyes, Victoria                 4) Perez, Amaya                   
  2 Hays Middle School  'A'                            11:58.01    8   
     1) Hardman, Lainey                 2) Bogart, Kambri                 
     3) Henderson, Mallory              4) Voth, Ella                     
  3 Eisenhower Middle Sc  'A'                          12:01.74    6   
     1) Armendariz, Lauren              2) Combs, Helena                  
     3) Huerta, Daisey                  4) Rivas, Vanessa                 
  4 Horace Good  'A'                                   12:11.69    4   
     1) Balderas, Maria                 2) Vance, Paige                   
     3) Mendoza, Jewel                  4) Hinojos, Ebani                 
  5 South Middle School  'A'                           12:25.53    2   
     1) Sepulveda, Amalia               2) Calvillo, Brianna              
     3) Ovalle, Yadira                  4) Gutierrez, Jarely              
  6 Kenneth Henderson MS  'A'                          13:18.42    1   
     1) Pacheco, Jackie                 2) Standley, Jessie               
     3) Garcia, Jara                    4) Relph, Gracie                  
 
Girls High Jump 7th Grade
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Perez, Amaya                 Comanche Mid           4-06.00   10   
  2 Stoney, Kaitlyn              Eisenhower M          J4-06.00    8   
  3 Clark, Mataya                Comanche Mid          J4-06.00    6   
  4 Ruder, Aleyia                Hays Middle           J4-06.00    4   
  5 Foster, Jesykah              Kenneth Hend           4-00.00    2   
  6 Voth, Ella                   Hays Middle           J4-00.00    1   
  7 Brady, Ashlynn               South Middle           3-10.00  
 -- Torres, Bella                Kenneth Hend                NH  
 -- Winter, Grace                Horace Good                 NH  
 -- Hinogos, Anissa              Kenneth Hend                NH  
 
Girls Pole Vault 7th Grade
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Barco, Julia                 Horace Good            7-00.00   10   
  2 Flax, Ashlynn                Hays Middle            6-00.00    7   
  2 Carabajal, Aspyn             Horace Good            6-00.00    7   
  4 Vuong, Nikka                 Hays Middle           J6-00.00    4   
  5 Plummer, Hannah              Horace Good           J6-00.00    1.50
  5 Hardman, Lainey              Hays Middle           J6-00.00    1.50
  7 Lenz, Camryn                 Comanche Mid           5-06.00  
 -- Bello, Yara                  Kenneth Hend                NH  
 -- Cannaley, Alexa              Kenneth Hend                NH  
 -- Romo, Melissa                Dodge City M                NH  
 -- Zenon, Licsy                 Dodge City M                NH  
 
Girls Long Jump 7th Grade
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Sarabia, Ashley              Eisenhower M          14-07.50   10   
  2 Carrillo, Ashley             Eisenhower M          14-02.00    8   
  3 Barco, Julia                 Horace Good           13-11.75    6   
  4 Gonzalez, Victoria           Comanche Mid          13-10.75    4   
  5 Lewallen, Brooklyn           Hays Middle           13-09.25    2   
  6 Shorb, Morgan                Hays Middle           13-09.00    1   
  7 Stubbs, Kaylee               Kenneth Hend          13-08.75  
  8 Evans, Emma                  Eisenhower M          13-05.25  
  9 Johnson, Camree              Dodge City M          13-02.50  
 10 Hinogos, Anissa              Kenneth Hend          13-01.00  
 11 Clark, Mataya                Comanche Mid          13-00.25  
 12 Voth, Ella                   Hays Middle           12-10.75  
 13 Plummer, Hannah              Horace Good           12-04.50  
 14 Loomis, Hannah               Great Bend M          12-00.50  
 15 Ruppe, Reese                 Great Bend M          11-11.50  
 16 Brady, Ashlynn               South Middle          11-08.00  
 17 Torres, Bella                Kenneth Hend          11-07.00  
 18 Irwin, Alayna                Great Bend M          10-09.50  
 19 Bhakta, Shiya                South Middle          10-07.00  
 20 Winter, Grace                Horace Good           10-04.00  
 
Girls Triple Jump 7th Grade
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Clark, Mataya                Comanche Mid          29-07.50   10   
  2 Barco, Julia                 Horace Good           29-05.00    8   
  3 Sarabia, Ashley              Eisenhower M          29-04.00    6   
  4 Dotts, Landri                Hays Middle           29-00.00    4   
  5 Dowell, Abbie                Eisenhower M          28-06.00    2   
  6 Evans, Emma                  Eisenhower M          28-05.00    1   
  7 Hinogos, Anissa              Kenneth Hend          27-04.00  
  8 Garcia, Jara                 Kenneth Hend          25-11.00  
  9 Grim, Jaelyn                 Horace Good           25-06.50  
 10 Garcia, Aaliya               Horace Good           25-01.50  
 11 Riggs, Sage                  Kenneth Hend          24-08.00  
 12 McCord, Grace                Hays Middle           23-05.00  
 13 Brady, Ashlynn               South Middle          22-09.00  
 14 White, Caitlyn               Great Bend M          22-07.00  
 15 Brand, Brianna               Great Bend M          22-04.50  
 16 Neuburger, Aaliyah           Hays Middle           20-10.00  
 
Girls Shot Put 7th Grade
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Warren, Taryn                Great Bend M          33-00.00   10   
  2 Landa, Marisela              Comanche Mid          32-01.50    8   
  3 Horyna, Breanna              Eisenhower M          29-05.50    6   
  4 Johnson, Camree              Dodge City M          28-02.00    4   
  5 Castro, Yesenia              Horace Good           28-00.50    2   
  6 King, Abrianna               South Middle          27-10.00    1   
  7 Winter, Grace                Horace Good           27-02.50  
  8 Hands, Rileigh               Comanche Mid          26-06.50  
  9 Perez, Jenice                Eisenhower M          26-05.00  
 10 Flax, Kenzie                 Hays Middle           25-01.00  
 11 Anchondo, Natalie            Horace Good           24-09.00  
 12 Glover, Hope                 Hays Middle           24-06.00  
 13 Alvarado, Genesis            Comanche Mid          24-03.50  
 14 Jurardo, Aracely             Eisenhower M          24-01.50  
 15 Ponce, Catherine             South Middle          23-06.00  
 16 Smith, Reagan                Hays Middle           23-05.00  
 17 Relph, Gracie                Kenneth Hend          22-11.00  
 18 Bautista, Victoriea          Dodge City M          22-05.00  
 19 Spexarth, Abby               Kenneth Hend          21-07.50  
 20 Sawyer, Sara                 Great Bend M          21-03.50  
 21 Allen, Rylie                 Kenneth Hend          20-08.00  
 22 Doctor, Macy                 Great Bend M          18-07.50  
 23 Gomez, Evelyn                South Middle          18-04.00  
 24 Acosta, Vanessa              Dodge City M          16-10.00  
 
Girls Discus Throw 7th Grade
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Landa, Marisela              Comanche Mid             80-00   10   
  2 Horyna, Breanna              Eisenhower M          73-06.50    8   
  3 Castro, Yesenia              Horace Good           70-05.50    6   
  4 Warren, Taryn                Great Bend M             69-06    4   
  5 Alexander, Shelby            Hays Middle           68-04.50    2   
  6 Roth, Kristen                Kenneth Hend          65-11.50    1   
  7 King, Abrianna               South Middle          63-08.50  
  8 Klien, Autumn                Comanche Mid          62-07.50  
  9 Hands, Rileigh               Comanche Mid             61-05  
 10 Flax, Kenzie                 Hays Middle           61-02.50  
 11 Gomez, Evelyn                South Middle             57-02  
 12 Anchondo, Natalie            Horace Good              55-07  
 13 Jurardo, Aracely             Eisenhower M             55-04  
 14 Castro, Jacqueline           Dodge City M             55-00  
 15 Winter, Grace                Horace Good              54-09  
 16 Doctor, Macy                 Great Bend M          54-01.50  
 17 Ponce, Catherine             South Middle          53-00.50  
 18 Sperry, Brooklyn             Kenneth Hend          49-00.75  
 19 Dreiling, Kylie              Hays Middle           47-01.50  
 20 Rodriguez, Milagros          Dodge City M             44-04  
 21 Acosta, Vanessa              Dodge City M             44-03  
 22 Perez, Jenice                Eisenhower M          44-01.50  
 23 Sawyer, Sara                 Great Bend M          42-06.50  
 24 Relph, Gracie                Kenneth Hend             41-10  
 
Girls 100 Meter Dash 8th Grade
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Green, Reanna                Hays Middle              13.69   3  10   
  2 Schaffer, Brooklyn           Hays Middle              13.69   3   8   
  3 Telfair, Kelee               Horace Good              14.36   3   6   
  4 Mendoza, Alexyss             Dodge City M             14.77   3   4   
  5 Carson, Jacie                Comanche Mid             14.85   3   2   
  6 Franco, Kitsely              Horace Good              14.93   3   1   
  7 Condit, Eva                  Horace Good              14.95   3 
  8 Gomez, Nohemi                Eisenhower M             15.15   2 
  9 Nichols, Alyssa              Dodge City M             15.49   2 
 10 Montelongo, Jennifer         Kenneth Hend             15.62   1 
 11 Brack, Cailyn                Great Bend M             15.63   1 
 12 Vasquez, Eyleen              Eisenhower M             15.78   2 
 13 Webber, Alyssa               Comanche Mid             15.91   1 
 14 Thepthongsay, Annalee        South Middle             15.95   2 
 15 Nguyen, Kayla                Kenneth Hend             15.99   2 
 16 Mowry, Haleigh               Dodge City M             16.03   2 
 17 Carmona, Anyssa              Comanche Mid             16.25   1 
 18 Wiltshire, Mershaa           South Middle             16.38   1 
 19 Turner, Mirrakole            South Middle             16.39   1 
 20 Garrard, Raina               Great Bend M             16.40   2 
 
Girls 200 Meter Dash 8th Grade
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Rankin, Olivia               Hays Middle              28.72   3  10   
  2 Green, Reanna                Hays Middle              29.71   3   8   
  3 Condit, Eva                  Horace Good              30.07   3   6   
  4 Carson, Jacie                Comanche Mid             30.14   3   4   
  5 Mendoza, Alexyss             Dodge City M             30.97   2   2   
  6 Franco, Kitsely              Horace Good              31.06   3   1   
  7 Gomez, Nohemi                Eisenhower M             31.38   3 
  8 Summers, Stanna              Hays Middle              31.45   3 
  9 Elliott, Azha                Great Bend M             31.91   2 
 10 Murrell, Elly                Horace Good              32.12   3 
 11 Vasquez, Eyleen              Eisenhower M             32.78   2 
 12 Garrard, Raina               Great Bend M             33.27   2 
 13 Brack, Cailyn                Great Bend M             33.46   2 
 14 Stobaugh, Summer             Dodge City M             33.78   1 
 15 Webber, Alyssa               Comanche Mid             33.92   1 
 16 Carmona, Anyssa              Comanche Mid             33.93   1 
 17 Mowry, Haleigh               Dodge City M             34.14   2 
 18 Kipp, Hannah                 Kenneth Hend             34.44   1 
 
Girls 400 Meter Dash 8th Grade
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Rankin, Olivia               Hays Middle            1:03.21   3  10   
  2 Telfair, Kelee               Horace Good            1:06.07   3   8   
  3 Smith, Candice               Great Bend M           1:06.09   3   6   
  4 Wagner, Lauren               Hays Middle            1:07.29   3   4   
  5 Gomez, Nohemi                Eisenhower M           1:08.80   3   2   
  6 Elliott, Azha                Great Bend M           1:12.72   2   1   
  7 Lindberg, Taylor             Great Bend M           1:14.58   2 
  8 Guiterrez, Gisselle          Horace Good            1:14.68   2 
  9 Payton, Halle                Eisenhower M           1:15.26   2 
 10 Gonzalez, Camila             Dodge City M           1:16.19   3 
 11 Rohr, Emma                   Comanche Mid           1:16.42   2 
 12 Nguyen, Kayla                Kenneth Hend           1:18.09   2 
 13 Ridgway, Anna                Comanche Mid           1:18.30   1 
 14 Adams, Moran                 Comanche Mid           1:18.51   2 
 15 Mowry, Haleigh               Dodge City M           1:18.73   1 
 16 Madrid, Georgina             Dodge City M           1:23.55   1 
 17 Monge, Edith                 Eisenhower M           1:28.05   2 
 
Girls 800 Meter Run 8th Grade
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Rugan, Olivia                Great Bend M           2:36.96   10   
  2 Snapp, Aubrey                Great Bend M           2:40.56    8   
  3 Wagner, Lauren               Hays Middle            2:42.53    6   
  4 Jagels, McKenna              Kenneth Hend           2:50.83    4   
  5 Serrano, Anjelina            Horace Good            2:53.82    2   
  6 Murrell, Elly                Horace Good            2:54.40    1   
  7 Gomez, Nohemi                Eisenhower M           2:57.81  
  8 Rohr, Emma                   Comanche Mid           3:00.52  
  9 Payton, Halle                Eisenhower M           3:01.25  
 10 Satterfield, Makayla         Great Bend M           3:06.13  
 11 Stewart, Jaycee              Horace Good            3:07.80  
 12 Indiek, Jaylen               Dodge City M           3:17.28  
 13 Vilaysing, Ashley            Hays Middle            3:18.40  
 14 Hernandez, Elizabeth         Kenneth Hend           3:20.48  
 15 Rodriguez, Zulema            Dodge City M           3:27.13  
 16 Mariche, Azchya              Dodge City M           3:29.49  
 
Girls 1600 Meter Run 8th Grade
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Rugan, Olivia                Great Bend M           6:18.12   10   
  2 Cervantes, Ximena            Comanche Mid           6:27.74    8   
  3 Zimmer, Kassandra            Hays Middle            6:30.27    6   
  4 Hay, Reece                   Eisenhower M           6:36.08    4   
  5 Herrera, Karina              Dodge City M           6:40.97    2   
  6 Becerra, Arely               Comanche Mid           6:48.88    1   
  7 Monge, Edith                 Eisenhower M           6:53.12  
  8 Kalarikkal, Jody             Horace Good            7:08.13  
  9 Dominguez, Alexis            Horace Good            7:10.54  
 10 Vital, Adriana               Kenneth Hend           7:10.96  
 11 Vazquez, Samantha            Dodge City M           7:12.05  
 12 Stukey, Jordyn               Great Bend M           7:20.40  
 13 Aguilar, Heidy               Kenneth Hend           7:31.95  
 14 Sosa, Giselle                Dodge City M           7:48.26  
 15 Rosas, Suheila               South Middle           7:57.02  
 
Girls 3200 Meter Run 8th Grade
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Snapp, Aubrey                Great Bend M          13:50.00   10   
  2 Hay, Reece                   Eisenhower M          14:01.00    8   
  3 Klenke, Alyssa               Comanche Mid          14:14.00    6   
  4 Kalarikkal, Jody             Horace Good           15:07.00    4   
  5 Ridgway, Anna                Comanche Mid          15:13.00    2   
  6 Leos, Cristina               Hays Middle           15:15.00    1   
  7 Castaneda, Crystal           Dodge City M          15:22.00  
  8 Garcia, Joanna               Eisenhower M          15:38.00  
  9 Resendiz, Diana              South Middle          16:41.00  
 -- Mayhill, Emma                Great Bend M                NT  
 -- Monge, Edith                 Eisenhower M                NT  
 -- Diego, Lizeth                Dodge City M                NT  
 
Girls 100 Meter Hurdles 8th Grade
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Schaffer, Brooklyn           Hays Middle              17.04   3  10   
  2 Parr, Abigail                Horace Good              18.14   3   8   
  3 Dameron, Sage                Dodge City M             18.15   3   6   
  4 Crook, Jenna                 Kenneth Hend             18.75   3   4   
  5 Nau, Jocelyn                 Comanche Mid             19.01   3   2   
  6 Calahan, Kiana               Horace Good              19.19   3   1   
  7 Satterfield, Makayla         Great Bend M             19.55   3 
  8 Garrard, Raina               Great Bend M             19.93   3 
  9 Aguilar, Abigail             Horace Good              20.38   2 
 10 Miller, Rocelyn              Comanche Mid             20.47   2 
 11 Nichols, Alyssa              Dodge City M             20.53   2 
 12 Hickey, Neveah               South Middle             21.47   2 
 13 Hernandez, Mireya            Dodge City M             22.04   1 
 14 Palmer, Sofia                Hays Middle              22.19   1 
 15 Shaffer, Christine           Great Bend M             22.37   2 
 16 Potter, Mylah                Hays Middle              22.81   2 
 
Girls 200 Meter Hurdles 8th Grade
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Schaffer, Brooklyn           Hays Middle              31.86   3  10   
  2 Parr, Abigail                Horace Good              32.98   3   8   
  3 Crook, Jenna                 Kenneth Hend             33.02   3   6   
  4 Calahan, Kiana               Horace Good              33.35   3   4   
  5 Gutierrez, Breanna           Comanche Mid             33.51   3   2   
  6 Dameron, Sage                Dodge City M             33.68   3   1   
  7 Garrard, Raina               Great Bend M             35.80   3 
  8 Satterfield, Makayla         Great Bend M             36.29   2 
  9 Nau, Jocelyn                 Comanche Mid             36.31   3 
 10 Miller, Rocelyn              Comanche Mid             36.59   2 
 11 Boswell, Namara              Dodge City M             36.74   1 
 12 Potter, Mylah                Hays Middle              39.06   2 
 13 Zimmerman, Braegan           Eisenhower M             39.60   2 
 14 Palmer, Sofia                Hays Middle              40.22   1 
 15 Shaffer, Christine           Great Bend M             40.51   2 
 16 Nutt, Alyssa                 Eisenhower M             41.56   2 
 17 Stobaugh, Summer             Dodge City M             41.68   1 
 18 Smith, Brooklyn              Horace Good              43.93   2 
 
Girls 4x100 Meter Relay 8th Grade
=======================================================================
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
  1 Hays Middle School  'A'                               53.53   10   
     1) Green, Reanna                   2) Shippy, Claire                 
     3) Summers, Stanna                 4) Schaffer, Brooklyn             
  2 Comanche Middle Scho  'A'                             55.03    8   
     1) Fontenelle, Andi                2) Friess, Lillian                
     3) Lopp, Raemie                    4) Gutierrez, Breanna             
  3 Horace Good  'A'                                      55.28    6   
     1) Condit, Eva                     2) Calahan, Kiana                 
     3) Telfair, Kelee                  4) Franco, Kitsely                
  4 Dodge City MS  'A'                                    57.57    4   
     1) Nichols, Alyssa                 2) Nguyen, Sammy                  
     3) Dameron, Sage                   4) Mendoza, Alexyss               
  5 Great Bend MS  'A'                                  1:00.41    2   
     1) Boxberger, Brynn                2) Pierce, Ali                    
     3) Shaffer, Christine              4) Mason, Sydney                  
  6 Eisenhower Middle Sc  'A'                           1:03.58    1   
     1) Vickers, Unique                 2) Leon, Maibelyn                 
     3) Hebbert, Savanna                4) Nutt, Alyssa                   
  7 Kenneth Henderson MS  'A'                           1:03.66  
     1) Kipp, Hannah                    2) Chappel, Ashleigh              
     3) Aguilar, Heidy                  4) Montelongo, Jennifer           
  8 South Middle School  'A'                            1:04.02  
     1) Aguirre, Itzamar                2) Hickey, Neveah                 
     3) Resendiz, Diana                 4) Thepthongsay, Annalee          
 
Girls 4x200 Meter Relay 8th Grade
=======================================================================
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
  1 Comanche Middle Scho  'A'                           1:58.67   10   
     1) Fontenelle, Andi                2) Friess, Lillian                
     3) Lopp, Raemie                    4) Gutierrez, Breanna             
  2 Horace Good  'A'                                    2:05.39    8   
     1) Guiterrez, Gisselle             2) Pickard, Jazmien               
     3) Prudencio, Katie                4) Turner, Keyhana                
  3 Dodge City MS  'A'                                  2:06.46    6   
     1) Mendoza, Alexyss                2) Nguyen, Sammy                  
     3) Nichols, Alyssa                 4) Gonzalez, Camila               
  4 Great Bend MS  'A'                                  2:13.13    4   
     1) Mason, Sydney                   2) Pierce, Ali                    
     3) Brack, Cailyn                   4) Lindberg, Taylor               
  5 Eisenhower Middle Sc  'A'                           2:18.67    2   
     1) Hebbert, Savanna                2) Nutt, Alyssa                   
     3) Dodge, Logan                    4) Sieber, Teja                   
  6 South Middle School  'A'                            2:26.27    1   
     1) Aguirre, Itzamar                2) Uribe, Karina                  
     3) Rios, Alejandra                 4) Rascon, Perla                  
 -- Hays Middle School  'A'                                  DQ  
     1) Summers, Stanna                 2) Shippy, Claire                 
     3) Rymer, Audrey                   4) Suppes, Kaitlyn                
 
Girls 4x400 Meter Relay 8th Grade
=======================================================================
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
  1 Horace Good  'A'                                    4:34.03   10   
     1) Prudencio, Katie                2) Parr, Abigail                  
     3) Franco, Kitsely                 4) Telfair, Kelee                 
  2 Great Bend MS  'A'                                  4:39.55    8   
     1) Smith, Candice                  2) Elliott, Azha                  
     3) Snapp, Aubrey                   4) Rugan, Olivia                  
  3 Kenneth Henderson MS  'A'                           4:50.39    6   
     1) Jagels, McKenna                 2) Calzenetti, Julie              
     3) Montelongo, Jennifer            4) Crook, Jenna                   
  4 Hays Middle School  'A'                             4:53.46    4   
     1) Rymer, Audrey                   2) Shippy, Claire                 
     3) Zimmer, Kassandra               4) Wagner, Lauren                 
  5 Comanche Middle Scho  'A'                           5:04.08    2   
     1) Becerra, Arely                  2) Cervantes, Ximena              
     3) Friess, Lillian                 4) Rohr, Emma                     
  6 Dodge City MS  'A'                                  5:10.78    1   
     1) Garcia, April                   2) Real, Citlali                  
     3) Diego, Lizeth                   4) Lopez, Mariela                 
  7 Eisenhower Middle Sc  'A'                           5:15.81  
     1) Hebbert, Savanna                2) Garcia, Joanna                 
     3) Hay, Reece                      4) Harp, Paiton                   
 
Girls 4x800 Meter Relay 8th Grade
=======================================================================
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
  1 Comanche Middle Scho  'A'                          11:43.87   10   
     1) Cervantes, Ximena               2) Becerra, Arely                 
     3) Klenke, Alyssa                  4) Rohr, Emma                     
  2 Horace Good  'A'                                   11:56.17    8   
     1) Serrano, Anjelina               2) Prudencio, Katie               
     3) Linenberger, Rian               4) Murrell, Elly                  
  3 Dodge City MS  'A'                                 12:07.26    6   
     1) Garcia, April                   2) Real, Citlali                  
     3) Madrid, Georgina                4) Lopez, Mariela                 
  4 Hays Middle School  'A'                            12:15.41    4   
     1) Zimmer, Kassandra               2) Suppes, Kaitlyn                
     3) Davis, Madison                  4) Rymer, Audrey                  
  5 Eisenhower Middle Sc  'A'                          12:36.12    2   
     1) Harp, Paiton                    2) Monge, Edith                   
     3) Garcia, Joanna                  4) Payton, Halle                  
  6 South Middle School  'A'                           13:28.16    1   
     1) Chaverria, Valerie              2) Hickey, Neveah                 
     3) Wilmes, Nayzeth                 4) Rosas, Suheila                 
 
Girls High Jump 8th Grade
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Calzenetti, Julie            Kenneth Hend           5-02.00   10   
  2 Rankin, Olivia               Hays Middle            5-00.00    8   
  3 Boxberger, Brynn             Great Bend M           4-08.00    6   
  4 Summers, Stanna              Hays Middle           J4-08.00    4   
  5 Boswell, Namara              Dodge City M           4-06.00    2   
  6 Calahan, Kiana               Horace Good           J4-06.00    1   
  7 Lopp, Raemie                 Comanche Mid          J4-06.00  
  8 Nau, Jocelyn                 Comanche Mid          J4-06.00  
  9 Smith, Candice               Great Bend M          J4-06.00  
 10 Aldrich, Alex                Hays Middle            4-04.00  
 10 Payton, Halle                Eisenhower M           4-04.00  
 12 Lucero, Katrina              Horace Good            4-02.00  
 12 Zimmerman, Braegan           Eisenhower M           4-02.00  
 -- Linenberger, Rian            Horace Good                 NH  
 -- Hernandez, Elizabeth         Kenneth Hend                NH  
 -- Rosas, Suheila               South Middle                NH  
 
Girls Pole Vault 8th Grade
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Jagels, McKenna              Kenneth Hend           7-06.00   10   
  2 Sanders, Adrian              Hays Middle            7-00.00    8   
  3 Real, Citlali                Dodge City M          J7-00.00    6   
  4 Turrentine, Abbey            Horace Good            6-06.00    3   
  4 Sullivan, Chloe              Horace Good            6-06.00    3   
  6 Gutierrez, Breanna           Comanche Mid           6-00.00    1   
  7 Dameron, Sage                Dodge City M          J6-00.00  
  7 Nguyen, Sammy                Dodge City M          J6-00.00  
  9 Plante, Beth                 Hays Middle           J6-00.00  
 10 Hernandez, Elizabeth         Kenneth Hend          J6-00.00  
 11 Vital, Adriana               Kenneth Hend           5-06.00  
 12 Friess, Lillian              Comanche Mid          J5-06.00  
 
Girls Long Jump 8th Grade
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Calzenetti, Julie            Kenneth Hend          15-02.00   10   
  2 Fontenelle, Andi             Comanche Mid          14-08.50    8   
  3 Rankin, Olivia               Hays Middle           14-06.00    6   
  4 Real, Citlali                Dodge City M          14-04.00    4   
  5 Lopp, Raemie                 Comanche Mid          14-03.50    2   
  6 Vasquez, Eyleen              Eisenhower M          13-10.75    1   
  7 Elliott, Azha                Great Bend M          13-09.00  
  8 Sieber, Teja                 Eisenhower M          13-07.00  
  9 Rosas, Suheila               South Middle          13-06.50  
 10 Pickard, Jazmien             Horace Good           13-06.00  
 11 Davis, Madison               Hays Middle           13-05.75  
 12 Shippy, Claire               Hays Middle           13-03.00  
 13 Nguyen, Kayla                Kenneth Hend          12-11.75  
 13 Gonzalez, Camila             Dodge City M          12-11.75  
 15 Sullivan, Chloe              Horace Good           12-11.50  
 16 Hebbert, Savanna             Eisenhower M          12-10.50  
 17 Linenberger, Rian            Horace Good           12-05.00  
 18 Pierce, Ali                  Great Bend M          12-04.00  
 19 Brack, Cailyn                Great Bend M          11-09.00  
 20 Webber, Alyssa               Comanche Mid          11-03.00  
 21 Indiek, Jaylen               Dodge City M          11-02.75  
 22 Chappel, Ashleigh            Kenneth Hend          10-08.25  
 
Girls Triple Jump 8th Grade
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Calzenetti, Julie            Kenneth Hend          32-11.00   10   
  2 Green, Reanna                Hays Middle           32-08.00    8   
  3 Smith, Candice               Great Bend M          32-05.00    6   
  4 Sieber, Teja                 Eisenhower M          30-03.50    4   
  5 Fontenelle, Andi             Comanche Mid          29-02.50    1.50
  5 Parr, Abigail                Horace Good           29-02.50    1.50
  7 Gonzalez, Camila             Dodge City M          28-11.75  
  8 Nguyen, Kayla                Kenneth Hend          28-11.00  
  8 Suppes, Kaitlyn              Hays Middle           28-11.00  
 10 Linenberger, Rian            Horace Good           28-06.50  
 11 Zimmerman, Braegan           Eisenhower M          28-05.00  
 12 Vasquez, Eyleen              Eisenhower M          27-10.00  
 13 Mayhill, Emma                Great Bend M          27-07.75  
 14 Ellerman, Abbigail           Horace Good           26-06.50  
 15 Rosas, Suheila               South Middle          26-02.50  
 16 Indiek, Jaylen               Dodge City M          25-06.00  
 17 Stukey, Jordyn               Great Bend M          24-11.50  
 18 Vital, Adriana               Kenneth Hend          24-03.50  
 19 Potter, Mylah                Hays Middle           24-02.00  
 
Girls Shot Put 8th Grade
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Warden, Aubrey               South Middle          37-07.50   10   
  2 Turner, Keyhana              Horace Good           32-04.00    7   
  2 Diehl, Madison               Horace Good           32-04.00    7   
  4 Melhaff, Sarah               Great Bend M          31-05.50    4   
  5 Turner, Mirrakole            South Middle          30-01.50    2   
  6 Malleck, Erica               Hays Middle           29-08.00    1   
  7 Vickers, Unique              Eisenhower M          29-06.00  
  8 McGraw, Rilee                Horace Good           29-03.00  
  8 Rivas, Abi                   Eisenhower M          29-03.00  
 10 Boxberger, Brynn             Great Bend M          28-08.00  
 11 Aldrich, Alex                Hays Middle           28-00.00  
 12 Kipp, Hannah                 Kenneth Hend          27-04.00  
 13 Watt, Ren                    South Middle          26-11.00  
 14 Alonso, Anahi                Dodge City M          26-00.50  
 15 Jacobs, Adisyn               Hays Middle           25-10.00  
 16 Darville, Arissa             Comanche Mid          25-00.50  
 17 Aguilar, Heidy               Kenneth Hend          24-05.00  
 18 Adams, Moran                 Comanche Mid          24-04.50  
 19 Hernandez, Nailea            Dodge City M          24-03.00  
 20 Dodge, Logan                 Eisenhower M          23-04.50  
 21 Rojas, Sara                  Comanche Mid          20-10.00  
 22 Rivero, Frida                Dodge City M          20-06.50  
 
Girls Discus Throw 8th Grade
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Warden, Aubrey               South Middle            106-11   10   
  2 Vilaysing, Ashley            Hays Middle              76-07    8   
  3 Turner, Keyhana              Horace Good              75-11    6   
  4 Summers, Kyah                Hays Middle           74-10.50    4   
  5 Boxberger, Brynn             Great Bend M             70-09    2   
  6 Diehl, Madison               Horace Good           70-04.50    1   
  7 Vickers, Unique              Eisenhower M          69-11.50  
  8 Alonso, Anahi                Dodge City M             69-05  
  9 Adams, Moran                 Comanche Mid             68-06  
 10 Watt, Ren                    South Middle             68-05  
 11 Turner, Mirrakole            South Middle          67-06.50  
 12 Brooks, Allison              Hays Middle              64-01  
 13 Rivas, Abi                   Eisenhower M             63-03  
 14 Rojas, Sara                  Comanche Mid             63-00  
 15 Melhaff, Sarah               Great Bend M             62-03  
 16 McGraw, Rilee                Horace Good              60-00  
 17 Darville, Arissa             Comanche Mid          58-04.50  
 18 Hernandez, Mireya            Dodge City M             57-01  
 19 Dodge, Logan                 Eisenhower M             55-08  
 20 Valle, Alondra               Dodge City M             54-08  
 21 Kipp, Hannah                 Kenneth Hend             54-07  
 22 Aguilar, Heidy               Kenneth Hend             53-01  
 
Boys 100 Meter Dash 7th Grade
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Shenk, Easton                Comanche Mid             13.00   3  10   
  2 Silva, Luis                  Dodge City M             13.18   3   8   
  3 Zapien, Easton               Eisenhower M             13.35   3   6   
  4 Moroni, Roy                  Hays Middle              13.36   3   4   
  5 Erives, Christian            Comanche Mid             13.53   2   2   
  6 Tran, Coby                   Eisenhower M             13.57   3   1   
  7 Zamora, Jose                 South Middle             13.61   2 
  8 Baca, Erick                  Eisenhower M             13.68   3 
  9 Benitez, Christian           Kenneth Hend             13.77   2 
 10 Wedel, Evan                  Great Bend M             13.89   2 
 11 Armbrister, Adam             Hays Middle              14.02   1 
 12 Vontress, D'Andre            Comanche Mid             14.02   1 
 13 Brown, Luis                  Dodge City M             14.17   2 
 14 Smith, Dylan                 Dodge City M             14.18   2 
 15 Bellows, Joel                Kenneth Hend             14.25   1 
 16 Moeder, Joseph               Great Bend M             14.26   2 
 17 Stacey, Cameron              Great Bend M             14.27   2 
 18 Kanak, Jaren                 Hays Middle              15.59   3 
 
Boys 200 Meter Dash 7th Grade
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Shenk, Easton                Comanche Mid             26.29   3  10   
  2 Hernandez, Aldo              South Middle             27.04   3   8   
  3 Silva, Luis                  Dodge City M             27.14   3   6   
  4 Zamora, Jose                 South Middle             27.56   2   4   
  5 Zapien, Easton               Eisenhower M             27.68   3   2   
  6 Cordero, Ivan                Dodge City M             27.75   2   1   
  7 Schuckman, Ryan              Hays Middle              27.77   3 
  8 Miller, Logan                Eisenhower M             28.09   2 
  9 Wedel, Evan                  Great Bend M             28.18   2 
 10 Diehl, Hannibal              Comanche Mid             28.29   2 
 11 Baca, Erick                  Eisenhower M             28.63   3 
 12 Sanchez, Daniel              Dodge City M             29.08   1 
 13 Shubert, Cooper              Hays Middle              29.15   2 
 14 Varela, Michael              Horace Good              29.86   1 
 15 Detvongsa, Byrant            Kenneth Hend             29.88   1 
 16 Jackson, Jesse               Great Bend M             29.89   2 
 17 Cox, Tyler                   Comanche Mid             30.31   1 
 18 Stacey, Cameron              Great Bend M             30.57   2 
 19 Leatherman, Christopher      Kenneth Hend             33.00   1 
 
Boys 400 Meter Dash 7th Grade
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Thomas, Ashton               Hays Middle            1:00.32   3  10   
  2 Martinez, Jullian            Horace Good            1:00.45   3   8   
  3 Meyers, Gavin                Hays Middle            1:01.24   3   6   
  4 Esparza, Marcos              Horace Good            1:02.62   2   4   
  5 Stacey, Cameron              Great Bend M           1:03.52   2   2   
  6 Baeza, Cesar                 Eisenhower M           1:03.56   2   1   
  7 Franz, Enrique               Eisenhower M           1:03.58   3 
  8 Del Real, Nathen             Comanche Mid           1:04.83   2 
  9 Tran, Coby                   Eisenhower M           1:05.07   3 
 10 Ailon, Joan                  South Middle           1:05.48   1 
 11 Montford, Chris              Dodge City M           1:05.62   3 
 12 Allen, Aaron                 Kenneth Hend           1:06.20   2 
 13 Smith, Tucker                Comanche Mid           1:06.29   2 
 14 Diemer, Micheal              Dodge City M           1:06.34   2 
 15 Ontiveros, Diego             South Middle           1:07.27   1 
 16 Nichols, Gabriel             Hays Middle            1:08.25   3 
 17 Detvongsa, Byrant            Kenneth Hend           1:08.58   2 
 18 Szot, John                   Great Bend M           1:08.77   1 
 19 Aguirre, Jesus               Dodge City M           1:19.86   1 
 
Boys 800 Meter Run 7th Grade
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Franz, Enrique               Eisenhower M           2:26.90   10   
  2 Thomas, Ashton               Hays Middle            2:27.02    8   
  3 Castaneda, Xavier            Horace Good            2:32.35    6   
  4 Burciaga, Ivan               South Middle           2:35.60    4   
  5 Allen, Aaron                 Kenneth Hend           2:37.28    2   
  6 Tran, Coby                   Eisenhower M           2:39.70    1   
  7 Arroyo, Ricardo              Dodge City M           2:40.14  
  8 Diehl, Hannibal              Comanche Mid           2:42.54  
  9 Kieffer, Carson              Hays Middle            2:44.39  
 10 Del Real, Nathen             Comanche Mid           2:44.41  
 11 Carrera, Irving              Horace Good            2:47.24  
 12 Linenberger, Jace            Hays Middle            2:48.01  
 13 Stein, Tyler                 Great Bend M           2:48.74  
 14 Wasson, Malachi              Great Bend M           2:50.68  
 15 Rodriguez, Marten            Dodge City M           2:50.82  
 16 Herrera, Angel               Comanche Mid           2:54.07  
 17 Vega, Adolfo                 Dodge City M           2:54.56  
 18 Ortiz, Aedryc                Kenneth Hend           2:54.82  
 19 Baca, Erick                  Eisenhower M           2:55.25  
 20 Spray, Stefan                Great Bend M           2:57.68  
 
Boys 1600 Meter Run 7th Grade
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Martinez, Jullian            Horace Good            5:22.83   10   
  2 Franz, Enrique               Eisenhower M           5:23.56    8   
  3 Lopez, Randy                 Comanche Mid           5:35.02    6   
  4 Castaneda, Xavier            Horace Good            5:40.27    4   
  5 Herrera, Angel               Comanche Mid           5:44.71    2   
  6 Chavez, Josias               Dodge City M           5:45.31    1   
  7 Tran, Coby                   Eisenhower M           5:49.29  
  8 Burciaga, Ivan               South Middle           5:50.15  
  9 Gilmore, Carson              Eisenhower M           5:55.73  
 10 Wasson, Malachi              Great Bend M           6:01.28  
 11 Ruiz, Kenny                  South Middle           6:05.53  
 12 Wellbrock, Garrett           Hays Middle            6:06.11  
 13 Spray, Stefan                Great Bend M           6:16.60  
 14 Craig, Kenji                 Horace Good            6:19.94  
 15 Koerner, Ashton              Hays Middle            6:29.24  
 16 Ortiz, Aedryc                Kenneth Hend           6:32.04  
 17 Stabb, Jacob                 Hays Middle            6:33.32  
 18 Valente, Anthony             Dodge City M           6:33.79  
 19 Snyder, Josh                 Kenneth Hend           6:35.08  
 20 Garcia, Julio                South Middle           6:40.18  
 21 Moore, Esten                 Great Bend M           6:40.55  
 22 Farr, Jayce                  Kenneth Hend           7:03.11  
 
Boys 100 Meter Hurdles 7th Grade
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Springston, Brandon          Horace Good              17.10   2  10   
  2 Adams, Ty                    Hays Middle              17.66   2   8   
  3 Wilson, Stone                Comanche Mid             18.41   2   6   
  4 Scheck, Cooper               Comanche Mid             18.76   2   4   
  5 Roman, Carlos                Eisenhower M             18.82   2   2   
  6 Brooks, Nate                 Hays Middle              19.06   2   1   
  7 Lackmanh, Benjamin           Kenneth Hend             19.28   2 
  8 Velazquez, Omar              Dodge City M             19.59   1 
  9 Clark, Skyler                Dodge City M             19.68   1 
 10 Boys, Connor                 Comanche Mid             21.40   1 
 11 Gonzalez, Josh               Dodge City M             21.59   1 
 12 Brogden, Beck                Hays Middle              21.64   2 
 13 Gustafson, Jaden             Eisenhower M             21.71   1 
 14 Moore, Esten                 Great Bend M             22.30   1 
 15 Nolan, Steven                South Middle             22.36   1 
 
Boys 200 Meter Hurdles 7th Grade
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Shenk, Easton                Comanche Mid             30.44   2  10   
  2 Meyers, Gavin                Hays Middle              30.87   2   8   
  3 Holder, Braden               Eisenhower M             30.95   2   6   
  4 Springston, Brandon          Horace Good              31.87   2   4   
  5 Adams, Ty                    Hays Middle              32.88   2   2   
  6 Smith, Tucker                Comanche Mid             35.22   1   1   
  7 Brooks, Nate                 Hays Middle              35.50   2 
  8 Velazquez, Omar              Dodge City M             35.91   2 
  9 Lackmanh, Benjamin           Kenneth Hend             35.98   2 
 10 Gilmore, Carson              Eisenhower M             36.66   1 
 11 Clark, Skyler                Dodge City M             37.50   1 
 12 Gustafson, Jaden             Eisenhower M             37.58   1 
 13 Boys, Connor                 Comanche Mid             37.63   1 
 14 Aguilera, Miguel             Dodge City M             38.34   1 
 15 Moore, Esten                 Great Bend M             40.91   1 
 
Boys 4x100 Meter Relay 7th Grade
=======================================================================
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
  1 Dodge City MS  'A'                                    51.22   10   
     1) Brown, Luis                     2) Cordero, Ivan                  
     3) Smith, Dylan                    4) Silva, Luis                    
  2 Great Bend MS  'A'                                    53.42    8   
     1) Jackson, Jesse                  2) Moeder, Joseph                 
     3) Stacey, Cameron                 4) Wedel, Evan                    
  3 Eisenhower Middle Sc  'A'                             53.88    6   
     1) Holder, Braden                  2) Kendall, Bradley               
     3) Chaloupek, Blake                4) Baeza, Cesar                   
  4 Kenneth Henderson MS  'A'                             54.20    4   
     1) Bellows, Joel                   2) Detvongsa, Byrant              
     3) Benitez, Christian              4) Burns, Zane                    
  5 Comanche Middle Scho  'A'                             54.93    2   
     1) Cox, Tyler                      2) Erives, Christian              
     3) Wilson, Stone                   4) Vontress, D'Andre              
 -- South Middle School  'A'                                 DQ  
     1) Burciaga, Ivan                  2) Hernandez, Aldo                
     3) Zamora, Jose                    4) Ortega, Joan                   
 -- Hays Middle School  'A'                                  DQ  
     1) Younger, Taylan                 2) Moroni, Roy                    
     3) Kanak, Jaren                    4) Schuckman, Ryan                
 -- Horace Good  'A'                                         DQ  
     1) Elliot, Tyrel                   2) Perez, Saul                    
     3) Varela, Michael                 4) Garcia, Sergio                 
 
Boys 4x200 Meter Relay 7th Grade
=======================================================================
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
  1 Dodge City MS  'A'                                  1:49.29   10   
     1) Brown, Luis                     2) Cordero, Ivan                  
     3) Sanchez, Daniel                 4) Silva, Luis                    
  2 South Middle School  'A'                            1:52.28    8   
     1) Turner, Santonio                2) Solis, Jesus                   
     3) Ailon, Joan                     4) Zamora, Jose                   
  3 Hays Middle School  'A'                             1:57.67    6   
     1) Adams, Ty                       2) Schuckman, Ryan                
     3) Armbrister, Adam                4) Younger, Taylan                
  4 Comanche Middle Scho  'A'                           1:59.31    4   
     1) Scheck, Cooper                  2) Cox, Tyler                     
     3) Wilson, Stone                   4) Vontress, D'Andre              
  5 Eisenhower Middle Sc  'A'                           1:59.91    2   
     1) Gustafson, Jaden                2) Harp, Philip                   
     3) Roman, Carlos                   4) Baeza, Cesar                   
  6 Great Bend MS  'A'                                  2:04.49    1   
     1) Welch, Kaiden                   2) Szot, John                     
     3) Bouse, Cayden                   4) Spragis, Kaden                 
  7 Kenneth Henderson MS  'A'                           2:09.44  
     1) Benitez, Christian              2) Farr, Jayce                    
     3) Leatherman, Christopher         4) Ortiz, Aedryc                  
 -- Horace Good  'A'                                         DQ  
     1) Craig, Kenji                    2) Varela, Michael                
     3) Perez, Saul                     4) Soriano, Xavier                
 
Boys 4x400 Meter Relay 7th Grade
=======================================================================
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
  1 Hays Middle School  'A'                             4:20.73   10   
     1) Kieffer, Carson                 2) Younger, Taylan                
     3) Shubert, Cooper                 4) Thomas, Ashton                 
  2 Eisenhower Middle Sc  'A'                           4:21.87    8   
     1) Miller, Logan                   2) Roman, Carlos                  
     3) Franz, Enrique                  4) Gilmore, Carson                
  3 Horace Good  'A'                                    4:27.34    6   
     1) Martinez, Jullian               2) Carrera, Irving                
     3) Beasley, Keelyn                 4) Soriano, Xavier                
  4 South Middle School  'A'                            4:28.77    4   
     1) Ontiveros, Diego                2) Ailon, Joan                    
     3) Martinez, Diego                 4) Alacron, Nathan                
  5 Comanche Middle Scho  'A'                           4:42.40    2   
     1) Herrera, Angel                  2) Lopez, Randy                   
     3) Smith, Tucker                   4) Scheck, Cooper                 
  6 Dodge City MS  'A'                                  4:58.48    1   
     1) Valente, Anthony                2) Montford, Chris                
     3) Chavez, Josias                  4) Clark, Skyler                  
  7 Great Bend MS  'A'                                  5:06.48  
     1) Spray, Stefan                   2) Bouse, Cayden                  
     3) Wasson, Malachi                 4) Stein, Tyler                   
  8 Kenneth Henderson MS  'A'                           5:08.87  
     1) Benitez, Christian              2) Farr, Jayce                    
     3) Snyder, Josh                    4) Ortiz, Aedryc                  
 
Boys 4x800 Meter Relay 7th Grade
=======================================================================
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
  1 Comanche Middle Scho  'A'                          10:13.99   10   
     1) Lopez, Randy                    2) Diehl, Hannibal                
     3) Scheck, Cooper                  4) Smith, Tucker                  
  2 South Middle School  'A'                           10:21.78    8   
     1) Alacron, Nathan                 2) Burciaga, Ivan                 
     3) Hernandez, Aldo                 4) Martinez, Diego                
  3 Eisenhower Middle Sc  'A'                          10:33.86    6   
     1) Baca, Erick                     2) Roman, Carlos                  
     3) Miller, Logan                   4) Gilmore, Carson                
  4 Dodge City MS  'A'                                 10:42.11    4   
     1) Vega, Adolfo                    2) Rodriguez, Marten              
     3) Diemer, Micheal                 4) Arroyo, Ricardo                
  5 Horace Good  'A'                                   10:46.03    2   
     1) Esparza, Marcos                 2) Carrera, Irving                
     3) Martinez, Jullian               4) Craig, Kenji                   
  6 Hays Middle School  'A'                            11:05.90    1   
     1) Kieffer, Carson                 2) Linenberger, Jace              
     3) Wellbrock, Garrett              4) Stabb, Jacob                   
 
Boys High Jump 7th Grade
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Dale, Jordan                 Hays Middle            5-00.00   10   
  2 Schuckman, Ryan              Hays Middle            4-10.00    8   
  3 Shubert, Cooper              Hays Middle            4-08.00    6   
  4 Springston, Brandon          Horace Good           J4-08.00    4   
  5 Shenk, Easton                Comanche Mid          J4-08.00    2   
  6 Beasley, Keelyn              Horace Good           J4-08.00    1   
  7 Cox, Tyler                   Comanche Mid           4-06.00  
  7 Sanchez, Daniel              Dodge City M           4-06.00  
  9 Stein, Tyler                 Great Bend M           4-04.00  
  9 Rankin, Jett                 Dodge City M           4-04.00  
  9 Hernandez, Rudy              Dodge City M           4-04.00  
 
Boys Pole Vault 7th Grade
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Meyers, Gavin                Hays Middle            8-06.00   10   
  2 Koerner, Ashton              Hays Middle            7-06.00    8   
  3 Leatherman, Christopher      Kenneth Hend           7-00.00    4   
  3 Brown, Luis                  Dodge City M           7-00.00    4   
  3 Wilson, Stone                Comanche Mid           7-00.00    4   
  6 Dale, Jordan                 Hays Middle           J7-00.00    1   
  7 Hernandez, Rudy              Dodge City M           6-06.00  
  7 Szot, John                   Great Bend M           6-06.00  
  7 Harp, Philip                 Eisenhower M           6-06.00  
  7 Esparza, Marcos              Horace Good            6-06.00  
  7 Carrera, Irving              Horace Good            6-06.00  
  7 Gonzalez, Josh               Dodge City M           6-06.00  
  7 Detvongsa, Byrant            Kenneth Hend           6-06.00  
 -- Snyder, Josh                 Kenneth Hend                NH  
 
Boys Long Jump 7th Grade
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Moroni, Roy                  Hays Middle           17-04.00   10   
  2 Holder, Braden               Eisenhower M          16-08.25    8   
  3 Kanak, Jaren                 Hays Middle           16-06.75    6   
  4 Shubert, Cooper              Hays Middle           16-04.50    4   
  5 Alacron, Nathan              South Middle          15-08.50    2   
  6 Soriano, Xavier              Horace Good           15-06.75    1   
  7 Beasley, Keelyn              Horace Good           15-05.00  
  8 Turner, Santonio             South Middle          15-03.50  
  9 Solis, Jesus                 South Middle          15-02.75  
 10 Smith, Dylan                 Dodge City M          14-11.25  
 11 Bellows, Joel                Kenneth Hend          14-09.00  
 12 Kerr, Shay                   Eisenhower M          14-02.50  
 13 Cordero, Ivan                Dodge City M          13-09.50  
 14 Welch, Kaiden                Great Bend M          12-04.50  
 15 Lackmanh, Benjamin           Kenneth Hend          12-03.50  
 16 Bouse, Cayden                Great Bend M          12-01.00  
 17 Wedel, Evan                  Great Bend M          11-08.50  
 18 Long, Tracey                 Eisenhower M          10-06.75  
 
Boys Triple Jump 7th Grade
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Holder, Braden               Eisenhower M          35-00.50   10   
  2 Moroni, Roy                  Hays Middle           34-10.50    8   
  3 Kanak, Jaren                 Hays Middle           34-01.50    6   
  4 Meyers, Gavin                Hays Middle           33-02.75    4   
  5 Alacron, Nathan              South Middle          32-11.50    2   
  6 Zapien, Easton               Eisenhower M          32-08.50    1   
  7 Springston, Brandon          Horace Good           32-06.00  
  8 Soriano, Xavier              Horace Good           32-02.25  
  9 Bellows, Joel                Kenneth Hend          31-01.00  
 10 Solis, Jesus                 South Middle          30-01.75  
 11 Kerr, Shay                   Eisenhower M          29-04.00  
 12 Lackmanh, Benjamin           Kenneth Hend          28-06.50  
 13 Lopez, Randy                 Comanche Mid          27-07.00  
 14 Trejo, Johnathon             South Middle          23-06.50  
 15 Farr, Jayce                  Kenneth Hend          22-01.00  
 
Boys Shot Put 7th Grade
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Erives, Christian            Comanche Mid          44-03.00   10   
  2 Avalos, Aldo                 South Middle          37-03.50    7   
  2 Turner, Santonio             South Middle          37-03.50    7   
  4 Chaloupek, Blake             Eisenhower M          34-08.50    4   
  5 Smith, Issac                 Comanche Mid          32-09.50    2   
  6 Herreman, Kaden              Hays Middle           32-04.00    1   
  7 Elliot, Tyrel                Horace Good           31-00.50  
  8 Perez, Saul                  Horace Good           30-02.00  
  9 Ponce, Edward                Eisenhower M          30-00.00  
 10 Russell, Karson              Hays Middle           29-05.00  
 11 Moeder, Joseph               Great Bend M          29-02.00  
 12 Burns, Zane                  Kenneth Hend          28-07.50  
 13 Nichols, Gabriel             Hays Middle           28-02.00  
 14 Lamb, Devin                  Great Bend M          27-07.00  
 15 Stephenson, Jace             Eisenhower M          27-03.50  
 16 Camarena, Michael            Horace Good           26-08.00  
 17 Ponder, Alec                 Comanche Mid          26-05.50  
 18 Barajas, Shannon             Dodge City M          26-00.50  
 19 Allen, Aaron                 Kenneth Hend          23-06.50  
 20 Estrella, Angel              Dodge City M          23-05.00  
 21 Vargas, Einar                Great Bend M          23-04.00  
 22 Renteria, Arthur             Dodge City M          22-00.00  
 
Boys Discus Throw 7th Grade
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Turner, Santonio             South Middle            109-04   10   
  2 Herreman, Kaden              Hays Middle             103-04    8   
  3 Erives, Christian            Comanche Mid            103-01    6   
  4 Chaloupek, Blake             Eisenhower M            101-07    4   
  5 Zapien, Easton               Eisenhower M         101-04.50    2   
  6 Smith, Issac                 Comanche Mid             97-10    1   
  7 Burns, Zane                  Kenneth Hend             95-02  
  8 Ruiz, Salvador               South Middle          91-10.50  
  9 Kendall, Bradley             Eisenhower M             87-10  
 10 Moeder, Joseph               Great Bend M             86-02  
 11 Garcia, Sergio               Horace Good              83-05  
 12 Ponder, Alec                 Comanche Mid             81-06  
 13 Snodgrass, Kameron           South Middle             81-03  
 14 Russell, Karson              Hays Middle              80-00  
 15 Estrella, Angel              Dodge City M             74-07  
 16 Barajas, Shannon             Dodge City M          72-07.50  
 17 Lamb, Devin                  Great Bend M             72-05  
 18 Perez, Saul                  Horace Good              65-05  
 19 Allen, Aaron                 Kenneth Hend             65-02  
 20 Vargas, Einar                Great Bend M             65-00  
 21 Zimmerman, Austin            Hays Middle              64-07  
 22 Renteria, Arthur             Dodge City M             54-10  
 23 Elliot, Tyrel                Horace Good              53-09  
 
Boys 100 Meter Dash 8th Grade
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Hernandez, Alex              Dodge City M             12.33   3  10   
  2 Staten, Jaylin               Eisenhower M             12.39   3   8   
  3 Ramirez, Pedro               Horace Good              12.59   2   6   
  4 Haselhorst, Gaven            Hays Middle              12.65   3   4   
  5 Zubia, Bryan                 Dodge City M             12.74   3   2   
  6 Becker, Lane                 Hays Middle              12.78   3   1   
  7 Rodriguez, Jesus             Horace Good              12.80   2 
  8 Medina, Trey                 Kenneth Hend             12.88   2 
  9 Sims, Jacob                  Horace Good              12.88   3 
 10 Bainter, Dominic             Hays Middle              12.89   3 
 11 Mariscal, Erick              South Middle             12.95   2 
 12 Vontress, D'Anthony          Comanche Mid             13.03   2 
 13 Vilaysing, Ty                Dodge City M             13.21   3 
 14 Williams, Embry              Eisenhower M             13.35   2 
 15 Chavez, Abner                Great Bend M             13.40   2 
 16 Quinonez, Daniel             Comanche Mid             14.12   1 
 17 Brand, Wiley                 Great Bend M             14.87   2 
 18 Nguyen, Brandon              Eisenhower M             15.19   1 
 19 Nuzum, Trey                  Kenneth Hend             15.27   1 
 20 Stillian, Charles            Kenneth Hend             17.31   1 
 
Boys 200 Meter Dash 8th Grade
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Hernandez, Alex              Dodge City M             24.92   3  10   
  2 Staten, Jaylin               Eisenhower M             25.52   3   8   
  3 Haselhorst, Gaven            Hays Middle              25.55   3   6   
  4 Rodriguez, Jesus             Horace Good              26.56   2   4   
  5 Chavez, Abner                Great Bend M             26.85   3   2   
  6 Trent, Aaron                 Dodge City M             26.88   2   1   
  7 Ramirez, Joshua              Comanche Mid             27.04   2 
  8 Medina, Trey                 Kenneth Hend             27.56   2 
  9 Becker, Lane                 Hays Middle              27.67   3 
 10 Janas, Josh                  Horace Good              27.71   1 
 11 Meek, Riley                  Dodge City M             27.79   3 
 12 DePaz, Alex                  Horace Good              28.16   2 
 13 Rivera, Tony                 Eisenhower M             28.86   2 
 14 Delgado, Jair                South Middle             29.63   1 
 15 Moore, Bryce                 Comanche Mid             29.65   1 
 16 Miller, Austin               Great Bend M             29.74   2 
 17 Nguyen, Brandon              Eisenhower M             33.02   1 
 
Boys 400 Meter Dash 8th Grade
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Haselhorst, Gaven            Hays Middle              56.22   3  10   
  2 Bennett, Koby                Horace Good              56.84   3   8   
  3 Janas, Alejandro             Horace Good              58.16   3   6   
  4 Torres, Nathaniel            Comanche Mid             59.28   3   4   
  5 DePaz, Alex                  Horace Good              59.56   3   2   
  6 Standley, Blayze             Hays Middle            1:00.07   2   1   
  7 Williams, Embry              Eisenhower M           1:00.14   1 
  8 Trent, Aaron                 Dodge City M           1:00.57   2 
  9 Scott, Bill                  Hays Middle            1:00.58   2 
 10 Madrid, Benny                Dodge City M           1:01.26   3 
 11 Saldana, Daniel              Dodge City M           1:01.51   3 
 12 Maxwell, Jack                Eisenhower M           1:08.11   1 
 13 Olivas, Izek                 Eisenhower M           1:08.64   1 
 14 Delgado, Jair                South Middle           1:08.68   1 
 15 DeLeon, Jesse                Great Bend M           1:08.98   2 
 
Boys 800 Meter Run 8th Grade
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Lopez, Pedro                 Dodge City M           2:14.21   10   
  2 Rojas, Israel                Comanche Mid           2:14.27    8   
  3 VonFeldt, Dawson             Hays Middle            2:15.70    6   
  4 Lopez, Alex                  South Middle           2:20.69    4   
  5 Ramirez, Gerrado             Dodge City M           2:22.38    2   
  6 Shaffer, Kai                 Hays Middle            2:24.44    1   
  7 Williams, Embry              Eisenhower M           2:28.46  
  8 Bennett, Kyler               Horace Good            2:31.86  
  9 Vega, Alex                   Dodge City M           2:33.32  
 10 Veach, Tucker                Hays Middle            2:33.53  
 11 Murillo, Edwin               South Middle           2:35.32  
 12 Artega, Emilio               Horace Good            2:38.74  
 13 Ramirez, Aaron               Horace Good            2:39.60  
 14 Maxwell, Jack                Eisenhower M           2:49.25  
 15 Geist, Gunnar                Eisenhower M           2:49.83  
 16 Jarmer, Seth                 Kenneth Hend           3:02.17  
 17 Palacios, Oscar              South Middle           3:02.25  
 18 Bunce, Jeremiah              Kenneth Hend           3:22.78  
 
Boys 1600 Meter Run 8th Grade
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Rojas, Israel                Comanche Mid           4:58.77   10   
  2 VonFeldt, Dawson             Hays Middle            5:13.83    8   
  3 Vazquez, Jose                Dodge City M           5:30.00    6   
  4 Madrid, Benny                Dodge City M           5:31.26    4   
  5 Barboza, Aaron               Eisenhower M           5:34.62    2   
  6 Morales, Esai                Horace Good            5:35.97    1   
  7 Bennett, Kyler               Horace Good            5:36.57  
  8 Vargas, Juan                 South Middle           5:37.30  
  9 Geist, Gunnar                Eisenhower M           5:49.11  
 10 Lares, Moses                 Kenneth Hend           5:52.37  
 11 Acker, Koby                  Kenneth Hend           5:54.65  
 12 Olivas, Izek                 Eisenhower M           6:04.98  
 13 Martinez, Oziel              Dodge City M           6:08.25  
 14 Ramirez, Aaron               Horace Good            6:20.38  
 15 Garcia, Julian               South Middle           6:24.81  
 16 Klaus, Nolan                 Hays Middle            7:19.89  
 17 Garcia, Angel                Kenneth Hend           7:28.74  
 
Boys 3200 Meter Run 8th Grade
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Hernandez, Eduared           Dodge City M          11:03.00   10   
  2 Lopez, Alex                  South Middle          11:09.00    8   
  3 Morales, Esai                Horace Good           11:39.00    6   
  4 Landeros, Angel              Comanche Mid          11:40.00    4   
  5 Lares, Moses                 Kenneth Hend          11:47.00    2   
  6 Lowery, Kale                 Dodge City M          12:10.00    1   
  7 Maxwell, Jack                Eisenhower M          12:56.00  
  8 Olivas, Izek                 Eisenhower M          13:16.00  
 -- Vazquez, Jose                Dodge City M                NT  
 -- Beckman, Kyler               Hays Middle                 NT  
 
Boys 100 Meter Hurdles 8th Grade
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Wiltshire, Malcolm           Eisenhower M             15.45   3  10   
  2 Knedler, Alden               Dodge City M             15.53   3   8   
  3 Gomez, Ricardo               Kenneth Hend             15.71   3   6   
  4 Leyva, Nick                  Horace Good              15.92   2   4   
  5 Estrada, Edwin               Comanche Mid             16.07   3   2   
  6 Bennett, Koby                Horace Good              16.30   2   1   
  7 Zarate, Fernando             Hays Middle              16.61   3 
  8 Lira, Jaime                  Horace Good              16.65   2 
  9 Young, Cooper                Hays Middle              17.41   3 
 10 Vilaysing, Ty                Dodge City M             18.20   3 
 11 Keller, Miles                Hays Middle              18.33   2 
 12 Acker, Koby                  Kenneth Hend             18.68   2 
 13 Rodriguez, Sergio            South Middle             18.68   2 
 14 Thornbrugh, Savior           Dodge City M             18.89   1 
 15 Garcia, Alejandro            Comanche Mid             19.74   1 
 16 Williams, Kwami              South Middle             20.96   1 
 
Boys 200 Meter Hurdles 8th Grade
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Wiltshire, Malcolm           Eisenhower M             27.39   3  10   
  2 Zarate, Fernando             Hays Middle              28.09   3   8   
  3 Leyva, Nick                  Horace Good              28.72   2   6   
  4 Knedler, Alden               Dodge City M             28.82   3   4   
  5 Gomez, Ricardo               Kenneth Hend             29.19   3   2   
  6 Young, Cooper                Hays Middle              30.05   3   1   
  7 Keller, Miles                Hays Middle              30.39   2 
  8 Ramirez, Alberto             South Middle             30.84   1 
  9 Lira, Jaime                  Horace Good              31.32   2 
 10 Esparza, Hector              Dodge City M             32.16   1 
 11 Garcia, Alejandro            Comanche Mid             32.17   2 
 12 Mullens, Malachi             Eisenhower M             32.69   2 
 13 Acker, Koby                  Kenneth Hend             32.90   2 
 14 Seiber, Tavin                Eisenhower M             36.46   1 
 
Boys 4x100 Meter Relay 8th Grade
=======================================================================
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
  1 Dodge City MS  'A'                                    48.52   10   
     1) Hernandez, Alex                 2) Meek, Riley                    
     3) Zubia, Bryan                    4) Vilaysing, Ty                  
  2 Horace Good  'A'                                      49.13    8   
     1) Leyva, Nick                     2) Ramirez, Pedro                 
     3) Sims, Jacob                     4) Rodriguez, Jesus               
  3 South Middle School  'A'                              49.79    6   
     1) Favela, Carlos                  2) Ramirez, Alberto               
     3) Mariscal, Erick                 4) Beltran, Jose                  
  4 Eisenhower Middle Sc  'A'                             55.12    4   
     1) Nguyen, Brandon                 2) Mullens, Malachi               
     3) Rivera, Tony                    4) Rivera, Omar                   
  5 Great Bend MS  'A'                                    55.45    2   
     1) Miller, Austin                  2) Brand, Wiley                   
     3) Neiman, Matt                    4) Hall, Sam                      
 -- Kenneth Henderson MS  'A'                                DQ  
     1) Gomez, Ricardo                  2) Medina, Trey                   
     3) Miranda, Jose                   4) Lares, Moses                   
 -- Comanche Middle Scho  'A'                                DQ  
     1) Aguilar, Moses                  2) Ramirez, Joshua                
     3) Torres, Nathaniel               4) Vontress, D'Anthony            
 -- Hays Middle School  'A'                                  DQ  
     1) Bainter, Dominic                2) Becker, Lane                   
     3) Haselhorst, Gaven               4) Zarate, Fernando               
 
Boys 4x200 Meter Relay 8th Grade
=======================================================================
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
  1 Dodge City MS  'A'                                  1:40.85   10   
     1) Hernandez, Alex                 2) Meek, Riley                    
     3) Jones, Gavin                    4) Zubia, Bryan                   
  2 Comanche Middle Scho  'A'                           1:42.32    8   
     1) Aguilar, Moses                  2) Estrada, Edwin                 
     3) Ramirez, Joshua                 4) Vontress, D'Anthony            
  3 Hays Middle School  'A'                             1:45.73    6   
     1) Becker, Lane                    2) Young, Cooper                  
     3) Adams, Trey                     4) Standley, Blayze               
  4 Horace Good  'A'                                    1:47.37    4   
     1) DePaz, Alex                     2) Janas, Josh                    
     3) Sims, Jacob                     4) Nguyen, Tam                    
  5 South Middle School  'A'                            1:51.46    2   
     1) Amancio, Pedro                  2) Delgado, Jair                  
     3) Favela, Carlos                  4) Mariscal, Erick                
  6 Great Bend MS  'A'                                  2:02.43    1   
     1) Miller, Austin                  2) Brand, Wiley                   
     3) Baldwin, Brantley               4) Calzada, Bernardo              
  7 Kenneth Henderson MS  'A'                           2:10.30  
     1) Nuzum, Trey                     2) Bunce, Jeremiah                
     3) Southern, Braxden               4) Gutierrez, Jovany              
 
Boys 4x400 Meter Relay 8th Grade
=======================================================================
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
  1 Horace Good  'A'                                    3:55.41   10   
     1) Bennett, Kyler                  2) Janas, Alejandro               
     3) Nguyen, Tam                     4) Bennett, Koby                  
  2 South Middle School  'A'                            3:55.97    8   
     1) Williams, Kwami                 2) Favela, Carlos                 
     3) Beltran, Jose                   4) Lopez, Alex                    
  3 Dodge City MS  'A'                                  3:57.87    6   
     1) Vega, Alex                      2) Hernandez, Eduared             
     3) Lopez, Pedro                    4) Ramirez, Gerrado               
  4 Hays Middle School  'A'                             4:03.40    4   
     1) Scott, Bill                     2) Young, Cooper                  
     3) VonFeldt, Dawson                4) Standley, Blayze               
  5 Comanche Middle Scho  'A'                           4:11.38    2   
     1) Estrada, Edwin                  2) Pantoja, Cesar                 
     3) Torres, Nathaniel               4) Rojas, Israel                  
  6 Kenneth Henderson MS  'A'                           4:16.89    1   
     1) Lieu, Jimmy                     2) Lares, Moses                   
     3) Medina, Trey                    4) Miranda, Jose                  
  7 Eisenhower Middle Sc  'A'                           4:48.11  
     1) Barboza, Aaron                  2) Olivas, Izek                   
     3) Maxwell, Jack                   4) Geist, Gunnar                  
  8 Great Bend MS  'A'                                  4:52.94  
     1) DeLeon, Jesse                   2) Baldwin, Brantley              
     3) Slater, Riley                   4) Calzada, Bernardo              
 
Boys 4x800 Meter Relay 8th Grade
=======================================================================
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
  1 South Middle School  'A'                            9:45.49   10   
     1) Ramirez, Alberto                2) Murillo, Edwin                 
     3) Vargas, Juan                    4) Lopez, Alex                    
  2 Hays Middle School  'A'                             9:54.58    8   
     1) Schwarz, Dalyn                  2) Scott, Bill                    
     3) Shaffer, Kai                    4) Veach, Tucker                  
  3 Dodge City MS  'A'                                 10:26.90    6   
     1) Rodriguez, Daniel               2) White, Ethan                   
     3) Starnes, Logan                  4) Luis, Ricardo                  
  4 Horace Good  'A'                                   10:29.90    4   
     1) Artega, Emilio                  2) Ramirez, Aaron                 
     3) Craig, Orion                    4) Lira, Jaime                    
  5 Kenneth Henderson MS  'A'                          12:09.51    2   
     1) Bunce, Jeremiah                 2) Southern, Braxden              
     3) Jarmer, Seth                    4) Garcia, Angel                  
 
Boys High Jump 8th Grade
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Wiltshire, Malcolm           Eisenhower M           5-07.00   10   
  2 Schwarz, Dalyn               Hays Middle            5-04.00    8   
  3 Lopez, Pedro                 Dodge City M          J5-04.00    6   
  4 Leyva, Nick                  Horace Good            5-02.00    4   
  5 Jones, Gavin                 Dodge City M          J5-02.00    2   
  6 Bennett, Kyler               Horace Good           J5-02.00    1   
  7 Chavez, Abner                Great Bend M           5-00.00  
  7 Saldana, Daniel              Dodge City M           5-00.00  
  9 Linton, Jensen               South Middle           4-10.00  
  9 Janas, Alejandro             Horace Good            4-10.00  
  9 Zarate, Fernando             Hays Middle            4-10.00  
  9 Williams, Embry              Eisenhower M           4-10.00  
  9 Ramirez, Joshua              Comanche Mid           4-10.00  
 14 Mullens, Malachi             Eisenhower M           4-08.00  
 14 Quinonez, Daniel             Comanche Mid           4-08.00  
 14 Gomez, Ricardo               Kenneth Hend           4-08.00  
 14 Orth, Brett                  Hays Middle            4-08.00  
 18 Moore, Bryce                 Comanche Mid           4-06.00  
 18 Acker, Koby                  Kenneth Hend           4-06.00  
 -- Southern, Braxden            Kenneth Hend                NH  
 
Boys Pole Vault 8th Grade
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Janas, Josh                  Horace Good           10-00.00   10   
  2 DePaz, Alex                  Horace Good          J10-00.00    8   
  3 Veach, Tucker                Hays Middle            9-06.00    6   
  4 Speakman, Anthony            Dodge City M           9-00.00    4   
  5 Thornbrugh, Savior           Dodge City M          J9-00.00    2   
  6 Park, Nic                    Hays Middle            8-00.00    1   
  7 Moore, Bryce                 Comanche Mid          J8-00.00  
  8 Artega, Emilio               Horace Good            7-06.00  
  8 Baldwin, Brantley            Great Bend M           7-06.00  
 -- Garcia, Angel                Kenneth Hend                NH  
 -- Nguyen, Brandon              Eisenhower M                NH  
 
Boys Long Jump 8th Grade
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Staten, Jaylin               Eisenhower M          18-10.00   10   
  2 Speakman, Anthony            Dodge City M          18-04.00    8   
  3 Beltran, Jose                South Middle          17-08.50    6   
  4 Rodriguez, Jesus             Horace Good           17-02.25    4   
  5 Bainter, Dominic             Hays Middle           17-00.00    2   
  6 Aguilar, Moses               Comanche Mid          16-05.50    1   
  7 Williams, Kwami              South Middle          16-02.00  
  8 Nguyen, Tam                  Horace Good           16-01.75  
  9 Chavez, Abner                Great Bend M          15-07.25  
  9 Ramirez, Pedro               Horace Good           15-07.25  
 11 Zubia, Bryan                 Dodge City M          15-04.00  
 12 Medina, Trey                 Kenneth Hend          14-11.00  
 13 Friess, Matthew              Dodge City M          14-10.25  
 14 Davidson, Matthew            Hays Middle           14-03.00  
 15 Quinonez, Daniel             Comanche Mid          14-02.50  
 16 Seiber, Tavin                Eisenhower M          13-06.50  
 17 Gutierrez, Jovany            Kenneth Hend          13-05.50  
 18 Jarmer, Will                 Kenneth Hend          13-05.00  
 19 Neiman, Matt                 Great Bend M          13-04.50  
 20 Miller, Austin               Great Bend M          12-10.75  
 21 Orth, Brett                  Hays Middle           12-07.00  
 22 Sandoval, Eric               South Middle          12-06.50  
 
Boys Triple Jump 8th Grade
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Wiltshire, Malcolm           Eisenhower M          38-08.25   10   
  2 Staten, Jaylin               Eisenhower M          38-05.50    8   
  3 Speakman, Anthony            Dodge City M          38-03.50    6   
  4 Nguyen, Tam                  Horace Good           35-11.25    4   
  5 Aguilar, Moses               Comanche Mid          35-03.25    2   
  6 Vilaysing, Ty                Dodge City M          35-01.00    1   
  7 Beltran, Jose                South Middle          34-11.50  
  8 Schwarz, Dalyn               Hays Middle           34-01.25  
  9 Beckman, Kyler               Hays Middle           33-04.50  
 10 Adams, Trey                  Hays Middle           33-03.50  
 11 Friess, Matthew              Dodge City M          33-00.00  
 12 Williams, Kwami              South Middle          32-05.50  
 13 Jarmer, Will                 Kenneth Hend          29-01.00  
 14 Stillian, Charles            Kenneth Hend          23-11.00  
 
Boys Shot Put 8th Grade
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Adams, Trey                  Hays Middle           47-03.50   10   
  2 Sims, Jacob                  Horace Good           39-06.50    8   
  3 Hall, Sam                    Great Bend M          39-02.50    6   
  4 Knedler, Alden               Dodge City M          39-01.00    4   
  5 Miranda, Mason               Great Bend M          35-02.00    2   
  6 Nuzum, Trey                  Kenneth Hend          33-09.00    1   
  7 Rivera, Tony                 Eisenhower M          33-08.00  
  7 Harris, Hunter               Hays Middle           33-08.00  
  9 Teran, Carlos                Comanche Mid          32-00.00  
 10 Dumler, Nash                 Comanche Mid          31-09.00  
 11 Moreno, Elias                Great Bend M          31-08.00  
 12 Brown, Dammion               South Middle          30-06.00  
 13 Curlo, Jamie                 Hays Middle           30-05.00  
 14 Gorostiza, Alejandro         Comanche Mid          29-02.00  
 15 McGuire, Josh                Horace Good           29-00.00  
 16 Arevalo, Mark                Dodge City M          27-07.00  
 17 Ponce, Manuel                Dodge City M          27-01.00  
 18 Carmona, Anthony             Eisenhower M          27-00.25  
 19 Stillian, Charles            Kenneth Hend          26-03.00  
 19 Rivera, Omar                 Eisenhower M          26-03.00  
 21 Vigil, Mason                 Horace Good           25-08.50  
 22 Jarmer, Will                 Kenneth Hend          25-08.00  
 
Boys Discus Throw 8th Grade
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Knedler, Alden               Dodge City M            136-00   10   
  2 Adams, Trey                  Hays Middle             123-09    8   
  3 Nuzum, Trey                  Kenneth Hend            116-00    6   
  4 Gorostiza, Alejandro         Comanche Mid            109-09    4   
  5 Neiman, Matt                 Great Bend M             99-00    2   
  6 McGuire, Josh                Horace Good              98-05    1   
  7 Teran, Carlos                Comanche Mid             97-09  
  8 Casper, Nathan               Hays Middle              97-03  
  9 Flores, Christian            South Middle             94-00  
  9 Harris, Hunter               Hays Middle              94-00  
 11 Dumler, Nash                 Comanche Mid             91-00  
 12 Brown, Dammion               South Middle             89-06  
 13 Seiber, Tavin                Eisenhower M             86-02  
 14 Moreno, Elias                Great Bend M          85-11.50  
 15 Arevalo, Mark                Dodge City M             77-10  
 16 Jarmer, Will                 Kenneth Hend             77-07  
 17 Arellano, Brayan             Dodge City M             75-09  
 18 Garcia, Daniel               Horace Good              70-03  
 19 Vigil, Mason                 Horace Good              68-08  
 20 Brand, Wiley                 Great Bend M             65-05  
 21 Geist, Gunnar                Eisenhower M             58-03  
 22 Jarmer, Seth                 Kenneth Hend             54-10  
 23 Rivera, Omar                 Eisenhower M             47-00  
 
              Women - 7th Grade - Team Rankings - 17 Events Scored
===============================================================================
    1) Hays Middle School         139.50     2) Comanche Middle Scho      127   
    3) Eisenhower Middle Sc        92        4) Horace Good                75.50
    5) Great Bend MS               53        6) Kenneth Henderson MS       19   
    7) South Middle School         13        8) Dodge City MS               8   
 
              Women - 8th Grade - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
    1) Hays Middle School         148        2) Horace Good               111.50
    3) Great Bend MS               77        4) Comanche Middle Scho       69.50
    5) Kenneth Henderson MS        60        6) Dodge City MS              44   
    7) South Middle School         24        7) Eisenhower Middle Sc       24   
 
              Men - 7th Grade - Team Rankings - 17 Events Scored
===============================================================================
    1) Hays Middle School         154        2) Comanche Middle Scho       94   
    3) Eisenhower Middle Sc        88        4) South Middle School        64   
    5) Horace Good                 60        6) Dodge City MS              45   
    7) Great Bend MS               11        8) Kenneth Henderson MS       10   
 
              Men - 8th Grade - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
    1) Dodge City MS              143        2) Horace Good               110   
    3) Hays Middle School          99        4) Eisenhower Middle Sc       80   
    5) Comanche Middle Scho        45        6) South Middle School        44   
    7) Kenneth Henderson MS        20        8) Great Bend MS              15
 

Latest Stories

“A Taste Of Broadway” To Benefit Stepping Stone and Rainbow Players

Stepping Stone Shelter and Rainbow Players will be hosting a dinner theater, “A Taste of Broadway,”to...

Soroptimists Seek Fair Queen Contestants

The Liberal Soroptimist Club is looking for contestants to run for the 5 State Fair Queen....

Local Businesses Invited To Information Fair

USD 480 will once again host an information fair on August 17th to provide Liberal’s businesses...